Zákon o zrušení interupce. Co si o tom myslíte?

suki
28. bře 2008

Ahoj holky, včera jsme se dívala, na Máte slovo na Čt 1 , kde se probíralo téma o potratech. Tedy co si lidé myslí, jestli potraty zakázat nebo ne. No diskuse to byla bouřlivá a já jsem si uvědomila, (chci upozornit, že nemám nic proti věřícím lidem a plně je respektuji) v tomto ohledu jsou názory církve velmi fanatické a neuznávájí žádný jiný názor, ač je to názor odborníka. Nemyslím si, že jít na potrat je správné, ale každá z nás se může dostat do situace, kdy prostě na potrat jít musí nebo je to prostě jediná možnost volby v danou chvíli. Zajímalo by mě, co si o tom myslíte vy a zda souhlasíte se zrušením potratů zákonem? Já si myslím, že jsou lepší cesty jak snížit množství potratů na minimum a rozhodně to není zákon na zrušení, protože by to dopadlo mrtvými matkami při nelegálních potratech a spoustou sirotků, kteří by přišli o matky při těchto zákrocích. Poslanci by se měli spíše zamyslet, jak podpořit matky v těžké situaci, kdy jim pomalu nic jiného nezbývá, než na potrat jít. Doufám, že vás téma zaujalo a budete mi sem psát vaše názory. Podotýkám, nechci vyvolat hádku, protože předpokládám, že názory budou různé a každá se na to díváme jinak. Děkuju. 🙂

paolin
29. bře 2008

tak jsme se divali, co vlastne chteji nasi mili poslanci v zakone zmenit. chteji tam dat dodatek, ze interupce se smi provadet jen zenam s trvalym bydlistem v CR. krapet nechapu, proc nas stat hodla resit problemy napr. v Polsku. to si snad maji vyresit sami, ne? 🙄 nebo jim prijde neeticke, ze z potratu zahranicnich zen maji zisky..?

mataharyy
29. bře 2008

Třeba s např. s polskem mají nějaký tajný kšeft a poláci zato chtějí a by naši doktoří "nevraždili" jejich děti 😒 😉 😀

andelka
29. bře 2008

Ahoj holky, tak zase přidám pár postřehů, ketré mě napadly během čtení diskuse.
Opravdu se tady nemělo vůbec začínat s tím, co církev povoluje a co ne. Jde o možnost zákazu potratů. Vážně si někdo myslí, že by to prošlo? Jde spíš o to, začít diskuzi, která by vedla ke snížení počtu potratů, a to hlavně aby se znalost antikoncepce dostala do povědomí všech lidí, aby se začaly řešit problémy, které těhulky mají, aby byla možnost porodit anonymně a dítě se rychle dostalo do nové rodiny.
Souhlasím s rezetku, která navrhla komisi. Já bych ji viděla tak, že by lékař vysvětlil ženě všechna medicínská pro a proti, dále by tam mohl být psycholog, který by si s ní promluvil o jejích pocitech a problémech, kvůli kterým dítě nechce, a jako poslední bych tam ráda viděla nějakou sociální pracovnici nebo tak, která by dokázala poradit a zprostředkovat pomoc v obtížné situaci, ve které se většinou ženy nachází. Pokud by i potom žena trvala na ukončení těhotenství, vyhovělo by se jí. Jsem historik, takže opravdu vím, jaké zlo napáchaly pokoutní potraty a taky vím, že k tomu by zákaz vedl i dnes.
Ohledně viny a odpuštění od kněze, je omyl myslet si, že jde člověk po ulici, uvidí kostel, zhlédne kněze, zatáhne ho do zpovědnice, řekne mu, že ukradl auto a bude mu odpuštěno. Takhle to opravdu nefunguje. K tomu, aby kněz mohl hřích odpustit (nebo Bůh prostřednictím kněze), je nutné litovat spáchaného hříchu a mít vůli ho napravit. Zpytování svědomí před vlastní svátostí smíření trvá i několik dní, kdy se člověk modlí a prosí boha, aby mu dal poznat své hříchy.
Jak už tady někdo psal, bylo by také dobré nazývat věci pravými jmény. Interupce je zabití, to ví každý a kdo ne, ať si zopakuje učivo z bilologie. Také to není přerušení těhotenství, ale ukončení. Je to jako s tím letadlem, které se dostalo do vzdušného pásma SSSR a bylo sestřeleno. V novinách se ale objevila zpráva, že letadlu byl pouze přerušen let.
K tomu pořadu bych chtěla říct, že přece známe Jílkovou, která si zve ty nejkontroverznější hosty. Nevím, kde na toho cvoka narazila. Kdyby požádala nějakého normálního kněze, který dlouho žije mezi svými farníky,a pomáhá jim řešit jejich problémy, zná jejich život a jejich rodiny, někoho, kdo má všech pět pohromadě a přesto by to byla církevn autorita, určitě by diskuze byla mnohem kultivovanější a pravdivější. Ale popravdě, kdo by tam šel. Jílková opravdu nestranná není.

mataharyy
29. bře 2008

lakme, novako: jak jste říkali že je to jen moje zkušenost, že podle toho nemohu soudit, teď jsem projížděla diskusi na bereme se a na něco jsem narazila http://www.beremese.cz/forum/show.php?vThreadID...
Myslím že je opravdu věřící a "věřící"... 😉
Neberte to nijak zle jen mě to s ohledem na předchozí diskusi pobavilo 😀

andelka
29. bře 2008

No já píšu do obou, a celkem nechápu, co tím myslíš. není "věřící" a věřící. Jsou jen lidé a různé úrovně jejich víry a hlavně různá je jejich povaha. Církevní zákony jsu jasně dané. Okliky nejsou.

mataharyy
29. bře 2008

Proto jsem říkala že nemám nic proti víře v Boha, ale vadí mi co s tím dělají lidi... A pamatuji si že oklika je vždy... Napíšu to do tě druhé diskuse, pač je to o manželství 😉

aponchie
29. bře 2008

matahary a sakra Praha 😖 no nevadi na puli cesty jsou motoresty s ubytovanim 😀

mataharyy
29. bře 2008

aponchie: a ty??? no já abych věděla kterým směrem mám vyrazit a hledat motorest 😀 😀

kikita.nikita
29. bře 2008

Ahojky, přileju taky trochu oleje do ohně 🙂 Ten pořad jsem neviděla, ale co se týče věřících a církve, tak ve mě vře krev. Když jsem viděle šifru mistra leonarda, i četla knížku, tak to je krásně vidět, jak církev a jeho ovečky je nejhnusnější a nejpodlejší politická strana 😝 tady někdo psal o té výměně manželek...opravdu, oni světí vodu, ale pijou víno. vyznávají víru, ale skutečnost je jiná. ale bohužel už to takhle funguje dva tisíce let a jde to dál. potraty že jsou podle nich vražda? no, to co církev předváděla spousty let, to mi přijde jako daleko horší hřích, než zabít "něco" co nemá ještě žádný cit, ani necítí bolest.

mataharyy
29. bře 2008

kikita:děkuji... 😉

andelka
29. bře 2008

šifra mistra Leonarda je blbost. Ale na lidi to zapůsobilo, to je fakt. Já to taky viděla, ale stále jsem věřící. Takových filmů, knih ještě bude a bylo.
Ve výměně manželek byli adventisti sedmého dne a ti tu rozhodně 2000 let nejsou, pokud vím. A ti to mají hodně svázané, ten život. U katolíků to tak není.
Potrat vražda je. Těch pár buněk ( a v odbě kdy se potrat provádí už to není je pár buněk) má svou vlastní identitu, může mít jiné pohlaví než matka v jejímž břiše žije, jinou barvu vlasů, očí, jiné nadání, i jinou krevní skupinu. není to jen součást těla matky, je to jedinečná bytost. A je fakt, že od určitého období vývoje bolest cítí, že má svoje nálady, to je celkem známé.Není to něco. Je to živý tvor. A jen proto, že náhodou ke svému růstu potřebuje cizí tělo, s ním nelze nakládat jako s kusem hadru, jako s věcí.

kikita.nikita
29. bře 2008

mataharyy: 🙂

aponchie
29. bře 2008

Opava nebo Zlin vyber si ja jsem mobilni mezi dvema 😀

mataharyy
29. bře 2008

kam je kratší cesta??? 😀

aponchie
29. bře 2008

hmm no to ja nevim mmt zjistim 😀

mataharyy
29. bře 2008

čekám 😀

aponchie
29. bře 2008

podle planovace tras do Zlina cca4hodky do Opavy cca5 😝

mataharyy
29. bře 2008

No tak to by mě ta hodina už asi nevytrhla, že? 😀

aponchie
29. bře 2008

no to ne a navic u nas je to lepsi nez ve Zline u mamky tady se daji delat taky psi kusy 😀 😀 a postel mame velikou a dokonce obyvak s rozkl.sedackou a 4zidle v kuchyni!! 😀

mataharyy
29. bře 2008

No v tom případě startuji 😀

aponchie
29. bře 2008

klidne hned ja jsem pro a vem nekoho cestou 😀 najdu spek od babicky ,slivovice jeste nejaka je a to staci

kikita.nikita
29. bře 2008

je jedno jestli jsou pravoslavní, či adventisti sedmého dne.... 😝 jak jsem psala, všichni věřrící světí vodu a pijou víno. devadesátiprocentní většina takových je. Neříkám, vzdej se své víry, to ne. Každej ať si dělá co chce. Mimochodem šifra až taková blbost nebyla (připouštím, některé záběry byly přitažené za vlasy). Ale církev vždy chtěla vše pro svoje dobro a ubližovala (ubližuje) lidem. Vraždili, lhali, znásilňovali atd...a to je historií položené a šifra to jen rozvádí dál . Moje rodina jsou přísní ateisti (právě z té podlé a lživé politiky církve), ale můj děda byl vychovávanej v přísně křesťanské rodině. Jeho otec mu stejně vždy tvrdil že Máří Magdaléna byla první ...ehm...prostitutka v dějinách. A to chodil do kostela každou neděli!!!!!!!

mataharyy
29. bře 2008

kikita: 😵

mataharyy
29. bře 2008

aponchie: jasan, najmu autobus a budu brát stopaře... Bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic 😀 😀

mikca
29. bře 2008

takže je to stále o tom samém..věříci jsou pro zákazy a nevěřící ve většině jsou proti.....takže nechápu proč by mi měli věřící diktovat jestli můžu jít na poptrat nebo ne...nemám s nima nic společného..takže at si zakazujou svým a nás ateisty nechají být ....já jim přeci taky nevyvracuji jejich víru, tak proč by měli oni něci mě vnucovat...takže by se měli ve sněmovně zabívat daleko přínosnýma věcma, než tímto neymyslným zákazem

kikita super nasapné souhlas 🙂

kikita.nikita
29. bře 2008

mimochodem, neprovádí se potraty do 8tt? je to pořád emryo, tedy buňka. až dýl je to plod....vražda je horší když zabijou miminko řádně narozený nebo člověka dospělého. ale tohle je pořád NIC. tedy pro nás těhotné je to naše dítě, ale z pohledu zdravotnického je to embryo. nedávno mi přišly triple testy, mysleli si že moje dítě bude postižený DS, ani chvíli bych nepřemýšlela (kdyby se to potvrdilo) a šla na potrat. do toho nemůže nikdo kecat. ani politici, ani katolíci. je to každý ženský věc. žijeme přece v demokracii.

f.nina
29. bře 2008

kikita.nikita naprosto ve všem s tebou souhlasím 😉

suki
autor
29. bře 2008

kikita.nikita takz s tebou souhlasím, ale myslím, že jsou i lidé kteří tu víru berou vážně a myslí to dobře, ale neměli by nám to vnucovat, nám je jedno jestli věří a oni by nm zase neměli mluvit do našeho života. Jenomže to je práve ten problém, že oni mají jen svoji pravdu a kompromis u nich moc nefunguje až na vyjímky samozřejmě.

ygreen
29. bře 2008

andelka a rezetka: tak komise tady byla za totality, tak to snad NEMYSLÍTE VÁŽNĚ 😠
kikita: naprosto souhlasím s tvým názorem na církev a to jakoukoli - všechny stojej za ho..o 🙄 Nikdy nepochopím jak můžete brát vážně starý vopelichaný pupkáče oblečený ve zlatě a s tolika šperkama, že by se cikánskej baron nemusel stydět, kteří si žijou v těžkym luxusu a kážou, jak nepoužívat antikoncepci a kondomy. Nikde, ani v Africe - to vám vážně přijde milejší se dívat na malé africké děti s nafouklými bříšky a rozvinutým AIDS, kteří se v životě pořádně nenajedly a který zemřou v hrozných bolestech ještě v dětském věku. To vám jako přijde v pořádku - takovéhle právo každého na život???? Nebylo by lepší méně dětí v pohostinějších podmínkách naž aby žily hůř než krysy? Kdyby ty debilové ve Vatikánu míň kázali a víc dělali. Mohli by třeba vystrčit prdele ze svejch pancéřovej vozítek a jet se do té Afriky podívat. Možná by je jejich móresy přešly 🙄 😠 🙄
Žádné zakazování ještě ničemu neprospělo. Např. v některejch státech USA je zakázanej orální a anální styk. A přesně v těch státech je nejvíce vražd a týrání a zneužívání dětí. Proč? Protoře to společnost považuje za cosi hnusného a zakázaného, co dobrý křesťan nedělá. Ale ty živočišný chutě jsou, a s tím se nic nenadělá. Někdo to překoná a jinej se urve ze řetězu. A pak znásilní a zabije dítě - a snaží se to udělat tak, aby to jejich puritánská společnost nevěděla. A do té doby než se na to přijde žije dál jako dobrý farář, kněz, učitěl, vedoucí skautského oddílu. Z tohohle zasr.... puritánství je mi nablití 😝 🙄 Kdyby si mohli normálně a svobodně užít, a nebyli svázáni uměle vytvořenými a nadiktovanými předpisy co je dobré a co je špatné a odsouzeníhodné, možná by těch fatálních trestných činnů ubylo.
Prostě a jednoduše. Každýmu dle jeho svědomí a rozumu. Kdo to dítě chtít nebude, tak si to zařídí jinak a nedejbože ublíží sobě. Nechápu proč to zakazovat - to budeme rodit nechtěné děti jako na běžícím páse jen proto, že se jako střední Evropa vylidňujeme??? Společnost prostě taková je - dětské domovy jsou nacpaný k prasknutí, ústavy taky.
A jsou potraty a potraty. Miniinterupci nepovažuji za potrat. Potrat považuji až od toho cca 4 měsíce. A už vůbec bych si nedovolovala nechat na někom jiném než na matce posoudit, zda tohle dítě ano či ne. Pokud má jakékoliv podezření na nějaké postižení, je to jen její volba. Ona s tím bude žít celý život, nikdo jiný. A nemůžete se nikdy spolehnout, že něco takového Váš partner unese a bude Vám podporou. Nikdy nepochopím, jak může být někdo tak morbidní a nechat si dítě s vadou neslučitelnou na životě. Co je to za morbidní čekání na porod mrtvého dítěte, nebo dítěte, které zemře za pár hodin??? To jako mám místo nakupování kočárku vybírat 4 měsíce rakvičku???
Pokud bude zákon zakazovat potraty, pak začne za čas dávat povolení k početí. Což by možná bylo chytřejší než ten zákaz. Kdyby rodiče třeba museli projít základními IQ testy a sociální prohlídkou. Možná by se přestali rodit děti do asociálních rodin rodičům alkoholikům nebo do rodin, které jim předem určí přímou cestu do kriminálu 🙄 A když lidovci machrujou s tím, že stát se o mladé matky bez zázemí přece postará - TAK JAK? Minimálním finančním obnosem a chytrejma kecama 😠

ygreen
29. bře 2008

Pardon, je to nějaké dlouhé 😅