Kdy poprvé dát děcko spát mimo domov?

pepibubu
6. led 2010

Ahoj, zajímal by mne váš názor. Mám 16měsíčního kloučka, zlatý dítě, fakt, společenský, usměvavý, u druhých nebrečí... A teta (69) do mě pořád fedruje, že bych mámě i jí udělala velikou radost kdybych jim ho nechala i přes noc. A tady je problém. Oba s Honzou jsme zajedno v tom, že děcko na noc bez nás (nebo aspoň jednoho z nás) až ve chvíli, kdy z toho samo bude mít rozum a bude to brát jako dobrodružství, takže nejdřív tak 3 roky...

Tetin argument "dětem změna nevadí, já mívala Lucinu od třech měsíců, v pátek jsem si ji vyzvedla a v neděli odpoledne si pro ni přijeli" u mě neobstojí - každej to má jinak a pokud to bratránkovi se ženou vyhovovalo takhle, proč ne. Ale zajímal by mne váš názor, postoj, zkušenosti. Jako nemůžu říct, že by se mi nelíbila představa celonočního nerušeného spánku 😀 ale beru to jako daň za to, že jsme chtěli dítě a jinak si "od něj odpočinout" nechci.

Takže - rady, zkušenosti, nápady sem, a konfrontační styl prosím ne, nerada bych aby se to tu zvrhlo ve válku zastávaček a odpůrkyň 😉

pepibubu
autor
6. led 2010

Maxi, nepopírám že máš pravdu. Ale víš co, kdyby máma byla chytřejší - vyčůranější, tak mi odkýve co já jí řeknu a pak si to stejně udělá po svým, ale ona ještě než domluvím tak to odmávne s tím svým "ále prosimtě," a to se pak těžko důvěřuje. Já vím že občasný šišlimišli z něj dementa neudělá, mě spíš vadí to nerespektování mě jakožto taky matky a autority. A říkám si, co si pak časem budou říkat děti, když uvidí že babička mámu nerespektuje - příklad - máma nám nedává čokoládu před obědem, babička řekne "ále prosimtě a dá nám ji," tak aby mi pak děti taky neříkaly ále prosimtě... Ale jak holt řekla jedna kamarádka - ona tě furt má za mimino, a kdo by respektoval názory mimina 😀

To jen odbočka, principielně mi šlo o to zda dát špunta na noční hlídání až poté co si bude uvědomovat že je něco jinak, nebo i klidně dřív 🙂 Takže tak.

tatata
6. led 2010

moj nazor je ze niekedy su mamicky prilis uzkostlive a prilis sa o dietatko boja. Moja neter prvy krat prespala u babicky ked mala asi pol roka ( mozno aj skor ), svagrina uz nekojila. Dieta je uplne bezproblemove, navyknute na starych rodicov, teraz ma tri roky a spava bez problemov aj cely vikend u starkych. Pokial nekojis, a dieta je navyknute na babicku, tak nevidim ziaden problem. Skor vidim problem v tom, aby ti potom neskor neodmietal prespat u babicky ked si uz budes mysliet ze je dostatocne velky 🙂

bielanevesta
6. led 2010

Moja malá prvý krát spala mimo domov keď sme boli na SVk, mala 1 a 3/4 roka, manžel sa musel vrátiť do ČR a ja som musela neočakávane stráviť týždeň v nemocnici. Takže bola týždeň iba s babičkou a aká bola šťastná(aj malá aj babička 😀). Vobec som jej nechýbala 😀. Bola by som zato aj skor, ale nikdy to nejak nevychádzalo...

liliana15
6. led 2010

moja mala spala sama bezomna u mojich rodicov ked mala 7mesiacov,zvladala to v pohode a ja tiez... bola zvyknuta u nasich od narodenia, aj sme tam casto chodili, takze cez den bola navyknuta tam spinkat. Moja mama dodrziavala presne co som jej nakazala a videla som aky vztah maju k sebe, takze som sa mohla spolahnut, ze mala je v dobrych rukach...Ked mala zaspinkala, tak mama zavolala, ze je vsetko ok.
suhlasim s tatatou... 🙂

pavlapap
6. led 2010

Pepi a nemůžete jí to říct narovinu že ho k ní nechcete dát. Mám z toho pocit že kdyby to byl jiný člověk tak mu malého dáte ráda na celou noc útřeba ta hlídací kamarádka/ ale jak jde o matku tak nechcete. 😉

makak21
6. led 2010

Malej bude mít rok a půl a nikde nebude spát, dokud sám nebude chtít. Kdybych ho musela dát mimo domov přes noc, asi bych to řešila, ale takhle naprosto bez debat. Proto jsem si ho nedělala 🙂

maruska39
7. led 2010

Pepi plně tě v tom podporuji ..
já nemám ani náhodou strach nechat malého jak u mamky nebo tchýně bylo by to v pohodě,ale nechci jsem zastánce,že Domi má svoji postýlku doma a nikde jinde a až sám si řekne,že chce spát u babičky prosím,takže dříve jak ve 3 letech to nevidím .. taky je domácí typ vyžaduje svoji postýlku,svůj pokojíček a svůj klid což by u babiček neměl,takže dřív jak nevyroste s toho,že musí mít to svoje na co je zvyklý to stejně nebude.
Takže nedej se je to tvoje dítě a tvůj názor a přesvědčení,podle mě prostě děláš dobře 😉

pepibubu
autor
7. led 2010

maru 🙂 ahoj kočko... jojo to mi velí instinkt, jen zahlodal červík pochybností, abych mu z dobrého úmyslu vlastně neublížila 🙂 však to znáš 😀

maruska39
7. led 2010

neublížíš neboj,jednou se ještě babiček nabaží až až 😉

pepibubu
autor
7. led 2010

a do té doby si musím babičku - maminku vychovat tak, aby věděla - "nebudu respektovat co mi řeknou rodiče = nebudu hlídat 🙂 " To by pro ni mohla být dostatečná motivace, protože dětičky jsou treperendy a bude muset počítat s tím, že Pepča a pak i druhý by řekli "ale babička říkala, že XY můžu..." 🙂 a byla by namydlená páč by to prasklo 😀

sluninka
7. led 2010

asi má každá svůj názor, je zajímavý si to přečíst 🙂
já taky vim, že malá by u našich vydržela určitě (bydlí 260km) ale u tchánovců jednich nebo druhých (jsou rozvedený) asi ne... a to jsou mladší než naši ale mají takový názory a návyky, že se mi příčí tam jezdit..ale to odbočuju...

malou nikde spát nenechám, dokud to nebude opravdu třeba nebo až ji budou 2-3roky...věřím, že i tak si zvykne...

maruska39
7. led 2010

jj však ona to pochopí brzy 😀

vroni
7. led 2010

Ja som zase z opačného tábora 😀 Nevidím dôvod, aby dieťa spávalo mimo domu, nie je predsa putovný pohár. A už vôbec nie u tetičiek, známych a podobne. Isteže, keď sa inak nedá, tak sa nedá, ale len tak, pre vlastný "pokoj" - jednoducho nie. Keď sa chceme ísť baviť bez malej, tak príde postrážiť mama (svokra býva nemožne, takže sa k nám v podstate nedostane) alebo naša pani na upratovanie (pozná malú od narodenia). Nie sme domasedi, mimo domu spávame dosť často aj s dieťaťom. Cez deň tiež nemám problém, aby postrážil kto chce, ale v noci nevidím dôvod. Ak raz bude chcieť prespať niekde inde - prosím. Ale ten nápad musí vyliezť z jej makovice. Dovtedy nie.

pepibubu
autor
7. led 2010

Vroni, mám to zrovna tak. Tohle téma jsem založila protože jsem chtěla vědět jak to mají ostatní. My si taky vyjdem na véču, do kina, ale hlídání máme doma a jako Popelka, do půlnoci doma 😀 Nebo lépe řečeno posledním autobusem 😀 Hlavně jsem chtěla vědět jak se na to tváří ostatní maminky tady, jestli na to mají stejný názor jako já, nebo zda jsem zbytečně opatrná. Ale vidím že můj postoj - z domova teprve až bude chtít děcko - není nijak ojedinělý, takže mi to dává sílu k argumentaci "je fajn žes mívala na víkendy Lucku od tří měsíců, ale Pepíno nepůjde z domova na noc dřív, než bude chtít sám " 🙂

consti
7. led 2010

pepi pokud je malý společenský a babi a tetu zná, tak v tom problém nevidím. Já jsem hlídala holčičku, která měla rok a půl a její maminka mi ji prostě hned na druhé hlídání dala i na noc(v podstatě na několik dní) a zvládly jsme to v pohodě a to mě vlastně malá skoroneznala 😅 . Já tu maminu nechápu, dala dítě v podstě cizímu člověku, ale tam to bylo celkově dost zvláštní. Malá však byla i přes noc v pohodě, žádný problém nebyl. Pokud se teda jedná o společenské dítko, které se s babičkou a tetou stýká, tak problém nevidím. Ale každý to má jinak 😉.

helcah
7. led 2010

Adélka spala u babičky poprvé kolem osmi měsíců a od té doby už asi 5x. Právě proto, že k ní chodila dost často se mnou na návštěvy a spala u ní už od malinka, tak jí to teĎ vůbec nevadí. U babičky si vždycky užije a nikdy nijak nepláče nebo nevyvádí. Vždycky tam je teda na jednu noc a pak si ji vyzvednu nejdýl po obědě, protože mi doma strašně chybí. Mám víc kamarádek, které dávají dítě k babičce na noc a nemají s tím problém. Já bych se zase bála, že ve 3 letech už si třeba nezvykne, kdyby nespala nikdy mimo domov.

helcah
7. led 2010

Na druhé straně mám známý, který dávaj děcko k babičce na celý víkend už skoro od narození a chodí každý pátek a sobotu do hospody a mě by moc zajímalo, kdy si to dítě užije tátu, když přes týden chodí do práce.

lenka1982
7. led 2010

Ahojky
Tak já dávám holky jen mým rodičům a to od 3let.Dřív je nikdo nehlídal.Většinou tam jezdily na jednu noc pak na víkend,pak snima jeli na dovču na týden a nesmírně se jim tam líbí.(My totiž bydlíme v paneláku a naši v rodinnym domě)Tak tam jsou,když to počasí dovoluje furt venku.

Takže vždycky čekaji na příležitost nebo na prázdniny a hned volaj babičce,že k nim chtěj jed.

Já jsem na druhou stranu ráda aspoň si odpočinu od těch denodenních povinností. 😉

A když nutně potřebuju na hoďku nebo na 2h tak mám 17letou neteř,která je ráda když je může pohlídat. 🙂

evelina0007
7. led 2010

Ahoj Pepi,

já dokud si Kája sama neřekne tak jí nikde spát nenechám 😉 Ona je stejně takovej mamánek,že by mě asi hledala 🙂Momentálně nemůžu bez ní nikam ani Aleš to nezachrání ted jsem jenom já 😉 😝 A hlavně u mojí tchýně nebude spát nikdy ještě nevím jak to zařídím,ale takovému člověku bych jí nikdy nesvěřila 😝 Moje mamka je v pohodě,ale bydlíme ve stejném domě tak je to o něčem jiném 😉

mtsl
8. led 2010

sestra dávala k rodičom malú od 10 m na niekoľko dní (zdravotné problémy) a malá to zvládla absolútne v pohode, dokonca sa jej nechcelo ani chodiť domov
ja som to skúsila keď mal šimi 13m a nebolo to veľmi dobré, keď sme sa o 4 vracali s plesu brali sme si ho domov a teraz na silvestra naopak, už má 23m, všetky vnúčatá trávili silvester u starkej a bola to absolútna pohodička. jedli, "pili", zabávali sa a potom všetci spoločne vyspávali. bolo to fajn a asi to zas zopakujú keď pôjdeme niekde na ples 🙂

atrami
8. led 2010

Moje deti spali mimo až od 3 rokov.
Rodičia bývajú dosť ďaleko. Som nedoverčivá. Najmenší je na mne až moc závislý, takže zasa až od 3 rokov. Starší cez tieto sviatky behali od jednej babky k druhej- mám 3 svokry. Iba prostredný si občas poplakal- 10 sekúnd, takže vpohode,

ia.
8. led 2010

pepi já myslím že kámen úrazu je o přístupu tvé mamky. my to totiž máme podobné. KDyž jede malý ke tchýni, byť i na pár hodin, hned se mě ptá, co má mít k obědu, svačině, v kolik hodin, kdy má jít spát, co chci aby měl na sobě když půjde ven, atd...p a já jsem spokojená.
když je u mamky, tak místo banánu dostane dva brumíky, sotva jsme se vrátili z porodnice, tak mu máčela dudel do medu i přes můj zákaz, zkrátka ona vychovala dvě děti, tak snad jí můžu věřit a nežrat to tak. Takže upřímně když řeším hlídání, tak raději u tchánů...ale samo že chceme být s malým co nejvíce a co nejčastěji, i když babičky mají taky právo na vnoučky, tak proč toho nevyužít a nedat ho na pár hodin na hlídání..

pepibubu
autor
8. led 2010

ia - pár hodin ještě jo, např. když jdu ke kadeřnici, kterou mám cca 200 metrů od toho kde máma bydlí (náhoda, k Andrejce chodím 6 let a máma tam bydlí 2 roky) ale na víkend ani omylem. Přesně tak, totiž, "ále prosimtě, tys to taky jedla/dělala a žiješ..." Na to se mi chce zavýt "jo, ale jak, jsem alergik, tlustá atd, a to on být NEMUSÍ." ale holt to jí nevysvětlím, že poznatky z doby před 30 lety jsou už překonaný. Ona to tak dělala, takže to tak JE SPRÁVNĚ POŘÁD. Tchýně je ještě o tři roky starší než máma, ale ta maximálně řekne "hele a nezkusíte mu dát XY?" a když jí řekneme "ne, protože...," tak když s náma nesouhlasí, tak nanejvýš řekne "no jak myslíte," ale respektuje to. A ve většině případů přistoupí na naše argumenty. Škoda že je 100km daleko (Liberec)

murinka
8. led 2010

ja by som svoju dceru nedala nikomu,ani svojim rodicom cez noc 😖 aj keby som vedela ze jej v dobrych rukach tak by som sa caz noc zblaznila bez nej 😢

limin
8. led 2010

ia. a pepi: a nežárlí pak vaše mámy na vaši tchýni....jako moje máma? ☹

pepibubu
autor
8. led 2010

limin moje máma nežárlí, ta je přesvědčena o vlastní výjimečnosti a úžasnosti 😀

liliana15
8. led 2010

murinka- keby ta okolnosti prinutili asi by si dala... mam kamosku co ma 4 rocneho syna, byvaju s rodicmi v jednom dome a ona ho od malicka nedala nikomu, len ona s nim bola a max. mama ked isla ona do skoly. A minule som jej hovorila, ze nasi sli na navstevu a zobrali malu, kym som je robila vianocne upratovanie a ona zasla, ze to by sa jej nemohlo stat, ze maly nechce byt ani s babkou nieto aby siel niekam s nou na navstevu...ona ho musi uspavat a ked niekam ide bez neho, ze babka strazi, tak sa ponahla domov nervozna, ze co maly... ja som stastna, ze mam dcerku a nezbavujem sa jej aby som si oddychla, len ked proste musim ist nieco skoro rano vybavit, alebo som sla s koleginami raz za 100 rokov na caffe, tak som dala malu k nasim a bola som spokojna, ze je v dobrych rukach a ja mozem trosku vypnut...a pravdu povediac zo zaciatku som mala vycitky, ale teraz uz nie, viem ze mala je spokojna, ja som spokojna a myslim, ze kazdej mame prospeje sa trosku odreagovat...mala nema problem s ludmi, je spolocenska ale to asi zavisí aj od povahy dietata.

liliana15
8. led 2010

ale zas k svokre by som ju nedala spat za nic na svete... 😒 ako tu pisete je to aj o pristupe danej osoby... radsej by som nikam nesla, alebo by som to riesila nejakou kamoskou, aby prisla strazit... takze ja neodsudzujem nikoho... 😉

limin
8. led 2010

pepi: 😀 😀 😀

ia.
8. led 2010

limin: nežárlí ,pže já ji to vysvětluju tak, že ona ještě chodí do práce a má toho hodně, zatímco tchánovci jsou v důchodu a mají čas. Navíc když potřebuju hlídání, tak přes týden, většinou dopoledne (zubař, atd) a to je mamka v práci, takže to bere.
ale přesně jak píše pepi: když se mi v 5 měsících malý budil co 1,5h v noci na kojení, než jsem podlehla nutrilonu, tak mi řekla, že mu mám udělat odvar z ovesných vloček, řekla jsem, že je tam lepek a to dr zakázala, tak máma že neví co je lepek, pže to za nás nebylo (samože bylo, ale nevědělo se, že...) apod. když mě viděla jak dělám nutroš tak se ptala, kolik mu tam dávám cukru a tak, že to se nám do sunaru dávalo...no prostě i tchýně vychovala dvě děti, ale pochopila, že je jiná doba, více alergií, ale zároven více možností k tomu vést děti ke zdravotnímu stylu atd, ale moje mamka to nechápe...ale kašlu na to, občas to zkousnu a narozdíl od mámy pepi ta moje předemnou "hraje" jojo, poslechneme maminku a sotva zavřu dveře, tak ho láduje bůhví čím. ALe neřeším, čeho nejsem svědkem....