Zákon o zrušení interupce. Co si o tom myslíte?

suki
28. bře 2008

Ahoj holky, včera jsme se dívala, na Máte slovo na Čt 1 , kde se probíralo téma o potratech. Tedy co si lidé myslí, jestli potraty zakázat nebo ne. No diskuse to byla bouřlivá a já jsem si uvědomila, (chci upozornit, že nemám nic proti věřícím lidem a plně je respektuji) v tomto ohledu jsou názory církve velmi fanatické a neuznávájí žádný jiný názor, ač je to názor odborníka. Nemyslím si, že jít na potrat je správné, ale každá z nás se může dostat do situace, kdy prostě na potrat jít musí nebo je to prostě jediná možnost volby v danou chvíli. Zajímalo by mě, co si o tom myslíte vy a zda souhlasíte se zrušením potratů zákonem? Já si myslím, že jsou lepší cesty jak snížit množství potratů na minimum a rozhodně to není zákon na zrušení, protože by to dopadlo mrtvými matkami při nelegálních potratech a spoustou sirotků, kteří by přišli o matky při těchto zákrocích. Poslanci by se měli spíše zamyslet, jak podpořit matky v těžké situaci, kdy jim pomalu nic jiného nezbývá, než na potrat jít. Doufám, že vás téma zaujalo a budete mi sem psát vaše názory. Podotýkám, nechci vyvolat hádku, protože předpokládám, že názory budou různé a každá se na to díváme jinak. Děkuju. 🙂

novako
28. bře 2008

mataharry: Teda musím říct, že s manželem vedeme občas velmi vášnivé debaty o církvi a já jsem vždycky proti, ale když čtu Tvé příspěvky, tak se musím usmívat. Je vidět, že nemáš moc praktických zkušeností s věřícími. Já ano, pohybuji se mezi nimi už 10 let. A vím, že jsou to lidé, kteří vyznávají určité morální hodnoty a snaží se podle nich žít. Někdy se to daří víc, někdy míň, ale vím, že dělají všechno proto, aby žili v souladu s božími zákony. A podle selhání jednotlivce nelze hodnotit celé společenství.

mataharyy
28. bře 2008

To špatně chápeš, to není příkaz, jen když se tím nebudeš řídit zkončíš v pekle (a buď ráda že se upustilo od kamenování atd.) 😀

lakme
28. bře 2008

Matahary nezlob se na mě, ale za silně věřící se považuji a nikdy bych nikomu nevyhrožovala ani peklem ani ničím jiným. 🙂 Je to na člověku samotném, proto má svobodnou vůli, aby se sám rozhodnul. 🙂 Jinak doporučuji si přečíst nějakou publikaci určenou o sexu a antikoncepci přímo pro věřící, možná by ses až divila, co v ní všechno je. 🙂 Třeba knihu Přirozené a spolehlivé plánovaní rodičovství od Šipr, Šiprová.
Jinak to byl Onan a ten svoje sperma vypouštěl na zem, aby neoplodnil manžeku po svém bratru, pak by totiž jeho děti byli považovány za děti jeho zesnulého bratra. Těžko říci, co se Bohu nelíbilo více, jestli, že nechtěl rozšiřovat řady jeho vyvoleného národa a nebo samotný akt onanie.
Navíc totok bylo ještě před Kristem a jak ten dopadl všichni víme, že.

Vajíčko ani spermie sami o sobě prostě život nejsou, něco jiného je branit jim a jakými prostředky, aby se životem stali. 🙂

Navíc instituce fungující 2000 let nezmění svoje přesvědčení jen kvuli tomu, že je teď modní sexovat před svatbou, i když kdy nebyla alespoň chuť si to ještě před zkusit, že 🙂 Ideální stav je období chození bez sexu před svatbou, poznat se po všech možných jiných stránkách, možno i s dotyky a líbáním a samotný pohlavní akt si nechat až do manžeství, ale málokdo to i z věřících vydrží, zvlášť když někteří spolu žijí v jednom bytě. Nicměné jsou páry, co to berou natolik zodpovědně, že vydrží.
A pak pokud ještě nechtějí děti sexovat jen ve dnech, kdy nedojde k oplození a v těch kdy k němu dojít může použít raději kondom, i když to si člověk musí srovnat sám se sebou jestli ho pohlavní pud natolik ovládá, že se neudrží a má takovou potřebu. 🙂 Přiznám se, že osobně nevydržím.
No ono být věřícím není zrovna někdy lehké. 🙂

panterka
28. bře 2008

novako, jak tu říkám už po několikátý, církev je mi jedno, pokud nezasahuje do života mě 😉 pokud někdo chce věřit, tak ať věří, každýho je to svobodný rozhodnutí, ale mě tyhle pravidla nějak neoslovili, já se snažím žít podle svýho svědomí a nemusí mi to nikdo předepisovat 😉

novako
28. bře 2008

Cumacku: Věř mi, že to jde. Moje kamarádka se opravdu řídí dle všech pravidel a má jen 2 děti!!! Chce to ale velkou dávku sebekontroly (od obou). Přiznám se, že tohle bych teda nezvládla. 😉

panterka
28. bře 2008

no, tak to MM by byl vzornej 😀 pro nás je teď nejvyšší autorita dr., kterej nám sexovat v těhu zakázal 😅

mataharyy
28. bře 2008

Kdyby to byl jednotlivec, tak mlčím a šoupu nohama... 😉 Navíc to co jsem psala o antikoncepci je fakt, který lze najit v bibli a ten zbytek jsou jak teoretické, tak praktické zkušenosti 😉
Ale v žádném případě nechci hanit víru či Boha, co co se z církve vyklubalo nemá s bohem nic společného to je jen snaha lidí zabít dobrou myšlenku... ale za to Bůh nemůže 🤐

cumacek
28. bře 2008

Já bych to asi taky nezvládla a proto nevidím důvod, proč si nepomoci, když to jde. 😉 Jinak nikomu jeho víru nebberu a ani nevymlouvám - jen někdy debatujeme s manželem a ten je pak ze mě hotovej. Mám hold jinej názor a jsem ráda, že si jdu za svým a nenechám se ovlivnit davem...

panterka
28. bře 2008

lakme a jen tak pro zajímavost 😉 je pro věřící i předepsaný, jaký polohy můžou a jaký nemůžou praktikovat?

novako
28. bře 2008

Panter: Přesně! Tohle rozhodnutí je na každém. 🙂 Proč se ale vysmívat někomu za to, že má odlišný pohled na svět? (tím nemyslím Tebe, ale některé jiné dámy). Jsme to prostě babinec. 😀

novako
28. bře 2008

Panter: O žádných předepsaných polohách nevím (teď jsem se ptala MM). Jediné omezení je, že musí vyhovovat oběma.

lakme
28. bře 2008

Panter jediné doporučení je aby to neuráželo jednoho a nebo druhého osobní důstojnost. Jinými slovy pokud byste to měli oba rádi zavěšení na lustru s hlavou v kýblu, tak je to naprosto jedno, nikdo se tě na totok ve zpovědnici neptá. "Průšvih" je když jeden by po druhém chtěl nějakou polohu, popřípadě libůstku či praktiku a druhý by nechtěl a měl pocit, že ten druhý ho u toho znevažuje a ponižuje. Klidně by tou polohou mohl být i tzv. misionářská poloha. 🙂
Jinak oficiální seznam: Kterak a v jaké poloze souložit neexistuje. Nebo o něm nevím. 🙂

cumacek
28. bře 2008

Holky, je tady s Váma sranda 🙂 Tady se člověk ještě poučí 🙂
Já jen doufám, že jsem se někoho nedotkla, to bych nechtěla...Teď mě tak napadlo, že já tady píšu, jak se mi církev v téhle věci nelíbí a vdávala jsem se v kostele....To je pech 😀

mataharyy
28. bře 2008

Ono asi hodně záleží na úhlu pohledu, že? 🙂
Jinak nechci aby se měnila instituce, jen by možná měla zauvažovat nad jiným pohledem na ochranné prostředky... 😉 Pač nevím který náctiletý/á budou číst nějakou knihu o tom jak, kdy a co, když jsou přesvědčený že jsou jediný chytrý na této planetě 😀
Končím a jdu domu, až zkouknu ten pořqad tak písnu první dojem 😉
Zatím pa

panterka
28. bře 2008

cumacku, to já i v tomhle mám svědomí čistý 😀 my se brali jen na úřadě 😉
lakme, novako, díky za osvětu 😉 to byla taková zvědavost 😉

lenerka
28. bře 2008

Ahoj holky

jo,jo taky jsem se včera dívala docela jsem z toho nemohla spát!
kdybych byla v tom studiu určitě bych skočila po krku tomu fousatýmu dědkovi knězovi nebo co to bylo!Fakt divný názory a řeči.Přišlo mi,že tomu moc nerozumí!A ten politik?Fakt výsměch!
Určitě bych souhlasila s panem doktorem ,političkou z ČSSD,a těma dvouma maminama ,promiňte jména si nepamatuji,ale určitě každá víme o koho se jednalo 😉
Já jsem určitě pro potraty.Mám plno příbuzenstva a známých z Polska a tam je to zakázané a jak to tam vypadá?Ženy jezdí do naší republiky,nebo do jiných zemí kde jsou potraty možné!nebo si zajdou k nějakému řezníkovi a ten ten zákrok provedea pak chudák ta ženská se musí modlit,jestli to vůbec přežije!!!
určitě jsem 100% pro,aby u nás byla stále možná interupce
neumím si představit,že by mě nebo mojí dceru někdo znásilnil a já bych si to nechtěné dítě musela nechat!To by byl šílený pocit a neuměla bych s tím asi žít!!!

apricots
28. bře 2008

Tak samozřejmě nejsem zastáncem fanatismu církve - sama mám dá se říct svojí vlastní víru, intuitivní, nejsem věřící v pravém slova smyslu - nejsem institucionalisovaná🙂

Ale i tak mě překvapilo, jak všichni ostatní v tom pořadu byli horlivě PRO potraty (zjednodušeně řečeno) - teda kromě té maminky, která jí sama podstoupila...Já bych nikoho neodsuzovala, a neodsuzuji, ale nechápu, proč si všichni tak zatvrzele bojí přiznat barvu - že je to totiž vražda - jen proto, že je ten človíček bezbranný a malý, to přece nemění situaci - když se mi narodila moje beruška, připadala mi pořád maličko "tělíčko bez duše" - slepá, hluchá, téměř nečinná - měla jen ty nejzákladnější instinkty a přesto byla člověkem - zatím sice jen takovou malou schránečkou, nicméně už v té době, přestože to nebylo viditelné, ta schránečka obsahovala potenciál - to, co člověka dělá člověkem - ted je jí deset měsíců a už je v ní vidět spousta člověčího - pozná rodiče, má potřebu se pomazlit, přítomnost, směje se vtipu - a to je jen začátek - až bude dospělá, bude mít svojí osobnost a bude si sebe uvědomovat - tenhle potenciál je podle mě v každém oplodněném vajíčku (sice jen potenciál, ale i tak) a vše je jen otázkou času a vývoje - je to taková analogie na vývoj lidstva všeobecně - nejprve jsme byly jen jednoduché organismy a bylo otázkou času a vývoje....co kdyby někdo v počátcích existence lidstva způsobil pomyslný potrat? Řeklo by se - nikde není jistota, že z těhle buněk se vyvine inteligentní či jinak cenný život....ale bylo to jen otázkou času - Z tohodle hlediska vidím zabití jakéhokoli živočicha (byt v počátečním stadiu) jako vraždu i toho potenciálního dospělého, plnohodnotného člověka. Je to jen muj názor, nejsem pro nějaké zákazy a rozhodně nechci soudit. Tím vším jsem prostě jen chtěla říct, že jsem z té diskuze měla pocit, že si lidé snaží "vraždění" pojmenovávat jinými jmény, protože by jinak museli čelit svému svědomí - jako kdyby někdo ukradl autorádio a pak zarytě tvrdil, že si ho jen půjčil.

Jen na dovysvětlenou - at se jakákoliv maminka pro potrat rozhodla, měla k tomu důvod. To respektuji. Každý je odpovědný za své činy především sám sobě - jsem štastná, že jsem se nedostala do situace, kdy bych na něco takového musela pomyslet - některé takové štěstí neměly:(

mataharyy
28. bře 2008

Toho šaška počmáraného, v tom prostěradle a s křížem na krku bych chtěla potkat... 😠 Neměl šajn o čem je řeč jen si tam zarytě prosazoval nějako svojí ideu! Někdo tu už psal že ho ten doktor nechal plácat jak rybu na suchu u té antikoncepce, což je pravda, ale zasloužil si to (přinejmenším za ten obrázek 😠 ). Jinak ta maminka měla pravdu, ten chlap do toho nemá co kecat! No myslím že jsem tak nastartovaná že do rána uklidím celej byt, než mě to přejde... Navíc mám dojem že to nebyla diskuse, ale fraška. Opravdu tam měli pozvat lidi, kteří by byli schopni normálně komunikovat a hlavně by věděli o čem mluví... Každá žena, popř. pár by měl mít možnost se svobodně rozhodnout... 😠

aponchie
29. bře 2008

matahary s tebou bych sla na drink 😀

suki
autor
29. bře 2008

mataharyy to máš teda fakt pravdu-vůbec neví o čem mluví ten kněz fanatickej

suki
autor
29. bře 2008

jenom se snaží strašit maminky a to se mi teda vůbec nelíbí 😒

mataharyy
29. bře 2008

aponchie: není problém 😉 😀
suki: no za tu fotku bych ho normálně střelila mezi oči, třeba by mu pak konečně došel rozdíl mezi vraždou a v mnoha případech "nutným zlem". Magor to je ne kněz! ☹

suki
autor
29. bře 2008

přesně tak navíc ta fotka byla lež a to pěkně velká, protože jak už jsme tu jednou psala, pokud to byl 22.týden, tak se přece už ani neprovádí potrat, ale plod se musí porodit a to se provádí pokud plod zemře nebo mám vadu neslučitelnou se životem tak co nám to ten kněz chtěl namluvit??? 😠 😠 😠 😠

mataharyy
29. bře 2008

No to se mi líbilo jak na něj ten doktor štěkal prej nelžete nevinejm lidem 😀 a přece to vysvětloval, že to je 22 týden a že to už se nedělá potrat pokud to není tak jak píšeš... No a ten tupej argument... 😠 Prý když budete mít dítě třeba osmileté taky ho zabijete když bude nemocné? Ten idiot (s prominutím, i bez něj 😀 ) vůbec nepochopil že to mimčo by se narodilo a jediné co by se stalo, že by nějakou "chvíli" trpělo a pak by stejně zemřelo... 🙄 ☹ 😠

suki
autor
29. bře 2008

přesně tak ale takovým lidem to prostě nevysvětlíš 😠 🙄 mají jen tu svou pravdu a obtěžují s ní ostatní lidi...

mataharyy
29. bře 2008

Jsem se divila, že mu tam někdo seskočil po krku... Za ty hovadiny co tam tlachal 😠 Taky se mi moc líbilo, to jsem se vážně zasmála, jak se ptali toho politika, jak dlouho že dělal tu sociální činost, jestli prý čtrnáct dní 😀 Prej ne, prej půl roku, že si myslí že je to dost dlouhá doba... 😎
Oni tam byli oba tak trochu mimo

suki
autor
29. bře 2008

jj spíš hodně mimo 😀 😀 😀 😀

mataharyy
29. bře 2008

No když člověk pomine téma, tak jsem se vcelku pobavila 😎

marinka
29. bře 2008

Já bych potraty taky nerušila, i když osobně bych na potrat nikdy jít nemohla, miminko je pro mě největší dar a vím, že bych si to pak do konce života vyčítala.. Ale je mi jasné, že kdyby se potraty zakázaly, tak by se tím problém nevyřešil - řada žen by jezdila na kliniky do jiných zemí, kde jim potrat provedou (stejně tak, jako to dělají Polky) a mnoho žen by se jistě snažilo zbavit miminka samy - a tam ty následky ani nedomýšlím! Každá máme možnost svobodné volby a tím pádem neseme i důsledky svých rozhodnutí..

mikca
29. bře 2008

hele hoky jste strašně ukecané 😀 ..tady o tále jede 😀 😀 😀 ..nějaké novinky??