Zákaz fyzických trestů. Co na to říkáte?

petrunka01
10. dub 2008

Ahoj.Chci se zeptat,co říkáte na chystaný zákon zakazující fyzicky potrstat vlastní dítě?Já jsem teda zásadně proti.Nejsem žádná "matka Herodes",ale jsou situace,kdy nic jiného než plácnutí prostě nezabere,ne...?Tuhle jsem v TV viděla debatu na toto téma a střídavě jsem se bavila a rozčilovala.Při představě,jak našemu chlapečkovi trpělivě vysvětluju(poněkolikáté),že to a to nesmí dělat a jaké to může mít následky a on se po takové přednášce zastydí a přestane to dělat,jsem se smíchy neudržela.A toto tak radili místo plácnutí přes zadeček.

pitrska
10. dub 2008

Ahoj ja taky jsem proti samozrejmne nepatrim mezi ty co ji za vse placnou vse ji milionkrat vysvetluju ale kdyz to udela po desaty neposlechne tak mi nervy ujedou placnu ji nebo ji dam do kouta prece ji tim netyram meli by se raci starat o tresty tem kravam co deti tyraji co vic zabijeji ne jim dite zase vratit jako se to stane asi ted stou dvouletou holcickou to me dokaze vytocit hlavne,ze se staraj aby sme my neplacli dite pres ruce kdyz jim davame tolik lasky a radosti ale kravam co je tyraj deti vracej to je muj nazor 🙂

vanila
10. dub 2008

to by nam tie nase ratolesti prerastli cez hlavu. ja tiez som proti a nie somtyran svojho dietata. Ked som bola ja dieta nasi ma pekne prutom vyslahali ale bezdovodne to nebolo tak im aj uznam. nebola som svate dieta tak som si to zasluzila. nevravim ze svoje dieta budem prutom bit ale ked vidim svagrinej dceru ako sa knej chova tak by tam aj ten najvadsi korbac bol malo 😎

kristi
10. dub 2008

jsem proti,ale ne kvuli tomu, ze bych dite byla,ale ze by v nas deti nevidely autoritu, pokud by vedely,ze za kazdy placnuti nas mohou zalovat

macanet
10. dub 2008

Souhlas s Kristi 😉 Když nezabírá domluva, zákaz prostě NE a stejně to udělá, tak plácnutí přes ruku, nebo zadek je podle mě rychlejší, než půlhodinová přednáška a vysvětlování,. kdy to stejně jedním uchem zrovna vypouští. beru to podle nás, mamka se mohla umluvit, ale když řekl něco táta, tak to tak prostě bylo a proč? Autorita 😉

kristi
10. dub 2008

ta hrubka, boze. Samozrejme ne,ze bych dite BILA 😉

macejka
10. dub 2008

Ahoj,
já myslim,že to snad ani nemůže projít takovej návrh.Taky nejsem žádnej saďour,ale bylo tady i v cizině několik případů,kdy třeba dvanáctiletej zabil spolužáka nebo okradl a zbil nějakého důchodce.A tohle k tomu podle mě přispěje,protože na takový hajzlíky nebude žádnej "bič".Vždyť neni problém v dnešní době,že na základce pošle desetiletý dítě učitelku do pr.... a ještě do školy přiběhne rodič a může za to učitelka 😝

aponchie
10. dub 2008

ja jsem hlidala deti v zizine a sama matka mi rekla at jim obcas supnu kdyz bude treba pac jsou to mrchy vycurane ,ktere hned jak poznaji co znamena zakaz "biti"deti tak toho zneuzivaji a toci s rodicema a ti jsou vydirani a tak.nebiju malou ,ale asi jako kazdej normalni clovek kdyz uz je toho moc ji dam na zadek jednou a je klid vysvetluju domlouvam a ja nevim co ale kdyz uz vidim ze je toho moc tak je to lepsi nez po ni rvat a jecet nejakou dobu takhle to s usmevem lupne ona se jen vykuli a je klid neni nic horsiho nez spilajici matka na sve dite ..a jeste se na ni skarede podivam a ona se hned rozesmeje pac mi to moc nejde a pak se rehtame obe nacez je klid 😀

monca301
10. dub 2008

Ja som zasadne proti bitke, pretoze som na vlastne oci videla, ze to nikam nevedie. kamoska ma doslova zle dieta a ked ho zbije tak on sa len otrasie a ide dalej a urobi este nieco horsie. Da sa vsetko v klude vysvetlit a porozpravat sa o tom. Ja viem, ze teraz ste sa niektore zasmiali, ale ja viem, ze to tak funguje. Na krsnati to tak praktizujem a mozem povedat, ze ma viac posluchne a ko jeho mamu,pretoze ona ho capne po zadku a ja nie.

macejka
10. dub 2008

Taky jsem proti bití,ale taky si myslim,že je někdy účinější lupnout jednu přes zadek(v mém případě přes plenu)nebo přes ruce než na dítě křičet.Křik je podle mě stresující daleko víc.Samozdřejmě nemluvim o týraných dětech,to je jiná kapitola.Je rozdíl mezi plácnutím a třískáním hlava nehlava,to se mi teda taky příčí.

kristi
11. dub 2008

ja beru placnuti jako formu zachrany pred necim - napr. pred horkou plotynkou atd. Radsi placnu, nez abych vysvetlovala, rekla NE NE NE a pak si tam stejne sahla....takovou metodu lze uplatnovat tak od prvni tridy, kdy uz ty decka chapaji to,co jim clovek riak.

petrunka01
autor
11. dub 2008

Ahoj.Díky za názory.Jsem ráda,že se mnou víceméně souhlasíte.

berynka
11. dub 2008

Tak metoda - ne ne ne - je vskutku "úžasná". Známí mají chlapečka, který toho ve dvou letech mnoho neřekne a pokud ano, tak na většinu věcí povídá ne ne ne 😀 .
Naši zákonodárci se prozměnu místo Sovětského svazu vzhlédli ve vzoru USA. Myslím si, že je to postavené na hlavu. Většina z nás od rodičů nějaký ten pohlavek či výprask schytala a bez újmy na zdraví 😉 .

macejka
11. dub 2008

Já s vámi také souhlasim a přesně jak říká Kristi,raději plácnu přes ruku než aby došlo k neštěstí.A jak píše Berynka,vzhlédli se v USA.Cizincům se to povídá,když tam ve většině případů hlídají děti chůvy a "ópérky"a ty si děti jen tak plácnout nesmějí dovolit.

aponchie
11. dub 2008

no vzhlednout se v USA neni nejstastnejsi napad sle me..u nas je toho taky dost ale co se deje v USA kriminalita je horsii

aponchie
11. dub 2008

dle ..samozrejme..

nikes
12. dub 2008

no , zrovna teď čtu, jak na Floridě skupina 6 dívek a dvou chlapců (14-18let)fyzicky napadla 18 letou dívku a tu dívku tak zřídili, že ji ani vlastní rodiče v nemocnici nepoznali. Nyní má následkem útoku značné problémy se zrakem a sluchem. Když už tak moc naši zákonodárci vzhlíží k USA, tak ať si z nich vezmou příklad , hlavně co se týká trestů. Tak např. ty děti, co tu dívku napadli, budou nyní souzeni jako dospělí a hrozí jim až doživotí. Vůbec ty tresty v USA, to je o něčem jiném, než u nás, tak proč si hlavně z toho nevezmou příklad?!!!

mataharyy
12. dub 2008

No USA v tomto vskutku není dobrý vzor... Známá nám vyprávěla že tam fungují, či fungovali telefonní karty, či co a když dítě zavolalo z té karty třikrát, vletěla na rodiče sociálka a policajti (nevím tedy v kterém státě to bylo) 🙄 A dopadalo to tak, že dítě poslílalo rodiče s přehledem do ... a nadávalo jim a když rodič křikl, tak dítě vytáhlo kartu a začalo s ní ťukat o stuů... 😖 No nevím, ale asi tam děti měli rodičel slušně v hrsti 😒

lubii
12. dub 2008

Súhlasím s Moncou301, s bitkou to nikam nevedie. Mne sa páčila tá reklama, čo bola asi pred 3 rokmi všade povylepovaná : Biť ľudí je zlé, dieťa je tiež človek. Ja som svoju 11 ročnú dcéru nikdy neudrela. Podľa mňa je to ponižujúce. Ale zas si nemyslím, že ten zákon o zákaze fyzických trestov niečomu pomôže.

berynka
12. dub 2008

Ještě lepší je udávání rodičů mezi sebou! Nejdřív půjde sedět matka, že plácla své dítě a pak otec, že to nenahlásil!!! 😠

marse
12. dub 2008

chcela by som vidiet rodica, ktory nikdy svojmu dietatu nedal po zadku. nehovorim o zbiti ale o normalnom placnuti po ruke alebo zadku. Lebo slovicko NIE sa neda opakovat donekonecna a deti su velmi prefikane a raz dva by prerastli cez hlavu.

astrane
12. dub 2008

No,někdy je jedna facka lepší než tisíc slov...Ale musí být zasloužená.Já teda dětem taky sem tam plácnu-pořád na ně řvát,to nikam nevede a když vysvětluju,kolikrát vidím,že myslí na něco jinýho a ani neposlouchá-tak příště dostane ahrozně se diví,že jsem mu to říkala-on přece nic neslyšel! 😠 A já nechci,aby se nechal někde přejet,nebo se zabil pádem odněkud,kam nemá lézt.)Pak už si to zpravidla pamatuje akonečně si poslechne i vysvětlení,proč to nebo ono nesmí,
Ale mlátit děcka hlava nehlava a za prkotiny,to ne.
Ten zákon by jen sebral slušným rodičům autoritu,děti by věděli,že se jim nemůže nic stát a dávali by to rodičům pěkně sežrat-jsou pěkně mazaný,obvzláště v určitým věku.JInak myslím,že většině stačí zahrozit a je klid.
Rodiče,kteří mají hodné,slušně vychované dítě a nikdy ho nemuseli ani plácnout mají můj obdiv.I když to asi hodně záleží i na povaze dítěte.

sharlotta
12. dub 2008

Moj nazor je mozno trosku drsny, ale ja som toho nazoru, ze dieta treba cvicit podobne, ako psa. Neprirovnavam dieta k domacemu zvieratku a nie som za prisnu vychovu a tyranie. Len tvrdim, ze dieta nie je schopne samo od seba rozoznat co je dobre a co zle a vychovat ho mozeme jedine trestanim a odmenovanim. Odmenovat za dobre a trestat za zle tapnutim po zadku, nie aby ho to nejak spacialne bolelo. A v skole by jedna po papuli od ucitela niekedy taaaaak pomohla. Ja by som toho schopna nebola, ale urcite by to pomohlo viac, ako poznamky a znizene znamky zo spravania, na ktore oni totalne kaslu a este sa nam smeju do ksichtu.

nursik
12. dub 2008

Astrane, určitě hodně záleží na povaze dítěte. My oba jako děti jsme prý byli naprosto bezproblémoví a to, co předvádí naše dcerunka, je pravý opak nás dvou. Někdy už opravdu nevím co s ní a ve 14.měsících domluvy nepomáhají, tak to plácnutí je někdy jediná pomoc. Není rozmazlená, jen si všechno musí 100x zkusit sama 😀
Sharlotto, tenhle názor jsem taky nedávno viděla a protože máme štěně RR, tak mezi nimi opravdu vidím podobnost 😀 , pejsek taky zkouší kam až může zajít, ale když dostane po čumě, tak už to příště nedělá.

aponchie
12. dub 2008

jednou jsem slysela jednu moc dobrou vec:vsimej si a chval a upozornuj za vse dobre co dite udela a vse co je spatne zle atd na to nikdy neupozornuj..takze dobre veci odmenuj spatne jakoby nevidis..nevim az jak moc je to aplikovatelne v dennim zivote,ale rozhodne chvalit chvalit chvalit za vsecicko dobre co udelaji pac to zle co robi je vetsinou jen neukojena pozornost..alespon u nekterych

sue
12. dub 2008

...rozhodne nie som za výchovu dieťaťa bitím... snažím sa riadiť podľa hesla "rešpektovať a byť rešpektovaný", ale po skúsenostiach s deťmi - au-pair deťmi, malým bratancom či deťmi v našom divadelnom súbore viem, že niekedy je "jedna po zadku" 100x účinnejšia ako nejaké vysvetľovanie. Ako dieťa som samozrejme aj ja pár krát dostala a napriek tomu si mojich rodičov vážim, rešpektujem a súčasne sme aj dobrí kamaráti a veľmi ich ľúbim, takže pravdepodobne aj u Martinka sem tam nepoužijem ako výchovný prostriedok len svoje ústa ale aj ruku... pri oboch sa samozrejme budem riadiť srdcom a hlavou...
...a na koniec návrh tohto zákona mi pripadá úchylný..vyslovene...ženieme sa tam, kde to majú američania - puboši si budú strieľať spolužiakov v škole a mlátiť kamošky... 😠 😠 😠

lenkabu
12. dub 2008

Ten návrh je blbost...dít prostě občas potřebuje plácnout přes zadek a nevidím na tom nic špatného....když mu něco zopakuju 3x a ono neposlechne, mám ho snad začít prosit? 😅

ludkasasa
12. dub 2008

Mám veľmi veriacu a konzervatívne založenú babičku ktorá ma aj vychovávala a vždy mi tvrdila že aj v biblii sa píše o tom kedy jedna po zadku neuškodí , ( samozrejme nie tak doslovne 😀 ) , myslím že najdôležitejšie je naučiť dieta kde sú jeho hranice , niekedy žial aj placnutím po zadku ale keď to pochopí že hranice existujú a bude ich rešpektovať aj bitka bude výnimočná vec , mám brata ktorého 2 roky ani neudreli podľa zásady dieta sa nebije , teraz im skače po hlave a už ho síce aj placnú po zadku ale malý nevie kde sú hranice lebo mu všetko dovolili a tak aj bitka často nemá zmysel 😒
To je moja zásada ak dieta vie pokial môže ísť nebude si viac dovolovať ( samozrejem bude skúšať ) ale nedopadne to tak ako naša dnešnná návšteva môjho malého brata , ktorý vyliezol na stôl a otec asi 10 krát povedal chod dole a potom jednu dostal , moja malá
2 ročná opička 😀 poslúchla hneď na prvý krát a bez bitky 🙂 a o tom to je

ikuska26
12. dub 2008

ahojte maminy, ja si tiez myslim, ze to k vychove patri, ale zo zaciatku, mi to trhalo srdce ked ho placol manzel, ale aspon ma respekt, pred nim ma vacsi ako predomnou, 😅 , ja som chcela presadit inu metodu a nie metodu zalozenu na - strachu, ze dostane - ale ako vidim, inak to nejde, on bude skusat a skusat, ale niekedy to aj tak nechape a berie to ako srandu... 😠

takyto zakon by bol podla mna uplne nahlavu....preco radsej nerozmyslaju, ako sprostredkovat radsej ockovanie proti pneumokokovi detom, tak aby to hradila napr. zdravotna poistovna, nech ich radsej zalezi na tom, aby deti vysachovali rodicov, napr. tym, ze ich budu vydierat, s tym, ze oznamia, ze ich biju...to je fakt blbost... 😠

petova
12. dub 2008

Myslím, že s vami súhlasím. Dieťa ako rastie, lepšie chápe a capnutia sú čím ďalej výnimočnejšie. A presne, v tej škole by fakt nejaká dobre mierená facka urobila svoje.