Změna zaměstnání a těhotenství. Máte nějaké info?

wobludka
4. zář 2008

Jsem 5 let zaměstnaná ve státní správě, mám docela slušný příjem, ale v práci se mi nelíbí a chci změnit zaměstnání. Zároveň však chceme potomka, ten je priorita. Několik měsíců se to snažím v práci prostě vydržet, ale příliš se mi to nedaří - stejně tak výroba potomka je zatím neúspěšná 😝
Vážně uvažuji o změně zaměstnání, ale nevím, jak se poté případná nemocenská, mateřská a rodičák vypočítávají - zda z mého původního platu, nebo nějakého minima, což by pro nás bylo s tím, že chceme děti 2 po sobě, výrazně nevýhodné. Nemáte někdo nějaké info, nebo nějaký článek k přečtení na toto téma? V okolí je nabídka pracovních příležitostí docela velká, byla bych ochotná do budoucna pracovat i po dobu těhotenství, případně i s dětmi (záleží na domluvě), ale je mi jasné, že z mého případného brzkého těhotenství nadšení nebudou 😒

vojtisek2007
4. zář 2008

wobludka
nemocenská a mateřská se ti počítají z průměrného měsíčního platu 12měsíců zpětně (69%) - rodičák pak je daný podle toho, na kolik let si ho vybereš - ale zase je tu háček , třeba tu dvouletou variantu si můžeš vybrat pouze za předpokladu, že mateřská ti vyjde 380,-Kč na den - takže jestli by jsi šla platově s penězi dolů, tak se ti rozhodně měnit práci nevyplatí - vydrž a hned od začátku těhu můžeš jít na rizikový 😉

petua
5. zář 2008

Já teď zas četla na serveru Hospodářských novin, že pokud změníš zaměstnání, tak se počítá jen příjem od posledního zaměstnavatele, cituji: "Mateřská má totiž nahrazovat ten příjem, na které jste byly zvyklé těsně před narozením dítěte." Takže tak.... Koza aby tomu všemu rozuměla 😉

vojtisek2007
5. zář 2008

PETUA - to je pravda - ale kdybys nastoupila do nového zaměstnání - a přečkala zkušebku a otěhotněla a šla na neschopenku - tak ti musí vzít v úvahu i ten příjem před....prostě se bere 12měsíců zpět - dokud jsi neměla opravdu těch 12 měsíců příjem

wobludka
autor
5. zář 2008

představa, že to budu muset vydržet, je strašná, ale asi je to nejrozumnější ☹
pak se mě všude budou ptát, jestli jsem těhotná, a co jim mám jako odpovědět 😖 když to sama nevím 😅
asi bych to téma měla přejmenovat ,,jak to vydržet v zaměstnání" 😖

petua
5. zář 2008

Vojtisek:
No já si právě myslim, že v tom případě se nebere v úbahu celých těch 12 měsíců, protože v tom případě by tohle tvrzení totálně postrádalo smysl - proč by tam jinak takovej dodatek byl?? (o tom posledním zaměstnavateli)
Ale nechci se hádat 😝 , každopádně fakt by to pak nedávalo smysl..

vojtisek2007
5. zář 2008

petua:
a co kdyby měla nový prac.poměr bez zkušební doby (taky se to dělá) a za měsíc šla na rizikový - tak by pak neměla téměř nic....ale na druhou stranu by ten dodatek fakt nedával smysl....už jsem taky jelen

daska28
16. zář 2008

Ahoj holky, stojím před steným problémemem, práce me nebaví, do toho me tchýne stve, chceme si konečne postavit domeček a pořídit mimčo. Jenže jak to je ted s tou mateřskou. Nekde jse četa že se rodičák počítá tak , že pokud matka nebyla před tehotenstvím nejakou dobu zaetnaná s patem y vyšším jak 16 t. tak si nemže vybrat zda pujde na dvouletou, tříletou maaeřskou. Dají ji standard a to je to minimum?Jak to teda je.????

vojtisek2007
17. zář 2008

daska28
je to tak, že 6-8týdnů před porodem nastupuješ na mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství), ta trvá 28týdnů a vyplácí ti jí zaměstnavatele nebo OSSZ (podle toho, v jak velké organizaci pracuješ) - potom pokračuješ rodičovskou dovolenou - tam si vybíráš buťo 2,3,4roky - ale za určitých podmínek - ty dva roky si můžeš vybrat když ti vznikl nárok na tu PPM a zároveň máš PPM vyšší než cca 12tis (musí ti vyjít 380,-kč na den a víc), tu tří letou si můžeš vybrat v případě, že ti vznikl nárok na PPM - na výši se nehledí, a když ti nárok na PPM nevznikl (byla jsi třeba na pracáku, neboj si nebyla účastna nemocenského pojištění 270dnů jako zaměstnanec nebo 170jako OSVČ) tak na výběr nemáš a máš tu nejpomalješí variantu na ty 4 roky - ale pozor - ať máš rodičovskou jak dlouhou chceš - peněž dostaneš ve finále stejně.

petrakalcik
19. zář 2008

Ahoj holky,jsem na tom podobne. Prave jsem absolvovala 1.IVF,ale asi neuspesne. V praci jsem zustavala jen kvuli tomu IVF. Rekla jsem si, kdyz to nevyjde, pujdu pryc. Dalsi IVF me teoreticky cca za 3 mesice. A ted k dotazu: Kdyz bych otehotnela v dobe zkusebky a sla na rizikovku, muze me zamestnavatel vyhodit? A pokud ano, jak se to resi - uradem prace?

vojtisek2007
19. zář 2008

jestli ve zkušební době půjdeš na rizikový, ve většině případů dostaneš padáka....můžeš to řešit pracákem, ale pak nebudeš mít nárok na PPM - já bych ještě ve stávajícím zaměstnání vydržela....

mikca
19. zář 2008

petra jak píše vojtisek vydrž ve s távající práci a nebo bys musela přečkat zkušebku a až pak jít na roziko...ve zkušebce tě může vykopnout ikdyž jsi těhu..ale pak už ne...jelikož pak by jsi neměla nárok na tu PPM a spadla by jsi do pomalého čerpání roičáku což je do 21 měsíců 7600kč a pak až do 4 let 3800kč a neměla by jsi možnost volby..takle kdyby jsi tam vydržela, tak ti vznikne nárok na mateřkosu a mlžeš vybírat dva , to je ale omezené právě mateřskou což je asi 380kč na den..a nebo tři roky ta není ničím(jen tím nárokm na PPM) a brala by jsi 7600 do tří let věku dítěte 🙂

petrakalcik
19. zář 2008

Diky za odpovedi. Jak to tak chapu, tak mam 2 rizika:
1] ve zkusebce nesmim nic rict - jinak me vyhodi
2] no a pak vysi penez pri cerpani materske a nemoznost se rozhodnout

Dobre si uvedomuji, ze je pro me lepsi zustat ve stavajici praci. Jenze resim i to, ze ted je to tam na bednu. Chtela jsem odejit uz pred 9 mesici, jenze jsem porad cekala do IVF. Mam tam dost nervy, spatna atmosfera v kancelari (a nerikam to jen ja), nejistota. No a s timhle pokracovanim mam strach, ze by nevyslo ani 2. IVF.

A ted babo rad, co delat!??

vojtisek2007
19. zář 2008

no tak jedině opravdu přečkat tu zkušebku - ikdybys věděla, že jsi už těhotná - a teprve až by se ti zkušebka přehoupla tak bys mohla jít na rizikový, a jestli to máš teď v práci takhle na nervy, tak fakt bude možná lepší změna - píšeš, že další IVF máš až za tři měsíce - tak třeba by to vyšlo i bez toho "podvodu" ve zkušebce....

petrakalcik
19. zář 2008

No ono je to strasna souhra nahod. Nemuzu totiz jeste porad rict, co me ted ceka. Hrozi mi revize delohy, jenze to uz mi rikaji od patku 12.9. Pak 6nedeli (ale muze to byt i kratsi), delku MS taky neovlivnim (muze byt kratsi, ale i delsi cyklus), konzultace k IVF, dalsi MS.... takze je tam plno neznamych. Muze to vyjit opravdu po zkusebce, ale i do ni. Holt bych musela mlcet jako hrob a doufat, ze to nikdo nepozna.

vojtisek2007
19. zář 2008

no tak to ti opravdu nezávidím, ale držím pěstičky, ať vám to brzy vyjde....a co kdyby jsi šla na neschpenku už teď v tvojí práci, abys měla klid ??? Nenapsalal by ti ji mudra ??? - já třeba po revizi dělohy (po potratu) jsem byla na neschopence skoro 8týdnů....

petrakalcik
19. zář 2008

No nevim, zda by mi to napsali. Uz ted mam neschopenku 6 tydnu a nejspis 14 dni jeste budu (teda zalezi, jak se rozhodnu. Pokud dam vypoved, resp. zkusim dohodu, tak to chci stihnout do 30.9.). Stejne se nevyhnu tomu, abych se tam vratila. Jen doufam, ze mi pristoupi na dohodu. Chci to svest na osobni a hlavne zdravotni duvody.

petranela
19. zář 2008

Ahoj Peti, řeším hodně podobnou situaci jako Ty. IVF se mi nevydařilo, v práci jsem dala výpověd, protože už jsem to tam nemohla vydržet (stres, přečasy, tlak z vedeni, nemohla jsem chodit na kotroly do car nechteli mne poustet,... no hruza des). Odesla jsem, protoze mne prace stejne nebavila, moc moc se mi ulevilo, jenze mi ted na laparce zijstili endometriozu a rekli, ze do dalsiho pokusu mam jit co nejdriv a jsem domluvena, ze jdu uz za mesic. Puvodne jsem si chtela najit novou praci a do IVF jit tesne po zkusebce.... no ja planuju, ale vyskytly se komplikce... Ted uvazuju, jestli ivf preci jen neposunout a nechat se zamestanat, abych mela materskou az otehotnim.... no je to celkem blba situace, nechce se mi cekat ty dalsi tri mesice. Nijak financne nestradame, ale prijde mi to skoda nedostat penize jen proto, ze clovek odejde na par mesicu z prace, kvuli pracovnimu stresu a nemoznosti otehotneni a celej zivot se dre a pak nedostane penize na ktere ma narok... no ale zase mi doktori rekli, ze do ivf co nejdriv, nejlepe hned, takze je to zapeklite... a nemuzu se rozhodnout co delat....
Byt Tebou, snazila bych se protahovat neschopenku co nejvic to jen pujde, jit na dalsi ivf a pritom si hledat novou praci (pro jistotu a klid duse), vysvetlit doktorce situaci a kdyby to nepochopila, jit k jine doktorce a pripadne si i neco vymyslet.... drzim palce, at se rozhodnes co nejip!!! Doktori jsou nastesti v tomto vetsinou chapavi.

sonica
19. zář 2008

petro jukni do temicky ochranna lhuta, psala jsem ti i pred tim do IPcka ale ted mi odepsala pani ze socialky, tak jsem to tam skopcila. 😉

petrakalcik
19. zář 2008

Petranelko, hned si pripadam lepsi, nejsem sama. Nekdo resi stejne problemy.
Ja bych asi nedokazala cekat dalsi 3 mesice a sla bych do toho hned. Prijde mi take skoda nedostat penize, kdyz clovek opravdu pracuje a neni flakac. Ale na druhe strane, zvlast kdyz nestradate, neni lepsi se na penize vykaslat a radeji mit mimi? To si prave rikam ja, ze mozna by to bylo spravne reseni. Take porad neco planuji a zatim z tech mych planu a rozmyslenych situaci ani jedna nevysla.

petranela
19. zář 2008

Soni, diky, ted jsem to cetla. To je super, kdyz to stihnes! Jeste ze to na poste bude lezet tak dlouho! Ja doufam, ze se mi podari neco podobneho.... na pristi tyden mam asi ctyry pohovory, tak snad nekam budu moct nastoupit co nejdriv a kdyz otehotnim, budu se snazit zustat v praci co nejdyl a tehu skryvat behem zkusebky... no jeste aby mi to tehu vyslo!

petranela
19. zář 2008

Peti, uplne mi mluvis z duse 😉 jsem taky rada, ze v tom nejsem sama. Ohledne vecneho planovani mame asi uplne stejny zkusenosti... Taky planuju celej zivot, porad se za necim honim (i za penezma) a vysledek je, ze mimco nikde... Ted je pro me miminko pritorita a cekat dalsi tri mesice bych asi nezvladla. Diky ze jsi me v tom podporila, protoze dnes jsem zacala silne pochybovat, jestli to nemam posunout... ale ne, pujdu do toho, necham to osudu a uvidime 😉

petrakalcik
19. zář 2008

Petranelo, kdyz chodis na pohovory, ptali se te, zda planujes deti? Co jim odpovidas, aby te to psychicky nebolelo?

petranela
19. zář 2008

Peti, nastesti se mne na to nezeptali. Ale pokud se mne zeptaji, reknu treba ze chceme zacit stavet a brat si hypoteku a bude klid. Psychicky mne to vadit nebude, jsou to cizi lidi. Horsi bylo, kdyz se mne na to nedavno zeptala manzelova babicka, takze ja uz jsem asi otrla. 🙂

petrakalcik
19. zář 2008

To je dost dobry napad! Tim je clovek uzemni a nikdo se divit nebude. Ja uz na dotazy pribuznych a znamych odpovidam jen stylem: planujeme, ale planovat muzu. Tim vetsinou vsem naznacim, ze jim do toho moc neni.

sonica
19. zář 2008

petro budu ti drzet palecky aby se vam to povedlo. 😉
ja si proste pozadala o prodlouzeni ulozeni toho dopisu tak to vyslo do toho 15teho a pak nez se to vrati, takze to proste stihnu a jsem moc rada. 😀 i kdyz penize sice nestradame, ale u me by to byl rozdil skoro 10tisic a to jim rozhodne jen tak nechat nechci, hlavne kdyz se krati co se da. teda jestli projde ten novej zakon. 😅

vojtisek2007
19. zář 2008

sonica - ty chceš tu výpověď nechat dojít zpátky do firmy, nebo si jí chceš vyzvednou ten poslední možný den ???

petranela
19. zář 2008

Peti, taky u pribuznych na dotazy odpovidam jen, ze planujeme...

Soni, diky. Udelala jsi dobre, ze jsi pozadala o prodlouzeni dopisu, to jsem nevedela, ze jde. To jsi rekla postacce? No treba se mi ta informace bude taky jednou hodit. 😀 Je super, ze to stihnes!!! Delas dobre, ze jsi zabojovala. IVF neni legrace, je to silene drahy a tak aspon at dostanes to, na co mas narok. 😉

sonica
19. zář 2008

vojti necham ji dojit spatky, tim to jeste o neco natahnu. vypoved je totiz platna bud dnem prevzeti, nebo kdyz se vrati spatky na firmi neprebrana. 😅
petrus to jsem rekla na poste, ze vim co tam je, ale potrebuju si kolem toho neco zjistit a nevim jestli to stihnu do te puvodni lhuty ulozeni, tak jsem se ptala jestli to jde protahnou a jde, na mesic, ale odesilatel nesmi mit na tom dopise uvedeno ze s tim nesouhlasi. 😉

sonica
19. zář 2008

vojti a mas pravdu ze to stihnu jen tak tak. 😀 ale stihnu nastoupit tech 6 tydnu pred tim na materskou a tim je to vyreseno. 😅

vojtisek2007
19. zář 2008

sonica - já to teda nevím přesně - ale nepřevzaný dopis, který se vrátí zpět je považován za doručený 3.den po uložení - tak aby ti něco takhle neuteklo.....ještě se na to popptej - ale pracovala jsem jako účetní v advokátní kanceláří a něco takového jsem tam pochytila - nevím, jestli se to teda týká i výpovědí, ale obecně asi všech písemností,ne ????Když se něco vrátilo jako nedoručené - bral se za datum doručení 3.den po uložení na poště - kvůli lhůtám na odvolání atp. - zkus radši ještě popátrat