Zpověď trolla. Co si o tom myslíte?

andromeda818
21. led 2024

Lidé chodí trolit z různých důvodů. Někteří rozbít diskusi, jiní se chodí bavit, nebo zprostředkovat různé úhly pohledu. Mě vždycky bavilo rozvirovat diskuse a zprostředkovává jiné úhly pohledu.

Moje poslední místo troleni však mělo odlišný vývoj. Napřed jsem tam řešila svůj skutečný problém a ten web mi svým způsobem i pomohl. Ne fakticky, ale jako psychická podpora. Ovšem, když se můj problém zdárně vyřešil, zacla jsem se zajímat i o jiná témata. No, a v některých tématech se holt jiné úhly pohledu nenosí a kdo nejde s davem, je nepřítel. A tak jse roli nepřítele přijala a chodím to tam občas postouchnout.

A co vy si myslíte o trollech? Chodíte trolit?

Ovšem tedy mám pocit, že jako troleni je často bran jakýkoliv jiný názor, než se očekává. Co všechno je vůbec trolení?

cilkat
21. led 2024

Jsem v pár skupinách, kde tak nějak "dělám jiný názor"... postupně obvykle z každé dostanu ban i přes to, že myslím, že diskutuji poměrně kultivovaně. Za mě má každý provozovatel právo na svůj základní názor a tudíž právo vyhodit někoho, kdo mu ho dlouhodobě narušuje. ... Přesto by si všichni ve skupině měli uvědomovat, že jde vždy jen o názor admina a tudíž "kultivovaný protinázor" se objevovat má, i když bude nejspíš "umlácen čepicema".
Ale ke své radosti jsem našla i dost skupin, kde názorová pluralita docela funguje.

Ps: jelikož jsem na pár místech i v pozici admina... zdělení jiného názoru považuju za ok. I pokud jde o názor, který se neshoduje s mým. I při opakovaném vnucování toho názoru odpovídám maximálně "jako administrátoři jsme se shodli, že to tak prostě nebude", ale dokud je to v režimu "říkám svůj názor", tak za to nijak netrestám. ... Pokud to dotyčný zvládne bez přechodu do osobních útoků, nebo do vyloženě spamování, které diskuzi vlastně rozbije "fyzicky".

pampeliska1313
21. led 2024

Trollit nechodím, nevadí mi, když někdo má jinej názor, pokud to není vyloženě hoax. Co mi vadí je, že často když někdo trolí přechází do osobních útoků, vlastně se pak už neřeší téma, ale tohle. Zvrhne se to, lidi mají tendenci se bránit, pak i hádat, zesměšňovat, shazovat názory ostatních. S tím mám problém. Co mi ale vadí nejvíc je hloupej troll. Prostě přijít s blbostí, za každou cenu vyvolat hádku. O takových lidech si pak myslím svoje, chápu, že má někdo potřebu reagovat, snažit se “zkrotit” trolla, ale to je za mě nemožný. Ten člověk se bavit nechce. Pokud je to jen o jiným názoru, je to za mě ok. Od toho jsou debaty. Myslím, ale že v tu chvíli je důležitý poznat, jestli se vychází z toho samýho předpokladu a to je to, že se chceme bavit. Chceme diskuzi. Chceme přemýšlet i nad jinými názory. A chceme naslouchat.

andromeda818
autor
21. led 2024

@cilkat no ja prave skupiny kde funguje pluralita názoru najdu výjimečně. Buď každý požaduje můj ban, nebo mi nadává. Anebo se mnou všichni souhlasí, což je taky většinou nuda, jen někdy, se dá něco zajímavého rozvinout nebo doplnit.
Jinak je X témat, kde bych mohla polemizovat sama se sebou. Tam se teda většinou přidávám na stranu menšiny, nebo se ještě lépe snažím přijít s něčím novým.

andromeda818
autor
21. led 2024

@pampeliska1313 v celku souhlas. Ale podle mě se trol často bavit chce. Prostě to bere jako soutěž, kdo z koho. Pokud jsou obě strany vtipné, může to být docela zábavné. Může to být někdy i zábavné, když druhá strana v drozcileni napíše blbost.

lichozroutsudy
21. led 2024

Co si o tom myslim? Ze lidi, co chodi opakovane trollit do diskuzi, maji prilis volneho casu a neumeji ho vyuzit efektivne. Ten cas, ktery venuji trolleni, by mohli vyuzit treba k seberozvoji. At uz jde o jakoukoliv aktivitu, ktera cloveka nekam posune. Muze jit o nauceni se nove dovednosti, o prohloubeni znalosti, nebo treba i pomoc nekomu v okoli. Trolleni cloveka neposune nikam, ba naopak, zvysuje miru digitalni demence (terminus technicus), hrubosti a cloveka cini cim dal zavislejsim na online prostoru.

andromeda818
autor
21. led 2024

@lichozroutsudy i trollingem se da posunout dál. Zjistíš, jak lidi reaguji a pak lépe víš, jak argumentovat v reálu a čemu se naopak vyhnout.

Navíc ne každá činnost je od toho, aby as posunula dal. Někdo jde do kina a někdo trolí.

ai30
21. led 2024

@lichozroutsudy Lidi, co chodi trollit, se nechcou nikam posouvat. Ja jsem presvedcena, ze to jsou opravdu nestastni jedinci s prazdnymi zivoty a frustraci, ktera dosahla urovne, kterou uz nejsou schopni zvladat jinak, nez upoustenim pary v anonymnich diskusich. Ty to beres ze sveho pohledu, protoze si uvedomujes, ze tvuj cas ma jistou hodnotu a snazis se ho co nejlip vyuzit. Jejich cas ale pro ne zadnou hodnotu nema.

andromeda818
autor
21. led 2024

@ai30 lidi co druhém posouvají prázdne zivoty tak často soudí podle sebe. Většinou to značí to, že je trol zasáhl na citlivé místě.

ai30
21. led 2024

@andromeda818 🤣🤣 Jasny, touchée 😂

cilkat
21. led 2024

@andromeda818 Teď jsi vlastně předvedla krásnou ukázku "zkušenného trollingu" ... Uvědomila jsem si al e toho čtení jeden podstatný detail: většina lidí jde do diskuze proto, že má na věc nějaký názor, nebo naopak hledá radu k dané věci... pokud tedy hledáš vždy jen "protinázor", pak skutečně dříve či později někoho naštveš, protože většinu lidí nezajímá, nakolik umíš diskutovat, ale co si fakt myslíš.

exbordelar
21. led 2024

No furt je “to” jenom internet. A to, co dokaze cloveka nastvat a vytocit do nepricetna je jen virtualni realita, ktera se odehrava v hlave. Cela ta “tragedie” a rozhorcenost je jen v nasi mysli, kdyz koukame do obrazovky telefonu. Ve skutecnosti se nic nedeje. Jen v hlave 🙂
Me nechavaji diskuze na internetu chladnou. Jdu si rada pokecat, sdilet zkusenosti, ale jestli ma nekdo jinej nazor? At ho ma. Ma na to naproste pravo. Stejne jako ma pravo se urazet a byt sprosty, ci mit jedovate poznamnky. Je to jeho vizitka 🤷‍♀️ Me to neurazi a zaroven nemam potrebu se s nekym dohadovat na internetu.
Je to odpoved na tvou otazku? Ci vhodna odpoved do teto diskuze? 🙂

andromeda818
autor
21. led 2024

@exbordelar

Tohle bych podepsala. Já nevím, jak internetové diskuse mohou někoho vytočit. Leda, že by se vytočí schválně, aby rozprodil diskusi. Takže kolik těch naštvaných je naštvaných opravdu a kolik z nich vlastně taky trolí?

ruzova_pastelka
22. led 2024

@andromeda818 Tak ono zrovna to tvoje trolení už trochu přesahuje hranice pochopitelnosti, co si budem... Trochu (trochu víc) to hraničí s posedlostí určitými tématy a vlastně vůbec nechápu, co si tím sama řešíš, pokud je to, co prezentuješ jako svůj "opravdový příběh" pravdivé alespoň v tom dobrém konci.

Na internetu lidé často lžou (ve skutečnosti teda taky 😀) a upřímně - myslím, že velká část těch "opravdu zajímavých" diskusí je spíš divadelní představení, než reálné příběhy. A zrovna ty tvoje jsou fakt dobré, ráda si "tvoje příběhy" čtu.

Vím, že mi o své motivaci asi nic pravdivého nenapíšeš, možná to ani sama (sám?) nevíš, ale zajímalo by mě, co ti to dává. Vždyť ti to musí brát šíleně času... Víc, než by odpovídalo motivaci z nudy nebo z obyčejného zájmu.

Já ti dělám celkem zaujatou posluchačku, baví mě, co dokážeš z druhých lidí vykřesat a některé tvoje akce považuju za skutečně husarský kousek. Tím chci říct, že mě tvůj troling baví a kromě té jedné záležitosti před delší dobou tě rozhodně nehodlám nějak odhalovat.

Ale musím říct, že mě zajímáš. A tahle zpověď na ty opravdové otázky neodpovídá ani trochu.

tinaprofi
22. led 2024

Tollove jsou trapaci, niemandi... Nejvic borci jsou ti, kteri nekoho skutecne vyfakujou a mysli to vazne 🙂))

andromeda818
autor
22. led 2024

@ruzova_pastelka no posedlá možná sem. Jo a baví mě vykresavat ty reakce lidi. No ten příběh je dost stručný, ale pravdivý.
Prostě jsem napřed byla ve skupině snazilek 40+, to se povedlo. Pak jsem se zúčastnila diskuse u jednoho politického tématu a byl oheň na střeše a někteří šli ostre proti mě, což jsem pojala jako výzvu. Zas tolik času mě to nestojí, i když občas je to forma prokrastinace. Nevím, jaké opravdové otázky máš na mysli.

andromeda818
autor
22. led 2024

@tinaprofi no to nevím. On existuje nějaký člověk, který nikdy nikoho nevyfakoval?

tinaprofi
22. led 2024

@andromeda818 jo, existuje, mam jich jen v okoli docela dost 🙂

andromeda818
autor
22. led 2024

@ruzova_pastelka jinak to o dobrém konci je naprosto pravdivé. Ovšem než se zadarilo, tak jsem to řešila celkem intenzivně, i když ne dlouho. A ano, to období bylo pro mne peklo, i když oproti jiným jsem toho moc nepodstoupila. A ano, moje myšlení to v určitém směru změnilo.

andromeda818
autor
22. led 2024

@tinaprofi no, já teda si nikoho takového neznám. Já tedy taky nerada v reálu fakuju lidi, ovšem časem jsem zjistila, že někdy je to dovednost nutná k přežití.

pavca1982
22. led 2024

@andromeda818 Troll pro mě znamená prudič co má spoustu času na takové nesmysly.🤔 Zbytečně rozdmýchává agresivitu na sociálních sítích pro svoji potěchu. To je pro mě troll.

ruzova_pastelka
22. led 2024

@andromeda818
To jsem ráda, těší mě, že pravdivý je ten příběh, co dopadl dobře!

Asi by mě zajímalo hlavně to, co na tom zůstalo nevyřešené, že tě baví o tom psát pořád dokola. Nevypadá to uzavřeně, když tě to baví pořád přehrávat znovu. A otvírá to otázky o tvém manželství/partnerství.

A pak by mě teda zajímala jedna věc - moc se nesnažíš schovávat, naopak stupňuješ to tak, aby to časem došlo i těm opravdu nechápavým. A necháváš spoustu stop, jak se nechat poznat. Chceš, aby se na tebe přišlo? Baví tě, když tě odhalí? Stopuješ, jak dlouho to bude trvat? 😀

andromeda818
autor
22. led 2024

@ruzova_pastelka no, v některých diskusích chci hlavně ženy varovat. Mám kamarádky, co tolik štěstí neměly. Hele, ono když tohle řešíš, tak tě to poznamená, člověk si prostě uvědomí, že nebude pořád mladej a život je konečnej. Staly se i další věci, ale to je prostě života běh, to potká každyho. Moje manželství není ideální, ale nic kritickyho. Ale jo, napadaji mě někdy myšlenky, jestli už bude jen tohle. Jako pravě že byly nějaké příležitosti, kterých jsem nevyužila, ale lákalo mě to. I teď jsou, ale nechci jít do rizika. Z druhé strany mám dobrodružnou povahu. Tak je to pro mě inspiraci k vymýšlení přibehů.

Jinak trolit jsem chodila i třeba na idnes už víc než 10 let nazpátek. Hezký naklikat dukatky a jede se. Mě to bavilo vždycky. S některými jsme se dost dobře bavili.

No, já se někdy i schovávám, ale vždycky mě to pak přestane bavit. Hlavně když se vyčerpá nějaké téma. Prostě když nikdo neví, že jsem to já, tak to po určité době začne být nuda. Hlavně je to pro mě zas takové "vidíte, zas jsem tu"

Ono opravdu zábavných témat je tam žalostně málo.

veronicka89
25. led 2024

Trollit nechodim, ale tim ze mam casto jiny nazor , asi to tak na lidi muze pusobit.

Co mi vadi je ze na jednu stranu jsou lidi kteri proste urcite skupine nebo konkretnimu cloveku jen pochlebuji... ptz treba je vice znamy nez oni ...

Potom mi vadi lidi kteri si mysli ze kdyz s nima nedouhlasim , ze jim zavidim , nebo je chci urazit nebo zesmesnit.

Ze proste casto lidi maji nejak asi male sebevedomi a dokazou se znejistit od neznameho noname cloveka ...jakoby neznali vlastni hodnotu...

Jako kdyby kazdy napsal svuj nazor ci zkusenost otevrene , neutralne a slusne bylo by to na netu zajimave ...

Ikdyz kdyz je neco pro me pres caru je mozne ze zachazim do neprijemne roviny ...

Co mi prijde vtipne je, že lidi ci me znaji odsud me mají uplne v jine skatulce než lidi co znám osobně😀 ne ze bych se chovala uplne jinak , nebo tady něco hrála, ale asi se na zivo projevují me hezčí stránky častěji než zde ...

Jinak takovi typicti trollove mi lezou na nervy...sice klobouk dolu , že se na to nepřijde hned , ale pak mi to s nima prijdejako ztracený čas....

exbordelar
26. led 2024

@veronicka89 tak ja te mam zrovna ve skatulce: “Ta je v pohode.” 😀
Jinak ja bych si nekdy strasne rada zatrolila, ale nechce se mi to delat pod mym nickem, takze to nedelam 😅 Ale nektere diskuze jsou k tomu jak delane 😀

vztahovyexpert
28. led 2024

Velmi zajímavé téma. Dostal jsem se sem náhodou, když jsem viděl odkaz na jiném, konkurečním webu. Dnes už vím, že webu toxickém. K tomu se dostanu později, až napíšu něco k tématu.

Trolling je dnes spíše zneužívám jako argument, než že by šlo o cílenou činnost. Stačí, aby se někdo někomu v diskuzi znelíbil, nebo se někomu znelíbil něčí názor, hned se začne šermovat trollingem. Protože trolling je nežádoucí, volá se zároveň moderátor nebo admin, který má zasáhnout a uživatele s názorem, se kterým se někdo neumí vypořádat argumenty, smazat. Troll je něco jako pro komunisty třídní nepřítel. Vizte můj případ na onom webu, který nebudu zde zmiňovat, jelikož jde o konkurenci a taky proto, že sprostá slova zásadně nepoužívám. Zatímco ostatní uživatelé ve velkém píšou mimo téma, používají vulgarity, kyberšikanují, tak já na onom webu byl blokován pro trolling a pro tzv. reinkarnaci. Nikdy jsem na tom webu předtím nepůsobil a zatímco trolling jiných je nejen tolerován, ale dokonce podporován, tak můj domnělý trolling byl důvodem k blokaci. Důkazy ani pro reinkarnaci, ani pro trolling nebyly předloženy.

S oním webem se bude nezisková společnost, ve které pracuji, vypořádavat jinou cestou. Každý web má sice svá pravidla, která musí uživatelé dodržovat, ale ta pravidla nejsou nadřazena zákonům. A protože důkazy pro reinkarnaci nejsou a být nemůžou a trolling je vágní a široký pojem, navíc při srovnání mých komentářů a komentářů ostatních je zřejmé, že jsem diskutoval naprosto stejným způsobem, jen slušnějším a věcnějším, byl trolling použit jako záminka k mé blokaci. Jelikož jsem několikrát zmínil, že jsem gay, jde dost možná o diskriminaci z důvodu menšinové sex. orientace.

Tento web, tedy Modrý koník, je očividně někde jinde. Prošel jsem dost diskuzí, kde se řeší vztahy, přibližně od r. 2020, a diskutuje se zde věcně, bez urážek, bez toho, že by někdo někoho obviňoval z trollingu. Tato diskuze je toho též důkazem. Zatímco na onom webu by byla předmětem diskuze autorka, zde se diskutuje věcně a slušně. Zde není toxické prostředí, tam ano. Prostředí vytvářejí uživatelé.

Zpět k tématu diskuze a trollingu. Ten pravý a cílený trolling vůbec nemusí být závadný. Vždyť podstatou trollingu je často vyprovokovat lidi k zamyšlení, k tomu, aby byli schopni obhájit stanoviska, kterou jsou brána jako norma. Mnozí to ale neumějí. Od toho je troll, aby zpochybňoval a dovedl ostatní k samostatnému přemýšlení, argumentaci. Vezměte si např. válku na Ukrajině. Aniž bych chtěl zpochybňovat, kdo je v této válce agresor a oběť, dokážou ti, kteří hájí Ukrajinu, předložit věcné argumenty, proč obětí je? Většina to nedokáže! Nebo trolling ohledně placaté Země. Všichni jsou chytráci a vědí, že Země placatá není, ale jak to chtějí dokázat, obhájit? Maximálně tak odkazem na nějaký článek, ale jakmile by neměli po ruce internet, nezvládnou to. Troll, který ví, že Rusko je agresorem a Země není placatá, dokáže hájit oba postoje a dostat toho, kdo hájí fakta, do úzkých, jelikož umí samostatně přemýšlet, argumentovat, dokazovat. A o to jde. Ne o to, jestli je voda mokrá, ale o to, jestli někdo umí dokázat, že mokrá je. Proto si dobrých trollů váží každý, kdo se chce posunout dál, něco se naučit a od obyčejného opakování faktů se posunout ke schopnosti dokazovat, že jde skutečně o fakta.

Luděk

andromeda818
autor
28. led 2024

@vztahovyexpert přesně tak. Velice vystizne. A ona ta země zas tak úplně kulatá není ;)

vztahovyexpert
28. led 2024

@pampeliska1313 Myslíte si svoje o trollech, co přinesou do diskuze blbost, ale co si myslíte o těch, co o té blbosti diskutují nebo nejsou schopni jasně a rychle dokázat, že to je blbost a tím trolla utnout v zárodku prostě tím, že mu vyvrátíte jeho nesmysly a nemá se dále na čem točit? Víte, kolik lidí do diskuze napíše nesmysly, kterých se nikdo nevšimne a bere za své? Ať jde o fakta nebo argumentační způsoby. Například stokrát opakovaná lež o tom, že lidé využívají jen 10 % mozku a až se naučí používat celý, budou schopni kdo ví čeho. Je to nesmysl, lidé využívají mozek celý.

Zatímco dav se nad nesmysly v diskuzi nezamyslí, nebo není schopen předložit argumenty, dokazovat, tak ti tzv. trollové nenechají nesmysl ležet, ale vypíchnou ho v diskuzi. Protože od toho diskuze přece je! V tu chvíli začíná hon na trolla, aniž by dotyčný troll byl. Jen si všiml toho, že někdo označil bílou za černou, a upozornil na to. To by udělal každý. Jenže zatímco bílou od černé rozezná každý a v diskuzi to nepřejde, tak mnohá fakta nebo argumentační fauly přehlédnou kvůli tomu, že nejsou dostatečně znalí nebo inteligentní. Průměrných je nejvíce a ti uvažují průměrně, proto nejsou schopni nadprůměrnost rozeznat a jsou takoví lidé pro ně trolly.

Kdybych byl na tom toxickém webu, tak by kvůli tomuto mému příspěvku volali tamní ubožáci adminy, protože trollím. Neuvedli by důvod, ale protože tam rozhoduje většina, admin by dorazil a kvůli deseti žádostem hlupáků mě zablokoval. Aniž by si hlupáci nebo admini lámali hlavu nad tím, co je trolling, jak můj komentář nebo komentáře splňují definici trollingu, nebo jestli náhodou tím, že nejsou schopni věcně reagovat a volají admina stokrát denně, sami netrollí a nespamují.

Mám samozřejmě na mysli ty lepší trolly, kteří trolling berou jako něco víc. Vlítnout do diskuze a začít tam posílat odkazy na sprosťárny nebo psát nesmysly, to není trolling. Vždyť samotní antičtí filosofové byli z podstaty trollové. Dnes se u nich učí na školách, čtou se jejich knihy, učí se metody dokazování, rozporování, zpochybňování, se kterými přišli oni. Když má dojít na převedení jejich myšlenek do praxe, tak už je to pro většinu průměrných lidí horší a končí to tím, že kyberšikanující dav volá adminy a plácá se po zádech, jak trollovi zatli tipec. K tomu přidají desítky komentářů mimo téma, které naplňují definici hloupého trollingu stoprocentně.

Tohle prosím berte jako příspěvek do diskuze. Který by nebyl možný, kdybyste vy sama nenapsala věcný příspěvek, čehož ne každý je schopen. Jsem rád, že jsem si zde mohl čtením diskuze trošku spravit chuť po zkušenosti na onom webu.

vztahovyexpert
28. led 2024

@andromeda818 To není, ale že je Země kulatá neuvádím. 😉 Jen že není placatá. Ale zatímco vy si jistě uvědomíte, že jsem o kulaté Zemi nepsal, tak jiní už by řvali něco o trollech.

Ono na tom webu, který nebudu zmiňovat, je to ztížené tím, že někteří uživatelé tam mají desítky profilů. Jeden vozíčkář deset velmi aktivních a pak ještě mnoho dalších, pod kterými přispívá občasně. To pak stačí, aby ze všech svých účtů poslal adminům zprávu a otravoval je s tím, že uživatel XYZ je troll, a než aby admini řešili, zda XYZ skutečně troll je, tak pro klid duše XYZ zablokují, aby ti otravové dali pokoj. Tento uživatel, kterého zmiňuji, je smutný a ubohý člověk, ale nemám mu to za zlé. Nicméně jím jako člověkem opovrhuji. To, že je to výstavně hloupý člověk a charakterově člověk velmi nízký, je už pak jen zkažená třešnička na hodně odporné dortu. Zajímavé je, že pod jedním svým profilem (T...20) dává své frustraci volný průchod a lidé ho ta rádi nemají, ale pak se s kamarádíčkují s jeho dalšími profily. Ale dál o tom webu už ani slovo.

Luděk

vztahovyexpert
28. led 2024

@pavca1982 I to může být troll, ale to neznaená, že takový je každý troll. On ale někdo vůbec troll být nemusí, jen jeho počívání splňujde definici trollingu. Dám vám příklad.

Na fakultě jedné z VŠ, na kterých jsem studoval, nás profesorka psychologie, jinak velmi známá kapacita a autorka mnoha knih, postavila na semináři před těžký úkol. Nejdřív se nás zeptala, zda jsme pro to, aby nenarozené děti, které jsou ale nemocné a je podle pokročilosti medicíny jasné, že celý život prožijí v posteli jako mentálně postižení, byly zbavovány, samozřejmě humánně, života. Což se v některých případech po testech děje, jelikož dítě by se narodilo poškozené, možná mrtvé, nebo ohrožovalo život matky. A ať jsme k sobě upřímní. Tak se vytvořily dvě ne stejně velké skupiny. Pak jsme měli každý hájit opačný názor. Tedy ti, co byli pro potrat, měli obhajovat opačné stanovisko a naopak. A když jsme si to zkusili, vyslechli si argumenty druhé strany a přišli na nějaké své, tak jsme si to otočili. Výsledkem bylo, že někteří z nás si uvědomili, že jsme možná na začátku hájili jiný názor, když jsme nebyli schopni na problém nahlížet jinak. To jsme byli až tehdy, když jsme se o tom bavili přes hodinu a předkládali argumenty pro a proti, nebo hledali argumenty proti vlastnímu původnímu stanovisku.

Ono se to může zdát jako blbost, ale když toto děláte často, nebo se to v rámci filosofie začnete cíleně učit, může vám to do života dát víc, než si vůbec dokážete představit a ten život vám obohatit. Že vás to v kritickém myšlení hodí někam jinam, než je 90 % populace, nemluvě. Pochopitelně musíte v sobě ten potenciál na myšlení a schopnosti kriticky myslet mít, aby bylo co rozvíjet, ale i kdyby se netalentovaný zlepšil jen o fous, tak je to pořád lepší než ustrnout na místě. A je to celoživotní proces. Ono takové "Dokaž to!" jako výzva k čemukoliv, co považujete v životě za samozřejmé, dokáže člověka dostat někam, kde to nezná a necítí se komfortně. Přitom by neměl být problém dokázat něco, co považuje za samozřejmé, ne? Přesto to problém pro mnohé je.

Proč o tom píšu v souvislosti s trollingem? Protože téma bylo vyloženě trollí! Ale na tématu, jestli je lepší zima, nebo léto, se myslet a argumentovat nenaučíte. To téměř vždy jen těchto citlivých tématech.

vztahovyexpert
28. led 2024

@tinaprofi Když vám teď napíšu, abyste šla někam, a myslel to vážně, protože s vaším komentářem nesouhlasím, tak budu za borce? A jak zjistíte, zda to myslím vážně? To zjistit nelze, tak nelze ani zjistit, zda je někdo pro vás ten borec.

Vím, jsem teď právě troll, když se točím na takové blbosti, jenže to je právě podstata toho správného a přínosného trollingu. Zda to, co jste napsala, je pravda, může být pravda, a zda to, co jste napsala, si opravdu myslíte.

Jestli máte za to, že to pravda je nebo může být, tak mě o tom můžete přesvědčit. Můžu se mýlit já a budu rád, když zjistím, proč tomu tak je. To je podstata diskuze. 😉