Zkušenosti: starání se o dítě i pejska

vitezove
25. říj 2016

Zdravím všechny, budu mít asi trochu divný dotaz. Jsme teď s manželem sami. O miminko se snažíme, ale mám nepravidlnou MS a tak mi jí doktorka rovná a tak. Takže otěhotnět můžu za měsíc, ale taky za rok nebo za dva. Zatím bydlíme v bytě v Praze ale asi za čtvrt roku chceme začít stavět malý domeček, někde u Prahy.

Včera jsme dostali nabídku vzít si domů Maltézáčka. Nevím jestli to plemeno všichni znáte, ale je celkem malé, některé se dají nosit i v kabelce a tak. Já miluju zvířata, měla jsem kolem sebe zvířata od narození, měli jsme kočky, křečky, čičilu, papoušky, a pak zase spoustu koček. Kočka by pro nás asi byla ideální, ale manžel je na kočky alergický. Na psi alergický není, psa jsem už jednou kdysi měla - už je to pár let, vzali jsme si ho s bývalým z útulku a když jsme se rozešli, tak bydlí s ním. Zjistila jsem si, že Maltézáček by pro nás byl ideální: je nenáročný, mazlivý, spokojený i v bytě, skvělý k dětem. Já pracuju z domova, takže jsem od rána do půl čtvrtý sama doma, pak přijde manžel ale často je unavený a zase na pár hodin usne nebo tak. To jen, že mi je občas prostě smutno a ráda bych měla nějakou další živou duši v rodině.

OMG já neumím mluvit stručně. Jen chci upřesnit situaci, abyste chápali proč se ptám na co se ptám. Na co se chci zeptat:
Měl jste někdo pejska, když se vám pak narodilo dítě? Dá se to zvládnout? Teď by to byla pohoda, ale až otěhotním, tak bych nerada pejska zanedbávala, protože budu běhat jenom kolem mimina. Doufám, že tedy pak už budeme v domečku, kde to bude snažší, že pejsek si bude moct vyběhnout kdykoli na zahradku, ale tak protože Maltézáček nemá moc rád samotu (i když taky jak který), tak jestli se to dá skloubit. Naložit mimčo do kočárku a vzít pejska na vodítku a jít na procházku. Nechtěla bych, aby pejsek strádal. Prosím tedy ty, které mají zkušenosti - a mají doma (nebo měli) pejska a dítě, nebo i víc dětí. Ať mi poradí, jaké to je. Snažím se k tomu přistoupit rozumě a neřešit jenom, že po tom pejskovi toužím, chci taky aby se u nás měl co nejlépe a pokud budu mít pocit, že mu tohle nedokážu dopřát, tak ho asi přenechám někomu lepšímu.

kamino
25. říj 2016

Take jsme meli nejdriv psa pak dite.. otehotnela jsem kdyz bylo Kominovi pul roku, uz byl castecne vychovany k cistote, behem tehotenstvi jsme ho na prichod prcka pripravovali, ve hre ho tahali za chlup, usi... aby vedel, ze stat se muze cokoli, naucili ho na Misto, tedy jeho prostor, kam nimdo nesmi, je jen jeho a finguje to. Prckovi jsou ted 4 roky, Komisovi 5 a jsou to super partaci 🙂 nikdy bych nemenila, dite a pes k sobe patri.

vitezove
autor
25. říj 2016

@kamino díky moc 🙂) spíš mi šlo o to, jak si to zvládala ty. Maltézáček by k dětem měl být skvělý a věřím, že to zvládne a bude rád. Spíš taková ta představa: přes noc běháš k miminku a ráno přijde pejsek, že chce jít vyčůrat. Jak se zvládají procházky s kočárkem i pejskem a jestli ten pejsek potom netrpí, že nemá už tolik pozornosti, jako dřív.

petma112
25. říj 2016

Taky u nás byl pes dřív než dítě.. Chtě nechtě musím přiznat, že se jí nevěnuju tolik, co dřív.. Těsně po návratu z porodnice to byl, přiznávám, mazec.. Malej se narodil v lednu, takže každé venčení - nabalit dítě, vyvenčit psa, vybalit dítě, umýt psa od bahna.. Ale ten mazec trval cca 2 měsíce než si prostě všechno "sedlo".. Ale neměnila bych.. Když jsem přišla z porodnice, Nellinka pomalu kojila se mnou.. Lehla jsem do postele, dala malého k prsu, ona přišla k posteli, lehla na záda a asi čekala, kdy mi dojde mlíko, že by mě zastoupila 🙂 Jinak je milionová.. Chodí mi "říct", když malej začne plakat, čumákem mu kutálí balonky, když je rozhází.. A to prosím máme "zlýho" jezevčíka.. Opravdu bych neměnila a psa neseparovala od dětí a naopak 🙂

vitezove
autor
25. říj 2016

@petma112 díky moc 🙂 ten "mazec" toho se právě bojím 😀DD. Ale jak vidím, tak se to dá zvládnout, a když tě slyším, tak to asi stojí za to 🙂)

la_amanita
25. říj 2016

My už máme fenu dvouletou a než budeme mit dítě, bude ještě o něco starší, a snad i klidnější teda doufám 😀
Neteře naprosto zbožňuje, nechá se od nich tahat za obojek i za ocas a na vodítku se s nimi nese jejich tempem jako dokonalá dáma. S náma na procházce se chová jako urvaná z řetězu 😀 Miluje i cizí děti.
Už se těším na to, až naložím mimino do šátku nebo manducy, vezmu psa a čau byte! Všechny víkendy venku, to bude paráda! Jen doufám, že moje děti mi tuto představu umožní realizovat 😀

kamino
25. říj 2016

@vitezove tady je dukaz 🙂

kamino
25. říj 2016

@vitezove vůbec ne.. hlavně máme zahrádku, takže ráno buď KOmíše vypustí přítel, nebo když se KOmíšovi nechce, tak čekal, až se vychrupeme a zakňučel si u dveří, procházky jsou naprosto v pohodě, je zvyklý na vodítku, doma byli kámoši od počátku ani jsme nepotřebovali chůvičky, každé zakňourání Bobeše hned hlásil.. nevidím žádný problém. A venčení s manducu je v pohodě... neboj se toho.

kacbal
25. říj 2016

@vitezove když se narodil syn, měl náš pejsek 5 let. Od začátku jsou parťáci.Syn ho moc miluje a vždycky se krásně vítají, když jsme třeba někde pryč a přijedeme domů. Je ale výhoda, když bydlíš v domě se zahradou. Chodime s ním denně na procházky, ale když je manžel pracovně pryč a syn třeba marodí, tak stačilo pejska vypustit na zahradu a na pořádnou prochajdu šel třeba až večer

lenisek36
25. říj 2016

Taky byl prvni pejsek 🙂. Zadny problem neni, semtam jeste vencim hafika mamine, takze kocar, pitu naseho na voditko a od mamky dogu na volno, jsou oba flegmosi, takze zadny problem. Prvni mesic malou porad chodili kontrolovat, cuchat atd... ale ted uz jsou zvykli a nejak ji uz neresi 🙂. Takze urcite zvlaadnes a hlavne maltezacek je pejsek do ruky 🙂, takze toho bych se bala uplne nejmin 😉...

lenisek36
25. říj 2016

Foto, ze malou opravdu maji radi 🙂

hanulkaha
25. říj 2016

@vitezove Ahoj, máme dvě maltézačky (2 a 3 roky), bydlíme na domečku a čekáme první mimi. Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, že by pejsci a dítě mohla být náročná kombinace, tím spíš ne u těchto malých plemen 😉
Pesani většinu dne prospí nebo pokud je venku pěkně, tráví převážnou část dne venku a defakto o nich celé dny nevím. Pokud si chtějí pohrát, vydrží jim to max půl hodinky a zase chrní, takže za mě bych v tom rozhodně žádný problém neviděla 🙂
A pokud budete časem na domečku, pejsek bude mít zábavy habaděj a rozhodně nebude trpět nedostatkem pozornosti, však i na prochajdy s kočárkem můžeš brát psíka ssebou 😉 U nás s těma dvěma bych sama chodit nemohla, protože holky prostě nejsou schopné jít spořádaně u nohy ale lítají ze strany na stranu, ale o procházky stejně ani moc nestojí, protože jsou vyběhané ze zahrady a v zimě je ven nedostanu ani za piškot 😀
Takže za pejsek a dítko určitě jde dohromady 🙂

buldrik
25. říj 2016

my jsme si poridili pejska (no psa, ma skoro 40 kg 😀) kdyz jsem byla v nekdy ve 4 mesici. Bylo to stene a prvnich par mesicu to byl docela zahul (venceni co dve hodiny, uklid po drobnych nehodach ..). ale nez se mala narodila, vsechno si docela sedlo. Je fakt, ze potom se musel o pozornost delit, ale v soucasnosti jsou to super partaci a doma si spolu porad hrajou. Nekdy mam pocit, ze by si pral, aby mu mala nevenovala tolik pozornost 😀
Na co jsem si tezce zvykala jsou chlupy, mame bilyho svycara a ti linaji jednou do roka = 365dni v kuse. Co jsme se prestehovali do domku, je to lepsi, do patra ho nepoustim a prizemi se da jakz takz udrzet. V byte to byl mazec, chlupy vsude.

magdacrhanova
25. říj 2016

My máme dvě děti (3 a 5 let) a dva psy (border kolie 12 let a australská ovčanda 2 roky) a je to někdy náročné, ale jsou to všechno moji miláčci a nikdo bych nedala. Děti a psi jsou dohromady skvělá smečka. Takže si myslím, že jedno dítě a jednoho pejska zvládneš naprosto hravě...

solinka1974
25. říj 2016

Mame 3 deti a 3 psy (2 kokry + malteze). A fungujem v pohode 🙂

vitezove
autor
25. říj 2016

@hanulkaha super, díky. Můžu si tě uložit do přátel? Když už znáš ty maltézáčky, tak třeba mi někdy něco poradíš 🙂). Jinak už jsme si teda fenečku zamluvili a v pátek si pro ní jedeme 🙂). Dneska jsem byla koupit pelíšek a tak.

hanulkaha
25. říj 2016

@vitezove Jasan, budu ráda 😅 A s čímkoliv poradím, jsou to prostě naši miláčci a pravdu můžu říct, že budete spokojení 🙂
No a to jsou ony, Barunka a Nellinka 😀

vitezove
autor
25. říj 2016

@hanulkaha no krááásné jsou 🙂)

willaardonn
25. říj 2016

take mame maltezaka - Majora Mikese 🙂 - a poridili jsme si ho asi 3 mesice pred mym otehotnenim. V prubehu tehotenstvi jsme spolu chodili na cvicak, ucili ho povely, strasne ho to bavilo. Po narozeni prcka jsme s cvicenim trochu polevili, ale zakladni povely umi. Priznam se, ze jsem rada, ze bydlime v dome se zahradkou, protoze ze zacatku jsem nemela moc energie venovat se mu jak predtim, takze hodne casu byl na dvorku, kde se zabavil sam. Rano jsem ho pustila, on se vybehal, pak kolem obeda byl doma a odpoledne sel zase venku. On je ale na dvorek hodne zvykly, takze i sam tam chtel, kdyz ho to doma nebavilo. Take upozornuji, ze maltezak ma hodne narocnou srst (alespon ten nas je furt zacuchany, i kdyz se snazime a ceseme) a kdyz je hnusne pocasi, tak je to na celotelovou sprchu 🙂

gracinka7
25. říj 2016

Máš úplně zbytečné obavy. Zas tolik práce s pejskem není. Stejně budeš chodit na procházky s kočárkem, tak vezmeš psa s sebou. Já mám psa, kocoura a k tomu doma dva koně a zvládám to taky 😉 "Jen" pes bude brnkačka 😅

uzivatelkapetra
25. říj 2016

@magdacrhanova a nejsou "ukecani"? Nas australak je docela ustekany, hlavne kdyz se nekam chystame nebo kdyz nas vita,tak to asi dite rusi ne?

lenusaak
25. říj 2016

Ahojky. Popravdě jsem přemýšlela nad podobnou věci. Mame yorkšírka 5let. Je vychovany a uuuužasný. Vím, že díky jeho povaze to určitě zvládnu s ním i miminkem. Jen čeho se bojim je, že bude žárlit a bude smutný, že už není tím hlavním středem pozornosti. To, že by mél být smutný mi rve srdce. Veřim ale, že si na sebe zvyknou. Musíme je zapojovat do všech činností s miminkem, aby věděli, že jsou toho současti. Neodhánet je, když budem kojit, ale ať si přijde k nám lehnout, ať očucuje při koupáni atd. Když bude vedet, že mimi neni pro něho vetřelec, ale součást smečky, určitě to na chodu rodiny jen přispěje a bude vše lépe zvladatelné. Určitě to zvládneme 😊

mialagia
25. říj 2016

@vitezove je super, že o tom tak zodpovědně přemýšlíš v předstihu😄👍my máme 10letou dogu v domečku a dalo se to i v 6nedělí..když to byl mazec-jsem ho vypustila ven na zahradu pak zase zpět a s námi šel na procházku když jsme šli i s mužem..teď už chodí i s kočárkem ven na procházky denně zase..a v pohodě.. je pravda, že teď už není takový střed pozornosti jako před mimi - on byl naše 1.dítě, takže je pravda, že trochu žárlí..ale furt je to náš miláček..takovej malej maltézáček bude úplně v klidu to bych se nebála, jo ale přijde mi, že k dětem je prostě lepší fenka než pes..🐕

pavlakafka
25. říj 2016

Ahoj, já mám jorkšírku. Taky jsme jí měli dřív než mimčo. Je to úžasně roztomilý, když se s ní malá mazlí, nebo jí vaří pokrmy z modelíny a krmí jí lžičkou. 🙂 Navíc už teď ví, že se musí o zvířátka starat, že je to povinnost jim každé ráno dát misku s jídlem (máme ještě kocoura a andulku) a už hlásí, když mají prázdnou misku s vodou. To venčení je v pohodě, navíc, když budeš moct pejska vypustit na ranní čůrání na zahradu. Já potom chodila s naší čubinkou na procházky s kočárkem, ale protože máme typického gaučáka, vozila se dole v košíku v kočáře. S malou dělají vše společně a když jí má plné zuby, zaleze do pelechu. V noci spí s malo v posteli a odpoledne se těší, že jdeme pro dceru do školky. Pejsek je prostě radost 🙂

hanulkaha
26. říj 2016

Ta péče o srst u Maltézáků je náročná, ale na druhou stránku, pokud nechces s pejskem chodit na výstavy atd, kde je podmínkou dlouhý lesklý kožíšek, není to tak hrozné 🙂
My máme naše holky ostříhené nakrátko, máme stoječek na psy a cca každé dva měsíce je vezmu nakrátko, češu tak jednou za týden, aby sme vyčísli vypadané chloupky (Maltézák nelíná) a máme po starostech. Je teda pravda, že pokud pejska nenaučíš na strojek hned od malička, bude s tím stříháním trochu boj, ale i pro pejsky je krátká srst určitě pohodlnější a když mi v tomto počasí proběhnou po zahradě, prostě je šupnu do vany, osprchnuju, vyfénuju a za chvilku jsou jako noví 😀 Už si na to zvykli, vždy jen řeknu "jdeme se umýt" a obě už běží do koupelky a stojí u vany, hlavně si je teda panička naučila na to, že za každé vykoupání jsou "moooc šikovný" a dostanou pamlsek 😅 tak by můry u té vany stály co chvíli 😀
Jsou to malé starosti, ale za to velké radosti! 🙂

vitezove
autor
27. říj 2016

@hanulkaha díky, určitě nechci výstavního pejska. Chceme ji jako člena rodiny a navíc se mi ta krátká srst u nich líbí i víc. Takže určitě budu stříhat, asi to vyjde levněji než chodit do salónu. Poradíš mi strojek na pejsky?

vitezove
autor
27. říj 2016

@pavlakafka já si taky myslím, že bude fajn, když budou mít děti od mala zvířátko. Manžel je alergik, takže kočičku, křečky nebo králíčky mít nemůžeme a hady a želvy zase nechci já. Moje tchýně nemá moc ráda zvířata (právě jen želvy a hady) a tak mi přijde, že můj muž nemá ke zvířatům takový vztah, jako třeba já, a jaký bych chtěla aby měli naše děti. Má zvířátka rád, o tom žádná, jen se o ně nechce starat 😀D. Tak doufám, že když bude fenečka opravdu naše, od malička, tak se časem více přidá ke starání se a děti ty to budou mít od mala a myslím, že to jim v životě jen prospěje.

vitezove
autor
27. říj 2016

@willaardonn jj o tom jsem četla. Taky že se má ta srst občas ošetřit nějakým olejíčkem a taky že se musí kontrolovat a otírat očíčka. Já už jsem jednou psa měla, bydlel semnou asi 4 roky - ale byl dospělý a z útulku. Bylo to s ním strašně náročné... nesnesl jiné psi a tak každá procházka s ním byla pro mě strašně stresující. Snažili jsme se ho převychovat asi milionem způsobů, byli jsme na cvičáku, u psí psycholožky, zkoušeli jsme i psí antidepresiva, být hodní, být přísní... nic nepomohlo. Bylo to fakt náročné a přitom to byl hrozně hodný pejsek, miluje lidi ale jít s ním ven byl horor. Z vodítka nemohl, mnohokrát se porval, jednou mu i šili ucho... Navíc si neuměl hrát, bavilo ho jen chodit ven a očůrávat. Bývalý přítel ho nechtěl nechat vykastrovat. Když jsem ho měla v bytě, tak jen ležel a koukal kdy už půjdeme ven. Nakonec jsme se domluvili, že bude bydlet s bývalým, protože ten v té době bydlel v domě a přišlo mi to lepší. Navíc měl se psi více zkušeností a trpělivosti, a nebál se tolik s ním jít ven, já jsem se hodně bála těch ostatních psů a tak. Takže mezi tím uběhli 2 roky a když jsem se rozhodla, že jsem připravená dát lásku dalšímu pejskovi, tak bych chtěla, aby to už bylo navždy, tak proto se ptám a připravuju.. a doufám, že když budu mít čistokrevného a od štěňátka, tak že takové věci nebudu muset řešit. Maltézáčka jsem si vybrala schválně, protože jsem hledala jaké jsou gaučoidní typy 😀 jakože samozřejmě s ním budu chodit ven, těším se na to, ale nejsem žádnej horal a nějakého aktivního psa, bych jen trápila. Takže jsem našla pár typů a nakonec se mi nejvíc líbil právě Maltézáček, protože je prostě krásnej, veselej a skvělej k dětem. 🙂) A navíc je prý poměrně zdravý. Péče o srst si myslím zvládnu, a vlastně se celkem těším, že si ho budu takhle opečovávat - teda teď, až bude to mimčo, tak to bude asi mazec 😀D budu je koupat oba 😀D.

vitezove
autor
27. říj 2016

@mialagia no já jsem hrozná. Jako já se dokážu rozhodnout pro něco strašně rychle - srdcem, ale je fakt že jsem dost rozumná k tomu, abych to potom ještě 200x přehodnotila rozumem. Takže jsem přemýšlela, jak to bude a co když tohle a tamto a zvládnu to... našla jsem si tisíc informací, včera jsem sjela na youtubu videa o výchově štěněte a tak. No jsem na to zvědavá. Myslím, že to bude náročný, ale těším se na to. Jen doufám, že neudělám nějakou chybu a nebudeme mít pak na krku nějakýho poděsa 😀D. Taky jsme si vybrali fenku, předtím jsem měla psa a vždycky jsem lidem záviděla fenky, jsou mnohem klidnější a hodnější (aspoň většinou) a nemají tolik problémy s jinými psi a tak. Samozřejmě ji budu chtít vykastrovat, jen co to půjde, nechci jí hlídat na sídlišti jestli na ní někde někdo nenaskakuje 😀D. A určitě nechceme štěňátka, co bych si s nimi počala.

raaduska
27. říj 2016

Musím se přiznat, že u nás to s pejskem tak veselé není. Máme jorkšířici- 7 let, je moc hodná, poslušná, ale...bydlíme v bytě a musím říct, že je to naprd to venčení... Člověk je rád, že večer uloží děti, a pak se s pejskem už moc nechce. Kdyby to bylo s pejskem u domečku, je to větší pohoda a taky až by byla prťata větší. S manželem jsme se shodli, že do bytu už s pejskem nee.

uzivatelkapetra
27. říj 2016

Znam jednu rodinu,co nikdy psa nemela a poridili si maltezaka. U nich to dopadlo tak,ze si pes vychoval rodinu,kdyz se mu neco nelubi tak zavrci a oni radsi odejdou,tak pozor na to. Pes je spolecnik a clovek je ta jeho alfa.
A poku planujete teprve vybirat tak si postudujte na internetu rozdil mezi cistokrevny bez PP a s PP-prukaz puvodu