Zákon o zrušení interupce. Co si o tom myslíte?

suki
28. bře 2008

Ahoj holky, včera jsme se dívala, na Máte slovo na Čt 1 , kde se probíralo téma o potratech. Tedy co si lidé myslí, jestli potraty zakázat nebo ne. No diskuse to byla bouřlivá a já jsem si uvědomila, (chci upozornit, že nemám nic proti věřícím lidem a plně je respektuji) v tomto ohledu jsou názory církve velmi fanatické a neuznávájí žádný jiný názor, ač je to názor odborníka. Nemyslím si, že jít na potrat je správné, ale každá z nás se může dostat do situace, kdy prostě na potrat jít musí nebo je to prostě jediná možnost volby v danou chvíli. Zajímalo by mě, co si o tom myslíte vy a zda souhlasíte se zrušením potratů zákonem? Já si myslím, že jsou lepší cesty jak snížit množství potratů na minimum a rozhodně to není zákon na zrušení, protože by to dopadlo mrtvými matkami při nelegálních potratech a spoustou sirotků, kteří by přišli o matky při těchto zákrocích. Poslanci by se měli spíše zamyslet, jak podpořit matky v těžké situaci, kdy jim pomalu nic jiného nezbývá, než na potrat jít. Doufám, že vás téma zaujalo a budete mi sem psát vaše názory. Podotýkám, nechci vyvolat hádku, protože předpokládám, že názory budou různé a každá se na to díváme jinak. Děkuju. 🙂

agnesska
28. bře 2008

ježkovy-já píšu jak tatar-pardon 😅
mat-ale to je fakt-já se o tom bavila s jedním farářem-a to byla jedna z podstat celibátu....všichni víme jak byla(je)círke hamižná 😉

clarca
28. bře 2008

agnesska: já vím, že to dělají i ateisti 🙂 ..chtěla jsem tím spíš říct to, že ne každej kněz je pedofil a úchylák zblblej z toho, že žije v celibátu 😝

agnesska
28. bře 2008

to ale nikdo netvrdil clarco stejně jako neni každá ateistka kráva,co řeší nechtěný těhu interupcí 😀

panterka
28. bře 2008

agness 😀 😀 😀
jinak já jsem taky chtěla 3 děti, ale vzhledem k tomu mýmu těhu a MM říká, že to je sebevražda živit tolik dětí

lakme
28. bře 2008

Panter ne, opravdu pravoslaví pod římskokatlickou církev nespadá. 🙂

Nejsem pro zakázání potratů pokud jde o občansko-právní vztahy. Jiná věc je, že by se lidé měli více zamýšlet nad svým jednáním. Nad tím, že když nekdo chce souložit, tak se mu může stát, že otěhotní i když se 100krát chrání, nemluvím o násilných činech, ale o sexu mezi dvěma co na to mají oba chuť. Myslím si, že by měla být mnohem větší osvěta a né to jen řešit HA a nebo kondomem. Prostě větší úcta k životu.
A pak by mělo být na každé ženě a jejím svědomí, jestli potrat (nemíněno samovolný) podstoupí.

Ještě bych chtěla dodat, že církev nikomu nic nenařizuje, ale jen doporučuje a svoje nározy říká nahlas. Na tom opravdu nevidím nic divného, je to velká organizace tak je jí slyšet.

Přiznám se, že když třeba slyším Bendu a jeho Vesmírné lidi, tak mě to skutečně nechává klidnou, mohl by "křičet" jak by chtěl, ale je to jeho názor, že kolem země lítá aškarova flotila nebo jak se to jmenuje a že všichni zajdem. Názory jehovistů jsou taky mimo mě, že se do nebe dostanou jen vyvolení jehovisté. Jsou to věci na které prostě nevěřím. Když mi Pepa bude tvrdit, že když sním jablko narostou mi parohy, tak se nad tím maximálně usměju. 🙂
Stejně tak by se nevěřící měli stavět k výrokům církve, pokud v něco nevěřím, tak proč bych se tím měl řídit, že.

Nicměné jako římský katolík beru názory papeže vážně, není to o tom, že bych se jimi řídila 100procent, ale každopádně mě přinutí nad některými věcmi popřemýšlet. Ono samotná římskokatolická církev je tvořena tolika různými lidmi, že ani není možné, aby byli všichni "vzorní" věřící, to nejsou, to nejsem ani já.
Samotné desatero a všechny doporučení církve jsou prostě ten ideální stav, jak by to mělo být a tomu se člověk může tak akorát maximálně přiblížit, to je vše. Ale je dobré to si uvědomit.

Ještě dodám, že po tom, co jsem tu na adresu církve přečetla mě napadlo jen jediné "soudružka učitelka na občanskou nauku by měla z některých z vás radost, hezky vás to naučila". Nic ve zlém. 🙂

agnesska
28. bře 2008

panter-my jsme rozhodnutí pro adopci-až naše děti rošku odrostou 😉 ale o tom už jsme kdysi mluvily u nás,vi´d? 😉

mataharyy
28. bře 2008

clarca: vždy se pere jen špinavé prádlo 😉
agness: no proč se odpustky kupovali, že 😎
Jinak ač bývalá věřící, musím Boha, nebo spíše víru hájit... Naši politici, ať už z jakékoliv strany, opravdu nelze brát za vzor a ani dle nich soudit víru, stejně tak nelze soudit víru podle lidí v církvi... Bůh těžko ovlivní zvolení papeže, že...? Pusťte si DOGMA, s trochou nadsázky se tam člověk zamyslí nad spoustou věcí, krom toho že se dobře pobaví...

Navíc, církev má kázat, ne přikazovat. A každý člověk by měl podvědomně vycítit kde je ten mantinel, aniž by se kvůli tomu musli hádat v TV 😝 😉 🙄

agnesska
28. bře 2008

lakme-to si napsala hezky... 😉
jen jediné-já např. měla občanskou nauku až několik let po revoluci,takže toto jsme neprobírali-navíc jsem chodila na náboženství....to jen v případě,žes mluvila ke mě 😉

agnesska
28. bře 2008

mat 😉

panterka
28. bře 2008

tak já jsem náboženstvím nepoznamenaná, lakme, rozum jsem pobrala až po revoluci 😀 moje mamka ale naopak prošla tím, že do ní to náboženství bylo huštěno, můj táta taky a oba jsou ateisti 😕 do mě nemusí nikdo nic hustit,já jsem si udělala svůj názor a s MM jsme prostě realisti

mataharyy
28. bře 2008

No téže mám dojem na koho to bylo směřováno 😅 Souškou učitelkou nepoznamenaná, zato církví ano... Chodila jsem na náboženství (pod tlakem) několik let, pak jsem se začala zajímat o jiné věci a stal se ze mě rodinný vyvrhel 😝 Když jsem překonala "averzi" na církev udělala jsem si svůj názor, což je asi jasné jaký 😀

Jen si prostě myslím že by církev neměla být militantní organizace, která se snaží každému vnutit svou pravdu a děsit někoho fotkama mrtvého embria, no pardón ale to je ubohost, já bejt ženská co musela absolvovat potrat a tohle mi někdo ukázal, tak než na něj spáchám atentát, tak budu asi zvracet...! Ať nechají každého rozhodnout svobodně a ne pod tichou výhrůžkou horoucích pekel!! 😠

pistacia
28. bře 2008

TAk mi to taky nedalo a mrkla jsem na zmiňovaný pořad. Teda abych pravdu řekla, tak jsem nestačila zírat 😕 Nechci se nikoho dotknout, ale promiňte ty názory Halíka byly naprosto zcestný.....!!! Například nechápu, jak přišel na to, že antikoncepce zabíjí živé plody. Přijde mi to jako sektářství.... to aby pak chudák holka, která bude znásilněná a vznikne z toho těhotenství a bude mít už tak psychiku na bodu mrazu a uslyší tohohle chytráka mluvit, tak se z toho musí naprosto jistě ještě víc sesypat!!! Nechápu jak může být interupce zakázaná zákonem. Kruci tak jsme v dekomkratický zemi, kde si může každý rozhodnout dle svého svědomí a vědomí a hlavně svobodné vůle a ne že ženě odepřeme toto právo. Opravdu mě dostalo do bodu varu, když tam tvrdí o vraždě a o zabití, může mi tedy někdo říct, co je za život, když se narodí dítě s vážnou vrozenou vadou? Připadá vám, že je to plnohodnotný život, když to dítě není schopno vnímat, růst, hrát si, jen leží na přístrojích a mozek má naprosto poničený? Nechápu, jak může někdo odsoudit maminky, které se dozví, že jejich miminko bude postižené vážnou vrozenou vadou a které postoupí potrat. Promiňte mi, ale já osobně si myslím, že hodně lidí nedokáže přivést na svět miminko, která by trpělo a jen čekalo na vysvobození v podobě smrti. Proto si myslím, že když je dnes tolik možností, kdy dokáží lékaři zjistit už na začátku těhotenství, zda bude miminko v pořádku a životaschopné, aby tento zákon vůbec nemusel být.

panterka
28. bře 2008

ahoj pist 😉

mataharyy
28. bře 2008

Není co dodat 😉

lakme
28. bře 2008

Matahary ale to si myslím, že nebyla chyba vyučování naboženství jako takového, potažmo církve, ale spíš byl problém uplně někde jinde , v rodinných vztazích.

Ještě jednou církev je tvořena lidmi, miliony lidmi.

panterka
28. bře 2008

lakme, já vím, a vždycky byla 🙄

pistacia
28. bře 2008

panter ahoj, to mi fakt nedalo nereagovat 😉

panterka
28. bře 2008

pist, mě tahle debata rozvášnila, i když jsem to ještě neshlídla 😒

lakme
28. bře 2008

Panter a vždycky bude. 🙂

Ale jak jsem psala můj názor na HA a potraty je poněkud jiný, nicméně souhlasím s tím, že by neměli být zakázany a už vůbec né nějaké samkce či tresty, pokud se jedná o občanské zákony.

Pist no třeba já věřím, že život vzniká splynutím vajíčka a spermie. A každém příbalovém letáku je napsáno, že :
Zároveň dochází ... ke změnám děložní sliznice, které znemožňují uhnízdění vajíčka.
Pokud k oplodnění dochází už ve vejcovodech, pak zabránění uhnízdění oplodněného vajíčka pro mě prostě úmyslné zabití je. Neříkám vražda.

mataharyy
28. bře 2008

lakme: ano a proto trvalo několi let, než mi došlo že se nemůžu zlobit na církev jen proto že jsem byla nucena chodit místo pohádek do kostela a na náboženství 😉 Jen se mi prostě nelíbí jednání lidí vejménu boha, církve či víry... Mám na to svůj názor a ten se neslučuje s tím že bych musela každou neděli být v první řadě v kostele, jen aby každý viděl že tam jsem... 😒 Taky se mi nelíbí jejich fanatizmus (ne všichni jsou takový, ale je jich většina), když někdo nesdílí jejich přesvědčení, začnou se ometat plamenama pekelnejma, to je ujetý ne? Každý má právo na názor, na nějaké jednání které pokládá za správné, či nutné tak proč by za to měl poslouchat že schoří v pekle???

pistacia
28. bře 2008

panter, tak já to nejdřív shlídla a fakt je to mazec... 😠

pistacia
28. bře 2008

Lakme to ale potom, když žena bere antikoncepci, tak dle Tvé teorie zabíjí každý měsíc dítě... 😕

mataharyy
28. bře 2008

Ne podle její teorie, ale podle církevních pravidel 😕 Církev už se, jako mnoho jiných lidí a organizací, nezabývá důsledkama... Co bude s dítětem které rodiče nechtěli a ono se muselo narodit? Budou ho týrat, někde ho pohodí do popelnice, nebo ho zabijou?? Je to morbidní a ne vždy to má takový konec, někdy si matka uvědomí že je vlastně ráda že nešla na potrat, ale ne vždy tomu tak je a proto by se každej měl zamyslet než to udělá, ale pak by se měl rozhodnou a nést následky toho rozhodnutí... 😔

gabbi
28. bře 2008

Ja jsem verici, ale diky Bohu nase cirkev potraty, kondomy ani HA nezakazuje.
Myslim si, ze cje rozdil byt verici a fanatik...... Docela me mrzi, ze do toho poradu dali takoveho "vykuka kneze" - damy prominou. To pak nedava cirkvi teda zrovna dobry komentar, kdyz tam poslou nekoho takoveho.
Nicmene co jsem k tomu chtela - zakazat potraty je kravovina a jestli o tom maji rozhodovat c hlapi tak je to kravovina jeste vetsi. Kdyby jim nejaky darebak znasilnil dceru nebo manzelku nebo vedeli, ze dite bude tezce postizene tak by to asi taky brali jinak chytrolinove....
Aby to pak nevypadalo jako v Polsku - zenske plati nehorazne sumy za potraty na lodich a nebo si to daji udelat nekde doma neprofesionalne a pak nemocnice plati miliony za zdravotni peci pro holky, ktere privezou temer vykrvacene kvuli takovemu potratu...

panterka
28. bře 2008

no, já jsem si schválně našla tu krabičku s posledním platíčkem HA, co jsem už nevybrala a tam o tom není ani slovo 😕

prostě mě tu z toho vychází, že vlastně samotnej sex pro radost a ne za účelem početí je smrtelnej hřích, no nezlobte se na mě, ale tohle když řeknu MM, tak mě požene 😀

pistacia
28. bře 2008

mataharyy, tak přesně to samý si myslím taky, proto nechápu proč měl být zákon, který zakazuje interupce 😔

panterka
28. bře 2008

gabbi, tomu říkám rozumnej názor

pistacia
28. bře 2008

panter, no já jsem to z toho taky tak pochopila, MM se asi bude divit až mu to večer až se vrátí ze služebky řeknu 😉

mikca
28. bře 2008

ty jo koukám že to tu stále jede..a jak to tak pročítám, tak většina je tu pro to aby žádný zákon nevznikl...jsem ráda 🙂

panterka
28. bře 2008

mikco, převládá zdravej rozum