Zamyslete se nad sebou a svým chováním

buldok
25. lis 2012

Vážené dámy, chci tady reagovat na situaci, která nastala v sekci "otázka", v které se 13 let stará holka svěřila, že se bojí, že je těhotná. A protože je to otázka, nejde tam reagovat víckrát. Proto to řeším zde a takto a jestli je admin jen trošku morální, tak to nesmaže. Některé ze zdejších dam by se nad sebou měly opravdu zamyslet. Anebo víte co, uděláme to plošně. Zamysleme se nad sebou všechny. Všechny ženy, které tu jsou jsou mámy, budou mámy, nebo plánují se jimi stát. Pro výchovu dítěte není nejdůležitější načíst si moudra na diskusích, v knihách apod., ale mít empatii. A tu je třeba stále rozvíjet a být vnímavější a chápavější ke svému okolí. Nechápu, jak některé z vás mohly napsat dost možná třináctiletému dítěti takové hnusy, které tam z vás vypadly. Uvědomte si, že se tohle může stát jednou vaší dceři? Že nemůže? Že ji vychováváte jinak apod.? Prosím vás vzpamatujte se. Doba jde dopředu, zatím co naše babičky si v patnácti mysleli, že ji mají jen na čůrání, my už v patnácti věděli na co je a dnešní děti už ji dokonce používají i na sex. Jestli si myslíte, že jde vždy v životě vše tak jak vy si usmyslíte tak nejde a s puberťákem je to leckdy docela těžké. Je to rozbouřená doba plná hormonálních výkyvů, obrovského skoku v psychickém vývoji a doba, kdy se jedinec osamostatňuje a už rodiče nevnímá a nepotřebuje tak jako dřív. Takže ano, může se to stát kterékoliv z nás. A při představě, že vyděšená třináctiletá holka má strach, že udělala hloupost a že může být těhotná a hledá odpovědi na netu, protože se bojí svěřit mámě (což je přece naprosto logické) a DOSPĚLÉ ženy, které sami mají děti dokáží jen urážet, je mi smutno. Každý hrdina umí kopnout do vyděšeného dítěte, obecně kopnout do člověka, který je uzlíček nervů. Vy jí chcete vyčítat, že sexuje a sama je ještě dítě? Vždyť na vás samotných se podepsala dnešní doba! Vy samotné jste schopné do ní kopnout, což neznačí moc velkou empatii a vůli pomáhat lidem kolem sebe! Jste taky takové, že překročíte člověk ležícího na chodníku, místo abyste mu pomohly, protože by mohl být opilý? Promiňte, ale tohle je stejná situace. Ne, je jednodušší. Jednodušší je holce poradit a trošku jí pomoci, než zachraňovat člověku život do příjezdu sanitky. Tak čeho se sakra bojíte, nebo co vás nutí být na ni tak zlý? Pomohlo vám to kopnutí do ní k něčemu? Ulevily jste si? Vzpamatujte se a začněte uvažovat tak, abyste nebyly zahleděné jen sami do sebe, do svých životů a svých problémů. Nikdo nechce docílit toho, že si taková holka ze strachu ublíží. Hledá pomoc a vy jí jen ještě více ublížíte. Jak můžete vědět, že neudělá ještě větší hloupost a nějak si neublíží. A s tím, že to byl nějaký srandista na mne nechoďte. Ano, z 50ti takovýchto otázek je 48 vtipálků, ale dvě jsou děti, které jsou opravdu v háji a neví jak dál. A vy nemůžete vědět, který je ten vtipálek a který je to dítě. Radši pomůžu každému svou radou a podporou, protože to, že se 48 vtipálků pobaví na můj účet mi žíly nerve, ale to, že jsem svých chováním navždycky poznamenala duši malého člověka, to by mi vážně vadilo.

lencza1210
25. lis 2012

@buldok moc pěkně napsané.Nevím, o kterou slečnu se to jedná, každopádně, ji přeji mnoho sil a holky, které ji soudí, by ji měli být naopak oporou a poradit ji co a jak ...každá jsme svým způsobem dítě, bez rozdílu věku .... Navíc, žádná neví, jak se dostala do této situace, zda to bylo chtěné či ne ....

leniiis
25. lis 2012

Mluvíš mi z duše, právě jsem chtěla něco podobnýho založit taky, jenže to bych nejdřív musela vědět jak 😀 🙂 mě samotnou přečtení v oné diskuzi dost rozladilo a zase přesvědčilo o tom, že některý maminky si tu hrají na geniální, dokonalý a bezchybný....ale asi ani jednu z těch, co ji odsuzovaly nenapadlo, že přesně tohle se může stát i jejich dětem.

naomi6
25. lis 2012

@buldok Napsala jsi to moc dobře, taky nechápu reakce některých uživatelek. Proč hned ve všem hledat lež a vtípky? Vždyť může být v opravdu vážné situaci......

phuskova
26. lis 2012

Sice jsem o tu situaci nečetla tady,ale rozhodně s tebou nesouhlasím.....nevím, jestli píšeš z vlastní zkušenosti, ale mě opravdu nepřijde normální aby 13ti letá sexovala...asi kdybych četla tu diskuzi tak bych jí taky napsala, ať si jde hrát s bárbínama a ne aby roztahovala nohy...vždyť jeto dítě proboha...já ve 13ti pomalu ani nevěděla co znamená slovo kurva, natož abych měla myšlenky na sex .. 😀 Myslím, ževe slušné rodině se tohle nestane, protože se tomu dá předcházet .-) A né že né ...

buldok
autor
26. lis 2012

@phuskova 1) Ta holka za to, jaký vzor má v rodičích a jak ji vychovávají nemůže. To přece nemůže ovlivnit! 2) To, že ty jsi to nevěděla neznamená, že to neví dnešní děcka. Jsi naprosto jiná generace. 3) Jestli bys jí napsala tohle, tak by ses měla zamyslet nad sebou a tím, jaké to může mít následky. 4) Když někdo přijde z problémem je dobré mu pomoci, nebo mlčet. Výčitek, urážek apod. pravděpodobně schytá dost doma... 5) Kdo jsi bez chyby hoď kamenem...

phuskova
26. lis 2012

@buldok No však sem psala, že ve slušné rodině se to stát nemůže...s tím, že za to víceméně nemůže souhlasím...a klidně bych jí to napsala a zamýšlet nad sebou se fakt nemusím, vždyť je to naprostá pravda, neříkej že ty si myslíš že by měla vesele souložit místo toho aby si hrála 🙂 No a víš jak s,e m toho názoru co sem ti psala už na beremku....když byla ta dospělá aby š*kala, tak má být taky tak dospělá v ostatních věcech, říct to doma a nefňukat tu na webu...stejně pokud je opravdu těhotná a miminko si nechá, bude mít zkaženej celej život, spousta lidí na ní bude koukat skrz prsty a už te´d je mi líto jejího dítěte...vždy´t je ještě pod zákonem, já bych byla klidně pro, aby se do vězení posílali nejen ty co měli sex s dětma pod 15,ale i pro ty děti, pokud do toho jdou vědomě..

buldok
autor
26. lis 2012

@phuskova No tak jak vidno, na tomhle se fakt neshodneme. A obecně říct, že má být zralá na to, aby tu nefňukala apod. je mimo. Nemůžeš vědět co se jí stalo. Psychika je prostě záludná a někdy lidi dělají chyby z různých i velmi vážných důvodů. Nehledě na to, že ji mohl někdo zneužít apod.

phuskova
26. lis 2012

@buldok Jo jasně ,v případě že by ji někdo zneužil=znásilnil, tak sou mé řeči mimo mísu, to je pochopitelný...ale pokud do toho šla dobrovolně, tak si žádný slitování fakt nezaslouží ... vždyť v týhle době snad všude (časopisy, net, ..) se o tom mluví, o možných následcích ...

buldok
autor
26. lis 2012

@phuskova Ale on nikdo nechce žádné slitování. Jen to, aby jí neubližovaly cizí baby, které nemají co kopat do vyděšeného děcka. Buď jí chtějí pomoct a nebo ať drží klapačku...protože seřvou ji za to doma rodiče...jen ti na to mají právo...

ruda
26. lis 2012

tak já jsem s těch reakcí taky docela zděšená, odradilo mě to na té otázce reagovat a raději jí napsala rovnou do IP, neozvala se a doteĎ mi to vrtá hlavou...je mi jedno, jestli to byl vtipálek, ale sužuje mě, jestli to byla pravda a holčina se v nás dospělých zklamala, nedejbože si něco udělala....jsem zdravoťák a denodenně vidím ty tragedie a osudy , bohužel i dětí, které si myslí, že u jsou "dospělí" a pak si neví rady....jezdím se záchrankou a věřte mi, že to pak není hezký zážitek, když všichni chytří a dospělý po tragedii prohlašují, proč já jsem mu víc nenaslouchal, .......
Navíc žádná z nás neví, jak to bylo, třeba si chudák holka ani sex sama nevymyslela a neužila, je tu i možnost zneužívání, znásilnění....je mi z vás některých hodně smutno a úzko....proboha , vždyť si přišla jen o radu, co s potencionálním těhotenstvím......neptala se žádné z nás, jestli má ve 13ti souložit.....to je samo šptně,ale o tom ta otázka nebyla.....

ruda
26. lis 2012

@phuskova no právě, nevíš, jaak to bylo a soudíš...přišla jen o radu, co s tím....

phuskova
26. lis 2012

@buldok No jak říkáš, se neshodneme...🙂 Ale je fakt, že rodiče ji doma doufám vynadají.....
@ruda myslím, že pokud by ji někdo zneužil, tak první co měla udělat je jít za rodičema a ne se tu vykecávat...nemyslíš ?? To je docela vážná věc, se kterou ji tu nikdo nepomůže...

segafredo
26. lis 2012

Přesně tak, hodně holke ji odsoudilo, nevím, kolik vám je ostatním let, ale já se třeba o tom učila ve škole již ve 12 letech - sexuální výchova, rodinná, holky se dozvídali o menstruaci, kluci o použití kondomu, o přenosech nemocí, byl za náma ve škole dokonce člověk s nemocí AIDS z domu světla v Praze-navíc homosexuál, aby nám řekl svůj příběh, aby nás varoval, co se může stát apod. a ve 13 letech jsem si určo s barbínama nehrála...a to jsem vyrůstala ve slušné rodině, jen prostě u nás nic nebylo tabu a ovšem se mluvilo.

buldok
autor
26. lis 2012

@ruda Já s ní v kontaktu přes IP byla. Slíbila mi, že si půjde koupit těhotenský test. Ptala se mne, kolik stojí a jak na to...

segafredo
26. lis 2012

Tak a otázka je konečně uzamčená...ještě by holce mohl někdo víc ublížit. Docela se tam pustili i do toho kluka-v mém případě, kdyby se mi tohle stalo a nejednalo by se o zneužití, ten sex byl dobrovolný, klidně s někým starším, určitě bych ho na policii nenaprášila...já od svých 15 let obdivuji svou spolužačku-ve 14 otěhotněla, v 15 porodila, má krásnou zdravou holku-navíc si skvěle rozumí, jak ségry. Celé těhotenství utajila i před mamkou, byla trošku silnější, tak to na ni nebylo moc poznat a navíc porodila sama doma. Do nemocnice ji záchranka odvezl až s miminem v náručí. Jediné, co bych ji vytkla, že nechodila na žádné kontroly v těhotenství, mohla tak ublížit sobě i malé. Má můj velký respekt-v 15 sama porodit a tak skvěle se starat o malou. Když tu vidím jiné diskuze, jak ve 30 neví, zda je na to připravená, další že se nechce ochudit o svobodu, pak diskuze, kdy začla milovat svoje dítě, některá, že to nezvládá apod. ...hrůza...

lv
26. lis 2012

@segafredo to je strašný, tajit těhotenství a rodit sama doma v 15 letech, těch rizik, mohla někde vykrvácet..z této i původní diskuze o těhotentsví 13.leté holčiny si vezmu toto - budu se snažit svých holkám být takovou mámou, aby když se něco bude dít, a půjde prakticky o život, příjdou za mnou..a budou znát rizika nechráněného sexu, antikoncepci apod.

segafredo
26. lis 2012

@lv jojo, já takovou mámu mám a jsem za to ráda. Tyhle věci mi nebyly nikdy doma tabu.

citun
26. lis 2012

@buldok I já se zhrozila,když jsem četla ty odpovědi.Určitě jí muselo být hrozně.Naštěstí se našly i normální maminky,které chtěly pomoci.Dejte někdo vědět jak jí to dopadlo.

segafredo
26. lis 2012

https://www.modrykonik.cz/diskuse/od-te-doby-co... a hlavně že v tehle diskuzi nidko nikoho neodsoudil...

buldok
autor
26. lis 2012

@segafredo Nevím, nečetla jsem. Ale tady jde o děcko. Je to prostě děcko, to není malý velký jak si pořád někteří myslí...

ruda
26. lis 2012

@phuskova a nenapadlo tě, že ji mohl zneužít právě otec nebo otčím? nebyla by první, bohužel ani poslední...to by pak asi za rodičema nešla ne? ale to se prostě neřeší, chtěla poradit, co s tím a ne vynadat za něco, co nejde vrátit....buď šťastná, že tohle řešit nemusíš,ale prosím, zkus neodsuzovat a nesoudit...sytý hladovému nevěří co?
@segafredo nebyla z Dubňan?

segafredo
26. lis 2012

@ruda ne

detina
27. lis 2012

proč by ji měl někdo zneužít....bylo to určitě dobrovolné.....to by snad proboha napsala....

skotskaa
29. lis 2012

@buldok Diskuzi jsem taky částečně četla, ale měla jsem pocit, že pokud nějaká mamina reagovala negativně, bylo to hlavně proto, že dotaz pokládala za vtip. Předpokládám (a doufám), že pokud by za nima taková holčina přišla pro radu osobně, tak by ji neodpálkovaly podobným způsobem. Tahle virtuální anonymita vyvolává nedůvěru a tim i trochu jiný reakce, než realita mimo PC.

buldok
autor
29. lis 2012

@skotskaa To je ale neomlouvá.

vca
29. lis 2012

Predeslou diskuzi jsem necetla...Ale jestli se v dnesni dobe jeste nekde pozastavuje nad sexem ve 13 ti tak nevim z ktere je planety..Znam desitky holek i kluku jejichz sexualni zivit zacal drive jak v 15 ti a rozhodne nejsou vsichni z rozvracenych rodin.Jedna je dokonce z velmi ukazkove rodiny kde maji naprosto super vztahy.Ne ze bych jednou svym detem chtela rikat at zacnou kdy chteji, ale je dobre s tim pocitat a zamerit se na prevenci tehotenstvi a nemoci.Uprimne ja ve 13 ti misto barbin taky myslela na sveho spoluzaka..a kdo vi kdyby se to tenkrat zvrtlo jestli bych o panenstvi neprisla drive.

monenta
29. lis 2012

@segafredo nevím proč by mě měl někdo soudit za pocity, které mám 😉 jak je vidět nejsem jediná a NIKDE jsem nepsala, že dítě nechci, jen, že jsem prostě zmatená. Nevíš co si prožívám, je v tom daleko víc věcí, které opravdu na net nepatří a psát je tu veřejně nebudu. Někdo má prostě rodinu, přátele a milujícího přítele..někdo je v tom sám a pak přemýšlí opravdu nad vším. Asi jsem svůj úvodní příspěvek napsala trochu blbě (jak to čtu s odstupem pár dní, tak asi trochu víc blbě - nejde ani tak o pocit ztráty všeho, ale spíš o pocit, že jsem na všechno sama- což tam ale asi vyčíst nejde, páč jsem nepsala vše), ale určitě si nemyslím, že by mě některá z vás měla soudit 🙄 . Poradit, napsat svůj názor..to ano..ale soudit?! 😀

kitinka76
29. lis 2012

@phuskova nezlob se, ale i ve svojí generaci znám spoustu holek, které to měly za sebou ještě před patnáctinama. Já si taky ve třinácti s Barbínama nehrála 🙂 Jen tenkrát bohužel byla tak blbá doba, že se nemluvilo o antikoncepci. Takže teď, kdy všichni se vším někam spěchají na tom nevidím už vůbec nic divného. Nikoho bych tu nesoudila!!!

monenta
29. lis 2012

@kitinka76 kitinko moje reakce je na jiné téma než o čem je toto založeno, viděla jsem zde odkaz na moje téma, tak reaguji na to. Chápu, že to některé z vás chápat nebudou/nechtějí, ale né každý má hned jasno co a jak. Nikdo není neomylný a já to napsala blbě - to přiznávám, ale nechápu proč z toho dělat halo v jiných diskuzích.

kitinka76
29. lis 2012

@monenta já četla i to tvoje téma anic špatného a odsouděníhodného na něm nevidím 😉