Zděděný byt - prodat či pronajmout? Poraďte mi

esssi
13. led 2010

Po mamince jsme se sourozenci zdědili byteček. Všichni víme, jak to v současnosti vypadá s cenami bytů. Tak přemýšlíme, co teď. Když byt prodáme, bude to určo pod cenou, jakou bychom si představovali. Když budem pronajímat, má to taky svoje obtíže. A teď, baby r 😎 Díky 🙂

berynka
13. led 2010

essi, já bych to snad nechala raději prázdný 😅 a doufat, že v "dohledné době" ceny bytů trochu porostou. V rodině a v okolí máme zkušenosti s pronájmem a většinou teda děs. To si rovnou šetřete na rekonstrukci 😝 .

soanpe
13. led 2010

pronajmout a peníze z pronájmu ukládat dětem na studia.zděný byt bude mít oproti panelu vždycky cenu 😉
za 14let ti synek řekne ,že chce bydlet sám a děti od sourozenců se bodou chtít taky osamostatnit a a spon budou mít snadný start 😎
nevím jak je byt velký, ale v Praze se garzonka v paneláku v přízemí v pohodě pronajme za 10tis + polpatky

esssi
autor
13. led 2010

soanpe nic tak extra, malinkej byteček v malým městě v severozápadních Čechách...¨brácha se ségrou žijou v Praze a my v Příbrami....

esssi
autor
13. led 2010

Je to 2+1 v cihlový bytovce....

soanpe
13. led 2010

esssi,
určitě bych se bytu nezbavovala. my bydlel ve 3+kk o výměře 62m2 , z toho 9m byl balkon a tyhle byty se u nás pronajímaj za 17tis 😝
každopádně bych požadovala aspon 2 nájmy předem na případné dluhy od nájemců a smlouvu od právníka, realitky tě oškubou 😝

pancake
13. led 2010

esssi dajte byt do prenajmu agenture a ta sa o vsetko postara. 😉 vy si budete iba delit peniaze. 😀 😀

martimarti
13. led 2010

Essi, záleží na lokalitě, na nabídce a poptáce u vás, samozřejmě ideání je byt pronajmout, ale také se ti může stát, že nenajdeš ideální nájemníky a byt budeš mít delší dobu prázdný a pak na něj budeš doplácet. A také je dobré mít byt a nájemníky pod kontrolou, občas tam zajet, jestli je byt v pořádku. Pokud je byt mimo vaše město, tak to bych viděla jako komplikaci, jezdit tam řešit problémy /např. nájemníci neplatili/. To bych váhala 😒
Ale blbý je, že na prodej bytů je teď blbá doba, ceny jsou dost dole ☹
Takže těžko radit 😉

martimarti
13. led 2010

No jo soanpe...ale v Praze 😉 Essi píše, že má byt v malém městě v SZ Čechách, tak na maloměstě nečekej, že byt pronajmeš za velký peníze 😉 Pokud ho vůbec pronajmeš ☹

malovani
13. led 2010

pronajmout, byt rozhodně neprodávat

titkovamiriam
13. led 2010

prenajat 🙂

bobulle
13. led 2010

Taky bych minimálně teď byt neprodávala... jestli ho přeci jen budete chtít prodat, tak až se trh s byty zase zvetí 😉 ... Pokud byt dáte trochu "do pořádku", tak ho můžete i slušně pronajmout 🙂

esssi
autor
13. led 2010

co jsem pátrala po cenách pronájmů, tak by se dal pronajmout za tolik, že by jsme z toho měli každý měsíčně cca 1500 Kč-jsme tři....

rehateha
13. led 2010

Ahoj! Já bych byt určitě pronajala a penize z pronájmu prozatím davala na jeden samostatny ucet. Až se situace s byty vylepší - jakože ted neco prodavat je totalni hloupost, zvláš´t na melém městě- tak bych eventuelně incestovala utržené peníze na opravy a rekonstrukce, které by zvýšily cenu nebo usnadnily prodej bytu za peníza, které požadujete. Ono se to nezdá, ale i málo může při výběru bytu rozhodnout. A jak píšou holky, nikdy nevíš, co bude. Třeba se byt i na malem městě v budoucnosti bude někomu z rodiny hodit na bydleni. 😉

martimarti
13. led 2010

Essi, konkrétní případ, pro ilustraci. Moje kamarádka má částečně zařízený byt pár km od Plzně, v dosahu MHD. Od loňského srpna hledá ideální nájemníky, nedaří se i přes to, že šla s cenou o dost dolů. Takže ten byt doplácí, což je neúnosný, myslím, že se rozhoduje o tom, že ho prodá ☹ ☹ Je to děsná škoda, ale v této době je to neudržitelný stav, pro ní ☹ Loni v listopadu našla nájemníka, ale ten jí nezaplatil za druhý měsíc, pořád mu volala, upomínala ho, protelefonovala majlant, pak tam i jezdila ☹ prostě šílený problémy.

martimarti
13. led 2010

Essi, takže byt máte tři sourozenci? Tak to bych prodala /můj názor/.

soanpe
13. led 2010

martimarti

dala jsem si práci a našla jsem nabídky pronájmů bytů 2+1 v Příbrami a myslím,že ty ceny jsou dost podobné, jako v praze 😉
http://www.sreality.cz/search_s.php?kind=flat&f...

esssi
autor
13. led 2010

soanpe jsi dobrá, ale v Příbrami bydlíme my, ten bYt po mamince je v Žatci a je malej, jen 45 m2...

martimarti
13. led 2010

Soanpe...ale byt není v Příbrami, ale někde v SZ Čechách 😉

rehateha
13. led 2010

A zvlášť jestli to je cihlový byt, tak bych se ho nijak prokotne nezbavovala. Ošklivý paneláky budou za pár let dost problém, ale cihláč na ceně určo v budoucnosti poroste.

soanpe
13. led 2010

já vycházela z údajů v pasu esssi 😉 a taj z příbrami 😉 takže se nebudeme handrkovat, vid martimarti 😎

soanpe
13. led 2010

já si myslím, že dobrý nápad měla rehatea ve 14.02 (teda názor)

rehateha
13. led 2010

ale musíš i zvážit vztahy se sourozenci.. Jestliže víš, že čekat treba i 5 let na lepší situaci není možny nebo víš, že nekdo z nich bude dělat problémy, tak bych se zamyslela nad variantou vyplacení sourozencu, jestli to fin. situace dovoluje a pak si to pronajímat a tržit z toho peníze a v budoucnu prodat a vydelany penize zaincestovat treba do jine nemovistosti v pro vas prihodnejsim meste..

martimarti
13. led 2010

Essi, víš, co je blbý. Že v tom Žatci nikdo nebydlíte 😉 Buď zadáte pronájem realitce, jenže ta vám ještě ukrojí zisk ☹ a nebo tam budete muset jezdit, jako z Prahy možná, ale z Příbrami? To je nepraktický, to si musíte promyslet. Ale je fakt, že cihlové byty jsou "cennější" než paneláky, takže by jste za něj dostali při prodeji víc /ale záleží na lokalitě, v jakém je stavu, jaké patro, jestli je tam MHD,.../ale teď je fakt blbá doba na prodej, chtělo by to asi počkat 😉

beruska2x
13. led 2010

my jsme byt takhle prodali - meli jsme to 300km a kontrolovat najemniky nadalku je naprd - jednou ti zaplati, jednou ne.. jak to z nich budes dostavat? budou delat brajgl ostatni majitele ti budou volat a stezovat si.. no nestalo nam to za to.. kdybych to mela blizko tak ho pronajmu ale ne cizim lidem, spise znamym, o kterych vim ze to nezdemoluji...

jsou s tim desny starosti a realitce je jedno koho tam da.. a ze jsou s nima za 2 mesice problemy?? nezajem.. zavrhli jsme to...

esssi
autor
13. led 2010

Byt je v bezva stavu, maminka to měla doma moc hezký...plastový okna, skorem nová linka, slušný lidi v baráku, mhd kousek, škola, školka, krámy....

rehateha
13. led 2010

tak v tom případě to pronajmi! My pronajímáme dům a ano jsou s tím starosti, ale jen ze zacatku. Důležité je si tam nenastehovat kdekoho.. Chce pri vyberu najemnika premyslet a nadavat smlouvu nekomu, kdo se Vam nezda, protože jinak to muze byt važne peklo, ale da se tomu predejit..aspon z casti. Promluv se sourozenci a určitě vymyslíte kloudny řešení vaší situace. 😉

maruschka
13. led 2010

ja by som ho prenajala a podchytila to nejakou dobrou zmluvou, aby tam nájomníci neurobili z bytu dreváreň..nech si ten byt zarobí aspoň na notára a daň, keď ho raz budete ako súrodenci predávať... 😉 😉

Bývame v tehlovej bytovke v centre,ale skoro v prírode. Byty sú tu naozaj veľké,slnečné a aj jednoizbák má balkón+pivnica. Susedia majú tiež taký malý bytík, aký máš momentálne ty zdedený-1 izbový+balkón+pivnicu a predávali ho za 450 tis...Ja si tiež myslím, že raz tie ceny pôjdu hore. 😉 😉Asi by som nejaký čas počkala s predajom..

uci
13. led 2010

ja plne suhlasim s rehateha a soanpe - jednoznacne nepredavat ale prenajimat, taky byt je predsa len urcity majetok a nieco co ta moze v buducnosti podrzat, cize akataka istota, ale odporucam aby ste sa uz teraz so surednecami dohodli ako si ho v buducnosti vysporiadate, lebo ked neskor nadobudne vacsiu hodnotu (co si myslim, ze urcite nadobudne), tak sa vam to moze skomplikovat 😉

gloria
13. led 2010

idealni reseni by bylo pronajmout ho nejakemu znamemu - treba detem od maminciny kamaradky nebo tak neco, protoze na dalku hlidat najemniky - cizi lidi, to muze byt hodne slozite
resili jsme neco podobneho, meli jsme byt 200 km od nas, chvili jsme hledali najemniky pres zname a nic jsme nenasli, takze jsem byt nakonec prodali, ale bylo to tesne pred krizi
prodavat ted je urcite ztrata
asi bych teda hledala nejake spratelene najemniky, v nouzi nechala i byt radeji volny a cekala na zlepseni ekonomicke situace

esssi
autor
13. led 2010

no my ten byt máme na třetiny a máme mezi sebou výborný vztah, takže se určitě hádat nebudem kvůli tomu, otázka je, jak dlouho udržíme náklady na byt, kdyby byl prázdnej...já a ségra máme malý děti a hypotéky🙂 brácha je student...