Zákon o zrušení interupce. Co si o tom myslíte?

suki
28. bře 2008

Ahoj holky, včera jsme se dívala, na Máte slovo na Čt 1 , kde se probíralo téma o potratech. Tedy co si lidé myslí, jestli potraty zakázat nebo ne. No diskuse to byla bouřlivá a já jsem si uvědomila, (chci upozornit, že nemám nic proti věřícím lidem a plně je respektuji) v tomto ohledu jsou názory církve velmi fanatické a neuznávájí žádný jiný názor, ač je to názor odborníka. Nemyslím si, že jít na potrat je správné, ale každá z nás se může dostat do situace, kdy prostě na potrat jít musí nebo je to prostě jediná možnost volby v danou chvíli. Zajímalo by mě, co si o tom myslíte vy a zda souhlasíte se zrušením potratů zákonem? Já si myslím, že jsou lepší cesty jak snížit množství potratů na minimum a rozhodně to není zákon na zrušení, protože by to dopadlo mrtvými matkami při nelegálních potratech a spoustou sirotků, kteří by přišli o matky při těchto zákrocích. Poslanci by se měli spíše zamyslet, jak podpořit matky v těžké situaci, kdy jim pomalu nic jiného nezbývá, než na potrat jít. Doufám, že vás téma zaujalo a budete mi sem psát vaše názory. Podotýkám, nechci vyvolat hádku, protože předpokládám, že názory budou různé a každá se na to díváme jinak. Děkuju. 🙂

suki
autor
28. bře 2008

panterka a balsiger naprosto s vami souhlasím

panterka
28. bře 2008

ten pořad mě ale zajímá, tak počkám, až ho daj na net a podívám se na něj 😕

suki
autor
28. bře 2008

panterka to jo to se podívej, ale přeju občas pevný nervy, člověk by tam občas nejradši skočil a pěkně jim to vysvětlil 😠 😠

suki
autor
28. bře 2008

když už tady o tom mluvíme, tak si myslím, že církev by si občas měla zamést před vlastním prahem, je tu spousta případů o zneužívání chlapců, nehledě na to, že si církev obecně žije pěkně na vysoké noze a káže o bohatství, že je to hřích, no to už je asi trošku někde jinde...

panterka
28. bře 2008

suki, tak na to jsem připravená 🙄 prostě v dnešní době je tenhle přístup zarážející, prostě se stane a spousta lidí ty děti prostě není schopná uživit a nikdo jim žádnou podporu nedá 😒 na rodiny s dětma každej kašle, jen když si vezmu, jakej je problém sehnat práci, protože se stává, že zaměstnavatelé na děti koukají jako na zásadní překážku v práci 😠 matka s malýma dětma si někdy musí připadat jak malomocná

panterka
28. bře 2008

no, neříkám, že to není z dost velký části taky zneužívaný, ale co se dneska nezneužívá

suki
autor
28. bře 2008

jasně každá věc má dvě strany to určitě jo.

mikca
28. bře 2008

sukijj souhlas ten pan kněz tam akorát dělal bubu na lidi , ale doufám že se mu je moc nepovedlo postaršit díky doktorovi, kterej ho stíral dost pádnejma argumentama
a vlítnout jsem tam chtěla taky, hlavně když začal mluvit ten blázen..ten co slovo to perla 😝
nechci se nikoho dostkonout, ale vždy jsem považovalla církev za představitelé těch největších pokrytců..

jabber
28. bře 2008

Sice s potraty nesouhlasím, ale myslím, že každá žena má mít právo se rozhodnout jestli si dítě nechá nebo ne. Přece není možné, aby nějaký zákon někomu nazakoval, že dítě prostě mít bude, když ho nechce 😕 . Je pravda, že v případě těhotenství už nerozhoduje jen za sebe, ale na druhou stranu, když to dítě prostě chtít nebude, tak se to na něm stejně odrazí. Navíc mu může ubližovat - špatně jíst, chlastat, hulit a já nevím co ještě, může se třeba snažit ten potrat nějak vyvolat.
Podle mě zakázání potratů by k ničemu nevedlo, akorát by se to dělalo někde potají, kdoví kolik ženských by při tom zemřelo - ale dělalo by se to stejně 😖 . Anebo by to dopadlo jako např. v Polsku, kde teď funguje potratová turistika k nám.
Jediná šance je osvěta a prevence.

pantomima
28. bře 2008

tak já to včera sledovala, pan pravoslavný mi pčišel sám jako nesvéprávný pitomec!!!!!jsem vzdělaná v medicině, vím, co potrat je, jak a proč se dělá a zaplaťbůch, že se dělá!!!!
pan doktor to tam včera neměl vůbec jednoduchý, ale jeho příspěvky se mi moc líbily, děkuji za ně!!!
nesouhlasím se zákazem potratů!!!

janeyzelvicka
28. bře 2008

Já jsem sice křesťan, ale taky neuznávám některé věci, které zakazuje katolická církev - HA, kondomy, to fakt nechápu. Jsem proti potratům (tedy že já bych na něho nešla), ale přijde mi nemožné, aby je církev nevěřícím lidem zakázala. Když řeknou názor, jsme proti z toho a toho důvodu, tak proč ne, na to má právo každý.
Ale když tak nad tím přemýšlím - Ježíš přišel s určitými názory a postoji... a kdo chtěl, následoval ho. Kdo nechtěl, žil si dál tak, jak byl zvyklý. Ježíš neběžel do Říma za císařem a neřval: to a to vám zakazuju. V klidu řekl a každý měl a má právo se rozhodnout.

andelka
28. bře 2008

No já jsem to neviděla, ale taky bych chtěla něco říct. Věřící jsem, ale taky je mi jasné, že ve společnosti, kde 80 let "vládl komunismus" a kde se potrat bral skoro jako právoplatná antikoncepce tenhle zákon nemá šanci. V jiné zemi, kde většina věřících je, by to možná prošlo, ale v zemi, kde je věřících jen několik desítek procent (možná ani to ne) a kde jediná "křesťanská" strana má tak málo členů v parlamentu je to nemožné. Dneska jsme úplně jinde, většina lidí o církvi nic neví a vidí v ní jen to špatné. Většina ani neví, proč je proti antikoncepci, ale ne proti regulaci porodnosti a jaký je v tom rozdíl. Kdybyste si přečetli pořádně příbalový letáček k HA, našli byste tam nepřímo řečeno, že způsobuje i to, co už věřící nazve potratem, protože v církvi panuje úcta k životu od narození. Ani v církvi není vše křišťálově čisté a nikdy nebylo. A to jen z toho důvodu, že lidé v ní jsou jen lidé. Nelze souhlasit ani s tím, že církev může za vše špatné. Za to můžou lidi a ne organizace.

alterna
28. bře 2008

Andelko, ale Ha nevyvola potrat ta zabranuje ovulaci....
Ale tu organizaci(cirkev) dělají prěve lide. A kdyz ma tedy cirkev uctu od narozeni, proc neschvaluje kondomy, jako uctu nke zdravi. To kdyz se nekdo nakazi Hiv je podle cirkve o.k.?

pantomima
28. bře 2008

asi je všechno vůle boží 😀 -omlouvám se věřícím

kacka.va
28. bře 2008

taky naprostý souhlas s panterkou a balsiger

berunda
28. bře 2008

taky souhlas s panterkou a balsiger a alternou 🙂

jabber
28. bře 2008

Holky, které jste to neviděly - dá se to zkouknout zde:

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/27.03.2008...

pantomima
28. bře 2008

měla jsem problém s otěhotněním, na mimčo jsem docela dlouho čekala a snažila se, ale byla jsem a jsem přesvědčená, že kdyby mi v průběhu těhu zjistili, že, omlouvám se za ten výraz, ale je to i medicinský termín, že se mi narodí nějaký debil, nebo imbecil, tak bych prostě potrat podstoulpila.měla jsem možnost pracovat s těmito nemocnými dětmi a zjistila jsem, že bych na to neměla, mít takové dítě, je lepší, žít s tím, že se to nenarodilo, než s tím, že mám debílka někde v ústavu
a také jsem viděla dost dětí s různýma vrozenýma vadama- bez rukou, bez nohou, deformovaný....prostě tady je možnost interupce dle mého názoru na místě

mataharyy
28. bře 2008

No a co úcta k člověku a ke svobodě, to pro ně roli nehraje? Jak už bylo řečeno, ať si zametou před vlastním prahem a to že něčemu věří, tak budiž, ale nemůžou to nutit všem... Jako názor že buď s náma budeš souhlasit, nebo tě předhodíme peklu je dost nemorální... Nebo ne? Mám příbuzné (věřící), co zakazovali dceři antikoncepci, jakoukoliv a když pak otěhotněla strašně se divili jak je to možné... Potrat nepřicházel v úvahu a nakonec donutili jí i jejího partnera, aby se vzali, mimčo se narodilo a ona k němu nemá vztah, viní ho z toho že jí zkazilo život.. Takl co je v tom za logiku???

pattie
28. bře 2008

Ahoj, viděla jsem včera jen konec a musím říct, že při výstupu kněze Halíka jsem se fakt bavila 😀 On vůbec nevěděl o čem mluví. Chápu, že to asi bude chytrej člověk, ale ve chvíli kdy tam mluvil o tom, že všechna antikoncepce funguje tak, že zabíjí embria jsem se fakt smála...
Ale nechápu jednu věc a to, proč o tomhle tématu pořád rozhodujou muži. Nechci říct, že se jich to vůbec netýká, na zrození nového života mají jistý podíl, to ano, ale ať se na mě nikdo nezlobí, pro chlapa je to "sranda na 5 minut", ale pro ženskou???? Žena si pak následky nese celej život.... takže opravdu nerozumím, proč o téhle problematice nerozhodujou JENOM ženy, kterých se to týká nejvíc!

pantomima
28. bře 2008

mataharyy- 🙂 souhlasím s tebou 😀

pantomima
28. bře 2008

on otec Halík tedy opravdu zpívá někde u porodnice???já tam tedy zrovna rodit, tak po něm něco hodim!!!

pattie
28. bře 2008

Andělko, budu s Tebou trochu polemizovat, neberu nikomu jeho názory, to ne, ale co např. Polsko? Tam jsou potraty zakázané a jak to tam dopadá? ☹

Trochu mám strach, že když se zákonem zakážou potraty, vrátíme se do "středověku" a nastoupí pokoutné zákroky (moje prababička na zpackaný potrat zemřela...), nebo druhá strana věci, přibude odhozených zabitých novorozeňat. Protože jestli se prosadí zákon o zakázání potratů, pochybuju, že se církví budou dál trpět baby boxy... Jednou jsem četla nějaké články o Rumunsku za vlády Csaceska (nevím jak se píše), který zakázal veškerou antikoncepci a rapidně přibylo vražd novorozenců.... i to je téma k zamyšlení, ne? Co s tím církev, potažmo stát udělá?

mataharyy
28. bře 2008

Problém je že je málo ženských v církvi, které se nebojí ozvat se... 😉 Navíc církev už jak dlouho řídí všechno, co takhle hodiny dějepisu... Buď se necháš pokřtít nebo to máš sečtené... Opravdu mírumilovné řešení věci... Za chvíli budem jak v amerických filmech, hromada protestujících před potratovou klinikou a zpívající kněží u nemocnic... No tě pic, to jsme to dopracovali. Navíc co oni vlastně o tom vědí, to se jim to hezky povídá, když žijou v celibátu, že 😝

mikca
28. bře 2008

pantomima tak to jsme dvě..a on tvrdí že trocha zpěvu po obědě nikomu neuškodí 😀..nejhorší je že tam v té porodnici leží i ženkśky po operativních zákrocích a slyšet tam halekat takového vola s prominutím..to musí být pro ně strašné...

pattie
28. bře 2008

holky, on zpívá před porodnicemi? Proč?? To jsem nějak nezachytila 😉

mikca
28. bře 2008

no bylo to i ve zprávách jeden čas..stoupne si před porodnici s transparetntem o zakázu potratu a jede tam nějaké žalmy nebo co plus nějakou průpovídku ohledně potratů..je děsnej
😝

pattie
28. bře 2008

mikca: tak to je fakt hustý... jako by se v porodnicích jenom prováděly potraty a nic jiného... Chudinky rodičky... To se stát mě, tak po něm taky něco hodim.

suki
autor
28. bře 2008

přesně to se mi strašně nelíbí, že církev hlásá miluj bližního svého, ale když bližní dělá něco, co věřícím příbuzným nelíbí, jsou schopni ho zatratit. Např. moje kamarádka je z katolické rodiny a bude se vdávat, má přítele, který z katolické rodiny není a prostě se spolu domluvili, že budou mít svatbu na zámečku a ne v kostele, no to si nedovedete představit, co nastalo u kamarádky doma, je to taková hodná holka a co si musela vyslechnout bych nikomu nepřála. Nakonec ji maminka řekla, že snad ani na tu svatbu nepůjde. No chápete to? Vlastní dceři. Já to teda nechápu. Pokud je Bůh všude přítomný tak je snad jedno kde tu svatbu budou mít ne a navíc neměli by být věřící více tolerantní, když pořád hlasají to své dobro? No nikoho se nechci dotknout a já si myslím a řeknu to otevřeně, že kdyby Bůh byl tak by nenechal trpět ty co si to nezaslouží a už vůbec by se nedělo to co se teď děje, tak ať se na mě nikdo nezlobí, ale po té co mi v 15 zemřel bratr na leukémii opravdu nevěřím, že nějaký Bůh někde je, ale to je věc každého, co si myslí a v co věří.....nikomu to samozřejmě neberu, ani nevnucuju svůj názor, to je prostě můj názor.