Zákaz fyzických trestů. Co na to říkáte?

petrunka01
10. dub 2008

Ahoj.Chci se zeptat,co říkáte na chystaný zákon zakazující fyzicky potrstat vlastní dítě?Já jsem teda zásadně proti.Nejsem žádná "matka Herodes",ale jsou situace,kdy nic jiného než plácnutí prostě nezabere,ne...?Tuhle jsem v TV viděla debatu na toto téma a střídavě jsem se bavila a rozčilovala.Při představě,jak našemu chlapečkovi trpělivě vysvětluju(poněkolikáté),že to a to nesmí dělat a jaké to může mít následky a on se po takové přednášce zastydí a přestane to dělat,jsem se smíchy neudržela.A toto tak radili místo plácnutí přes zadeček.

aponchie
12. dub 2008

deda rikal dkoda rany ktera padne vedle..chudak mamka ta dostavala od nej asi 😀 ale jo treba dneska ten ucitel v tv zpravach..asi vytekl a na drzeho zaka vystartoval uderil a dal nasledne vypoved ,ale musi to byt zahul na zakladce druhy stupen vubec jim nezavidim ty nervy..Obecna Skola to bylo neco 😀 😀 😀

macejka
12. dub 2008

aponchie

znala jsem učitelku ZŠ,která měla podobnou zkušenost.Měla službu ve školní jídelně a viděla kluka z druhého stupně,který plivl do hrnce s čajem.Šla za ním a dala mu pohlavek a vynadala.Druhý den naběhnul tatíček do ředitelny a už začalo tóčo.Ale naštěstí se ředitelka postavila za učitelku.

nensy
13. dub 2008

tak holky já teda nevím ale mímu klukovi je devět a za celou dobu co je na světě tak dostal jenom dvakrát na zadek jinak já to mlácení neuznávam.prostě u nás to je tak že když už pořádně zařvu tak je opravdu zle ale je zase klid 😀

astrane
15. dub 2008

No je pravda,že já mám taky psy a myslím,že poslušný a kdyby za mlada ta starší občas nějakou neschytala,tak nás bude terorizovat všechny-je prostě dominantní a potřebuje vědět,že my jsme lepší a s malýma dětme je to podobný.Taky nerozumí tomu,proč nemůžuou běhat po silnici apod.Samozřejmě je chválím,pokud jdou pěkně po chodníku,ale zatím to u malýho moc nefunguje.
Máme ještě jednu fenku a s tou takový potíže nebyly-není dominantní.A u dětí je to taky na povaze,s některým se domluvíte líp,s některým hůř a hranice musí znát a respektovat všechny.Na našeho malýho zatím stačí huknout,není třeba ho bít.Starší někdy neslyší,dokud ho neprobere pleskanec-ale jen malej,taky nechci,aby mě bolela ruka 😉 .A když je nejhůř,jdu si pro vařečku,to funguje dokonale-ještě nikdy jsem ji nemusela použít 🙂

aponchie
15. dub 2008

presne tak..nektere dite poslechne jen na skaredy pohled nektere na zarvani nektere na placnuti to je tezko..

nikes
15. dub 2008

naprosto souhlasím. Maminky, které mají dítě poslušné a na které stačí se jenom zle kouknout nebo zařvat nechápou, že existují i děti na které toto nezabírá. Přesně jako u těch psů. Jsou zkrátka různé povahy a na každého určité metody nezabírají. Já jenom doufám, že na naši malou bude taky stačit jenom zařvat nebo se špatně podívat. Teď je ještě moc malá, takže zatím nevím, jaká metoda na ni bude platit.

nikes
15. dub 2008

jo a ještě chci říci, že i ti učitelé především na 2 stupni ZŠ by měli mít větší volnost, co se týká potrestání dětí. Já jsem chodila na ZŠ- 2 stupeň ještě za komančů a byla tam učitelka, která nás tahala za vlasy , když jsme samozřejmě jenom zlobili. A řeknu Vám, že z ní měli strach i ti největší lotři ze třídy a v jejich hodinách se snažili všichni chovat vzorově. Naše třída byla plná rarachů, takže jsme potřebovali někoho přísného. V hodinách až moc hodných učitelů to byla přímo katastrofa. Můj bratr má 11 letého syna a na třídní schůzce si učitelka všem rodičům postěžovala, že ji ta třída dává pořádně zabrat a všichni rodiče ji dovolili, že pokud budou děti drzé, tak jim může dát pohlavek. Neříkám, že to musí zabrat všude, ale konktrétně v této třídě to zabralo na 100% a děti si už tolik nedovolují. Někteří si doma zprvu stěžovali, že je učitelka pohlavkuje, ale jakmile zjistili, že to má učitelka dovoleno, když zlobí, tak se i více uklidnili.

marorlinko
19. dub 2008

fyzicky potrestat vlastne dieta je myslene bitkou, nie buchnutim po zadocku ci po prstov, je to dobry zakon, pretoze mnohe deti boli bite a nevedeli sa branit, teraz mozu. aj tuna v uk je taky zakon, nesmies udriet svoje dieta,lebo inac si dotycny posedi v base a dieta v ustave

poletucha
19. dub 2008

marolinko- to je ale dost spatne prokazatelny,co je jenom bouchnuti po zadku. Moje mladsi sestricka byla jako dite doslova na zabiti a obcas kdyz ji chytnul opravdu histerak,tak na ni platila jenom studena sprcha. A neumim si vubec predstavit,co by z nas vyrostlo,kdyby predevsim tatka nemohl pouzit ani vetu "prestan,nebo dostanes na prdel"...coz nam stacilo,aby jsme vedely,kdy se uklidnit. Delala jsem taky au pair v UK i USA a opravdu lituju ty rodice,deti si tam delaj absolutne co chtej a ve skole je nesmi ucitel ani pokarat, pouze chvalit...
A co se tyka bitych deti,ktere jak pises se nemohly branit....jakto,ze ne? je spousty linek,kam muzou tyrany deti zavolat...to,ze to neudelaj, je vetsinou ze strachu, a v tom jim nejakej blbej zakon fakt nepomuze.

marinka
19. dub 2008

Je to blbost, o Džamile si myslím svoje už delší dobu 😠 😠 A přesně mě napadlo to, co napsala kristi - to bychom pak neměli před dětma žádnou autoritu 😖

lenkabu
19. dub 2008

Přesně jak píše poletucha...bité a týrané děti mají možnost se bránit, Linka důvěry apod.

Já si nepamatuju že by mně rodiče uhodili...ale byla jsem takový to dítě "mouchy sežerte si mne" a stačilo na mně zvýšit hlas. Na bráchu neplatilo nic, dokud nedostal na zadek....tak mylsím že když si někdo pochvaluje že nikdy nemusel svoje dítě plácnout, bude to hodně v povaze toho dítěte.
Kdyby moje dítě vběhlo do silnice bez rozhlédnutí nebo jsem viděla jak týrá zvíře,tak teda nebudu domlouvat.

Jo a zajímalo by mně jestli má Džamila děti, příp. kdo jí je vychovával 😉

mikca
19. dub 2008

je to naprostá hovadina..nevím koho to napadlo..ale je to děs....n za prvé mi děnsě vadí že mi někdo říká jak si mám vychovávat své dítě a za druhé je tím že občas dostane přes zadek ho netýrám...jsou situace, které to nyprosto vyžadují...a to hlavně kde domluva prostě netsačí....je třeba rozlišovat týrání děti a jejich bití, ale vychovný plácanec přes zadek nebo ruce vůbec nikomu neuškodí naopak...takže doufám že to neprojde 😠

msunny
19. dub 2008

Vůbec nechápu.jak to můžou myslet vážně? Dle zkušeností s mým 17 měsíčním synem,kdy na něj udělám ty,ty,ty a on se akorát opičí,když řeknu ne,ne,ne tak zase kroutí hlavou. To vše s úsměvem! To bych ho vlasně měla teda nechat spálit od trouby,nechat na sebe vylít kafe(to jsou věci,kterým se dá ještě zabránit) Co když se mi rozběhne venku za psem bez vodítka?

prasiatko30
19. dub 2008

sice trochu od temy ale ja vidim skor problem v tom, ze sa vsade dava velky doraz na detske prava - alebo teda jedine co sa propaguje su len tie prava - ale co takto povinnosti deti. v praktickom zivote to potom vypada tak ze maly fafrnok vie presne ake ma prava co mu kto moze alebo nemoze - nemozes mu pomaly ani vojst do izby lebo mu narusas jeho intimitu a integritu a musis mu davat vreckove lebo ty si ho porodila preto ho musis zabezpecila. ale to ze ma dieta aj pomahat doma a ucit sa a vazit si svojich rodicov to je uz druhorade - to su take tie male pismenka na zmluve.

ja nie som za fyzicke tresty ale niekedy jedna dobre nacasovana moze usetrit vela problemov. 😉 i ked ja sa snazim s mojou dcerou riesit veci bez fyzickeho nasilia - za prve sa citim ja horsie ako onaak by som ju capla a za druhe aj tak tomu moc nerozumie. dcera ma 18m

mikca
19. dub 2008

já sama jsem byla svědkem, kdy jedna holčička přišla k maladšímu dítěti a šup bez servítek ho strčila na patník..tn si skoro vyrazil zuby...maminka udělal ty ty to se nedělá..no a co myslíte...holčička rasí děti vesele dál...a vůbec si z toho nic nedělá když na ní maminka děla ty ty..prostě ví že jí za to nic nehrozí...takže když se přibližuje k našemu malému tak jsem ve střhu a připravená že ho budu o někud lovit 🙂 ...a stačilo bwěy jen tak málo

prasiatko30
19. dub 2008

mikca ale na to by som ja urobila nieco uplne ine - urobila si bolacku inemu dietatu najprv sa ospravedlnis a samozrejme aj ako matka sa ospravedlnim matke zranenej a namiesto tytyty ideme domov nevies sa hrat s detmi tak tu nemozeme byt - to si urcite viacej zapamata ze musi odist z ihriska - proste by sme tam uz asi dlho neostali - je jasne ze len vysloivne nejake slovne dohovaranie je tam dost zbytocne ☹

prasiatko30
19. dub 2008

a este nieco tiez je pravda ze kebyze viem ze moje dieta ma nejake bitkarske sklony tak tiez idem za nim a snazim sa aj kontrolovat interakcie dietata s okolim a zasiahnut este pred tym ako sa nieco take stane, lebo ja neviem ci ste si to uz babenky vsimli ale pokial to dieta je velmi naucene ze zakazdym ked urobi co i len mensiu blbost - tu nehovorim o vybiti zubov detom na ihrisku - tak sa stava este agresivnejsim - proste je zvyknute riesit situacie takym istym sposobom niekto mu robi nieco napriek alebo robi nieco co podla jeho nazoru v tom momente nie je to najkorektnejsie a tiez bude mat asi lahsiu ruku a bude sa ho snazit zneutralizovat naucenym sposobom - cize facka 😉

mikca
19. dub 2008

teda prasiatko jsou prostě některé dooost zásadní věci které si to dítě porstě nemůže dovolit a když to nechápe po domluvě tak jiná možnsot přeci není.....jak to pak bude řešit až tam nebudu?....každé dítě si to vyzkouší že např zkusí ztlouct dítě..tzn. že ho zkusí strčit nebo ho jen tak bouchnout..je to přirozené..je na rodiči aby to nějak zastavil..takže v první řadě domluva..zkusí to znova dobře tvýšim hlas..pokud to ale zkusí ještě jednou vidím že očividně nazbirá domluva tak prostě dostane....navíc nevím kolik máš děti jestli nějaké?? ale já mám třeba dvě a když jsme na hřišti nemůžu jít z jedním domu, protože tam mám ještě jedno které nic neudělalo...
jo a opravdu svému skoro dvouletému synu nevysvětlím aby se někomu omluvil....a právě v tomto věku začínají dost zkoušet kam až můžou

luciia
20. dub 2008

násilie plodí násilie.

misanda
20. dub 2008

ahoj holky, já sice ještě mimi nemám, ale s dětmi mám své zkušenosti a můžu teda souhlasit s mikca a prostě někdy je to plácnutí po zadku na místě. Když se vám dítě začne vztekat někde u trolejbusu, že chce jet dál a válet se po zemi, tak co s tím uděláte? domluva na něj fakt neplatí...

petule.h
20. dub 2008

já jsem rozhodně pro plácnutí přes ruku , nebo na zadek, myslela jsem si, že se mi to nestane, ale zrovna moje dítě občas záchvat vzteku dostane a bohužel ani plácnutí, ani domluva neplatí i kdybych to dělala dokola, on to bude dělat dokola také.A to bych ho umlátila, takže chce to hlavně se obrnit a rozhodně ho nenechat co chce on a neustupovat.já mám berana, ten jde proti zdi.Postupem času doufám, že zabere třeba zákaz televize...atd, teď bohužel z toho ještě nemá rozum..Ale k tématu, rozhodně na zadek ANO

petrunka01
autor
20. dub 2008

To je právě ono....synovi budou dva a prostě zkouší,co mu povolíme...nechci ho mlátit za vše,ale když se mi směje do očí,když mu něco zakážu a dělá to znova a znova,na domluvu nereaguje-to ho mám přemlouvat a prosit?

petule.h
20. dub 2008

mám to samé, prostě dát na prdel, pohrozit vařečkou...občas do mě bouchne, takže přes ruku, ale nejde ho umlátit, chce se hlavně obrnit,ono to časem odezní.Mě te´d leze po lince, kóduje mi barák.Všude totiž přišoupne židli, jinak neustále má ruce v televizi, dvd, videu...rostu...občas i brečím nervama. 😠

prasiatko30
20. dub 2008

ja som si to tiez kedysi tak myslela a v podstate nemam nic proti tomu ale v poslednej dobe a pri vlastnom dietati si riadne prehodnocujem tento nazor - dat jednu vychovnu a tak si to urcite zapamata a hlavne vo veku mojej dcery - 18m je myslim si neskutocne nizky vek na to aby si nieco s bitkou dosiahla - i ked je to len vychovne capnutie na zadok - za prve lebo na zadku ma peknu gucu plienok cize to je akoby nic a za druhe aj tak to hovby pomaha. minule mi moja draha dcerenka tiez robila "nervy" - pisem to v uvodzovkach lebo ona je len proste vo veku kedy experimentuje a musi mat vsade prsty 😉 - stale sa pchala do zasuvky - elektrickej samozrejme - a mohla som jej hovorit co som chcela - nakoniec som pekne vstala prisunula blizku policku tak aby sa tam nemohla dostat chvilku si poplakala - pozlostila sa a bol koniec, teraz tam uz nemoze, a ani jej to nepride divne - zide z oci zide z mysle, a do ostatnych zasuviek som musela podavat tie ochranne stuple, lebo viem ze ju to laka - pri takychto situaciach je hadam to najrozumnejsie im predchadzat, nie ich za to trestat. tiez mi vlezie do suflika z nozikmi - vzdy ked je v kuchyni - tak ked vidim, ze jej to uz fakt neda tak vytiahnem vsetko ostre s cim by si mohla ublizit zo suflika a necham ju nech sa hra s tym co tam je - ked ju to prejde alebo odchadzame z kuchyne tak dam naspat noziky a sme spokojne obidve 😉 . a tak sa snazim skor predchadzat konfliktnym situaciam- dohovaranie, no vsak jej povies aj to aj ono ale ona aj tak niekedhy nedola volaniu divociny 😀 a zakazdym, ked mi vlezie do suflika, jej dat po riti to tiez nema vyznam.

mikca ty si mi pisala ze mas dve deti a ked sa jeden z nich pobije s kamosmi na pieskovisku tak nemozes zobrat obidvoch a ist domov a neskusala si proste len maleho zobrat z pieskoviska a posadit ho ku tebe a nepustit ho hrat sa s detmi, starsi sa moze dalej hrat a maly je potrestany - a to ho bude teda poriadne skriet pozerat sa na deti ako sa hraju a on bude musiet sediet pri mame 😉 ja ti rozumiem ze je to o nervy a tak ako som pisala v prvom prispevku tak si tiez myslim ze jedna v spravnom momente ti moze usetrit vela problemov ale niektore veci sa da hadam riesit aj trochu inaksie 😉 len niekedy uz nemame ani chut ani silu to riesit 😒 ale proste som videla ze dieta ktore dostane na zadok dost casto si na to fakt zvykne a nerobi to na neho absolutne ziadny efekt a potom za druhe minule som tiez citala jednu vec co ma zaujala - ako mozes zakazovat dietatu robit nieco - napr bit sa s druhym dietatom ked ty mu pritom davas na zadok - dieta ostane z toho absolutne mimo 🙂

mikca
20. dub 2008

přesně tak holky..kdfyž jsou malý tak jim to chce nastavit nějakou latku.....moje 4 leta dcera za některé věci když byla malá prostě dostala..a ted musím říct ža ví kam až může a nemám důvod jí nějak tělesně trestat..prostě ví kam až může..nedovolí si uhodit někoho ví že se to rpostě nedělá...talže násilí plodí násilí je v tomto přípdě dost velká krávovina....to že dotstane dítě přes zadek když provede něco (nemyslím rozbití talíře, ale nepř když mi uteče do silnice)...není násilí..chtělo by to odlišovat

mikca
20. dub 2008

prasiatko..no tak nevím ale fakt ani né dvouletému dítěti nevysvětlíš že si má ke měm sednout za trest že někoho zrasil.....já nevím já mám z tebe pocit, že to dítě řežu (a ne jen já) za každou věco kterou udělá..jak jsem psala nekdřív mu to vysvětlím..slovu nesmíš už rozumí doost dobře..když to nezabere a uhodí po druhé tak tak teda zařvu a když ani to nezabere tak jí prostě dostane přes zadek aby si to prostě pamatoval..ted a a zamtené fakt nezůstane...jako že máma může bouchnout a on ne to mi věř...moc dobře to dokážou odlišit...

prasiatko30
20. dub 2008

nie mikca - neboj sa nemyslim si ze latas tvoje deti hlava nehlava 🙂 to zase nie - neviem mozno aj tym ze sa to pise je to vyznie to trochu inaksie ako keby sme sa o tom rozpravali osobne 😉 ja ti len hovorim ze podla mojich skusenosti ta bitka - no proste s vekom to stale prehodnocujem a stava sa mi ze si proste aj 5krat rozmyslim ci jej dam alebo nedam. neboj sa tiez som uz mojej piskvorky dala po prstoch ked zacala zlostne udierat do lyzicky ked nechcela jest - a tiez jej to preslo. ale tiez ti poviem ze mna to mrzelo omnoho viacej ako ju - sice to uz teraz nerobi ale stale nad tym rozmyslam. ☹

mikca
20. dub 2008

a ještě samozřejmně jde něčemu předcházet jako jsou právě zásuvky nebo horké plotny voda konvice a já nevím co ještě....ale jak by jsi tedy řešila utěk do silnice..toho někam přivážeš??

kristi
20. dub 2008

prasiatko, tak to je snad jasny, ze do zasuvek se daji ty chranice a ze kdyz si jde hrat se suplikem plnym nozu,tak je vyndam, kvuli tomu ji opravdu nepotrebuju placat pres ruku. O prevenci a predchazeni takovym situacim tohle tema fakt neni.

kazdy rodic ma mit pravo sve dite placnout, at uz je duvod jakkoliv zavazny nebo je to blbost.

a vubec, to co rikas, ze si vezmes jedno dite jako za trest na klin a druhy si bude hrat dal na pisku? a jak jako? To si myslim, ze u tebe bude sedet? nejspis zacne rvat jako tur, ze nesmi na pisek a ty budes cervena az na prdeli, pac tvoje vychovny metody jednoduse nezaberou a hlavne mu nijak nevysvetlis, ze se to nedela...

prasiatko30
20. dub 2008

to len tak ako moja svokrusa - drzat decka tak ze im skoro zlomis ruku 😖 - tiez som pisala ze opakujem "niekedy jedna dobre nacasovana ti moze usetrit vela problemov" - na tom sa myslim zhodujeme 😉 ale pri biti deti na pieskovisku je to uz troska diskutabilne - to je zase moj nazor 😉