Dokrm kojence rýžovým odvarem - jakou savičku a lahvičku?

kamste
31. bře 2017

Zdravíčko,
mám 4měsíční miminko, které částečně kojím a dokrmuji UM - přibírá málo (porodní váha 4300g, nyní 5500g).
U předchozích dětí žádný problém nebyl - ve 4m měly kolem 7kg (první jsem kojila 2r, druhý 1r).
Doktorka říkala, ať začnu už i s příkrmy - zeleninová polévka.
Zkusila jsem rýžový odvar (u částečně kojených může být od 1 měsíce), ale mám dojem, že to skrz tu savičku neteče (Avent).
Co jste používaly? Nechci zas aby to teklo snadno, protože by se nejspíš přestala u prsa namáhat.
Díky za zkušenosti

kamste
autor
5. dub 2017

@mialagia čas? při kojení, když starší spí
navíc spousta informací je notoricky známá - odkazy jsem dávala jen pro "nevěřící Tomáše"

mialagia
5. dub 2017

@kamste a spousta je zase úplně neznámá..kojíš i v noci?

kamste
autor
6. dub 2017

@mialagia jasně - jinak bych v noci neodpovídala na MK
a teď zas u kojení (starší ještě spí)

když jsem měla 1 dítě, tak jsem taky nechápala, jak některý maminky můžou mít problém s kojením... - kojila jem 2 roky, než se sama odstavila
u druhýho to taky vždycky nějak šlo - i když doteď na něj starší žárlí - kojila jsem 1 rok - přestala v 1. trimestru dalšího těhu - sám se odstavil
až u 3. to je tak "trochu problém"

mialagia
6. dub 2017

@kamste jasně já chápu, že to musí být hardcore..ale nechápu prostě to ostatní a ty názory jsou jak od nějakýho ultra vegana..nevim zkus se jen zeptat nějakého profi výživového poradce..🙂

kamste
autor
6. dub 2017

@mialagia Dr. doporučila začít zavádět příkrmy už od 4.m, aby se zvedla váha (neboť ani dokrm UM příliš nezabral - nemůžu dát víc jak 60ml - vyhodí to, navíc jí po tom bolí bříško)
Tak jsem zvolila ten nejjemnější možný příkrm, neboť ho můžou mimča už od 1.m (po zkušenosti s předchozími dětmi, které "první mrkvička" totálně ucpala a nemohli se týden vykadit....)

vůbec nevím, co na tom je "ultra-veganskýho"

PS: jen pro představu - náš den (časy jsou orientační - děti nemají zabudovaný hodinový strojek):
0:30 Koj
4:00 Koj
6:00 Koj + probouzím se...
6:30 vstává batole + šátkuju mimi + chystám snídani
7:00 vstává nejstarší + snídaně + očista + převlíkačka...
8:00 mimčo de spát, hrajeme si
9:00 chystám svačinu + dám vařit oběd
9:30 Koj + svačina
10:00 dodělám oběd + samostatná hra + chystáme se ven + dokojím mimčo
10:30 šátkuju - pokud má mimčo ještě hlad, volím DOKRM, neboť starší už začínaj být nervózní + dem ven
12:00 domů + oběd (na sklokeramce schladl na ideální teplotu) + Koj
13:00 šátkuju + dávám spát batole + nejstarší má pohádku a tvoření (pracovní listy/puzzle/Logico Primo....)
13:30 mimčo de spát + věnuju se nejstarší (pomáhám s tvořením/čteme...)
14:30 budí se batole + chystám svačinu
15:00 svačina + Koj
15:30 samostatná hra + chystáme se ven + dokojím mimčo
16:00 šátkuju - pokud má mimčo ještě hlad, volím DOKRM, neboť starší už začínaj být nervózní + dem ven
16:30 přijíždí muž a bere si starší + odkládám mimčo na spaní => "moje chvilka"
17:00 uklízím + chystám večeři...
18:00 večeře + Koj
18:30 očista + hraní + úklid hraček...
19:30 chystáme se na spaní + dokojení + pokud to mimču nestačí a dávám starší spát já, tak volím DOKRM, když dává spát muž, tak ještě zkouším kojit...
21:00 mimčo de spát + dodělám, co je třeba

PPS: mám vystudovanou biologii na PřF UK

dancamich
6. dub 2017

Me to prijde jako zbytecny stresovani, pokud nerve, kadi jak ma a je to spokojene miminko. Kamaradcin syn vazil v roce 8,5 kg a je trosku mensi, ale do pul roku ho kojila vyhradne a pak az davala mrkev, ryzi apod. Jinak ja jsem popravde nic krome sveho mlika nebo caje do lahve nedavala, takze bohuzel nepomuzu, nicmene je divne, ze to ta Avent nezmakne - otvor mi prijde dost velky.

hojda
6. dub 2017

@kamste Ale rýže taky staví, ne? Stejně jako vařená mrkev.

mialagia
6. dub 2017

@kamste sorry ale biologie je trochu jinde ne🙂 já jsem myslela ten odkaz co jsi sem hodila: rýžový odvar jako dokrm od 1 měsíce, maso jen 1x týdně a místo něj ořechy pro děti do 3 let😨
Jinak se nedivim, že jí bolí bříško, když kombinujete mm a um, což se nemá, ale to už se opakuju a stejně si furt jedeš to svoje..navíc si tim dokrmem furt omezuješ laktaci..😔

kamste
autor
6. dub 2017

@mialagia k tomu odkazu jsem psala "Čumím na to, jako tele na zelený vrata" = "to by mě v životě nenapadlo..."

to, že rýžový odvar může být od 1.m mám odjinud - i nemocnice ho doporučují při trávicích onemocněních (např. http://www.fnbrno.cz/detska-nemocnice/klinika-d... )

"Pokud má Vaše miminko více než 4 měsíce a vy potřebujete dokrmovat, místo umělého mléka použijte normální jídlo. V tomto věku je běžné, čerstvé jídlo mnohem lepší než umělé mléko. Jestliže dokrmujete umělým mlékem, začněte ho nahrazovat jídlem."
Více zde: http://www.poradkyneprikojeni.cz/doporucene-pos...

Vím, že dokrm tý laktaci nepomůže, ale na nic lepšího jsem nepřišla...

Tak "Babo, raď"

kamste
autor
6. dub 2017

@hojda ano, rýže při průjmu "staví"
za normálních okolností je trefnější "optimalizuje trávení"

hojda
6. dub 2017

@kamste U nás řešil problém zácpy při přechodu z kojení a loupaná bílá rýže rozdhoně patří do stejné skupiny, jako vařená mrkev, zahušťuje stolici.

hojda
6. dub 2017

@kamste Na tom odkazu fnbrno ten odvar doporučují při průjmu.

mialagia
6. dub 2017

@kamste já jsem myslela ten první odkaz cos dávala..🙂
Jinak viz.
@hojda ten odvar jen při onemocněních a ne jako dokrm ježíš to je úlet..s tim čerstvým jídlem zase od 4.měs.děti na um, u kojených dětí později..

hanka_333
7. dub 2017

@kamste Mam podobný problém, syn po kojení málo přibírá. Když jsem ale dovarila Sunar, třeba jen 40 ml po kojení 3krat za den, váha se lepsila. Snad Tve dítko nemá nějaký problém s trávením.

Jinak ačkoliv na homeopatika nevěřím, zkusila jsem brát ricinus communis - takové kuličky pod jazyk z lékárny - a to mi fakt pomohlo. Od doby, co beru, kojime lépe. Nic nedovarim a syn přibírá.

hanka_333
7. dub 2017

@kamste PS: před tím jsem vyzkoušela vše možné - odstrikavat a dokrmovat tím, vstávat a kojit často v noci, kojit casto přes den, dobře jíst, pít kojící čaje... No mám jedno dítě, tak jsem kojení podřídila celý režim dne. Vyrazneji pomohly až ty kuličky.

kamste
autor
7. dub 2017

@hanka_333 díky za tip - vyzkouším
samozřejmě, že pokud to půjde bez dokrmů, tak to bude super

hojda
7. dub 2017

@hanka_333 U nás tedy nepomohlo, ale za vyzkoušení nic nedá.

kamste
autor
7. dub 2017

@mialagia Kritizovat je velmi snadné! Ale co zkusit navrhnout nějaké řešení? REALIZOVATELNÉ!
Ne jen obecně známé "rady" (častěji kojit, nemíchat MM a UM, přikrmovat až od 6.m atd.)

mialagia
7. dub 2017

@kamste já jsem se snažila poradit..co u nás nebo jinde co vím fungovalo a realizovalo se jsem ti napsala..rad a názorů tu máš 3 stránky..pokud tě irituje, že jsem si dovolila vyjádřit pochybnost o tom tvém rýžovém lektvaru, pak se nezlob a dělej jak myslíš😉

jujatko
8. dub 2017

@hojda U nas take bohuzel ne. Ja na podporu kojeni vyzkousela snad vse mozne i nemozne. Melta - litr denne, drozdove pomazanky, zahustene polevky, homeopatika, cerne pivo atd atd. Ja osobne v michani ryzoveho odvaru a UM nevidim nic spatneho. Bezne se micha UM treba s jendou lzici kase, aby se dite vice zasytilo. Mam napr. kucharku z roku 1960 a tam je venovano vyzive kojence mnoho stran. A mimo jine se tam pise prave o dokrmovani pomaci odvaru. Nyni to neni tak bezne, ale drive to bylo zcela normalni.