Kdy poprvé dát děcko spát mimo domov?

pepibubu
6. led 2010

Ahoj, zajímal by mne váš názor. Mám 16měsíčního kloučka, zlatý dítě, fakt, společenský, usměvavý, u druhých nebrečí... A teta (69) do mě pořád fedruje, že bych mámě i jí udělala velikou radost kdybych jim ho nechala i přes noc. A tady je problém. Oba s Honzou jsme zajedno v tom, že děcko na noc bez nás (nebo aspoň jednoho z nás) až ve chvíli, kdy z toho samo bude mít rozum a bude to brát jako dobrodružství, takže nejdřív tak 3 roky...

Tetin argument "dětem změna nevadí, já mívala Lucinu od třech měsíců, v pátek jsem si ji vyzvedla a v neděli odpoledne si pro ni přijeli" u mě neobstojí - každej to má jinak a pokud to bratránkovi se ženou vyhovovalo takhle, proč ne. Ale zajímal by mne váš názor, postoj, zkušenosti. Jako nemůžu říct, že by se mi nelíbila představa celonočního nerušeného spánku 😀 ale beru to jako daň za to, že jsme chtěli dítě a jinak si "od něj odpočinout" nechci.

Takže - rady, zkušenosti, nápady sem, a konfrontační styl prosím ne, nerada bych aby se to tu zvrhlo ve válku zastávaček a odpůrkyň 😉

rimmel
6. led 2010

no ja osobne by som ho tam nenechala, jedine ze by on sam chcel ako si spominala. a nechapem aku velku radost im to spravi ze tammaly ostane cez noc...sak v noci ho aj tak neuvidia a kebyze by so ho aj nechala resp kebyze ja ho necham, tak tam s nim budem dokym nezaspi a potom aj rano ked sa zobudi..nechcela by som aby sa zobudil a aby som tam ja nebola v "Cudzom prostredi"
ale neviem, neviem ake je to mat rok a pol rocne dieta, mozno je to ine ale takyto je moj nazor teraz 😉
plus mne sa malyv noci casto budi a potrebuje cecok takze u mna to nehrozi ho niekde nechat prenocovat..ale zasa hej, kebyze je starsi hadam by sa tolko nebudil, no co ked sa zobudi a ty tam nebudes..vies...

belda
6. led 2010

ahoj, tak za sebe můžu říct, že v 16ti m je to opravdu brzy. já dala synka poprvé a něco malinko po druhých narozeninách. taky jsem se bála,jak to zvádne (me), ale moje tchyňka je opravdu super babička 😵 . až mám kolikrát pocit, že i lepší máma 😀 ..ne, fakt, já otěhotněla podruhé a vzhledem k tomu, že jsem 24h denně zvracela až do 16.tt, tak se stalo, že u ní byl i 2-3 týdny a já ho viděla jen o víkendech(bydlí od nás 200km 🙄 ).bylo to hrozný, v tý době jsem si řekla, že je to poslední těhu.ale malej to zvládl skvěle a do teď se tam těší a babička si to opravdu vychutnává..no a my te%d řešíme, kdy dáme i dcerku a dáme si s manželem konečně po tolika letech sami voraz 😎 .

pepibubu
autor
6. led 2010

Já bohužel nekojím, s bojema jsme kojili 3 měsíce... Jinak přesně tak jak jsi to napsala to cítím taky. 🙂

rimmel
6. led 2010

no to nevadi ze nekojis, napr.ked sa maly zobudi a chce maminku a ta tam nebude 😉 riad sa podla svojho instinktu 🙂

mywiel
6. led 2010

Podla mna to zalezi na charaktere dietata, kazdé je pripravené inokedy, matka to najlepsie vyciti aj ked sa nam na druhej strane tazko od nich odtrhne niekedy lebo ich velmi chranime, nasa je tiez samostatna a vobec nas nehlada ale spat u druhych este u nej nie je mozné, som zvedava aké to bude v skolke ked bude musiet spat, lebo ona zaspi len so mnou... 😅

horty
6. led 2010

Ahoj, malá byla u babičky na noc poprvé kolem roku a bylo to naprosto v pohodě. Nekojila jsem, přestavovali jsme byt, takže nám to prostě bodlo. Problém nebyl. Od té doby tam občas na noc je, pokud naapř. jdeme na ples, nebo někam posedět, ale je to tak jednou za čtvrt roku, ne že by to bylo týdně. Ale má lehce přes dva roky a rozum už z toho má, nechá si to vysvětlit a sama si řekne, co chce. Řekneme kam jdeme, kdy přijdeme a není problém....takže ty děti to podle mě pochopí i dřív, než ve 3 letech.
Když jsem v září byla nemocná a manžel byl pryč, tak byla s babičkou a dědou na chalupě 5 dní a bez problému či stezku.

Ale hodně záleží na dítěti a na přístupu rodičů, já si myslím, že občas si vyjít večer někam jako za mlada není špatné 🙂 , ale pokud by to malá těžce nesla, tesknila nebo plakala, tak samo nikam nejdu.

pepibubu
autor
6. led 2010

holky, jojo, moje maminka by si pro změnu přála aby to bylo jako u tety (její sestry) tehdy s Luckou, jak jsem tu psala, a trochu jí nedochází že by tím degradovala Honzu na "oslíčku otřes se," když chodí z práce mezi čtvrtou pátou a malej usíná mezi šestou a osmou (prostě ve chvíli kdy se "vypne" ) a vůbec by si kluka neužil. Až to Pepča bude brát jako dobrodrůžo a bude si to užívat, prosím beze všeho.

Zkrátka na nerušenou noc si ještě pár let počkám 😀

pepibubu
autor
6. led 2010

Horty, vyjít jo, ale tak, že hlídání je u nás.... to už jsme několikrát takhle měli... ale malej zůstal ve svým prostředí 🙂 nebo jsme byli mimo domov, ale měl nás tam oba. Až budu v porodnici, tak s ním bude doma táta, takže taky pohoda.

horty
6. led 2010

On by to asi malý zvládl, spíš ty bys to těžko nesla, mám pocit, a pak to nemá smysl, nenech se nutit a nech to na dobu, až budete všichni připravení.

petrahy
6. led 2010

ja som svoje prve dve deti nedala skorej ako mali tri roky ale teraz pri trtom je to inak potrebovala som varovat cez den a nestihala som ist do siedmej vecer pre maleho a volali mi ze nech ani nechodim oni ho daju spinkat a odvtedy sa aj maly pyta a chce ostat u babky ked tam ideme. Ma vlastnu cestovnu postielku v ktorej spava vtedy mal asi rok a pol. ale myslim ze je dobre dieta vyskusat formou poobednajsieho spanku ako reaguje ked sa zobudi a vas nevidi budete tam ale neukazete sa a ukaze sa babinka take pokusne varovanie. Mojho maleho varovali aj sestry a on je velmi spolocensky a je mu jedno kde je. Chodili sme aj na chatu s nim podstatna bola ale jeho cestovna postielka a prikryvka a popripade oblubeny plysak

pepibubu
autor
6. led 2010

Nutit se nenechám, jen mě vysiluje pořád jim to vysvětlovat... Nechci bejt přehnaně ouzkostná, ale ani nechci aby měl Pepča pocit že se ho zbavujeme 🙂 Jako 1x měsíčně si vyjít do kina, na véču, to jo, ale holčina - známá, která má Pepu moc ráda a ráda ho hlídá, je vždy u nás. Výhodou je, že bydlí 4 zastávky busem od nás, takže buďto ji hodíme domů nebo tu i spala 🙂 Vím že se z toho asi pak malinko pos.. až se narodí druhý, ale je to moje volba, mít dvě děti necelý dva roky od sebe 🙂

iris
6. led 2010

Ahojky, my to zkusili, když už jsme nekojili, kiolem roku a bylo to v pohodě, teď už ani od babičky nechce odjet, když ho mají an víkend 😀

beata.n
6. led 2010

tak malej byl poprvé na noc bez nás kolem roku-už jsem nekojila.od roku a kousek chodí pravidelně k přítelovo mamce jednou za měsíc-chodí spolu na porcházky nebo na výlety a malej si to opravdu užívá 😉 a my taky,nevidím v tom nic strašného,malej má svou babičku rád,víme že se tam má dobře,tak proč ne.samozřejmě kdybych viděla,že tam pláče,nebo těžko nese,když odcházíme,tak s tím ještě počkáme.ale pro mě je to těžký 😀 několikrát denně píšu jak se mají a když se blíží den,kdy si ho máme vyzvednout,tak jsem nepoužitelná,myslím už jen na něj a těším se,jak ke mě přiběhne a obejme mě,to je na tom to nejkrásnější 😵

Pepi já bych do toho šla jen pouze v případě,že máš v nich důvěru,jinak by to i pro mě bylo těžký-třeba do ted si neumím představit,že ho někdy bude mít na dýl moje mamka,ta totiž absolutně nerespektuje naší výchovu a stravování 🙄

berynka
6. led 2010

pepi, jestli je na tetu zvyklej, třeba ho dvě tři hodiny během dne pohlídá a chodí k nim na návštěvu, takže to prostředí není úplně cizí, tak na jednu noc bych ho tam klidně nechala 😉 . Třeba budeš překvapená, jak to bude úspěšné. Snažte se udělat podobné rituály před spaním jako doma (v rámci možností) a bude to dobrý.
Hedu je na mně hodně závislá, jak jsem někde v dohledu, tak je s něčim pořád problém, ale jak jí hlídají babičky a dědové, tak si to užívají všichni 🙂 .

pepibubu
autor
6. led 2010

Beata.n - jo tak moje maminka má taky pocit že má patent na rozum, šišlá na něj, stokrát jí můžu vysvětlovat že dítě který se učí mluvit vlastně kazí, na všechno má mocnou odpověď "ále prosimtě," ona přece ví jak to má být, ona už dítě vychovala... že před třiceti lety, poznatky se za tu dobu trochu změnily a já mám v lecčems jiný priority než ona? Ále prosimtě.... 😀

Ale teta je v tomhle v pohodě, a tchýňka taky... Ta je ale bohužel 100km daleko ☹

kaliska
6. led 2010

😀 fájné téma 😀
Ale čím dřív si začne zvykat,tím líp 😉 ,pak bys taky mohla mít ve třech letech problém,že se ,,šprajcne" a bude brečet a nebude chtít nikde zůstat 😖 Když jsem měla první mimi,tak jsem bydlela ve stejném paneláku jako naši,takže hlídání bylo super,malou jsem si ale vždycky v noci vyzvedla.Na víkendy jsem ji dávat nechtěla,nějak jsm si nedokázala představit být doma bez ní.To se ale změnilo,když se mi narodilo druhé mimi,byla jsem ráda,že mám na chvíli kldeček jen s jedním.....malá (v té době 2,5)si u babče zvykla a chtěla tam chodit každý víkend-to už jsme bydleli jinde.Akorád jsme pak měli problém,že malého už mamka na víkendy nechtěla,říkala,že dvě malé děti nezvládá,takže mi doma celý víkend probrečel ☹ Až když měl 3 roky,tak ho začala brát,ale třeba jen na jednu noc.Teď má mamka už dopředu hrůzu,že jí tam budu chtít cpát všechny tři 😀 😀 😀
Jen bych chtěla dodat,že já jí je vlastně dávat nechci 😅 To se jen babička nechce o víkendech nudit sama doma 😉

berynka
6. led 2010

pepi, tim se netrap 😉. Vždyť prarodiče jsou od rozmazlování a není nad vřelé rodinné prostředí. Děti vycítí, kdo to s nima myslí dobře a když ty budeš řešit, jestli mamka je dobrá babička nebo co zase dělá špatně, tak to k ničemu stejně nepovede.

pepibubu
autor
6. led 2010

kalis, hm to je taky pravda... tak uvidíme až bude trochu větší, a líp mluvit, ale rozhodně ne na celej víkend. nechci aby se křečovitě držel mejch sukní, má ideální představa je že bude samostatnej, podnikavej, ale u mámy s tátou bude mít vždycky zázemí, na pomazlení, pofoukání, svěření se.... Ale znáš to, komu se poštěstí mít doma ideál 🙂

romana29
6. led 2010

Čím dřív, tím líp, později to už není tak jednoduché.
Daneček byl párkrát přes den u babičky a dědy a v osmi měsících bez nás zvládl celý víkend. Většinou je tak jednou za měsíc sám na den a noc u mých rodičů, občas si vzpomene, někdy mi chce zavolat, ale v pohodě.
Horší to pak bývá, když jsou už dvě děti, pak to první dítko už u prarodičů často být nechce, chápe, že má doma soupeře 😀 , co s rodičema je a on musí být jinde, tak už pak většinou nechtějí u babiček být - zkušenost většiny kamarádek.

berynka
6. led 2010

kaliska mi připomněla jednu mojí známou. Ta to se svojí dvou a půl letou dcerou dopracovala tak daleko, že malá se vlastně nenechá pohlídat ani od tatínka. Známá kvůli tomu odložila i plánování druhého dítěte, aby malá neměla pocit ohrožení a nepřipadala si odstrčená kvůli dalšímu mimču. Malou nedokáže uspat nikdo jinej než ona, jídlo taky od nikoho jinýho nevezme, takže večery někde jsou velikej problém 😒 .

lenkabu
6. led 2010

Poprvé někdy kolem roku, u mojí mamky. Nebyl problém.

beata.n
6. led 2010

Pepi nějak tak no 😅 moje mamka nás opravdu nebere jako rodiče,sice nám do toho tolik nekecá-bydlí 60km od nás,ale vím,že by mu strkala všemožný k jídlu i když ví,že to nemůže-ted má totiž prcek dietu,vím že nemůžu vědět,co mu dávají,když s ním nejsem,ale přítelovo maminka nás vyslechne,nechá si vypsat,co má za léky,jaký dávkování mlíka a to jestli mu něco malého tajně dá,to nevím,ale nebolí mě to tak,jako když vím,že máma mě ani nevyslechne,nenechá si nic vysvětlit a ještě i před náma mu dává věci,kerý mi mu prostě nedáváme-nevím jestli někdo pochopí jak to myslím,ale už jen to,že vědomně porušuje naše pravidla ve mě nevzbuzuje důvěru 🙄 Opravdu tohle záleží jen na tobě,jestli jim věřím a jestli cítíš,že bys to zvládla ty i malej.ono to první hlídání asi bolí všechny rodiče,furt myslíš,jestli se tam má dobř,jestli dodržují to co jsi jim řekla,to je přirozený,ale pak zjistíš,že je to ok a konečně po nějaké době můžeš vypnout a užít si taky volnou chvíli s manželem 🙂

momin
6. led 2010

pepibubu maly uz spal mimo domov nekolikrat... 😎 😅 (u babicky) zalezi na tom jaky ma vztah k tete.. Pokud dobry nevidim problem.. 😉

pepibubu
autor
6. led 2010

Holky moc děkuju, doufám že se tu ještě pár názorů vyskytne, ale teď to vidím tak, že tuhle diskusi dám přečíst i Honzovi a dáme na to řeč... Malej je opravdu bezproblémový děcko, brečí jen když má problém - nejčastěji plná plína, hlad, nebo rostou stoličky, jinak je usměváček, hezky si hraje, poslechne (většinou 😀 ) tak by snad problém být neměl. Fakt bych nerada, abych mu tímhle svým opatrným přístupem spíš ublížila. Myslím to pro něj nejlíp jak umím, takže pokud bych mu tím měla život naopak zkomplikovat, měla bych na sebe vzteka.

elise
6. led 2010

malý mal 7 mesiacov a bol na 4 noci u mojich rodičov, ja som to ťažko znášala dokonca som si tulila jeho medvedíka 😀 ale teraz sa tešíme ked spí u našich aj dlhšie 😀 a teraz sme radi že máme niekolko nocí pre seba ale potom ked bude mať 16 budeme radi ak bude spať doma a budeme trpnuť kde naše dieťa je 😉

pepibubu
autor
6. led 2010

Elise, takže to tam z nějakýho důvodu MUSEL být? Když říkáš žes to těžko snášela, tak´s ho tam asi nedala jen proto že bys chtěla... A s tím výhledem do budoucna máš 10% pravdu 🙂

elise
6. led 2010

pepibulu ja som musela ísť do práce a manžel mal nočné tak som nemala kto by mi ho počas práce zavaroval (rodičia bývajú 35 km od nás.)

mata25
6. led 2010

nas maly spal prvykrat u babky ked mal necely rok, a to jednu noc, potom si ho zobrali v lete na 5 dni, to mal 16 mesiacov a ja som sa ucila na statnice tak mi nasi chceli pomoct aby som mala cas na ucenie. ked je u nich tak sa nic okrem varenia nerobi a nonstop sa mu venuju a chodia po vonku a po vyletoch. velmi rad chodi k babke a dedkovi, vacsinou ho odtial nemozem dostat domov. ale ked je prec z domu viac ako jednu noc tak mi uz chyba, som nejaka stratena bez neho.

ia.
6. led 2010

ahoj pepi, moje sestřenice se v září vdávala a vybrala si mě za svědkyni, bydlí 500km od nás a tak jsem musela dát malého ke tchýni na noc. Měl 11 měsíců. Do té doby byl pořád s náma, max. ho mamka hlídala hodinku, dvě, takže jsem hodně telefonovala a tak, no zvládli to, ale byli vyčerpaní. No a protože jsme věděli, že taková situace kdy budeme muset odjet může kdykoliv nastat, změnili jsme taktiku. Vozím ho ke tchánovcům (jsou v důchodu) tak 1x za 14 dní na celý den, resp. ráno ho odvezu a odpo si ho vyzvednu, oni jsou šťastní že ho tam maj, věnují se mu, mají dům se zahradou, takže chodí ven atd, já si za celý den, povyřizuju co potřebuju, uklidím atd a malý je spokojený a já taky. Jinak bydlí od nás 20 km, takže je vídá tak 2x týdně, je na ně zvyklý. Mé rodiče taky, ale chodí ještě do práce, takže ho nehlídají tak často. Teď se chystáme na dva plesy a nebojíme se ho nechat na noc u tchánů 😉
myslím že pokud je malý zvyklý na tvou mámu a tetu, tak to nebude problém, Ale taky záleží na vašem přesvědčení s manželem, jak to chcete. Já osobně preferuju to, že s náma malý všude jezdí, ale když jsou plesy atd, tak ráda využiju nabídku aby spal u babičky 🙂

maximiliana
6. led 2010

Nas maly bol teraz na silvestra prvy krat u nasich aj na noc a hoci som mala trochu obavy, nakolko aj doma mame problem so zaspavanim, tak vsetko bolo v pohode... pekne sa vyhrali, okupali, drobec ich naordinoval do postele a obaja museli s nim ist o deviatej spat 😀 rano ma sice zhanal a ked som prisla, uz stal pobaleny v pozore, ale inak pohodicka....
pepi tvoj najvacsi problem bude ani nie tak v tom, ze by bol v noci bez teba, ale v tvojom vztahu k matke... zvyknem citat temu o matkach, ale uprimne castokrat sa mi zda, ze prehanas.. aj moja mama robi mnoho veci z tych, co tvoja a nevadi mi to...mozno ani nie je taka strasna, len ty si prilis precitlivela a vztahovacna...nic v zlom, no mam taky pocit 😉 to trochu mimo temy...
ale inac asi kazda matka musi sama dospiet do stadia, ze necha dieta na noc s niekym inym.. ja by som napr. u svokry nenechala pred plnoletostou ani za svet 😀 a tiez to bude asi mojim vztahom k nej xixi