Zuby osmičky špatně založené. Nechat trhat najednou?

karlicka111
13. kvě 2009

Holky, prosím o Váš názor 🙂
Zubařka mi dělala "preventivní" RTG celý pusy a zjistila, že obě spodní osmičky mám špatně založené a prý by bylo dobrý je vytrhnout. Teď ještě kojím a v blízké budoucnosti plánujeme druhé mimi. A já teď nevím...Mám si v mezičase naplánovat to vytržení zubů (i když mě nebolí) a nebo to nechat být? Mám strach, že pak se najednou ozvou, až budu těhu/kojit. A další věc, když už trhat - najednou nebo postupně? Prý to sekání neprořezných osmiček je hrozná řezničina, dávají se preventivně ATB a tak bych si to raději odbyla najednou. Máte některá zkušenost? Díky moc.

peppapig
13. kvě 2009

Ahoj karlicka, tak me akorat v pondeli trhali 3 osmicky najednou 🙂 Delalo mi to neplechu uz pekny roky (spatne zalozene, mala pusa, zanety, kriveni ostatnich zubu). Konecne mam pokoj. Nechala jsem si to najednou pod celkovou narkozou, ale kdyz se me ptali zda jsem tehotna (nejsem), ptala jsem se jak by to bylo, kdybych byla ci kojila, pry je tam i takova varianta. takze ja bych je dala pryc co nejdriv.

V mem pripade 2 zuby sly dobre a jeden museli sekat, tak to mam site az k dvojce, ale neboli me to vubec, ale uz 2 dny jim polivky ble, nemam ani modriny, jen vypadam stale jak bulldog 😉 ATB nemam, pouze v pripade infekce, ale jsou i ATB ktera se slucuji s kojenim, tak bych se toho zas tak moc nebala.

karlicka111
autor
13. kvě 2009

Peppapig- aha, kamarádce trhali 2 osmičky najednou v lokální anestezii a dali jí ATB preventivně. Možná je to u celkové anestezii jiné. Takže nemáš zádné léky na bolest?

lucia283
13. kvě 2009

mam dotaz:D ono sa to robi pod celkovou narkozou???alebo to len koli tomu ,ze ti davali naraz3??? a to sekanie...uff znie to strasne:( mne sa zrejem len prerezava,ale mam take bolesti,ze som stastna ze nerobim....vcera som bola uplne mimo dnes len napolovicu,ale nic mi nezabera a zubara sa bojim ako elektrickeho kresla

peppapig
13. kvě 2009

Me prave dali na vyber, but vse najednou pod celkovou nebo po jednom s lokalnim umrtvenim, ale volila jsem tu rychlejsi variantu jinak by se to tahlo, tady v UK je objednavaci system na mesice dopredu. Dostala jsem jen paralen a ibuprofen (mam to brat 3x denne, ale ani fakt me to skoro neboli, zatim jsem snedla asi 2 brufeny od operace, az jsem sama prekvapena, a mam kloktat casto vodu se soli). Snad to bude ok

peppapig
13. kvě 2009

lucia i ja se bojim zubaru hrozne

lucia283
13. kvě 2009

no to by som aj ja volila vsetko naraz pod celkovou...a robili ti to v uk??? ak sa mozem opytat kolko si platila???ja som platila za rtg a preblombovanie 50libier

lucia283
13. kvě 2009

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... inak ja som nasla tuto temu medzi starsimi....:D

karlicka111
autor
13. kvě 2009

Peppapig - tak to moc gratuluju, žes to tak zvládla. A tys je tedy taky nemela prořezané? Nebo už byly venku?

len
13. kvě 2009

Karlicka, mně rvali dvě spodní osmičky letos v březnu. Taky nebolely, ale když jsem je viděla na rentgenu (jedna rostla úplně kolmo na ostatní zuby), pevně jsem dr. věřila, že až by začaly zlobit (což byla jen otázka času), musely by stejně ven a bylo by to hooodně drsný. Takže jsem si je nechala vyndat preventivně.

No, co říct - BYL to masakr. Jednak mi teda řekli, že spodní se obě najednou vřele nedoporučují (horní by šly, spodní + horní taky, ale obě spodní prý radši ne), že mezi tím je dobrá pauza minimálně 14 dní. Já měla tři týdny. Sekali to v lokální anestezii, sice to vůbec nebolelo, ale nepříjemný to bylo šíleně, i když byl zubař báječnej. Popravdě když jsem to porovnala s umělým oplodněním, který pro mě bylo zatím to nejšílenější v životě, tak do něj radši půjdu znovu, než aby mi ještě někdy měli rvát zub. Vyfásla jsem ibalgin a když to přišlo k sobě, poctivě jsem ledovala a brala léky v maximálních dávkách. Když to už bylo po pěti dnech nesnesitelný, zašla jsem si k dr., který konstatoval, že se to zanítilo a pak jsem týden denně chodila na čištění a výměnu drenu, pak to bolet přestalo.

Když mi rvali druhou (tu horší), opět hodina zápasu (dle mého na to musí být opravdu fyzicky zdatný chlap, moje štíhloučká zubařka by to asi nezvládla) v lokální anestezii. A preventivně jsem dostala asi na 5 dní antibiotika + Ibalgin šestistovku, opět týden v maximálních dávkách, bez něj bych nepřežila. Ten druhý už se hojil dobře, po týdnu tahání stehů, pouze tekutá strava, ale po čtrnácti dnech už jsem celkem obstojně kousala na celou hubu 😉

Takže jo, bylo to drsný, ale jsem ráda, že to mám za sebou před těhotenstvím a vůbec, že jsem se k tomu odhodlala a mám to z krku jednou provždy, do konce života 🙂

peppapig
13. kvě 2009

karlicka, diky, me to rostlo snad 15 let, ale jen 2 jsem mela docela venku prorezane, ale ten co ji nesel, byl jen kousinek videt, proto to asi sekali. Ale fakt mi zubar rikal, ze je to lepsi dat ven a ze jsem to mela uz davno udelat, oni z rentgenu vidi proc

peppapig
13. kvě 2009

len...tak to zni teda hrozive, no kazde telo se s tim vyporada jinak, ja mam asi stesti, ze se tak dobre hojim i po porodu to tak bylo 🙂 Ta moje operace trvala 10minut 😝 Muzu se zeptat, proc vam nedoporucila trhat spodni obe ve stejny den?? Co je duvod?

len
13. kvě 2009

Jó, kdyby mi nabídli celkovou narkózu, šla bych do toho bez mrknutí oka, ale mám pocit, že to se v ČR nevede 😒 Celkovou jsem krátce předtím absolvovala dvakrát (při IVF a pak při potatu) a je to zlatý, člověk usne a po probuzení je po všem, ta lokálka byla něco šílenýho, sice to nebolí, ale vnímáte to všecko kolem...

len
13. kvě 2009

Pep, já myslím, že říkali něco o tom, že by se mohla zanítit celá spodní čelist a částečně ochrnout nebo tak něco. A pravda je, že jsem potom pokaždý měla přes půl tváře ohromnou modřinu, která vesele měnila barvičky, bylo to napuchlý, zhmožděný... A to si vážně myslím, že ten doktor byl moc dobrej, žádnej sadista, jen to prostě šlo ztuha. Přeju všem, ať to mají víc v pohodě než já, moc to nebolí a dobře se to hojí 🙂

len
13. kvě 2009

Jo a taky když vyrvali jednu, mohla jsem pak konzumovat v tý druhý půlce pusy a pak zase naopak - kdyby vzali obě najednou, tak jsem asi vážně 14 dní na stravě, co se dá pozřít jenom brčkem...

peppapig
13. kvě 2009

len no to je docela logicke, tady to jde asi jak na bezicim pase. Ja jsem prave pocitala s modrinama a nic, tak jsem rada.

karlicka111
autor
13. kvě 2009

Len, tak tos mě navnadila 😀 . Takže na tu první jsi nedostala ATB a zanítilo se to? Kamarádce dělali oba spodní najednou, dali ATB, taky Ibalgin 600. Říkala, že to bylo šílený, ale že byla ráda, že to měla najdnou. Mě docela děsí i ta představa dvou ATB po sobě v dvoutýdenním rozestupu. Ach jo, to je rozhodování. Já právě ten RTG neviděla, jen jsem tam volala. A sestra hned ať si přijdu pro žádanku na stomatochirurgii. Když jsem řekla, že kojím, tak prý, že to počká. A na dotaz, jak moc to spěchá říkala něco ve smyslu,že "no, raději dříve, v mladším věku se to lépe hojí". A nevíte, jestli je třeba šance, že jsou založené, ale klubat ven se nezačnou?

peppapig
13. kvě 2009

Nekomu se osmicky nevyklubou nikdy, ale nekoho take vubec neboli a nema problemy, ale kdyz ti rekli, ze radeji ven, tak bych je asi poslechla 😉 Ja mam teda jeste jednu nahore, ale ta se nikdy neprorezala, ani neboli, nevim na rentgenu jsem ani nic nevidela.

karlicka111
autor
13. kvě 2009

Pep- tak jestli nebyla na RTG, tak ji asi nemáš vůbec založenou. Já mám taky jen 3. Jednu venku, 2 vevnitř a jednu nemám vůbec.

lucia283
13. kvě 2009

asi sa tu nenadje niekto zo Zlatych Moraviec s takym problemom co??🙂 aby mi rovno poradil zubara:D

lucia283
13. kvě 2009

baby mne bolest jemne ustupuje:D ja som stastna:DDD

len
13. kvě 2009

No, mojí babičce se začala jedna klubat v šedesáti letech, tak to teprve bylo něco 😉

Jinak jo, na tu první jsem ATB nedostala a zanítilo se to a vůbec se to nechtělo hojit, takže já bych do těch ATB šla, na těch pět dní to zase nebylo tak šílený.

peppapig
13. kvě 2009

Holky, tak jsem kecala!!!! Ted jsem se kukla poradne do zrcadla a uz skoro od brady se me rysuje pekna modrina 😒 ale stale nic neboli 😨

len
13. kvě 2009

Neboj, to zmizí 😉 Žádná krasavice jsem po tom rvaní sice nebyla, ale deset dní poté jsem se šla nechat profesionálně nafotit a fotografka nic nepoznala, akorát mě musela pořád nutit k úsměvu, protože ten opravdu bolel 😀

aponchie
13. kvě 2009

me rvali osmicku za ziva jen injekce,ale necitila sem nic jen tahani tlak zadna bolest potom mi dali ATB preventivne a nejake prasky od bolesti a zasili mi tu ranu ..dalsi me cekaji az me budou bolet jinak je neresim neplechu zatim nedelaji..teda to se dela i v narkoze?asi kdyz je toho vic na delsi dobu jo a uroc je to lepsi,ale zase je to narkoza no 😝

jabber
13. kvě 2009

Je to pravda, jak píše len - vyndavání spodních osmiček je nějaké horší. Jak jsem psala do toho druhého tématu - mně z dásně řezali jednu spodní v únoru, druhá mě čeká. Horní mám obě normálně vyrostlé, ale jednu z nich už jsem si nechala taky vyndat. To byla pohoda, chvíli s ní lomcovala a byla venku. Rána krvácela asi 10 min, pak se zatáhla a neměla jsem ani prášek na bolest.
Ta spodní, to bylo jiný kafe 😝 Dělá to stomatochirurg a je to už jakoby operace. Ptal se, kterou chci vyndat první, tak jsem řekla, že pravou a na levou že dorazím jindy, až zase seberu odvahu. Řekl mi, že po tomhle už jí možná neseberu nikdy 😀 tak to byl príma začátek l 😀 Dal mi dvě injekce - jednu do dásně k zubu a jednu přímo do patra. Pak mi tam asi 15 min kutal, střídal všelijaké nástroje až jí konečně vytáhl. Pak do toho dal lokální ATB a zašil to. Říkal, že první 3 dny bude bolest větší než si vůbec umím představit, takže jíst Ibalgin a ledovat. Ale musím říct, že mě to bolelo hodně jen ten první den, když to přišlo k sobě a pak už to celkem šlo. Asi strašil s horším scénářem nebo se mi to extrémně dobře hojilo, to nevím. Říkal, že bolet to přestane asi za 10 dní, ale rána (byla tam díra jak do pr.... 😀 ) se hojí měsíce. Nezanítilo se mi nic. No ještě mě čeká ta druhá 😝 😅
Jinak mám teda v plánu se zbavit co nejdřív všech, protože jsou to zuby na dvě věci.

lucia283
13. kvě 2009

inak ja som volakde citala,ze ono ked to rezu tak clovek ma na sebe zelenu plachtu s otvorom len na usta a nic nevidi ...je to tak???v tom pripade to je podla mna lepsie:DDD..ja sa hrozne bojim bolesti a nikdy som nemala nic vazne so zubmi tak sa toho hrozne bojim...a ked si predstavim ,ze by mi mal rezat dasno a rvat to von a lamat a podobne tak mam pocit ,ze to je z hororoveho filmu...k tomu sa bojim injekcii...prvu injekciu do dasna som mala asi pred mesiacom a to ja neviem ako pi ju dal,ale povedal mi aby som zavrela oci a tak som ich zavrala,ale netusim kedy mi ju pichol...vobec som to necitila....mola som velmi milo prekvapena

len
13. kvě 2009

Lucia, já žádnou plachtu neměla, ale já radši zavírám oči (taky mívám tendenci při bolesti zatínat zuby, což jaksi nešlo 😀 ). Ale kdykoli jsem je otevřela, viděla jsem doktorovu ustaranou tvář, to mi teda moc nepřidalo 😀 Taky jsem si říkala, že by bylo fajn vyfásnout k tý injekci špunty do uší, protože mě ničilo poslouchat zvuk těch řezačů a jiných mučicích nástrojů + doktorovy komentáře typu "teda, to se hned tak nevidí... ta tam ale drží fest..." - po hodině jsme byli totálně vyřízení, já, doktor i sestra, co držela háky. Ale pokud ti vadí čistě "jen" bolest, tak tě mohu uklidnit, že ten zákrok NEBOLEL ani trochu 😉 Až potom, když to přišlo k sobě, ale s tím už se pak nedalo nic dělat 😉

lucia283
13. kvě 2009

no ono ja tiez mam zavrete oci,ale stale sa musim pozriet co ide robit:D ked som bola mensia teda asi pred 5 rokmi mi zubarka musela povedat co berie za nastroj a co s nim mi bude robit:DDD tie zvuky su strasne pocuvat to...je to dost neprijemne a naposledy u zubara ked som bola tak som mu nic nerozumela:D tak to bolo fajn(bola som v uk)...ach strasne sa bojim,ale budem musiet ist....ale potesila si ma tym,ze to teda neboli...ja si nedokazem predstavit to,ze trhanie neboli:D podla man to musi byt sialene:D

len
13. kvě 2009

No, když dostaneš poctivou dávku tý oblbovací injekce, tak necítíš absolutně nic, fakt 😉

lucia283
13. kvě 2009

no super:D tak to narovinu poviem nech mi da nejaku pre kona:DDDD zubar robi automaticky aj rtg ostatnych?alebo to len na poziadanie???