Zajímavé odkazy

luciass
8. říj 2006

Zdravim vsechny,
toto tema zakladam proto, ze urcite vsechny brozdame po netu a obcas narazime na zajimavy odkaz, ktery by urcite mohl zajimat i ostatni, navrhuji jakysi format a to napsat jednoduse popis ceho se dany odkaz tyka a vlozit odkaz na stranky, muze se stat ze se budou nektere nazvy opakovat, protoze je vice servru ktere se zabyvaji stejnymi tematy a tak budeme moci i srovnat vice nazoru a clanku
mejte se krasne 😉

protea
19. lis 2006

Doporučená výbavička pro mimi🙂

http://www.ecipisek.cz/index.php?page=vybavicka

artikula
19. lis 2006
artikula
19. lis 2006
luciass
autor
19. lis 2006

tabulka dětských velikostí
http://www.bublifuk.cz/tabulkavelikosti.asp

protea
22. lis 2006

Trochu mimo téma těhotenství, ale kdo ty stránky ještě nezná tak bude rád🙂
www.spoluzaci.cz
Tam si najdete svoji třídu a můžete pokecat s bývalými spolužáky.

protea
24. lis 2006

Výběr kočárku a autosedačky
http://www.svetmaterstvi.cz/index4-3.htm

romcatko
24. lis 2006

a ještě jednou prenatální vývoj
http://www.gynekologie.cz/sub-mesic-po-mesici-m...

protea
27. lis 2006
luciass
autor
9. pro 2006

zde se da vypocitat, kdy byste mela rodit i dle pohybu
http://www.doktoronline.cz/muzi/kalkulatory.php...

romana27
10. pro 2006

romcatko - díky za odkazy o vývoji miminka, je to super.

iza
17. pro 2006

ahoj holky koukněte taky na
www.emimino.cz

mmmk
17. pro 2006

iza, tam ale neni tak pratelska atmosfera jako tady. Tam jak nemas dite, tak se s tebou nikdo nebavi 😉

iza
18. pro 2006

mmmkno už jsem si taky všimla,ale zase se tam člověkz diskuzí dozví co potřebuje 😉

terra
18. pro 2006

Pár adres s přáním k narození miminka 🙂
Já to jen přetáhla,ale původně to publikovala 🙂 Kocurek 🙂
http://prej.cz/Prani/kat-25.aspx
http://www.albi.cz/
http://www.prcka.cz/Prani/Narozeni-ditete-1.html
http://www.perfektnidarek.cz/blahoprani/prani-k...

alcatko.j
4. led 2007

Bojíte se klystýru nebo se nemůžete rozhodnout mezi ním a Yalem? Třeba Vám pomůže tento článek. 🙂

V rámci přípravy těsně před porodem Vám sestřička nebo porodní asistentka nabídne možnost vyprázdnění. Buď Vám bude aplikovat klasický nálev – klystýr anebo můžete použít o něco příjemnější a šetrnější Yal, který se používá například před plánovanou operací. Ten většinou nebývá v porodnici běžně k dispozici, ale předepíše Vám ho gynekolog během těhotenských poraden. Samozřejmě můžete vyprázdnění odmítnout, ale je třeba zvážit, zda je tento zákrok opravdu tak strašně nepříjemný anebo jde jen o všeobecný děs způsobený posloucháním pověstí jak která rodička klystýr špatně snášela a jak při tom trpěla. Je to asi tak jako s pověstmi o porodech. Dočtete se jak který porod byl strašný a že dotyčná už nikdy rodit nebude, ale také se dočtete o tom jak pro jinou maminku byl porod tím nejkrásnějším a nejpohodovějším zážitkem v životě. Stejně jako při klystýru, záleží na konkrétním případu. Dopředu Vám nikdo neřekne, jestli Váš porod bude lepší nebo horší, o klystýru a jeho příjemnosti nemluvě. Jedna ho snese bez mrknutí oka a jiná bude trpět. Možná tím bude vinen právě ten efekt hrůzných příběhů.
Při předporodním vyprázdnění střevního obsahu nejde ani tak o to, aby se náhodou nestala při porodu trapná nehoda a rodička se musela červenat studem, věřte že v tuto chvíli Vám to bude opravdu jedno, ale hlavně o to, aby nebyl porodní sál zcela zbytečně kontaminován a také proto, aby bylo co nejvíce místa pro průchod miminka porodními cestami. Střevní obsah by mohl překážet.

Klystýr
jednoduchý a rychlý úkon. Provede ho sestřička nebo porodní asistentka. Do nádoby napustí teplou vodu s přísadou a tu potom hadičkou, kterou zasune do konečníku, napustí do střeva. Aplikace by neměla bolet, ale je jen trochu nepříjemná. Po vytažení hadičky je třeba v sobě tekutinu co nejdéle udržet, aby se vyprázdnila co největší část střeva. Prý ta teplá voda uvnitř prohřeje a může tím urychlit porod.

YAL
funguje na podobném principu. Můžete si ho ale aplikovat i sama doma než odjedete do porodnice anebo ho aplikuje personál v porodnici. Lahvička se protřepe, aby vznikla pěna, potom se aplikátor vloží do konečníku a jeho obsah se vytlačí do střeva. Opět je potřeba obsah chvíli podržet a pak se vyprázdníte.

Já sama jsem z klystýru strach neměla, ale i přes to jsem si nechala předepsat gel. Když jsem byla v předporodní místnosti, porodní asistentka mne nejprve oholila. Mimochodem trvalo to pár vteřin, nebolelo to a není třeba z holení mít nějaký strach. Naopak se lépe dodržuje hygiena pokud jste byla nastřižena. Můžete se oholit i samy doma. Pak jsem se položila na bok a PA mi aplikovala gel. Měla jsem už silné stahy a tak jsem vůbec nic necítila. Pak jsem chvíli chodila po místnosti nebo posedávala a asi po 20 nebo 30 minutách se vyprázdnila. Žádné křeče, žádný horor. Moc jsem nejedla a tak toho naštěstí nebylo zas tak moc. Byla jsem ráda, že jsem to podstoupila.

Jak jsem psala již na začátku, rozhodnutí je na Vás. Spousta žen rodila bez klystýru a zvládly to a další spousta žen rodila s klystýrem a zvládly to také. Takže to dobře zvažte předtím než se rozhodnete. Na závěr všem přeji pohodový průběh porodu a co nejméně trápení. Na konci Vás čeká to nejkrásnější na světě – Vaše miminko.

alcatko.j
4. led 2007

Vzor porodniho planu, kdyby ho nekdo chtel si pripravit a nevedel jak na nej, treba pomuze 😉

Vzor porodního plánu, který je psán formou dopisu.


Vážení,
vybrala jsem si Vaši porodnici a přála bych si, aby můj porod proběhl tak, abych na něj mohla vzpomínat jen v dobrém. Proto budu ráda za Vaši odbornou pomoc, rady, podporu a trpělivost, protože jsem prvorodička a laik. Termín mého porodu byl podle ultrazvuku stanoven na 1.ledna 2007. Těhotenství probíhalo přirozeně a bez komplikací.

Pokud bude porod probíhat správně, budu ráda, když mi vyjdete vstříc v několika bodech.

Protože rodím poprvé, byla bych ráda informována o postupu porodu a o tom co bude následovat.
Byla bych ráda, kdyby porod probíhal pokud možno přirozeně a bez vnějších zásahů, pokud nedojde k vážnějším komplikacím.
Přeji si, aby byl po celou dobu porodu přítomen můj partner.
Souhlasím s odběrem pupečníkové krve, odevzdala jsem podepsaný formulář.

Během první doby porodní uvítám:

Co nejintimnější prostředí na porodním sále.
Informace o veškerých zásazích a nutném podávání léků. Nepřeji si žádný zásah bez mého vědomí a svolení.
Místo klystýru podání Yalu, který jsem si přivezla.
Holení je pro mne přijatelné, takže se přizpůsobím Vaši zvyklostem.
Poslech relaxační hudby.
Rady ohledně správného dýchání a úlevových poloh.
Ráda bych využila možnost epidurální analgezie.
Možnost volného pohybu a využití porodních pomůcek.
Omezení monitorování miminka na dobu nezbytně nutnou.
Neurychlování porodu, dodržení přirozeného a spontánního průběhu.
Nepřeji si přítomnost studentů medicíny a s tím spojené častější vyšetřování.

Během druhé doby porodní prosím:

O možnost výběru nejpohodlnějších poloh pro tlačení a jejich střídání.
Protože jsem prováděla masáž hráze, byla bych ráda, kdyby nebyla nastřižena pouze preventivně. Pokud budu natržena jen velmi málo, ráda bych, abyste poranění nechali srůst přirozeně.

V případě komplikací během porodu:

Přála bych si být informována o veškerých zásazích a nutném podávání léků. Nepřeji si žádný zásah bez mého vědomí a svolení.
Pokud bude nutný císařský řez a bude tak možno, byla bych ráda, kdyby proběhl pouze s epidurální analgezií a aby mohl být otec po celou dobu přítomen. V případě, že to možné nebude a budu muset podstoupit celkovou narkózu, přála bych si, aby mohl otec vidět miminko co nejdříve.

Po porodu prosím:

O přestřižení pupečníku až po jeho dotepání. Tento úkon by rád provedl otec.
O podání informací o zdravotním stavu miminka, příp.nutných zásazích, atp.
O položení miminka na bříško ihned po porodu.
O co nejčasnější přiložení.
O prohlédnutí miminka pediatrem přímo na porodním sále. Pokud toto nebude možné přeji si, aby dítě doprovázel otec.
Nepřeji si, aby bylo miminko ihned po porodu měřeno.

Na oddělení šestinedělí prosím:

O podání informací o tom, co se bude s miminkem dít po celou dobu, kterou strávíme v porodnici.
Plný rooming in po celou dobu pobytu.
Pokud bude možnost, nadstandardní pokoj.
Pokud bude nutno vyšetřování miminka mimo pokoj, chci být vždy přítomna.
O dodržení všech zásad správného kojení a poskytnutí všech rad, prosím o radu a pomoc s případnými obtížemi. Pokud bude nutný příkrm pak pouze mateřským mlékem alternativním způsobem.

Děkuji

alcatko.j
4. led 2007

K čemu slouží a co znamenají použité zkratky. 🙂

Během prvních těhotenských poraden Vám bude vystaven Těhotenský průkaz. Noste jej stále u sebe jako občanský průkaz, protože obsahuje důležité údaje o Vašem zdravotním stavu a průběhu těhotenství. Během celého těhotenství Vám budou lékaři zaznamenávat výsledky všech vyšetření, termíny dalších návštěv a nakonec TP odevzdáte v porodnici při porodu.

Pravděpodobně nebudete rozumět všem použitým zkratkám, takže tady je jejich seznam:
TK krevní tlak
PRIMGRAVIDITA první těhotenství
CI nebo CS cervix index, cervix score
PPH poloha plodu hlavičkou dolů
PPKP poloha plodu hlavičkou nahoru
DS děložní segment
PV plodová voda
AS akce srdeční
PM poslední menzes
TP termín porodu
PP první pohyby
MD mateřská dovolená - nástup
VVV vrozená vývojová vada

alcatko.j
4. led 2007

Co je třeba zařídit po porodu 🙂

Vydáno dne 22. 02. 2006 (4600 přečtení)

Na co nesmíte zapomenout
• Vyzvednout na matrice rodný list
• Přihlásit dítě na zdravotní pojišťovnu
• Zavolat pediatrovi a domluvit s ním první prohlídku, která proběhne většinou doma (raději se domluvte s pediatrem ještě před porodem, zda dítě přijme)
• Domluvit si s ortopedem prohlídku kyčlí
• Pokud jste v pracovním poměru, oznamte zaměstnavateli narození miminka
Co byste neměli opomenout
• Zažádat o porodné
• Po skončení mateřské dovolené zažádat o rodičovský příspěvek

A ještě něco navíc
• Přídavek na dítě
• Sociální příplatek
• Příspěvek na bydlení
Jedná se o dávky (tzv.testované), pro které je podstatná výše příjmu rodiny.

alcatko.j
4. led 2007

Masáž hráze Vám může napomoci vyhnout se nástřihu při porodu. A to zvláště u prvorodiček. Pokud je hráz dostatečně a dobře masírovaná stává se elastičtější a tím se rozšíří poševní vchod. Pak bude snazší vytlačení hlavičky novorozence. Použijte nejlépe rostlinný olej. V lékárně zakoupíte olivový nebo slunečnicový anebo speciální olej od firmy Weleda.

Nejprve si umyjte důkladně ruce, abyste si nezavlekly do pochvy nějakou infekci. Hygienu dodržujte také při sexu i s partnerem. Nejlepší poloha je v polosedu s pokrčenýma nohama. Zaveďte do pochvy ukazováček a prostředníček, které předtím potřete olejem až do poloviny. Pomalu je roztahujte dokud to půjde. Přejíždějte z jedné strany na druhou a tlačte stěnu pochvy směrem dolů a dopředu. Masáž zakončete mnutím mezi palcem (venku) a ukazováčkem (uvnitř). Tím pevnou hráz zjemníte. Ještě můžete tlačit roztaženými prsty směrem ke konečníku přes poševní stěnu. Tím napodobíte tlak hlavičky na konci porodu. Postupně by měla být hráz elastičtější. Pokud jste cítila bolest, je to znamení dobře prováděné masáže.

Masáž můžete provádět společně s partnerem a tím spojit příjemné s užitečným. Ze začátku můžete masáž provádět se zrcátkem, abyste se ujistila o správnosti masírování. Masáž provádějte cca 5 - 10 minut 1 - 2 x denně 6 - 8 týdnů před termínem porodu.

Pokud trpíte například výtokem, masáž neprovádějte. Mohlo by dojít ke zhoršení.

Pokud jste v kontaktu s porodní asistentkou, můžete s ní vše probrat a ona může zkontrolovat, zda je Vaše technika správná.

Ale pamatujte na to, že někdy ani sebelepší masáž Vás před nástřihem nezachrání. Záleží na mnoha okolnostech. Miminko může mít příliš velkou hlavičku nebo bude potřeba porod urychlit. Takže to berte tak, že masáží nic nezkazíte, možná Vám pomůže a možná ne. A když se z nějakého důvodu rozhodnete masáž neprovádět, také to není konec světa. Hodně rodiček nebylo nastřiženo i přes to, že nemasírovaly a naopak jich mnoho nastřiženo bylo i když masírovaly jako o život.

kristi
4. led 2007

kurna, alco nestiham cist...ale supéer

alcatko.j
4. led 2007

Kristi 😀 😀

alcatko.j
4. led 2007

Co do porodnice

Vydáno dne 28. 05. 2005 (14810 přečtení)
Seznam věcí, které musíte chtěnechtě nacpat do tašky a vzít s sebou do porodnice.🙂

Co má obsahovat taška do porodnice? Kdy ji zabalit?
Tašku nebo aspoň věci někde na hromádce je vhodné mít připraveny co možná nejdříve. Balit mezi kontrakcemi není nic moc. Také během odtékání plodové vody není příjemné běhat po bytě a hledat věci. Také se může stát, že právě Vy místo dlouhé první doby porodní, porodíte během chvilky. Pokud máte bezproblémové těhotenství, stačí tak 1-2 týdny před termínem, ale z vlastní zkušenosti i u bezproblémového těhotenství doporučuji raději měsíc. Alespoň ty základní věci. Zbytek Vám může dovézt manžel nebo rodina. Ale pozor, aby Vám místo kruhu na sezení nedovezli nafukovací míč. Každopádně už vzhledem k malým skladovacím prostorám v nemocničních pokojích je lepší mít věcí méně než být zavalena zbytečnostmi. Praktičtější je mít tašky dvě. Jednu pro sebe a druhou pro miminko, kterou Vám přivezou až při odvozu z porodnice. Také můžete věci pro sebe ještě navíc rozdělit do dvou tašek. Jednu si vezmete s sebou na porodní sál a druhou až na oddělení šestinedělí. Pokud nechcete balit předem, tak mějte připravený seznam, abyste nemuseli narychlo přemýšlet co nabalit.

Na porodní sál
1.Doklady:
• občanský průkaz
• těhotenskou průkazku
• průkaz zdravotní pojišťovny
• prohlášení o jménu dítěte (pokud jste neodevzdali předem matrikářce v porodnici)
• pokud jste se rozhodla pro dárcovství pupečníkové krve, vyplněný tiskopis
• provdané maminky - oddací list
• svobodné maminky - rodný list
• rozvedené maminky - rodný list, rozvodový list
• ovdovělé maminky - rodný list, úmrtní list manžela
• cizinky - pas, průkaz pojištěnce, těhotenský průkaz, dohodu o jménu dítěte
Pokud si svobodná nebo rozvedená maminka přeje, po domluvě s otcem dítěte, aby dítě mělo příjmení po svém otci, musí být přiložen doklad o určení otcovství. Ten Vám vystaví před porodem matrika při OÚ (např. v místě bydliště, za přítomnosti obou budoucích rodičů – doklady s sebou). Doklady musí být v originále nebo notářsky ověřené kopie.
2.Oblečení:
• omyvatelnou obuv na přezutí (na porodní sál pro oba)
• otec - lehký pohodlný oděv
• delší triko nebo noční košili (místo andělíčka)

3.Ostatní:
• porodní plán
• něco k pití
• přípravek YAL (místo klystýru)
• videokameru nebo fotoaparát

Později na oddělení šestinedělí

4.Hygienické potřeby:
• mýdlo
• hřeben
• zrcátko
• čistítka do uší
• zubní kartáček a pasta
• balzám na rty
• krém na obličej, ruce, tělo
• šampon
• mýdlo na stehy
• žínku
• 2-3 ručníky
• prodyšné porodnické vložky
• papírové kapesníky
• toaletní papír
5.Oblečení:
• podprsenku na kojení
• vložky do podprsenky
• porodnické nebo bavlněné kalhotky
• župan
• ponožky
• 2-3 noční košile (nejlépe s rozepínáním vpředu)
• 2 pantofle (jedny do sprchy)
6.Pro mimčo:
• papírové pleny (někde bývají k dispozici)
• dudlík
• pokud nechcete erár, tak nějaké dupačky a košilku
• vlhké ubrousky
7.Ostatní:
• nějaký nápoj
• mobilní telefon a nabíječku nebo kartu do automatu
• nafukovací kruh pro lepší sezení po šití
• fén (není nezbytně nutný)
• knížku
• vitamíny a léky, které užíváte
• Bepanthen
• blok a tužku
• tašku na špinavé oblečení (ne igelitku - prádlo by se mohlo zapařit a plesnivět)
8.Cesta domů:
• pohodlné oblečení pro mamču (počítejte s ještě povoleným bříškem)
Letní miminko
• košilku nebo body
• dupačky
• kabátek
• letní čepičku
• zavinovačku do autosedačky, pokud je chladněji ještě deku
• autosedačku + podhlavníček
• 1-2 jednorázové pleny
• látkovou plenu na otření případné nehody
Zimní miminko
• košilku nebo body s dlouhým rukávkem
• dupačky
• kabátek
• rukavičky
• kombinézku
• teplou čepičku
• zavinovačku a teplou deku nebo zimní pytel do autosedačky
• autosedačku + podhlavníček
• 1-2 jednorázové pleny
• látkovou plenu na otření případné nehody
Doporučuji ještě před termínem porodu zjistit co je či není v porodnici volně k dispozici. Pokud to není uvedeno na stránkách porodnice, pak Vám jistě vše sdělí na poradně, předporodních kurzech či při prohlídce porodnice.
Pokud ve Vaší porodnici nejsou vložky k dispozici kupte si prodyšné porodnické vložky například Samu - Hartmann 32,-Kč / 20 ks nebo Senta Fix - Lohmann&Rauscher. Zakoupíte je v lékárnách, zdravotnických potřebách nebo některých drogeriích. Počítejte s tím, že jich může, podle síly krvácení, být velmi velká spotřeba, protože je nutno je často měnit a používá se jich více najednou. Ze začátku se to může vyšplhat až na 32 kusů za den. Rozhodně zapomeňte na extratenké a extrasavé se superkřidélky. Jsou neprodyšné a to je po porodu nežádoucí. O tampónech ani nemluvím. Síťové kalhotky jsou také velmi praktické, protože jsou též prodyšné, lehce je přeperete a za chvíli jsou suché. Počítejte alespoň tak se 3 kusy.

Raději nechte doma prstýnky, můžete mít po porodu nateklé prsty. A ani řetízky či náramky bych nedoporučovala. A také si neberte moc peněz. Říká se, že by novopečená maminka neměla mít dlouhé a nalakované nehty. No na lakování asi v prvních dnech či týdnech nebudete mít čas a asi ani náladu. Ale ostříhat je úplně nakrátko je asi zbytečné. Jen musíte počítat s tím, že Vám za ně může zalézat rybí mastička.

tyjoo, to je dlouhyy 😕 😀 😀

bledulka
4. led 2007

šikulka Alčí 🙂
už to kopíruji i těhotné kamarádce 🙂

alcatko.j
4. led 2007

Bledulko 🙂

terra
4. led 2007

Teda Alči - bomba 🙂 hotová Němcová 🙂
Fakt moc užitečný!
No když takto spisuješ tady,tak bodejť bys měla čas zaskočit na květnovky,že? 🙂 🙂 🙂
Ale díky moc.

alcatko.j
4. led 2007

Zkušenosti novopečené maminky
V dubnu se nám narodila krásná holčička a začal naprostý blázinec. Přesto jsem si udělala trochu času a dala dohromady pár poznámek zachycujících mé konkrétní zkušenosti jakožto novopečené maminky.

Poloha při kojení:
• Zpočátku jsem kojila v tureckém sedu v posteli obložená polštáři, což mi připadalo náramně pohodlné, ale strašně mě pak bolely bradavky. Zkoušela jsem tedy různé jiné polohy a nakonec se mi osvědčilo: Sedím na obyčejné rovné židli bez opěradel, přes zadní opěrku mám hozenou deku, nebo polštář (aby mě to hřálo na záda a nutilo se nehrbit). Na té straně ze které malá pije mám zvednutou nohu na další židli, nebo na posteli, nebo na něčem stejně vysokém, jako židle na které sedím, tím vznikne z mé vlastní nohy opěrka pro ruku kterou držím malou u prsu. Přitisknu ji bříškem na moje břicho. Občas je potřeba miminku trochu srovnat ručičky, abych je moc nestlačila. Zpočátku si malá tiskla obě ručičky na hrudníček, což jí trochu ztěžovalo dýchání. Časem se mi podařilo, že si zvykla mít spodní ručičku spuštěnou dolů pod mým prsem podél mého těla - jako kdyby se mě snažila obejmout.
• Polohu vleže jsem se nikdy nenaučila, bolely mě potom vždycky bradavky.
• Mělo by se dodržovat: bradička, pusinka, nos miminka a bradavka v jedné rovině. Spodní rtík miminka má být ohrnutý ven. Někdy, když se malá příliš rychle a špatně přisála, jsem jí ohrnula spodní ret prstem. Bradička má být trochu vystrčená proti prsu.
• Kromě jiného se píše i to, že špatná technika kojení může zavinit větší plynatost (dítě spolyká více vzduchu). Tak jsem znovu po 5ti týdnech kontrolovala svou techniku a zjistila jsem, že malou nedržím způsobem "bříško na bříško", ale její bok na moje břicho. Bála jsem se totiž více jí k sobě přitisknout. Začala jsem jí tedy natáčet bříškem více k mému břichu a trochu jí k sobě přitiskla. Mám pocit, že přestala polykat tolik vzduchu a trochu se to zlepšilo. Občas si dokonce při sání i trochu říhne

Jak často kojit:
• zpočátku přikládat, kdykoliv se zdá, že má dítě hlad (začne "kapříkovat" - tj. špulit pusinku a při přiložení do náruče začne hledat prso)
• pozor: mimi hledá bradavku a "kapříkuje" i když má jen nějaké trápení - např. bolesti bříška z větříků
• snažit se, aby kojení bylo v intervalu minimálně 2 hodiny. Tj. od konce posledního kojení do začátku dalšího, aby měl žaludek čas alespoň 2 hodiny na zpracování vypitého mlíčka, jinak, když se v žaludku míchá čerstvé a natrávené, dělá to prý neplechu (nějak se to tam kazí) a může z toho bolet bříško
• ideální je kojit po třech až čtyřech hodinách. Pokud se zdá že není dost mléka a mimi vypadá fakt hladové (hledá prso a zoufale pláče) a je to třeba už po hodině, raději uvařit fenyklový čaj, nebo převařit kojeneckou vodu a dát mu to po lžičkách, nebo z lahvičky (málo, jen tak 20-30 ml), aby mělo pocit plného žaludku a ještě chvíli vytrávilo.
Délka a technika kojení:
• u miminek, která rychle usínají při krmení, je třeba je udržet alespoň 10 min u každého prsu. Např. neobléknout je příliš teple, když začnou usínat vstát rozbalit, přebalit apod. Jinak se dost nenapijí a za chvíli budou zase plakat hlady
• já kojila z obou prsů, myslím že je lepší, když se prsa každé 3 hodiny vyprázdní, někde ale doporučují kojit vždy jen z jednoho prsu. Trochu jsem sondovala mezi známými a vypadá to, že většina kojí z obou prsů hlavně zpočátku - třeba do 3-4 měsíců, časem pak začnou kojit střídavě vždy z jednoho prsu.
• technika doporučovaná v porodnici: začít kojit z prsu u kterého jsme skončili při minulém kojení (rychleji se dítě dostane k tzv. zadnímu mléku) alespoň 10 min, pak kojit z druhého prsu až 20 min.
• jak mi to nakonec vyhovovalo: začala jsem kojit z prsu u kterého jsme skončili při minulém kojení a nechala jsem malou prostě pít, dokud chtěla - někdy i 15 min. Většinou déle nevydržela a taky jí to pak už neteklo (neslyšela jsem polykání). Tak jsem jí pak dala druhé prso, kde někdy vydržela opět i 15 min (výjimečně) a přitom usnula. Pak jsem se snažila nechat ji odříhnout (dát do svislé polohy na rameno) a pokud se tím vzbudila a rozrušila a začala fňukat, ještě jsem jí třeba někdy i znovu přiložila k prsu ze kterého jsme začaly (jen tak na uklidněnou). Tím podle mě úplně "vypila" první prso a druhému prsu trochu ulevila, aby nebolelo a přitom bylo připravené na další kojení.
Laktační krize:
• Nastává prý po 6ti nedělí a nebo, dle zkušeností známých třeba i po 3tím měsíci. Já jí měla už po 3tím týdnu, ale spíš z vyčerpání.
• Když jsem byla už moc unavená a neměla jsem k večeru tolik mléka, dokrmila jsem malou tím mlékem, které jsem za celý den odstříkala. Předtím jsem jí ale vždy nechala chvíli sát, aby se stimulovala tvorba mléka. Stávalo se mi, že večer malá plakala hlady, hlavně mezi 2-4tým týdnem (ale někdy i později).
• Protože nebude dost mléka bude mimi hodně plakat hlady, i tak je třeba nechat ho sát třeba alespoň těch 10 min z každého prsu a pak ho "za odměnu" dokrmit (nejspíš to bude třeba hlavně večer)
• Řešení: naprostá nutnost je přikládat miminko co nejčastěji (třeba i po těch dvou hodinách), aby se stimulovala prsa a to i v noci, kdy to stačí třeba po 5-6ti hodinách. Hlavně se nevzdávat. Během několika dnů se tvorba mléka zase obnoví v původní hojnosti.
Říhání po kojení:
• Po kojení se má mimi držet ve svislé poloze, záda má mít v rovině, hlavička mírně v záklonu (je-li v předklonu je blokován hrtan). Pokud si do 30 min neříhne, nepotřebuje to. To píší v knihách.
• ALE naše malá to nesnášela a 30 min ve svislé poloze byl hrozný boj (možná i proto tak trpěla na ty větříky). Proto jsem nakonec zvolila kompromis, snažila jsem se ji udržet svisle alespoň chvilku (málokdy více jak 5 min), pak jsem ji pokládala na bříško a většinou si po nějaké době říhla. Když je miminko na bříšku je potřeba být u něj, kdyby ublinklo, aby to nevdechlo a neudusilo se.
• Když si mimi neříhne bude ho bolet bříško a bude se možná projevovat jako by pořád chtělo pít. Žaludek miminku tlačí na bránici a špatně se mu dýchá (dýchá zrychleně).
• Při nočním kojení jsem malou chvíli podržela ve svislé poloze, pak jsem ji dala na bříško a počkala jsem až tvrdě usne (většinou do 15ti minut) pak už ji absolutně nevzbudilo, ani když jsem ji přenášela do postýlky a otočila na zádíčka. Většinou si říhla buď už ve svislé poloze, nebo na bříšku.
Vytváření zásob mateřského mléka
• Je dobré vytvořit si v mrazáku zásoby mateřského mléka, aby se pak v případě potřeby nemusela používat umělá výživa. Např. v období laktační krize, nebo když někdy večer není dost mléka třeba z důvodu velké únavy.
• Vždycky když malá pila z jednoho prsu, chytala jsem mléko unikající z druhého prsu do nádobky. Vždy po použití nádobky k odchytávání mléka jsem nádobku buď umyla a vypláchla převařenou horkou vodou, nebo jsem ji rovnou vyvařila.
• V lednici jsem měla 100ml nádobku s papírkem na kterém byl datum a hodina, kdy jsem odstříkala první dávku.
• Většinou jsem začala plnit novou nádobku při prvním nočním kojení po půlnoci. Přilévala jsem pak postupně z každého kojení. Mléko lze takto v lednici uchovávat max. 24 hodin.
• Po posledním večerním krmení (tak mezi 21-22) jsem odstříkané mléko dala do mrazáku, pokud nebylo potřeba dokrmovat. Na nádobku jsem nalepila štítek s datem. Mléko lze v mrazáku skladovat max. 4 měsíce.
• Při veškeré manipulaci s mateřským mlékem, které chceme později použít k dokrmování je potřeba dodržovat přísnou hygienu.
Tipy na kojení:
• Je-li prso hodně nalité (hlavně tzv. "bolestivé nalití" asi 5tý den po porodu), je potřeba je nahřát ve sprše a lehce namasírovat (krouživými pohyby, nebo protřepat v předklonu) a trochu odstříkat. Jinak se miminku bere bradavka špatně do pusinky a maminku to bolí.
• Naše malá byla po kojení vždycky hrozně nevrlá (na konci šestinedělí), ani se nechce chovat. Pokládáme jí tedy na zádíčka na plochu, která je mírně zvýšená u hlavičky (vytváříme polštářem - ne polštář pod hlavičku!, ale rovná plocha ležící šikmo), a do pusinky dudlík. Tím se trochu uklidní, pak ji položíme na bříško (pod dohledem) a většinou si říhne a někdy se i větříky uvolní. Na bříško jí pokládám kvůli větříkům někdy i před kojením, když ještě není úplně hladově křičící, ale je vzhůru.
• Když je mimi špatně přisáté, neodtrhávat od prsu ale "odcucnout" tak, že mu do koutku úst strčíme malíček, tím mu narušíme podtlak v ústech a pohodlně a hlavně bezbolestně lze bradavku vytáhnout z pusinky.
V porodnici nám radili:
• Nenechat mimi žužlat bradavky (někdy jsem ji nechala, když jsem neměla sílu na její pláč)
• Pomoci miminku při kojení masáží prsa. To jsem praktikovala hlavně zpočátku, kdy malá ještě neměla takovou sílu všechno vysát a brzo usínala únavou, aniž by se pořádně napila. Nebo když jsem cítila, že se v prsu tvoří bulky, jak se ucpávají mléčné kanálky (první 4 týdny). Jemně jsem masírovala tyto bouličky při kojení a tím jak malá sála se naměstnané mléko uvolnilo.
• Když začne usínat sebrat jí prso (obdobně jako s žužláním)

alcatko.j
4. led 2007

Větříky
• Malou hrozně trápili větříky, hlavně večer, ale někdy i přes den.
• Koupily jsme "gel při nadýmání" a kapičky Sab Simplex. Odpoledne jsme někdy při přebalování mazali gel na bříško.
• Při kojeni zhruba kolem 15té a 18té jsem dávala 10-15 kapek malou lžičkou. Je to sladké a malé to asi i chutnalo. Má se to dávat po kojení, nebo v rámci kojení, zkrátka s jídlem.
• Je taky dobré položit mimi na bříško, třeba na nahřátou plenu (čerstvě vyžehlenou, nebo namočenou v horké vodě a v igelitu, nebo nahřátou fénem) a masírovat jemně zádíčka
• Nebo dát mimi na zádíčka, rozbalit, ofénovat (nahřeje se bříško) a cvičit nožičkami - přitahovat je až úplně na bříško (lehce roznožené).
• Já sama jsem pila fenyklový čaj a pak jsem konzumovala ještě tabletky s jogurtovou kulturou.