Zapojení partnera po narození dítěte. Jak to bylo u vás?

hupcza
20. dub 2009

Zajímalo by mě, jak je to u vás 🙂

1. - doba po návratu z porodnice - vzal si váš partner dovolenou, jak dlouho, do jakých činností se zapojil, co vy na to

2. - běžný provoz - jak aktivně se zapojuje partner do péče o prcka, pravidelně a nebo "jak to vyjde", kolik času denně/týdně, jak pečuje o vás, je to dostatečné, jste ve shodě

saska.t
20. dub 2009

po navrate z nemocnice mal manzel hned tyzden volna a okamzite sa zapajal do vsetkeho co mohol, prebalovanie kupanie uspavanie proste vsetko aj ked sa zo zaciatku bal a nemal skusenosti velmi sa snazil a som mu za to vdacna, dnes to zvlada uplne perfektne 😀

o malu sa stara vzdy ked pride z prace, sam si ju berie aby som si mohla trosku od nej oddychnut, v noci ked sa mala preberie, tak sa sam postavi a ide ju pomojkat popr. jej da dudlik,prebaluje (pri pokakani nie az tak dobrovolne) po kupani kremuje a oblieka väcsinou on a musim povedat ze pomaly lepsie ako ja 😅

teraz to vyzera ze je dokonaly, ale samozrejme ma aj svoje chyby, upratuje az ked urobim cirkus ze zasa nic nerobi a musim si dupnut, vsetko mu treba povedat 500x no ale kto je dokonaly??? inak som s nim velmi spokojna a nemenila by som po ziadnej stranke 😀

hupcza
autor
20. dub 2009

Tak abych jen nevyzvídala 🙂 u nás to je takto:

1 - manaža si dovolenou nebral - částečně omezil svou přítomnost ve firmě na cca půl úvazku na první týden
samozřejmě nekojí, ale jinak je celkem aktivní - přebaluje, snaží se utěšit (ale to spíš na požádání, když už nemůžu), občas koupe

2. - v další fázi cca od druhého týdne už jede ve svém běžném provozu,což znamená v praxi návraty v podvečerních hodináchv (obvykle 18-19, někdy později), s tím, že některý den se staví v době oběda cca na hodinku, hodinku a půl (prcek ale stejně obvykle spí 😅), podílí se opět na přebalování a koupání
mám dojem, že prcka opečovává trošku mechanicky - nakrmit, přebalit a to je vše - trošku mi chybí, že si s ním "povídá" s rozbaleným na dece ..asi jsem náročná a je to pro chlapa brzo 🙂
snažím se jej přimět k tmu, aby si našel do budouna nějaký rituál, který bude jejich - narážím na problém podnikání, kdy mi je vysvětleno, že tonemůže stihnout - říkám si, žepřeci není problém zanést si do diáře třeba koupání v půl sedmé večer a nic si už neplánovat (alespoň z 90% večerů) ..možná k tomu dojde 🙂

kristi
20. dub 2009

hupczo, myslis jako koupani kazdy den v pul 7? ze by uz nikdy nikam nesel ( sportovat, na pivko a tak??) 😕

hupcza
autor
20. dub 2009

kri: ne že by nikam nešel - na squash, badminton apod klidně chodl a chodíi v 8 - takže nejít třeba rovnou z práce a stavit se za náma na hodinku - okoupat, pomazlit, pohlídat prcka, abych mohla alespoň večeři sníst v klídku a jet si kam potřebuje
na pivko nechodí - pivař jsem u nás já 🙂 (tyhle akce jsme organizovala spíše já, takže to, že se po porodu nekonají není můj zákaz, ale to, že prostě není motor, který by to inicioval - nepočítám zapití ondry - to se konalo 2x mimo domov a jednou doma)

bubatinko
20. dub 2009

u nas a tatinko zapajal hned od zaciatku bol pri porode prveho syna cely cas so mnou a pri navrate z porodky si mohol zobrat len dvy dni volna ale bolo to v pohode maleho uspaval nosil na rukach prebaloval ked bol vacsi tak aj kupal skoro stale len on ale to az cca od 7mesiacov sa odvazil kupat... chodieval kocikovat doteraz maju vyborny vztah a maly ho strasne zboznuje ked je doma vecer a cez vikendy chodia na bicykel hraju futbal a tak teraz uz beravaju von aj mladsieho nalozi ho do kocika ja im nabalim co by mohli potrebovat a su von aj tri hodinky..... chcel byt aj pri druhom porode ale kedze sme mali sekciu tak cakali so starsim na chodbe a ako prvy ho videli ... ked treba tak aj pomoze doma ale musim mu to povedat, no nikdy nefrfle. myslim ze nasi drobci maju skveleho tatinka, a ja manzelovi rada doprajem jeho zaluby ale on si to zariadil ze sa im venuje ked uz deti spia/nastastie si rychlo zabehli pevnu hodinku vecerneho spanku 😉/ ....

hupcza
autor
20. dub 2009

buba: no řekla bych, že ideální 🙂

bubatinko
20. dub 2009

hupcza, no je krasne sa vecer na nich divat ked ich uspava to im bud cita rozpravku alebo im aj zaspieva pesnicku/starsieho som si tak naucila zaspavat ze som mu spievala/

mozno to je aj tym ze tu kde my zijeme nemame rodinu a musime si vzajomne pomahat len my dvaja, a ja som ho nikdy nenutila starat sa o deti, ked vidim ze pride domov unaveny alebo v nie moc dobrej nalade tak ho necham nech sa skludni a deti dam skor spat nech ma klud a na druhy den im to sam rad vynahradi a aj mne 😀

hupcza
autor
20. dub 2009

buba: no jasně ..ono nutit jej je cesta do pekla ....a neprospěje to nikomu 😅

jen manža občas vede takové pro mě kapinku nepochopitelné řeči: "jak dlouho bude ještě ta péče tak náročná"
mám za to, že teď (3 týdny) to je celkem brnkačka - většinu dne prospí (je to hodné a neplačtivé děcko) ....nevím, co bude dělat až začne lézt a bude fakt třeba jeji "stíhat" 🙂
takže jen chci vědět, jestli to je všude stejné a utřepe se to, a nebona to jdu/jdeme nějak blbě 😅

jestli po něm třeba nechci pochopit něco, na co chlapům mozek nestačí a jestli nevyžaduju nějaký nesmysl v zapojení (chlapi v okolí to sice dělají, ale jestli to není nějak na sílu)

janeyzelvicka
20. dub 2009

Hupcza, oni to někdy chlapi berou tak, že s malýma dětma ted zatím "nic moc není". Te´dka jsou pro ně mrňousi možná částečně nezajímaví, a zlepší se to časem. Pak ta péče bude sice náročnější (při přebalování budou zdrhat a tak 😀 ), ale zase zábavnější. Je fajn pozorovat chlapa, jak blbne s malou, lechtá ji, ona se směje na celé kolo, čtou si, staví kostičky, něco jí ukazuje...

ALe musím říct, že mám suprového muže, který se do péče o malou zapojil hned, po příjezdu z porodky měl 14 dnů volno, hned koupal, přebaloval... Když jí bylo necelých 6 týdnů, musela jsem odjet na celý den a zvládli to perfektně 🙂

alcatko.j
20. dub 2009

Hup,

1. porodila jsme ve stredu, od soboty doma, manzel byl doma cely tyden, od pondeli do patku. Prvni 4 dny se vseho ucastnil jen pasivne, dival se jak prebaluju, jak mazu dupku, jak oblekam, svlekam, jak koupu, jak kojim, jak ukladam do postylky.Pripravoval potrebne veci dke mych instrukci.ja sama jsem ve spouste veci tapala...Pote se snazil sam od sebe zapojovat, takze se pokusil prebalit, choval...snazil se vyslect bodycko, dupacky...
ja sama jsme ho do niceho nenutila, byl mou obrovskou oporou uz jen tim, ze u me stal....

2.Manzel ma pruznou pracovni dobu a zezacatku si to zaridil tak, ze doma byval kolem 5 hodiny odpoledne. Zadna jina zabava ho v dobe prvniho pul roku proste nelakala(rikal to), zadna hospoda, zadni kamosi 😅Vyradil se po ceste do prace a z prace na kole😅
Velmi rychle a ochotne se zapojil do pece v noci, nelinka se co hodinu budila na kojeni a usnout se ji pak nechtelo😅 Nelousek zacala rvat, on ji vzal z postylky, sel potichu prebalit, ja chrnela😅 pak mi ji dal, ja nakojila, predala jsme nelinku manzelovi, ten pockal, az si odrihne😅 a dal mi ji do postylky, tam rvala, tak mi ji zas podal a ona usnula na mem brisku😅
pres den jsem se starala ja, po prijezdu z prace mi pomahal.podaval, nosil, pripravoval, prebaloval apod...vse delal a dela udajne rad a bavi ho to.

pepibubu
20. dub 2009

Ahojky🙂

1) Vzal si 14 dní dovolenou po našem návratu z porodky - u případného druhého si myslím že nebude problém aby si vzal volno když budu v porodnici a Pepča bude mít 100% servis... pomáhal hodně, skoro by se dalo říct že první týden jsem já pomáhala jemu 🙂

2) běžný provoz vypadá tak, že přes den samozřejmě já, ale Honza přijde domů +/- kolem 16, sotva si svleče bundu a jde s prckem řádit, čumáčkovat ho (má dost velkej nos tak ho využívá ke zlobení malýho, kterýmu svítěj očička a vejská jak o život,) pak si dáme kafe, uděláme malýmu kašičku, kterou krmí táta, pak čištění zubů - táta, a uspávání. Když koupání, tak táta. Ne že bych nechtěla, ale pokaždý slyším stejnej argument - ty sis ho užila dost přes den, tak mně nech večer 🙂 Ale na druhou stranu, v noci je Pepa jen můj... Nějaký brečení tátu nezajímá... prostě spí, a kdyby mu u ucha třískla bomba, tak ho to nevzbudí. Jinak i pomáhá s žehlením, resp. žehlí plínky, protože jemu jdou žehlit líp než mně, a zase neumí tak dobře jako já žehli body a dupky 🙂

Tož tak 🙂

mami.sk
20. dub 2009

ahojte:
1, z porodnice sme prisli 23.12, to mal volno a potom boli Vianoce, takze dovolenku si nebral, po sviatkoch prisli moji rodicia takze ani nebolo treba 😉
zapajal sa hned do vsetkych cinnosti, najradsej dcerku prebaloval a kupal 😉
ja som bola samozrejme spokojna, ved kto by nebol? 😀

2, co sa tyka "bezneho provozu", nemozem nic vytknut 😉 malej sa zo zaciatku venoval cely cas po prichode z prace cca od 18 hod. aby som si ja mohla oddychnut a kedze nam zaspavala zo zaciatku az okolo polnoci a mala hrozne koliky do 3,5 mesiaca tak ju nosil, tisil, spieval jej a vsetko okolo toho 😉
teraz zaspava okolo 20 hod ale zase je hore uz okolo 5 rano / niekedy aj skor/ tak sa jej zase venuje rano aby som si mohla rano pospat kedze kojim aj v noci min. 2- 3 x
kazdy vikend si zoberie malu s kocikom vonku , vcera boli prec vyse 6 hodin / esteze mi malu doniesol na kojenie/ az mi bolo smutno
😀
vraj aby som si oddychla
😉

doma aj navari ked je treba, nema problem ani ozehlit a vlastne pomaha mi so vsetkym co treba 😉
raz si zasiel s kolegami na bowling a asi 2 x na pivko / to bude teraz asi castejsie ked sa oteplilo/ 😀
najviac ma ale tesi ked vidim ako dcerku zboznuje 🙂

lenkabu
20. dub 2009

1. dovolenou neměl,staral se o Vandu od příchodu z práce než jsme šli spát.....v noci vstáváme tak 80:20.....mých je těh 20 😀

2. teď jsem začala trochu pracovat,tak MM hodně hlídá,koupe cca od měsíce malé on,já to skoro neumím 🙂 Prostě u dítěte dělá vše,pomoc v domácnosti ovšem žádná pokud si ji nevydupu.

berenika39
28. dub 2009

ahoj, mě se osvědčilo MP zapojit systémem "dodání pocitu důležitosti". prostě jsem hned od začátku občas prohodila dotaz, co mám jak udělat. vymyslel neskutečný věci a cítil se dobře, tak, jak chlapi potřebují 😀 😀 , důležitě. později jsem pochopila, že jeho hlava, nezatížená zkušenostmi a internetem a knížkami, je to nejlepší, co mě mohlo potkat. sama jsem byla v koncích, a on měl nápad, jak danou situaci vyřešit.
porodila jsem díky úrazu o tři týdny dřív,takže si prožil bohužel strach nejen o syna , ale i o mě, a celé šestinedělí pomáhal, jak jen mohl, protože to bylo nezbytné. paradoxně ta nepříjmnost měla dobrý vliv na náš vztah a i vztah MP k malému. doufám, že je pravda, že dobrý vztah se pozná podle reakcí na krizi.
MP se vrací z práce kolem šesté a jsem fakt naměkko, když se malej na něj vrhne a o mě už ten den nejeví zájem 😀 😀 😀 (mluvím o synovi).... 😀 😀
Ani moc nepotřebuji fyzickou pomoc, mateřská je pohoda, ale ten pocit, když se ti dva na sebe těší, když se mazlí, když vidím, že jsou spolu štastný, to je super.
U úplně malých miminek to chlapi nemají vyjasněný, nic jim jakoby nedávají, minimální odezva - max úsměv (i když ten je někdy nadevšechno), ale když povarostou, řeknou táta, reagují na hry a dávají najevo, jak tátu milují, pak se teprve začne chlap chovat jako TÁTA.

horallka
30. dub 2009

Tak môj sa zapojil hne´d-zobral si dva týždne dovolenku a robil skoro všetko-od nakupovania, varenia a starania sa o malého- nakoľko ja som mala dva týždne pred štátnicami a musela som sa učiť. Nosil mi ho iba na kojenie- hi.

hupcza
autor
1. kvě 2009

tak u nás se to začao snad v dobré obracet - manža trošku ubral v práci a naskočil na péči o prcka
tož snad to vydrží 🙂

dokonce si jej vzal i do šátku na sekání zahrady ....byl to pohled pro bohy

měla jsem fakt strach - u nich v rodině prostě nemají vůbec žádné blízké a hluboké vztahy - ani mezi rodiči a dětmi - prostě se o ně postarají (jídlo, oblečení, teplo..) ...ale klidně pošlou jedno dítě na vánoce k babičce a s druhým - novorozencem jsou doma)
takže mě hrůza jímala že i on bude mít k synovi takový nevztah ....
kupodivu byl z toho víc přešlý než já,když jsem mu řekla že mám dojem, že kopíruje svou rodinu ...

tož držte palec 🙂 ...snad to nejsou jen slova, aby měl ode mě klid 🙂

sirinka
1. kvě 2009

u nas si mm zobral dovolenku tri tyzdne od prichodu z porodnice... kompletne sa zapojil do vsetkych cinnosti co sa tyka starostlivosti o mimco...okrem dojcenia...v tom case som ale odsavala, takze daval z flasky obcas.
pri druhom si bude musiet zobrat OCR a bude doma s klarkou kym pridem z porodnice...potom naskocia stare mamy na pomoc a ked ony odidu berie si dovolenku, este nevieme ako dlho...

teraz ma na starosti najme vecerne kupanie...chodi domov vacsinou az okolo siedmej, takze stiha, ked nie tak musim ja... prechadzky cez vikend, samo prebaloval kym bolo treba, teraz nocnikuje, pomaha pri krmeni...mava stavy, ked je strasne rychlo nervozni, to je v case, ked ma toho vela v robote, niekedy ma zase boziu trpezlivost.
obcas aj poupratuje...ale to si musim odfrflat 😀
v noci vstavame ako kedy, mala dobre spinka od tri a pol mesiaca. ked jej sli zubky, tak sme vstavali na striedacku, teraz ked som tehu, snazi sa ist k malej, ked ma nahodou horsiu noc. rano ma cez vikendy necha dlhsie lezat v posteli a s klarkou chystaju ranajky a tak...

jeudi
2. kvě 2009

u nas nijak manzel porad pracuje takze jsem a budu na to porad sama ☹

terezka044
2. kvě 2009

baby no jak vas citam, zavidim.. mate to paradne, ze vam pomahaju. aspon vidim, ze aj taki chlapi existuju. mate fakt stastie 🙂 🙂

sue007
4. kvě 2009

taky vám závidím...já byla po porodu sama,jen mamka mi pak na 3 dny přijela pomoct,protože jsem dostala vynadáno od mého přítele,že to nezvládám(vaření a úklid 5.den po porodu),prostě mu ujeli nervy-přišel z práce večer a místo,aby si k nám lehl,začal vysávat a uklízet,chystat chlebíčky pro návštěvy o víkendu a pd...na druhou stranu jsem den po příchodu domů myla obrovskou kupu nádobí,co se tam za můj pobyt v nemocnici utvořila,takže jsem se rozhodně jen neválela.

Jinak malého si bere jen,když mu ho vrazím,tak max.na půl hodky a včera měli premiéru a byli spolu na výletě celé odpolko,vrátili se až večer,to byla paráda.Za celých 11 měsíců ho nepřebalil,vykoupal asi 5x

sylvar
4. kvě 2009

1. přítel pracuje jako kuchař, v době narození malé byl čestvě v nové práci, takže dovo si vzít nemohl 😝 ale byl domluvený, kdyby se rodilo v týdnu, že mu volno dají, takže doma se mnou nebyl, já strávila s malou 9dní v porodce, pak přijela ségra,ale až další týden,
jinak, přítel chodí z práce v 16hodin, takže si vzal vždycky malou a chodili venku třeba do 20hod, já odpočívala a nic nedělala, když jsem nebyla unavená, šla jsem s nimi,ale chlap to většinou nechtěl, pořád říkal,ať odpočívám, takže jel dvě šichty denně, z toho vyplívá, že krmení, přebalování, starání se na 1 😵

2.ad první bod, stále stejné, jen jezdíme z práce společně a společně jsme s malou odpoledne.Taky nám vaří, uklízí taky, nádobí už nemeje(ani nemyl moc)pořídili jsme myčku, a tu si chválí 😀
jinak si malou bere i na chalupu a já doma odpočívám 😎

vůbec si nedokážu představit, že by mi nepomáhal, to musíte mít některé hrozně těžké 😔 ale je fakt, že můj odejde po 6 do práce, přijde po 16hod,je unavený, jde to na něm vidět,ale s malou jde ven, hrají si, je to super

tinus20
14. kvě 2009

haha tak to tomto mozem akurat tak snivat,nechcel byt ani pri porode nakoniec ho moj porodnik zlomil lebo som plakala na vzdycharni a tak nakoniec dosiel za mnou ale aj tak pri porode nebol lebo som isla cisarakom
a RAZ ho prebaloval ked ja som bola nakupovat a to sa mu "zajazdy" pokakal do ruky a este aj ocikal tak od vtedy sa na prebalovanie ani nepozera...dokonca ani nekrmi ked potrebujem -ja nekojim tak flasku by mohol dakedy podrzat ne??takze u nas doma ziadna asistencia pri vychove nehrozi.... 😎ale zvykla som si uz
ale to ani zasvet,este sa musim aj o neho starat takze mam doma 2 deti

nikes
15. kvě 2009

tak já se musím pochlubit , že jsem se tedy moc dobře vybrala. Manžel si vzal po porodu týden volno a zapojil se do výchovy hned na záčátku. Přebaloval, krmil, vozil kočárek, zkrátka každou volnou chvilku se snažil věnovat naši malé. Od 2 měsíce naši princezny jsem musela 6x denně (vč. v noci) odsávat mat. mléko, páč beruška si ode mne málo vytáhla, takže manžel v noci krmil a já odsávala. Od 6 měsíců chodím do práce - cca 5x do měsíce na pouze noční služby,. abych se mohla přes den věnovat berušce, takže manžel je zvyklý se o malou sám postarat. Naštěstí mu to vydrželo až doteď 🙂 . Přeji Vám taky starostlivé tatínky

hellsinka
15. kvě 2009

Manžel pracuje vedle porodnice, takže z práce chodil do porodnice a do práce z porodnice. Pak si nás odvezl a vzal si týden volno. Víceméně jsme ho všichni tři prospali. Tak do roka ho spíše koupal on a vždycky mě mile překvapovalo, jak dloudo s ním v té vaně blbne, ještě dýl maže krémem a tak. Já to brala šup šup, ať můžeme jít spát. V noci jsem se střídali jen za začátku, když ho bolelo bříško, pak se vrátil do své zažité spací koleje, kdy jsme se ráno báli podívat do postýlky, zda je vůbec naživu. Teď už nám syn odrostl, oba máme dost časově náročnou práci, takže se o péči střídáme s babičkou. Jeden den ho vyzvedne ze školky a jsou spolu (víceméně jedí, malují a sledují dokumnety), druhý den já (kolo, brusle, plavání), třetí den jde s manželem do práce a pomáhá mu nebo tam jezdí na kole a čtyřkolce. Jsme spokojeni všichni 4 🙂
Doufám, že nám to vydrží...jen by se kluci mohli méně dohadovat, jsou jako dva kohouti na jednom smetišti 😀

marelica
16. kvě 2009

My sme sa snažili o bábo viac ako 3 roky, takže keď som konečne otehotnela, manžel sa o mňa staral ako o najväčší poklad.... Chodili sme spolu na predpôrodnú prípravu, ale tam sme prišli na to, že pôrod nezvládne... Videla som na ňom ako chce, ale ešte len lekár opisoval pôrodné fázy, už menil farbu až celkom zozelenel... Nakoniec sme pôrod zvládli, dali mi epidurál, tak sme sa rozprávali, na tlačenie sa porúčal na chodbu, ale keď počul dcérkin prvý plač, tak vbehol dovnútra a rovno si bral malú na ruky... 🙂
Je veľmi dobrý tatko, aj keď ho máme doma veľmi málo, lebo je pracovne vyťažený... Víkendy sú však naše... 😀

daisy1
16. kvě 2009

tak ja jsem bydlela na Morave, pritel v Praze, pred a pri porodu byl se mnou, pak jeste asi 2 dni po prichodu do porodnice a pak musel zpet, jezdil na vikendy, po 2 mesicich jsem se nastehovala za nim. Ale ty 2 mesice jen chodila vypomahat mati, bydlela jsem sama. Teda ze navarila bylo super.

laculik
16. kvě 2009

skoro rovnocenne, cize aj dovolenku mal po narodeni aj sa do dnesneho dna stara a zaujima a mohla by som odist aj na niekolko tyzdnov a nebol by problem. ja by som s takym, co nepomaha ani nemohla byt. Ale chapem vztahy kde je zena "zienka domaca" a muz "zivitel", ak to chcu tak obaja, tak potom su tiez stastni...