Zasiahne nás finančná kríza? Znížite výdavky?

susik77
30. zář 2008

Ahojte, co hovorite na tu celosvetovu financnu krizu? Myslite, ze zasiahne vyznamne aj CR a SR? Budete nejak vyrazne obmedzovat vydavky?

dzany
1. říj 2008

každá banka která působí v ČR tak je pojištěná a musela u ČNB složit nějaký záruky takže určitě. 😉

lendy1
1. říj 2008

aha a ještě jeden dotaz, jak to, že Amíci a část Evropy mají takové potíže, my jsme relativně chráněni, že nemáme Euro, celkem to ČR zatím nijak závažně nepostihuje, ale dolar pořád jde nahoru ze dne na den, jak to, že to neklesá, to nechápu? Pokud mají ekonomické potíže, tak bych předpokládala, že dolar půjde dolů.

dzany
1. říj 2008

tak v USA krachují banky hlavně díky špatně nastavené politice - půjčovali komukoliv na cokoliv anižby vyžadovali záruky které by pokryly dostatečně půjčku. u nás je to obdobné s nebankovními subjekty- taky ti půjči bez záruky a pak se jdeš picnout když to po tobě chtějí za nehorázne úroky 😖 a tam to je ještě o tom že nezkoumají do hloubky člověka kolik a kde všude má půjčeno. Tady funguje docela dobře bankovní registr kde jsou vidět tvé úvěry a každá solidní banka si umí zpočítat jestli budeš danou půjčku zvládat splácet.
Když je dolar nízko - tak je koruna silnější (čiže si může koupit víc dolarů za mín korún) - čiže když exportuješ dostávaš mín dolarů = menší výdělek.

k.a.t.k.a.
1. říj 2008

lendy1 ani som si nevšimla že dolár stupol, hned som kukla kurz a je už 21,10 😕 všetko stále prepočítavam x 20 😅

trixi
1. říj 2008

financna kriza postihne aj Europu. Je to lavinovy efekt. V case globalizacie ekonomiky, ked su poprepajane firmy, banky je to vzdy len otazka casu, kedy sa to dovali do tej-ktorej krajiny. Mate pravdu, ze ked mate uvery, tak z vasho pohladu sa vas to akoze netyka. Ale bohuzial tyka. Ved staci kratka sprava o banke napr. Dexia, ze ma v Belgicku problemy a uz musi na Slovensku vyhlasovat, ze ona u nas problemy nema, pretoze nastava okamzity vyber penazi a to polozi kazdu banku. A ktora banka prehlasi, ze ma problemy? Ja som pocas svojej kariery zazila pad niekolkych bank (v 2 sme mali ako firma ucty) a hodinu pred krachom ma generalny riaditel ubezpecoval, ze nech neprevadzam peniaze do inej banky, ze su to len famy. Peniaze som stihla previest (islo o miliony) a zachranila nasu firmu pred krachom.
Financna kriza je uzko spojena aj s hospodarskou krizou. Neche sa mi tu rozoberat a zatazovat ekonomickymi terminmi a vyrazmi. Ked nebudu velke peniaze, nebudu ani peniaze pre obycajnych ludi, nebude sa vyvazat, nakupovat a ceny porastu.

kristi
1. říj 2008

ja prepocitavala na 16,5 Kc/dolar......

dzany: pry pujcovali na bydleni s 1% urokem v USA, to je fajkt sila. Prakticky to zacalo 9/11, pote aby se lidi nebali atd, tak zacali takovouhle politikou a jak to skoncilo vsichni vime, ze?

anakonyes
1. říj 2008

No, musíme si ale uvědomit, že naše banky vlastní korporace a jiné velké banky. Opravdu nikdo dnes nemůže říct, na kterou další banku to padne. takže mimo krizi určitě nejsme. Ale běžné vklady na účtech jsou pojištěné, těm nic nehrozí.
K černému pátku a druhé světové: ono je to tak, že každá krize, která dopadá na obyčejné, průměrně bohaté a chudé lidi v podobě zdražování, vede k zvýšenému podporování nacionálního a podobného cítění. Já to neumím pořádně vyjádřit. prostě lidi, kteří se obávají o zachování svého způsovu života, nemají peníze a cítí se tím utlačení , snáze podlehájí extrémním názorům.

elitera
1. říj 2008

anakoynes, ano, vyjádřilas to hezky, ale stále přece není možné říct, že ww2 _zavinili_ Američani.

skolara
1. říj 2008

elitera presne americania nemali v prvej a druhej svetovej prsty

trixi
1. říj 2008

lendy, dovolim si Ti oponovat, pretoze v CR kriza postihla burzu cennych papierov, velky vyvozcovia, velke firmy prisli o obrovske peniaze, poklesol dopyt o ceske sklo, na ulici bez prace zostalo behom par dni vyse tisicky ludi.

Bezne ucty su poistene do urcitej vysky, na Slovensku do vysky 300 tis. SKK. Poviete si, ze tolko na ucte nemam, ale ovela viac maju firmy, ktore vas alebo vasich partnerov zamestnavaju. A ked firmy nebudu mat peniaze na vyplaty, tak to postihne aj obycajnych ludi. Stat moze podrzat jednu dve banky, ale preco byl lial peniaze do sukromneho sektoru?

dzany
1. říj 2008

trixi hlavně prosím tě klid 😉 já vím že je to těžký a hlavně pro firmy - ale ze své praxe vím že každá větší firma má víc než jeden účet, právě proto aby kdyby něco nepřišli o vše. V ČR jsou účty pojištěné na 25tis EURO 😝
nechci to zlehčovat ale nemá smysl abychom vyvolávali paniku 😉

kristi
1. říj 2008

trixi: ale to sklarstvi nenni dusledkem toho, co se deje ted. Predluzena byla ta firma uz dyl a jak nekdo rekl, je to i tema Cinanama atd.

lendy1
1. říj 2008

trixi, ale to, že zkrachovala část BCT nemá nic společného z momentální finanční krizí v USA, BCT mělo potíže už delší dobu. Manžel dělá managera v jiné sklárně, takže vím co a jak ohledně tohoto. Sklárny, co krachly šli ještě zachránit, dokonce ještě před asi 10 dny měli investora, který by je koupil, ale bohužel...a ty podmínky, za kterých by šla sklárna zachránit by byli šílený pro všechny a stejně by to fungovalo jen pár dní.

Tím, že se to ČR tak nedotýká jsem myslela, že u nás naštětstí ještě nekrachují banky, spořky...

dzany
1. říj 2008

já teda situaci ve sklárně neznám, ale jak jsem už psala myslím si že max. se omezí výroba nebo příde o místo pár zaměstnanců, nemyslím si že se začnou zavírat rovnou celé podniky 😉 tady máme zase hodně automobilový průmysl a zatím akurát ve fabrikách trochu zredukovali počet výraběných komponentů, ale zavírat se nechystá ani jeden podnik. Taky si myslím že tam musel být už dlouhodobější problém. těch lidí mi je síce líto - jak psali že jsou tam i celé rodiny, ale myslím že ty lidi jestli tam pracovali tak už něco min. tušit museli delší dobu.

tripplebi
1. říj 2008

elitera - USA priamo druhú svetovú nevyvolali. ale podporovali aj Hitlera

elitera
1. říj 2008

Hitlera zpočátku podporoval kde kdo. Hitlerovi taky dali ČSR, protože si mysleli, že tím zabrání válce. USA nás naopak z tý války vytáhly.
Nicméně to je mimo téma, takže s tímhle končím. Podotýkám, že jsem spíš amerikoskeptik, ale nemam ráda, když se na ně hází všechna špína.

schwarzovka
1. říj 2008

elitera: opravdu se velkou měrou USA na 2.SV zasloužila...krize byla i v Evropě a díky krizi vzešel Hitler, měl na tom postavenej svůj program 😉

tripplebi
1. říj 2008

elitera - nepatrím k tým, čo hádžu všetku špinu na USA, ale nebudem im ďakovať alebo ich obdivovať, keď im išlo len o profit. všetko je to politika. ale máš pravdu, je to mimo tému, tak s tým aj ja končím.

tilly
1. říj 2008

baby, nestrašte, ja mám momentálne na účtoch v jednej banke viacnásobok ako je tých 20tis eur, ktoré garantuje štát... mám to porozhadzovať do viacerých bánk? nebudem platiť zbytočne poplatky? okrem toho mám slušnú sumu na termínovanom vklade, ktorý teda zrovna rušiť nechcem...

verulka
1. říj 2008

tilly, myslim, ze ozes byt uplne kludna 😉 najhorsia vec je panika 😉 prave zmatene vybery z uctov mozu sposobit najvacsie problmey 😉
u nas sa to prejavi podla mna spomalenim hosp. rastu, i ked je otazne ci sa spomai krizou alebo dopadnom vladnych rozhodnuti 😉

mirka414
1. říj 2008

aj nas frank stupa potesilo by ma keby bol aspon 20 😵

tilly
1. říj 2008

verulka, veď to, že ľudia chytia paniku, začnú vyberať a aaaa, mne tam zostanú moje, ktoré mám pripravené na investovanie... včera som bola nahlasovať jeden väčší výber z účtu a bol tam taký chlapík, ktorý tam vyhukoval, že všetky banky skrachujú a pod.... no hrúza

trixi
1. říj 2008

kocky, ja som kludna, ved som na materskej 😉 , i ked dianie sledujem a pracujem ☹ . Len som chcela poukazat na to, ze svet je prepojeny a kriza sa nas dotkne. Dnes je v Hosp.novinach dobry clanok o tom ako sa to dotkne Slovenska. Spomali sa hospodarsky rast, zdrazeju hypoteky o 1% a stupne nezamestnanost.

bambusko
1. říj 2008

presne to povedal moj mudry manzel 🙂 ja tomu nerozumiem 😝 a vraj budu uvery menej dostupne a ti, co maju vela penazi maju investovat do nehnutelnosti, zlata ap.

tilly
9. říj 2008

bude teda štát kryť celé vklady? http://www.cas.sk/clanok/91429/stat-ochrani-cel...

lepšie by sa mi teda spávalo 😀

kristi
9. říj 2008

u nas ne, u nas se zvysi pojisteni na 50.000 eur

tilly
9. říj 2008

50tis E by mi stačilo 😉 ale 20tis je mááálo

nguyen
9. říj 2008

elitera to nie je dojem, jednym z dovodov druhej svetovej vojny bol krach na New Yorkskej burze to je fakt, inak je to jedina vec, ktora ma znepokojuje inak ma to iba stve lebo burzy a akcie to je business z ktoreho mi je na tycku nakolko neprodukuje realne peniaze iba s nimi ksefti a nadhodnocuje nieco co realne nema vobec taku honotu. Vysledkom coho je kolabs. A riesenie? Stat skupi banky v karchu a pokryje im dlhy a co to znamena v praxi? Statne peniaze su peniaze z dani - inak povedane miliardy obycajnych ludi s priemernym platom zaplatia toto "sliapnutie vedla" ludi na burze ktorych priemerny plat je 6000 euro mesacne!!! A za co? Za to ze prehajdakali peniaze pol sveta.
Je fakt ze v tejto dobe je lepsie byt zadlzeni ako mat uspory, myslim ze zivotna uroven sa znizi ale nic to, ved amici isto najdu nejaky sposob ako to vykompenzovat, typujem Iran alebo nieco v blizkom okoli.... 😠

filipa
9. říj 2008

sanacia uctov, v pripade potreby, prostrednictvom fondu ochrany vkladov v SK znamena, ze stat kryje 90% hodnoty nedostupneho vkladu, ktora vsak nesmie prekrocit 20tis. eur v uhrne jednemu vkladatelovi. takze nikdy to nebude 100% vkladu, ktory v banke mame... vzdy na tom tych 10% stratime...

kristi
9. říj 2008

dneska rikali, ze je na jednu stranu fajn, ze platime tak debilne vysoky poplatky za ucty, ze ty banky jsou proste zaitm v pohode