Zákon o zrušení interupce. Co si o tom myslíte?

suki
28. bře 2008

Ahoj holky, včera jsme se dívala, na Máte slovo na Čt 1 , kde se probíralo téma o potratech. Tedy co si lidé myslí, jestli potraty zakázat nebo ne. No diskuse to byla bouřlivá a já jsem si uvědomila, (chci upozornit, že nemám nic proti věřícím lidem a plně je respektuji) v tomto ohledu jsou názory církve velmi fanatické a neuznávájí žádný jiný názor, ač je to názor odborníka. Nemyslím si, že jít na potrat je správné, ale každá z nás se může dostat do situace, kdy prostě na potrat jít musí nebo je to prostě jediná možnost volby v danou chvíli. Zajímalo by mě, co si o tom myslíte vy a zda souhlasíte se zrušením potratů zákonem? Já si myslím, že jsou lepší cesty jak snížit množství potratů na minimum a rozhodně to není zákon na zrušení, protože by to dopadlo mrtvými matkami při nelegálních potratech a spoustou sirotků, kteří by přišli o matky při těchto zákrocích. Poslanci by se měli spíše zamyslet, jak podpořit matky v těžké situaci, kdy jim pomalu nic jiného nezbývá, než na potrat jít. Doufám, že vás téma zaujalo a budete mi sem psát vaše názory. Podotýkám, nechci vyvolat hádku, protože předpokládám, že názory budou různé a každá se na to díváme jinak. Děkuju. 🙂

draga
29. bře 2008

tak moje dítko už si přitáhlo knížku před spaním tak jdu koupat a číst 🙂) mějte se a držte se 😵

helabella
29. bře 2008

Drago -- mě vždycky dostane dr v poradně pro nedonošence, když se diví po kom je Kačka tak drobná, sjede mě pohledem a pak se zeptá, jestli je u nás v rodině někdo taky tak hubený 😀 😀

panterka
29. bře 2008

drago, já teď chci rodit tady u nás v krumlově a můj dr. mi tu taky odhad nedělá, JÁ už na něj nevěřím 😒 měj se taky a pa 😉

mataharyy
29. bře 2008

To je teda dost netaktní doktor, ne 😀

helabella
29. bře 2008

Taky se budu muset odebrat ke koupání. Panterko -- tak se s Jáchymkem držte, ať vydrží co nejdéle v bříšku.
Tyhle odbočky byly moc fajn, ne? 😀 😀

panterka
29. bře 2008

helabello, však vy taky 😉 pááááááááá 🙂

panterka
29. bře 2008

jj, odbočky jsou fajn 🙂 člověk se nerozčiluje a nehádá, přece jen jsme všechny mamči 🙂

draga
29. bře 2008

helabella tak u nás to má rozhodně ze strany po manželovi jeho mamka je drobek...ale taky se mě doktorka v poradně ptala...pak si udělala poznámku...a minule nám řekla, že sice neváží tolik kolik by měl (podle tabulek) ale že u nás to je v poho 🙂) to už mu i brala krev že je světlej ale nakonec měl krevní obraz jako fík tak rezignovala 😀

panterka ne všehcny vymoženosti musí vždy být přesné v poradně už v porodnici mi dělali utz a odhad ve 36 tt jsem měla 3100g ale mudra pravila, že jí to nepřijde že mám hodně plodovky a že to asi zkreskuje...no a pak u porodu stejně koukala co jsem porodila za drobečka..

draga
29. bře 2008

tak už vážně letím pa pa a mějte se 😉

mataharyy
29. bře 2008

všechny ne ☹

panterka
29. bře 2008

drago, já bych spíš brala, aby ho přeměřili, jestli odpovídá týdnu a pokud by se jim zdál menší, tak aby ho přeměřili za týden, jestli vyrostl... my jsme totiž všichni (já i oba bráchové) měli pod 3kg - 2,65kg, 2,85kg a 2,95kg, tak si myslím, že by ani jako donošenej neměl víc jak 3kg

panterka
29. bře 2008

mataharyy, promiň!!!!!!!!!!!! ☹ to je mi líto, vím, jaký to je na drobečka čekat, když se nedaří ☹ faaaakt promiň

mataharyy
29. bře 2008

panterka: v poho však ono se po svatbě zadaři (musí 😵 )

panterka
29. bře 2008

mataharyy, držím vám palečky, ať vám to klapne 😉

mataharyy
29. bře 2008

dík 🙂 se těším jak malé děcko na... na vánoce 😀

tictac
29. bře 2008

mataharry, vanoce radsi ne, nekolik stranek uz se tady popsalo 😀 😀 😀
holky, doufam, ze vam to vsem dobre dopadne 😵

novako
29. bře 2008

Ahoj holky, zvládla jsem to dočíst jen do 20 strany. Na víc nemám sílu a ani chuť. 😝 Celý se to tady zvrhlo na nadávání na církev. Tohle mne fakt se.re!!!!!! Propána buďte trochu tolerantní!! Máte jiný názor na věc? Super. Proč ale přitom musíte být sprosté? Vždyť se chováte úplně stejně fanaticky jako ten kněz z toho pořadu a stejně jako on říkáte i naprosté bludy. 😝

PS: Podotýkám, že nejsem věřící. Ale to co tady některé z vás předvedly mne nadzvedlo až ke stropu!

mataharyy
29. bře 2008

tictac: já vím, proto tak 😀 😉

tictac
29. bře 2008

novako, vzduch se procistil a je zase vsechno ok 😉

novako
29. bře 2008

Tictac: Tak to je super! Omlouvám se, nechtěla jsem to vířit dál. Prostě jsem jen nebyla schopná dočíst to do konce. 😅

tictac
29. bře 2008

novako, to je v poradku 😉 taky jsem vsechno necetla a vpadla jsem sem rovnyma nohama 😀 😀

lucianka
29. bře 2008

Nečetla jsem celou diskuzi, nemám na to sílu 🙂 Ale můj názor:

Zmiňujete tu mrtvé matky, které si dají udělat potrat potajmu... OK, ale to je volba té matky. Podle mě by horší důsledek tohoto zákona byl ten, že by (podle mého názoru) přibylo dětiček nalezených kdesi u tratě, v popelnici apod ☹ Maminka, když se rozhodne pro potrat, musí počítat s možnými následky, bohužel to miminko nemůže ☹

Je to hrozný, podle mě by to neměli zakazovat. Já vím, je to bráno jako vražda a taky nemám z potratu dobrý pocit, ale kdo ví co člověka v životě potká? ☹ Nehledě na to, že není vždy možné mimíska vychovávat a tak by se třeba i mohlo narodit miminečko, ale maminka by k němu neměla absolutně žádný vztah ☹

No prostě těch pro (pro potrat) je mnohem víc než proti.

andelka
30. bře 2008

Asi se pročistil vzduch, že jsem tu nebyla 😉 🙂 Byla jsem křepčit na plese, letošní masopust byl totiž tak krátký, že nám moc možností nedal, tak se to dohání 😀 Jo, masopust je 40 dní před Velikonocemi. Velikonoce jsou pohyblivý svátek, protože se počítají jako první neděle po prvním jarním úplňku. Z toho je vidět, že je to původně pohanský zvyk slavení příchodu jara. Většina křesťanských svátků byla slavena tehdy, kdy už nějaký svátek byl, aby se lépe ujaly mezi původně pohanským obyvatelstvem. Křesťané slaví v tomto období více svátků, třeba popeleční středu, květnou neděli, zelený čtvrtek, velký pátek, bílou sobotu a Zmrtvýchvstání, což je neděle, v pondělí se pak vážné období mění v radostné. Pronevěřící trvají velikonoce jeen den, pro věřící je to období mnohem delší. Vánoce se taky "naroubovaly "+- na období zimní rovnodennosti. Pro nás je svátek Boží hod, ale slaví se už 24, protože dříve začínal den večerem předchozího dne (tj. svátky se slavily večer den před, proto Mikuláš chodí 5. a ne 6.12.). Advent je krásná doba pokoje a zklidnění, stejně jako půst. Proto většina věřících prožívá svátky mnohem pohodověji než jiní, máme na to prostě delší čas. Během adventu jsou taky různé svátky, ke kterým se váží tradice, takže čekání na Ježíška (nebo kdo dneska dětem dárky nosí)lépe uběhne.Stejně jako vám i mě vadí masáž supermarketů 2 měsíce před Vánoci, přijde mi to jako strašná škoda, svátky, které mají být jedinečné, pak přichází o své kouzlo.

mataharyy
30. bře 2008

Andělko to není 2 měsíce, to nenápadně ale jistě začíná už v září, bych se z toho opupínkovala... 🙄

andelka
30. bře 2008

No mě to strašně vadí. Hlavně santa klausové a kýčovité věci. My zvyky udržujeme, pravidelně dělám výzdobu, ale vkusnou, trhám větvičky na sv.Barboru,vyrábím věnce i pro ostatní kdo chtějí, ale jak někde vidím umělohmotné kýčoviny, tak je mi mdlo. Vždy´t je tolik pěkných zvyků, které jsou popsány v různých knížkách o lidové kultuře a přípravách na svátky. škoda že je tolik lidí nezná. Někdy by neškodilo, připomenout si, jak slavili vánoce naši předkové.

lakme
30. bře 2008

Andelko nesouhlasím s tebou, že velikonoce, byly původně pohanský zvyk, u vánoc bych souhlasila.

Slavení Velikonoc pochází od Židů jako připomínka zázračného vyvedení z Egypta. Tuto slavnost slavili podle židovského kalendáře 21. nisanu. Židovský kalendář je lunární, nikoli solární jako náš, proto se 14. den Nísanu posouvá v závislosti na fázích Měsíce. Nísan začínal na novoluní, Pesach tedy připadal na úplněk.Protože Ježíš byl ukřižován právě v době židovských velikonoc a vstal z mrtvých `den po sobotním svátku` (naše neděle), slaví křesťané Velikonoce v neděli po prvním jarním úplňku. Se slavením jara může mít společnou maximálně symboliku nového života.
Jinak je to o Vánocích, kdy křesťané čtvrtého století použili římské slavnosti zimního slunovratu a na ten den (25. prosince) dali připomínku Ježíšova narození. Zde jde opravdu pouze o symbolické datum, protože přesný den Ježíšova narození neznáme.

andelka
30. bře 2008

lakme: Ne velikonoce, jak je vnímají křesťané, ale zhruba v tu dobu se slavila rovnodennost. k ní patřily zvyky jako malování vajíček, pomlázka, kropení vodou, vynášení Morany (to se děje při dnešních velikonocích, ale křesťanský zvyk to rozhodně není.Jinak vím, že Židé mají v době našich velikonoc svůj svátek a myslím, že dost bujarý 🙂
Jijnak u Vánoc nevíme ani, který rok se Ježíš narodil, natož den.

lakme
30. bře 2008

Andelko v tu dobu slaví Židé "odchod z Egypta". A v období tohoto svátku byl Ježíš ukřižován.

mataharyy
30. bře 2008

No do této debaty zasahovat nebudu, pač o tom nevím 😅 ale k těm kýčům na vánoce, za to bych střílela 🙄

andelka
30. bře 2008

Jo, to vím,však je mi jasné, že neslaví to, co my. Nebo to vypadalo, že mi to není jasné? Já jen chtěla říct, že některé zvyky, které patří k velikonocům jsou jednoznačně pohanské.