Kdy poprvé dát děcko spát mimo domov?

pepibubu
6. led 2010

Ahoj, zajímal by mne váš názor. Mám 16měsíčního kloučka, zlatý dítě, fakt, společenský, usměvavý, u druhých nebrečí... A teta (69) do mě pořád fedruje, že bych mámě i jí udělala velikou radost kdybych jim ho nechala i přes noc. A tady je problém. Oba s Honzou jsme zajedno v tom, že děcko na noc bez nás (nebo aspoň jednoho z nás) až ve chvíli, kdy z toho samo bude mít rozum a bude to brát jako dobrodružství, takže nejdřív tak 3 roky...

Tetin argument "dětem změna nevadí, já mívala Lucinu od třech měsíců, v pátek jsem si ji vyzvedla a v neděli odpoledne si pro ni přijeli" u mě neobstojí - každej to má jinak a pokud to bratránkovi se ženou vyhovovalo takhle, proč ne. Ale zajímal by mne váš názor, postoj, zkušenosti. Jako nemůžu říct, že by se mi nelíbila představa celonočního nerušeného spánku 😀 ale beru to jako daň za to, že jsme chtěli dítě a jinak si "od něj odpočinout" nechci.

Takže - rady, zkušenosti, nápady sem, a konfrontační styl prosím ne, nerada bych aby se to tu zvrhlo ve válku zastávaček a odpůrkyň 😉

vercak.
8. led 2010

ahoj, nečetla jsem to tu všechno. My jsme nechali malýho poprvé u mých rodičů na víkend, když mu bylo 13 měsíců. První noc jsem strašně probrečela, stýskalo se mi a nešlo to prostě zastavit. Druhý den i noc jsem byla v pohodě a užívala si ten relax a to ticho. jde taky o to, že mě nemá kdo hlídat, moji i přítele rodiče bydlí daleko, takže tohle byla jediná možnost, jak si trošičku odpočinout. Malej to zvládnul bez problémů, nestýskalo se mu a krásně tam v noci spinkal.

Teď je mu 16 měsíců a u rodičů byl podruhé sám a to na 4 dny. bylo to po vánocích. my jsme byli u rodičů, po svátcích jsme odjeli domů a naši si ho nechali až do Silvestra. malej krásně spinkal v postýlce (normálně spí se mnou v posteli) a spinkal pokaždý celou noc.

Myslim si, že po tom roce je ideální doba, kdy začít zvykat dítě na to, aby spalo u prarodičů. kolem druhého a třetího roku už mají rozum a může se jim stýskat po mamince, ale když si zvyknou takhle brzy, tak to pak bude bez problémů 😉

sisi.v
8. led 2010

to záleží na rodičích a dítěti, každá rodina to má jinak.
u nás to bude, až bude sama chtít - ne tak, že mi odkývne můj nápad, ale až vyjde od ní, zatím nemám potřebu ji na noc někam dávat, já spím většinu svého života taky doma a nechodím nocovat k příbuzným...u našich je často přes den (např. v sobotu), těší se tam, ale pak si ji beru domů. až to bude pro ni dobrodružství, nevidím problém 🙂
něco jiného je, když je to skutečně potřeba (nemoc atd.).

cazadora
9. led 2010

Tak u nás to bylo tak že cca do roka a 3m jezdili moje rodiče k nám na návštěvy, pak jsme vozili malou mi k nim jen na den, když jsem v dubnu otěhotněla pořád jsme se bavili že musíme zkusit i přez noc aby až budu v porodnici to pro ní nebylo poprvé (když by musel MM do práce) no zkusili jsme to až když jsem v srpnu zkončila na 14dní v nemocnici a MM byl po 14denní dovolený pořád v práci, na střídačku byla u mých rodičů a tchánovců(ty máme v baráku tam chodila jak chtěla dycky ale dýl jak 2h tam nevydržela pokud tu nebyl synovec, to klidně celej den a ani po nás nevzdechla) já v nemocnici brečela jak to natálka zmákne byla sem jak troska a natálka? ta si to super užívala, po návratu z nemocnice sem musela jen ležet takže babičky pomáhali i nadále co mohli a natálka si sama řekne že chce za babí i spinkat. Teď když se narodila maličká nechtěla sem jí dávat nikam aby neměla pocit že jí odstrkujem a hle ona mi tu začala plakat že chce za babičkou, takže rozum z toho má dokonalej je tam šťastná ať ujedný nebo u druhý tak proč jí tam nedat.

martinka81
10. led 2010

Ono to je těžký a fakt to záleží na každém dítěti. Náš malý je u babičky a dědy spokojenej a klidně sám, ale jak přijde noc tak chce domů. Je mu přes dva roky a ještě bez nás nespal. Synovec je o 8 měsíců mladší a u babičky s dědou spí bez problémů. Takže to chce možná vyzkoušet a kdyby to nebylo večer ok, tak přivést prcka radši domů.

m.a.r.t.i.n.a
11. led 2010

AHOJTE MAMINKY.

Moj pokladík má 15mesiacov a prvý krát spal bezo mňa cez tieto vianočné sviatky, keď bol u starkých na chalupe na dve noci. Zároveň som týmto vyriešila aj odstavenie od MM. Veľmi som sa toho bála, prvú noc som ani nespala, premýšlala som čo robí, či spinká, či nechce moje mliečko a ako to tam s ním zvládajú. Ráno mi hneď volali, že malý bol hore len dva krát, prvý krát kvoli dudlíku a druhý krát bol smadný, tak mu zarobili Sunar a bolo hotovo. Neverila som, že to išlo tak lahko 🙂

anatanka
12. led 2010

Zalezi to hodne na povaze ditete a taky na mamince, jak je schopna tu noc bez prcka preckat. Ono v dusledku ta maminka z toho ma vetsi "trauma" nez dite.
Ja dala Miri poprvy svoji mamce pres noc v roce, kdyz jsem chtela prestat kojit, potom po dlouhe dobe zase ve dvou letech, ale od te doby uz nikdy, ackoliv to bylo v pohode. Je to spis kvuli mne, nemuzu bez ni vubec usnout a protoze spolu spime v jedne posteli, tak ten pocit, kdyz se k ni pritulim je pro me nenahraditelny.

anatanka
12. led 2010

PS: Ale k nekomu jinemu nez ke svoji mamce bych ji na noc nedala ani za nic.

katyl
13. led 2010

tak moja dcerka spala u mojich rodicov ked mala rok aj tristvrte, ale to bolo tak, ze my sme byvaliu nasich, tam bol jej domov a ked sme sa osamostatnili, tak mala tam chodila akoze domov 😉
takze pre nu bolo normalne spat u babky, vsetko jej tambolo zname.
Teraz mame malinkeho, chodim k rodicom kazdy tyzden, ale nechatho tamna noc som si este netrufla. Aj ked moj otec ho uz strasne chce.Skusime asi v lete, to bude mat viac ako rok a pol....uvidime

katyl
13. led 2010

a ani ja by som hourcite nenechala nikde inde, iba u mojich rodicov 😉

zuza.m
16. led 2010

ja mam podobne stareho maleho a povedala som si to iste že ho nenecham nikde pokial to nebude chcet on sam.teda až ked bude orzpravaa a vedet aj rozumovo čo čo znamena.dokonca ho nenechavam ani varovat.naštastie na to nebola ešte situacia a všetko sa mi pekne vyriešilo tak že mohol ist ajon.vobec si to neviem predstavit že by som ho niekde nehcala aby som sa mohla vyspat .ved by som oka nezažmurila .maly sa v noci dost často budi a šmatra .ked sme tam neni tak plače ak našmatra tak je kludny a spinka dalej.ak už začne plakat tak sa nevie ukludnit tak že najlepšie v plači zabranit čo najskor.ale su dezi ktore su a ochotne na to zvyknute.a ochotne spinkaju.

monci8888
16. říj 2012

NIKDY v živote by som to nespravila.. mala ma 17 mesiacov a neviem si to ani predstavit, napriek tomu, ze o siedmej zaspi a o siedmej sa zobudi (vecer-rano) .. tak nikdy... mam svagrinu, ktorá dieta nechava aj tyzden, dva u svokrovcov, od narodenia... a to decko nema ziaden rezim, ziadnu vychovu nic... len pendluje .. jasne, je ine raz za cas,.. ale aj tak nie 😝

lussy23
18. říj 2012

nemm vlasné deti, ale máme skusenosť s neterkou(ktorá má dnes už 14) a tá ma poučila. Keď mala 8 rokov šla k nám spať, prvýraz sama. Po dvoch dňoch začala plakať za mamou, až z toho ochorela.
Poučilo ma to ,a ja dá msvoje dieťa k babke, aleb otak skôr, aby si zvykalo.
Treba h oto učiť čí mskôr. Život je nevyspitateľný a môže sa stať, že budete musieť ísť na operáciu, pôrod... čo budete robiť vtedy?

kristi
18. říj 2012

@monci8888 co by si neudelala? nenechala spat dite u babicky? to je docela smutny si myslim. Dost ji ochuzujes o dalsi zazitky a udelas si z ni peknyho mamanka.
Nase uz jednou spala u sve kamaradky, pac s jeji mamkou se znam dlouho a vim, ze si to holky uzily a vubec nemam pocit, ze bych ji tim nejak ublizovala, spise naopak.
U babicky taky spi rada a proc ne? Klidne at si tam je o prazdninach tyden ci dva, rozhodne si uzije vic na vsi s detma, nez nekde v Praze na hristi....
nechci radit, jen nazor a zkusenost

xsenova
18. říj 2012

@kristi @monci8888 pise o spani mimo domu ked ma miminko 16/17 mesiacov. To mi pride velmi skoro dat niekam dieta na 2 tyzdne 😕 a keby aj nechcelo byt niekde celu jednu noc, tak si nemyslim, ze by z neho rastol mamanek.

kristi
18. říj 2012

@xsenova i v tomto veku 16/17m na to mam uplne stejny nazor. Detem to neuskodi a rodice by meli mit taky cas pro sebe 😉 zivot nekonci tim, ze jste mama a tata, ne? kategoricke NIKDY mi prijde nesmyslne.....kdyby rekla, ze se ji to zda brzo ci co, tak to jeste pochopim, ale NIKDY je proste az moc

dezyre
18. říj 2012

Ahoj,
Staníka jsem dala poprvé přes noc spát babičkám, když jsme šli na ples, takže měl cca 9,10 měsíců a zvládal to krásně (on byl vždycky hodňoučkej - jak na spaní, tak na jídlo, takže žádný problém). Je pravda, že v tomto věku z toho děti asi moc nemají. Takže to bylo jen o tom, že si třeba babičky sami řekli, že by chtěli Staníka, anebo když jsme s manželem někam šli (zní to hrozně škaredě, ale i když maličkýho milujeme nade vše, tak i pro partnerský vztah je hrozně důležitý si někam vyrazit a být sami - samozřejmě se nejednalo o každý víkend, ale prostě čas od času).
Jinak až pořádně letos přes léto, kdy měl Staník něco málo přes dva roky, začal sám chtít jezdit s babičkou a dědem na ryby, nebo bývat u druhé babičky a dědy, takže přes léto jsme často balili batůžek 🙂 I když je pravda, že jen co si ho prarodiče odvezli už mě bylo smutno a pravidelně jsem volávala ráno a večer, jestli je vše v pořádku 😀

monci8888
18. říj 2012

kazdy ma svoj nazor a ja osobne som hovorila o 16mesacnom dietati,nie o trojrocnom...niekedy nechapem ake matky mozu decko odlozit (ked je take male) a ist si svoje,ked ja by som sa zjancila...a navazajte sa do mna,veselo,ale to,co vidim na tej druhej krpani,aky jez nej nevychovany krpec,lebo samozrejme stary rodicia vsetko dovolia,...no hroza...

kristi
18. říj 2012

@monci8888 nikdo se do Tebe nenavazi, ty se navazis, viz citace :".niekedy nechapem ake matky mozu decko odlozit (ked je take male) a ist si svoje"!!!!

Vse chce miru a pohodu, vubec to neni o odlozeni ditete kvuli tomu, aby clovek mohl jit na diskoteku prece. Na to uz neni vek, ale obcas mit doma tu jiskru a chvilku jen pro sebe nikomu neuskodi.

u nas taky babi vse dovoli a vse toleruje a ver mi, ze az budes babicka, tak budes uplne stejna 😉

dezyre
18. říj 2012

@monci8888 Víš ono jsou matky, které se opravdu rády zbavují svých dětí, ale jsou matky, které rády "půjčí" své vnoučky babičkám a dědečkům, kteří je milují (a chtějí se s nimi potěšit) úplně stejně jako vlastní rodiče 😉 Jinak myslím, že 16-ti měsíční dítě není až tak maličké na to, aby se o ně prarodiče např. přes víkend postarali. Já osobně si třeba nedokážu představit, i teď ve Staníkových dvou a půl letech, že bych ho dala babičkám na 14 dní, např. na dovolenou. A to už moje máma chtěla, jestli jim Staníka nedáme na příští léto na dovolenou k moři. (Což je zase můj problém, protože vím, že by se mě hrozně stýskalo a zbláznila bych se strachy, jestli se někde netopí, anebo se neztratí atd. atd.) Ale myslím si, že víkendové hlídání prarodiči rozhodně žádnému dítěti neublíží (bavíme-li se o zodpovědných prarodičích). Dokonce jsem toho názoru, že se u babiček a dědů naučí zase něco nového než jen doma s rodiči 😉 Ale tak každého věc, každého názor. Bohužel asi nejsem ta správně úzkostlivě starostlivá matka.

kristi
18. říj 2012

@dezyre bohudik nejsi ta uzkostliva matka 😉

xsenova
18. říj 2012

@monci8888 @kristi ona myslela NIKDY ako, ze nikdy v tom veku zivota dietata - je to slovensky gramaticky zvrat 🙂 Myslim, ze si myslite to iste, len sa to tam jazykovo nejako poplietlo 😉

kristi
18. říj 2012

@xsenova aha, tak to se omlouvam 😉 my jsme se sice po slovensku ucili trosku, ale tohle si tedy nepametam 😉

xsenova
18. říj 2012

@kristi @monci8888 @dezyre Moja mama ma vychovavala presne tak, aby som mamanek nebola. Zacalo to presne, ze ma davala k babicke, potom do taborov, v 16 rokoch som odisla na skolsku prax mimo rodne mesto, v 18 rokoch mimo slovensku republiku a v 19 rokoch som pobalila kufre a odisla zit vlastnym zivotom. Uz som sa nevratila nikdy zit do rodneho mesta a po pol roku ani do rodnej krajiny. Presne si spominam, ze hovorila, ze mam vidiet svet a nebat sa a pozriet ako sa zije inym a na inych miestach. Vzdy sa chvalila, ze sa nebojim a ona nema obavy ma niekam poslat/pustit. A teraz to podla mna lutuje. Pretoze ostatne jej kamaratky maju mamankov 🙂 par km od domova a pravidelne sa navstevuju, vianocuju spolu a ja som pravidelne na vianoce v inej krajine a dostanem sa domov max par krat do roka. Niesom mamanek, som nezavisla zena, a mojej mame to je dnes asi luto.

Ja budem radsej mat doma trosku mamanka 😵

kristi
18. říj 2012

@xsenova ja chapu, ono je to tezky.....ja mam muze mamanka, ja jsem taky odesla v 19 z domu a uz se nevratila.....kazdopadne rodina ma drzet pospolu, ale v 16/17m to jeste neni treba hrotit 😉

keira
18. říj 2012

no ja by som bola velmi rada, ak by maly vydrzal na varovke na noc uz od hocakeho veku, teda minimalne do takeho, kedy prespi celu noc

keira
18. říj 2012

ale samozrejme by sa som mala stale obavy, ale to je len o psychike 😉

keira
18. říj 2012

@xsenova tak mozno by to chcelo nejaky stred 😉

xsenova
18. říj 2012

@keira @kristi doma na retazi ju urcite drzat nebudem 🙂 idealne by som si to predstavovala tak, ze pojde spat mimo domu, ked sa ma to sama opyta 🙂 aaale to viete, ze ked pride na otazku ci moze ist niekam na tyzden/dva tak budem ronit krokodilie slzy 😀 😀

moon1979
18. říj 2012

@pepibubu skôr kým nebude samostatný a bude mať viacej rozumu určite nie ... ja osobne si neviem predstaviť aby môj krpec (2,5 ročný) spal mimo domov mimo prítomnosti rodičov ... keď bude veľký skôlkar alebo školák, tak s tým už nebudem mať taký problém, ale teraz určite nie ... možno som jedna z mála, ale ja s tým mám problém ...

dezyre
18. říj 2012

@xsenova já si myslím, že toulavý boty v tobě možná částečně vypěstovala máma, ale ve větší míře je to dané tvou povahou, protože pokud by si sama nechtěla, tak by si nejezdila 😉 Já byla od malička taky cestovatel - nejen po babičkách, ale věčně jsem přespávala u kmotry, potom s její sestrou jsem jezdívala na Slovensko, od malička. V necelých dvou letech jsem jela, to teda s rodičema, na tábor, kde naši dělali vedoucí. Dokonce už v pěti letech jsem spala pod širákem, hodně jsme jezdili čundrovat. No a na tábory jsem začala jezdit od 7dmi let pravidelně. A jen jsem se dostala na střední, ulovil si mě manžel a hned jsem měla důvod proč zůstat doma 😀 Na druhou stranu brácha, kterej nedokázal spát u tety, dokonce měl problém přespávat i u babiček, tráví 10 měsíců v roce mimo domov. Závodně sportuje, takže jezdí nejen po republice, ale např. na měsíc do Itálie, Maroka a kdoví kde po jakých čertech 😉 Myslím, že rodiče nás v tomto částečně ovlivňují, ale nemůžou si to dávat za vinu celé 😉