Zamyslete se nad sebou a svým chováním

buldok
25. lis 2012

Vážené dámy, chci tady reagovat na situaci, která nastala v sekci "otázka", v které se 13 let stará holka svěřila, že se bojí, že je těhotná. A protože je to otázka, nejde tam reagovat víckrát. Proto to řeším zde a takto a jestli je admin jen trošku morální, tak to nesmaže. Některé ze zdejších dam by se nad sebou měly opravdu zamyslet. Anebo víte co, uděláme to plošně. Zamysleme se nad sebou všechny. Všechny ženy, které tu jsou jsou mámy, budou mámy, nebo plánují se jimi stát. Pro výchovu dítěte není nejdůležitější načíst si moudra na diskusích, v knihách apod., ale mít empatii. A tu je třeba stále rozvíjet a být vnímavější a chápavější ke svému okolí. Nechápu, jak některé z vás mohly napsat dost možná třináctiletému dítěti takové hnusy, které tam z vás vypadly. Uvědomte si, že se tohle může stát jednou vaší dceři? Že nemůže? Že ji vychováváte jinak apod.? Prosím vás vzpamatujte se. Doba jde dopředu, zatím co naše babičky si v patnácti mysleli, že ji mají jen na čůrání, my už v patnácti věděli na co je a dnešní děti už ji dokonce používají i na sex. Jestli si myslíte, že jde vždy v životě vše tak jak vy si usmyslíte tak nejde a s puberťákem je to leckdy docela těžké. Je to rozbouřená doba plná hormonálních výkyvů, obrovského skoku v psychickém vývoji a doba, kdy se jedinec osamostatňuje a už rodiče nevnímá a nepotřebuje tak jako dřív. Takže ano, může se to stát kterékoliv z nás. A při představě, že vyděšená třináctiletá holka má strach, že udělala hloupost a že může být těhotná a hledá odpovědi na netu, protože se bojí svěřit mámě (což je přece naprosto logické) a DOSPĚLÉ ženy, které sami mají děti dokáží jen urážet, je mi smutno. Každý hrdina umí kopnout do vyděšeného dítěte, obecně kopnout do člověka, který je uzlíček nervů. Vy jí chcete vyčítat, že sexuje a sama je ještě dítě? Vždyť na vás samotných se podepsala dnešní doba! Vy samotné jste schopné do ní kopnout, což neznačí moc velkou empatii a vůli pomáhat lidem kolem sebe! Jste taky takové, že překročíte člověk ležícího na chodníku, místo abyste mu pomohly, protože by mohl být opilý? Promiňte, ale tohle je stejná situace. Ne, je jednodušší. Jednodušší je holce poradit a trošku jí pomoci, než zachraňovat člověku život do příjezdu sanitky. Tak čeho se sakra bojíte, nebo co vás nutí být na ni tak zlý? Pomohlo vám to kopnutí do ní k něčemu? Ulevily jste si? Vzpamatujte se a začněte uvažovat tak, abyste nebyly zahleděné jen sami do sebe, do svých životů a svých problémů. Nikdo nechce docílit toho, že si taková holka ze strachu ublíží. Hledá pomoc a vy jí jen ještě více ublížíte. Jak můžete vědět, že neudělá ještě větší hloupost a nějak si neublíží. A s tím, že to byl nějaký srandista na mne nechoďte. Ano, z 50ti takovýchto otázek je 48 vtipálků, ale dvě jsou děti, které jsou opravdu v háji a neví jak dál. A vy nemůžete vědět, který je ten vtipálek a který je to dítě. Radši pomůžu každému svou radou a podporou, protože to, že se 48 vtipálků pobaví na můj účet mi žíly nerve, ale to, že jsem svých chováním navždycky poznamenala duši malého člověka, to by mi vážně vadilo.

monenta
29. lis 2012

@kitinka76 tak v tom případě děkuji, jsem vděčná za každou podporu 🙂 já to napsala jen, aby jsi nebyla nedejbože nařčena ze sympatizace a přitom by jsi myslela, že píšu o té 13ti leté slečně..

leniiis
29. lis 2012

Já jsem se setkala i s tím názorem, že dotyčná vede dceru ke zodpovědnosti a kondomu jenže...jak všichni víme tak i s kondomem to není nejjistější, zvlášt když sex provozují teprve 13tiletý nezkušený "děti"..takže myslím si, že s tímto nemá výchova až zas tak moc společnýho! Ujet to může tak či tak ...

leniiis
29. lis 2012

@phuskova ve slušné rodině se to stát nemuže? Tak to si jenom myslíš. Strašně se mi líbí jak si fakt každej myslí, že mu se tohleto stát nemuže.

phuskova
29. lis 2012

@leniiis aco ma co 13ti letý dítě souložit?!? tohle z se ve slušný rodině nemělo stát ne??

ikarkulka
29. lis 2012

@phuskova A co je podle tebe slušná rodina?
Tohle se může stát všude.
Každý je jiný. Někdo ve 13 ještě skáče panáka a při slově sex nahodí ruměnec a odvrací tvář a vůbec se o tom nechce bavit. Jinému to přijde normální. A někdo jiný to prostě chce zkusit, je zvědavý.
Těžko říct, jestli je normální ve 13 letech mít sex. Někdo je na to připraven, jiný ne.

Předpokládám, že 13leté děti už rodiče nevodí ráno do školy a odpoledne je nevyzvedávají, nejsou s nimi celé odpoledne a nespustí je z očí. Můžeš s nimi mít super skvělý vztah, vést je k zodpovědnosti, můžeš jim vše dopodrobna vysvětlovat, nebo jim naopak vše zakazovat, sex před nimi tabuizovat (ve stylu - na to mají ještě čas). Ale ve škole se s tím prostě setkají. Na školách se vyučuje sexuální výchova. Děti si o tom povídají, existuje spousta časopisů, děti mají přístup k internetu, stačí kliknout. Ochránit je před tím nejde. Dělat, že to neexistuje, je blbost.

Takže i když se rodič snaží sebevíc, nikdy to dítě nemůže 100% ohlídat. Nepopírám, že jsou určité typy rodin, určité typy lidí, u kterých je k tomu větší riziko. Ale ani ta tzv. "slušná" rodina nezaručí, že se to nemůže stát.

A koneckonců - jestliže je holce opravdu 13 let, opravdu už měla sex a opravdu má obavy, že je těhotná, tak co teď? Budeme řešit, kdo za to může? Jestli smí nebo nesmí? Na to už je asi pozdě, nemyslíš?

phuskova
30. lis 2012

@ikarkulka Souhlasím s tebou, že dělat že neexistuje nekde, to každopádně, stejně jako souhlasím s tím, že už je pozdě řešit kdo za to může nebo ne...já jen řikám, že by se tohle stávat nemělo...
... myslím že stačí, když se rodiče dítěti dostatečně věnujou, nemyslím tím jenom co se týká tohoto tématu, ale obecně...🙂
A myslíš, že kdyby to bylo normální, že ve 13ti maj děti sex, že bude hranice daná až na 15 let?!

radka8888
30. lis 2012

@phuskova Neni uplne obvykle, ze lidi maji ve 13 sex, ale jsou zeme, kdy 11 lety holky maji deti a je to prijimano jako v celku bezna vec. Nerikam, ze se mi to libi, ale stalo se, stane se a myslim, ze ze strany rodice to neni sto procentne ovlivnitelne. Clovek si muze jen prat do nej vlozil dobre navyky a ze ho poucil, ale kdyz si vezmu jak jsem byla blba jeste v osmnacti ....

phuskova
30. lis 2012

@radka8888 Jo to jo, v jiných zemích to je jinak, tak je to normální..to zas jako jo..ale u nás to normální prostě není, protože jinak by nebyla ta věková hranice 🙂 A stojím si za tím, že ze strany rodičů to ovlivnitelné je 🙂 Asi ale záleží na sociální vrstvě a podobně...a já třeba v 18ti blbá nebyla no 🙂 Tedy pokud myslíš co se týče sexiku 🙂

radka8888
30. lis 2012

@phuskova ja jsem toho o sexu vedela dost, byla jsem podrobne poucena, jenze obcas jsou situace kdy ustoupi zdravý rozum a clovek jedna podle pocitu, situace.... Coz si myslim, ze je u 13 lete divky pravdepodobne. Bydlime u zakladky a ty holky maji vetsi prsa nez ja a menstruuji o nekolik let drive nez ja. Takze ja se nedivim. No myslim, ze to nevyresime. Kdp to ze to neschvaluji neznamena, ze bych tu divku nebo jeji rodinu odsoudila, ze neco zanedbali. Jen si preju, aby moje dcera byla rozumejsi a ta tazatelka, aby to nejak rozume dopadlo.

ikarkulka
30. lis 2012

@phuskova Co je a co není normální, je dost individuální a asi těžko může nějakou normu v chování stanovit někdo papírem. Jasně že jsou určité věci společností přijímány za normu, v naší společnosti je třeba věková hranice pro sex stanovena na 15 let. Pod patnáct je to nezákonné. Ale to ještě neznamená, že se nenajde nikdo, kdo to prostě neudělá.

Dost dobře nechápu, o co ti jde. Nejdřív píšeš, že tohle se ve slušných rodinách stát nemůže. Což je nesmysl. Pak zase jestli mi to připadá normální. V teoretické rovině se tady můžeme dohadovat do aleluja, ale realita je taková, že i děti mladší 15 let mají sex. Kdo za to může, je všude jiné.
Tu otázku jsem nečetla, nevím, jestli dotyčná byla fake a vše si vymyslela, ale pokud ne a opravdu ji to trápilo, tak není na místě moralizovat a odsuzovat, ale pomoci jí.

phuskova
30. lis 2012

@ikarkulka Každá má na to prostě jiný názor ... já prostě byla vedena k zodpovědnosti a i přesto, že mě ve 13 ti taky kluci zajímali, bylo to spíš v platonické rovině..se sexem jsem počkala celkem o dost let, proto to beru ze svého hlediska a z hlediska mého okolí, kde sem vyrůstala...

leniiis
1. pro 2012

@phuskova jde vidět, že asi nevíš jak to dnes chodí, dnes jsou děcka hrozně napřed a jo neříkám, že by to dělat měli, ale doba už je prostě taková a stát se to může kdekomu. Tím nechci tohle chování schvalovat, ale jak říkám...nikdy nevíš kdy se to stane třeba tobě a Tvým dětem...🙂 takže bych tu určitě nevykřikovala, že pocházíš ze slušné rodiny...to sice možná jo, ale nikdo ti nezaručí, že ti s tímto jednou nepřijde domů tvoje dcera.

leniiis
1. pro 2012

@phuskova a jak už jsem ti jednou napsala tady nejde vubec ale vubec o výchovu..můžeš svý dítě sebelíp vychovávat a pak prostě přijde puberta a buch, děcka nevidí neslyší ..a je to hned! Já bych si tohle taky nedovolila, já ve 13 ani nevěděla, co je to ten sex...ale dnešní doba taková je...

phuskova
1. pro 2012

@leniiis vím že se mi vysměješ a ještě spousta dalších taky k tomu, ale já vím, že mé dceři se to nestane 😉 A je mi fuk co si myslíš...manžel mi teď říká, že pokud tohle 13 ti letá dovolí, tak nemá rozum a nezáleží na tom jaká je doba..to že je to dobou jinou to jen kecy nic víc, jen obhajoba těch dětí ... nic víc....

leniiis
1. pro 2012

Tak to se ti fakt vysměju!!!Nikdy nemužeš vedět jaké party se tvý dítě chytne, kdo ho stáhne atd.

framboise
1. pro 2012

@phuskova Víš často k takovýmto věcem můžou sklouznout právě poslušné děti. Rodiče se pak velice diví, ale děti stále poslouchají - jen někoho jiného. + to ovlivňuje dost dalších faktorů, nejde jen o nepoučenost, slušné vychování, nějaké zásady v rodině a zázemí. Také jsou tu temperament, velká zamilovanost, hormony, ... Prostě jen nechápu jak se můžeš zaručovat za kohokoliv jiného - třeba i vlastní krev, vlastní dítě 😉 . Navíc pokud se to té dívce již stalo tak vážně nemá cenu řešit proč atd. A ano možná není z úplně fungující rodiny a sama už ví že to byla velká chyba - ale může pak skutečně za to? Je ve 13ti natolik vyspělá, aby sama situaci dokonale odhadla a promyslela pokud třeba nemá nejlepší vzory, pozornost, výchovu apod. v rodině? Myslím, že v reálu by jí málokterá z nás "plivla" do tváře, to dělá spíše ta anonymita internetu. Jsme dospělé ženy a snad i empatické...v tomto případě by byla na místě pomoc a ne souzení - na to je prostě už pozdě 😉 . A možná se jen někdo chtěl pobavit a udělal takový vtípek, ale možná taky ne...

phuskova
1. pro 2012

@framboise ¨Ne není natolik vyspělá, a proto neměla souložit...

framboise
2. pro 2012

@phuskova No a to třeba právě nebyla schopná posoudit. Samozřejmě by to měl dělat ten kdo je schopný nést za to i následky - s tím naprosto souhlasím!! Ale nevíme co k tomu tu dívku vedlo. Není to omluva, ale už je pozdě řešit proč.

phuskova
2. pro 2012

@framboise No to je no, bohužel ...

berenika39
2. pro 2012

@phuskova nepřeju ti samozřejmě nic špatného. jen bych tě ráda vyvedla z omylu, z představy, že "tohle se mě, resp. mojí dceři stát nemůže". Nemáš tušení, jak tenkej je ten led. Prošla jsem pubertou syna, přečkal to, bez úhony, já taky 😒 , ale strašně moc nás to poučilo. Stačí jeden dobrej kamarád, hodně dobrej, takovej ten na život a na smrt, a dítě za ním jde...ten kamarád patří do nějaké party, a dítě jde dál...a parta občas hulí. A někdo z party si píchá. Tvoje dítě je vzorné, slušné, vychované, ale v tu dobu je všechno důležitější než vlastní názor, názor rodičů, obecné povědomí. ...oni vidí jen sami sebe - svoje postavení mezi svými, a ty na to máš pramalý vliv. Proto se může třináctiletá holka vyspat s klukem a otěhotnět.
Neřeším, jestli tohle je pravda nebo jen zase nějaký vtip, může to být tak i tak, ale soudit - to umí každý. Ale poradit si pak - to je už horší....
to, že něco tvoje dítě "bude nebo nebude", ovlivníš možná ted, za pět let, osm. ale v pubertě - no, jen abys nebyla zklamaná. můžeš tomu moc pomoci, dá se to ukočírovat, navíc některé děti mají pubertu prostě fajn, v klidu, bez příznaků 😉 , ale právě když si budeš říkat "mě se tohle nemůže stát", přivoláš to, protože tím, jak jsi zaslepená, přehlídneš první varovné signály. raději mysli na to, že to prostě je složitější období, které stojí za pozornost a ne za mávnutí rukou - mě se to nemůže stát. to je strašně nebezpečná hláška, věř mi.

phuskova
2. pro 2012

@berenika39 myslím že to říct můžu a myslím, že to není nebezpečná hláška...já taky měla partu kde hulili a nikdy sem v puse neměla ani obyčejnou cigaretu...měla sem taky partu co chlastala, a mě to nikdy nechutnalo...byla sem zamilovaná ve 13ti, ale nikdy by mě nenapadlo, před ním roztáhnout nohy...byla sem k tomu tak vedena, k zodpovědnosti a rozumu...

berenika39
2. pro 2012

@phuskova dobře, nechci se dohadovat.

framboise
2. pro 2012

@phuskova Ale tvé dítě může být úplně jiné povahy než ty. Jen chci říct, že ani dva sourozenci, úplně stejně vychovávaní nejsou nikdy stejní. Občas se to stane, ale většinou jsou pravý opak. Ale klidně tomu věř a zaručuj se za někoho druhého...

berenika39
2. pro 2012

@framboise to jsem chtěla napsat - že každý je jiný, každý se potká s někým jiným..je to složité, ale každopádně se to nedá naplánovat a předem připravit. To, že to někdo zvládne a neudělá chybu neznamená, že by ji nemohlo udělat toho člověka dítě...bohužel. Mě je spíš líto toho, že si někdo myslí to, že "mě se to nemůže stát", protože to právě vůbec není pravda a díky tomu se dá přehlédnout první nějaké varování, první "příznaky" problému, v době, kdy se to ještě dá řešit, zachránit.

phuskova
2. pro 2012

@framboise Však to já vím, já ani mý bráchové nemáme stejný povahy...a stejně sme ve třinácti nesouložili nikde ;)

framboise
2. pro 2012

@phuskova To asi naprostá většina z nás ne 😉 .

phuskova
2. pro 2012

@framboise to nemlžu posoudit,ale podle toho jak se všichni zastáváte tý slečny, tak si myslím, že někter na tom byli totiž podobně 😉

framboise
2. pro 2012

@phuskova 😀 😀

phuskova
2. pro 2012

@framboise no fakt mi to tak přijde... 😀

radka8888
2. pro 2012

@phuskova Musim rict, ze z Vasi ponekud agresivni retoriky mam dojem, ze si spis vroucne prejete, aby svet slapal, tak jak v Rychlych Sipech. 🙂 Skoda, ze az Vase dite prijde do jalovych let nebudeme mit moznost sledovat vyvoj Vasich nazoru.