Platíte babičkám, když je s nimi dítě delší dobu?

jarunkaxyz1
13. čer 2014

Maminky, chci se zeptat - platíte babičkám, když je dítě delší dobu, třeba 1 měsíc s nimi o velkých prázdninách? Stejně tak řeším problém, když mi dítko nevezmou do MŠ a bude ho hlídat dojíždějící babička, zda ji hradit cestu atd....díky za názory

fressa
13. čer 2014

Já bych to asi udělala..už když jedu k našim s malým na týden,dělám nákupy,ikdyž naši nic nechtějí. Ale asi záleží na finanční stránce babiček a jak se k tomu staví 🙂

marketkaturcinkova
13. čer 2014

Záleží jak je na tom vaše babička finančně.. 🙂 v dnešní době co důchody dělají 9 tisíc a autobusy a vlaky jsou pomalu dražší jak benzín, bych jí minimálně tu cestu určitě zaplatila, kor když by dojížděla celý měsíc.. 🙂

kuliocka17
13. čer 2014

Souhlasím s komentem nade mnou, fakt záleží na finanční situaci.. moje rodiče by si peníze nevzali, tak to řeším třeba tak, že jsem mámě koupila pořádnou bundu na zimu, fůru uhlí a tak... 😅 Mamka se snaží malému dopřávat, takže vím, že když by tam nebyl, žili by mnohem skromněji, co se třeba jídla týče...

petrajurinova
13. čer 2014

Nedávám mamce peníze, ale když k ní děti jdou na více jak 1 noc, tak jim s sebou balím jogurty, cereálie, ovoce, sušenky a podobně na snídaně a svačiny s tím, že je jednodušší jim to zabalit než vyjmenovávat co mají rádi. Pokud vím, že se někam chystají, koupím jízdenky nebo dám mamce stravenky, ať se po cestě staví na jídlo. Jindy donesu nějakou kosmetiku (šampón, tekuté mýdlo, ubrousky a pod.).
Peníze by si mamka nevzala. Na druhou stranu nedokážu si představit jak by to bylo, kdyby byl někdo ke komu by mohly děti na déle než prodloužený víkend. U mamky jsou maximálně 4 noci, u tchýně (pokud je zrovna doma a ne na druhé straně republiky) stráví 1 noc a už chtějí domů.

andelka
13. čer 2014

U nás zatím chodí jen starší na max. 2dny k babičce, a to balím minimum, třeba jen nějaký dětský čaj, sušenky upeču, jinak se stará babička. Ale za rok bude hlídávat mladšího než ho vezmu do školky, bydlí blízko, ale určitě jí budu dávat peníze minimálně na jídlo.

lv
13. čer 2014

Když babička hlídala dceru 4m, kdy jsem chodila do práce a neměla školku, měla doma nakoupené /svačinky, dobroty/,uvařený oběd, ale samozřejmě dcerka chtěla i něco venku, když spolu chodily na vycházky a výlety, sem tam jsem jí dala stovku, nechtěla,sem tam jsem jí to vnutila, ale vím jak to je. dopravné jsem nemusela řešit, babi bydlí za rohem. Kdyby musela dojíždět, jistě bych jí na to dávala, alespoň část.

lamarika
13. čer 2014

Kamarádka to měla tak, že ji hlídala babička co bydlela pod nima u ní v bytě. Babičce měsíčně dávala 1000,- a obědy a svačiny musela mít vždy nachystané

anushka111
13. čer 2014

Určitě, naše příbuzná každé léto hlídá tři děti a nikoho nenapadne jí dát aspoň na jídlo, takže jí na to padne celý důchod, dětičky samozřejmě chtějí občas nějaký pamlsek, takže se jedno léto i trochu zadlužila. Vnoučata chce vidět, ale rodina jí nic nedá. Rozhodně bych tedy peníze nabídla ...

latkovkybrno
13. čer 2014

Jsem u rodičů teď na prázdninách na 2,5 měsíce (manžel je v zahraničí) a neplatím jim peníze. Nejsou bohatí, spíše naopak, ale párkrát jsem jim něco nabídla a vypadalo to, že je to urazilo respektive se jich to dotklo, tak to nedělám. Když ale jdeme na nákup, tak někdy zaplatím za všechny, minimálně, ale svoje položky si hradím (jíme trochu jinak než naši) apod. A taky je léto a syn se pořád koupe v bazénku pro děti, ale je takový větší než klasický nafukovací a oni mu tam mění často vodu, dopouštějí apod, tak jsem jim dala 1500Kč na vodu, protože ta taky není zadarmo. Ale byl to boj a chtěli synovi zato hned v té ceně nakoupit hračky 🙂 A občas jim koupím něco, co by si samo nekoupili kvůli ceně apod. Takže to dělám jakoby šalamounsky, ale je to těžké, protože když jim nabízím peníze za nějakou věc přímo, vidím, že se jich to doktne a někdy se i naštvou. Takže se jim je jakoby snažím vrátit, ale jinou cestou. Myslím, že je to fér. Ale myslím si, že já budu jednou stejná jako oni 🙂

anetka1701
13. čer 2014

Pokud hlídají sami od sebe, nedávám nic. Pokud je o to požádám, nebo "vytrhnou trn z paty", tak jim udělám nákup aby tam bylo všechno pro dítě, koupím kafe, nějakej mlsek... Máti jezdí hlídat holky k nám na barák, tak tam má vždycky jídlo pro sebe + pro děti a všechno co můžou potřebovat... Peníze bych asi dala, kdyby jeli někam dýl a věděla bych, že budou výdaje... nemám s tím problém - moje děti, moje finanční odpovědnost a upřímně nechci babičky zatěžovat ještě finančně, když už hlídají a ulevujou mi...

jarunkaxyz1
autor
14. čer 2014

Naše babička bude muset jezdit každý týden 80 km (v neděli a vracet se ve čtvrtek) a to každý měsíc....takže jsem si říkala, dát jí prostě vždycky na benzín (třeba tu 1000 měsíčně) a jí zajistím jídlo s námi atd.....

ninive211
14. čer 2014

No u nás to je nebo spíš bude tak (teprve čekáme), že babičky se na vnouče třesou a budou hlídat samy od sebe, rády a zadarmo. Obě naše mamky jsou spíš takové hrdé, že by peníze nepřijaly. Třeba mamka za mě cosi zaplatila, nějakou drobnost a tak sem jí za to samozřejmě dávala peníze a nechtěla to přijmout, musela jsem jí to vnutit. Nakonec si je teda vzala. Tchýně ta je ještě horší, ta je schopná ty dané peníze "potají" ti někde nechat v tašce, prostě je hrdá natolik, že to bere pomalu jako urážku, že jí chceme něco zaplatit...že přece kdyby nechtěla, tak to nedělá (nekupuje nám tu danou věc), takže pokud bysme chtěli babičky nějak sponzorovat, tak jim nabalit leda nějaké netradiční jídlo, které vím, že oni nekupují a nebo málokdy, ale my to máme rádi, samozřejmě třeba láhev vína a tak. Ale penězma babičky sponzorovat určitě ne, pamatuji si, že mezi mojí mamkou a babičkou (její mamkou) tak byly rozepře, zase i z opačné strany, mamka něco dovezla s sebou na jídlo i pro ně, že nakoupila a babička už vytahovala šrajtofli a "do koruny" jí to chtěla zaplatit, tak se mamka taky šprajcla, ať neblbne. Peníze bych nějaké maximálně dala, kdyby bylo to hlídání na dýl, tak jakože třeba na nějaké vstupné pro děcka na kolotoče, do cirkusu či jinou zábavu pro děti, kterou s prarodiči absolvují (přece jen je to drahý špás dneska).
Jinak teda jen podotknu, že obě babičky máme ve stejném městě a nyní se dokonce budete stěhovat asi jen 1km od tchánů, takže proplácení nějakých jízdních výdajů padá.

suzief
14. čer 2014

@jarunkaxyz1 je to na domluvě, myslím, že je to rozumné ale domluvte se spolu, aby jí to neurazilo nebo tak něco předem.

pavlapl
14. čer 2014

já babičkám nic nedávám od toho jsou snad babičky ne. Kdybych za to měla platit tak si pořídím chůvu. Babičky jsou na tom finančně daleko lépe než my.

jarunkaxyz1
autor
14. čer 2014

@pavlapl - tak ona chůva vyjde ještě drážš a myslím, že dát babičce nějaké přilepšení rozhodně od věci není.....

mat_ova
14. čer 2014

My teprve čekáme, tak nevím , jak to bude v praxi.
Ale švagrová, když bydlela na druhé straně republiky, jezdila ke své mamči na týden i dva, celá rodina - a vždycky nakupovala, vařila, nebo dala peníze za jídlo, přeci jen najednou krmili tchánovci místo dvou lidí těch lidí šest až sedm. Teď už bydlí tady, babička občas hlídá - zadarmo, ale švagrová ji kupuje věci "jen tak" (tu tričko, kabelku...). Druhá švagrová má děti hlídané mnohem častěji a nevím o tom, že by to jakkoliv kompenzovala...Tchýňule peníze nechce, naopak vše co má, vráží do vnoučat.

ia.
14. čer 2014

u nás rodiče za hlídání taky nic nechtějí (ani naši, ani tcháni), občas jsme se přetahovali o peníze, tak nás to přestalo bavit a řešíme to tak, že jim třeba jednou dvakrát za rok koupíme prodloužený víkend, nebo je vezmeme s náma na dovolenou, kterou platíme my, nebo mamce koupím lístky do divadla atd......

petrajurinova
14. čer 2014

@pavlapl tvůj příspěvek mě trošku zarazil. "od toho jsou snad babičky ne. Kdybych za to měla platit tak si pořídím chůvu" - Babičky už své děti vychovaly, zabezpečily je a investovaly do nich v době, kdy děti (ty a tvůj partner) byly nesamostatné. Není jejich povinnost živit a dotovat vnoučata, od toho jsou rodiče. To jestli jsou na tom u Vás finančně babičky lépe než Vy není jejich chyba, člověk je na tom tak jak si to sám zařídí. Takže pokud babičky ochotně pečujou o vnoučata, mělo by se to ocenit (nějakým způsobem) a ne brát to jako samozřejmost.

jarunkaxyz1
autor
14. čer 2014

Já ani netvrdím, rozpočítat přesně jejich výdaje a následně naše dotování a dary, ale minimálně snahu, něco přispět, dát, udělat radost....to si myslím, že je slušnost.....druhá věc pak je, jestli to ta babička potají vnoučátkům stejně zase nespoří (jako mám podezření, že to je a bude u nás), ale nikdy by mě nenapadlo říct, že je to jakási jejich povinnost - hlídat

kamilaz78
16. čer 2014

My babičkám nic neplatíme a to jsou tam kluci celý 2 měsíce. Je pravda, že my, když tam jedeme někdy za nima na víkend, tak uděláme větší nákup. Ale jinak si rodiče nic nevezmou. Ale zase známá dostane od babičky přesný rozpis kolik, který dítě snědlo rohlíků a co všechno snědlo i s vypočítanou cenou. 😖 Tak ono záleží určitě na domluvě.

simonceli
16. čer 2014

Zalezi na domluvem ake hanba by me vyliskala, kdych nemela ani snahu se s babickou domluvit a to u nas rodice od muze oba podnikaji. Ale jsem tak vychovana. Takze bych se optala a pokud by nechtela, tak minimalne ji do auta natankuju, nebo koupim mesicni jizdenku. Uz jen to, ze bude hlidat je super.

zuzka72
16. čer 2014

@simonceli mě kdyby babičky hlídali děti, tak jim snesu modré z nebe.....

simonceli
16. čer 2014

@zuzka72 no jsme na tom stejne, nam taky nehlidaji, leda muj otec ale ten uz nemuze chodit a spatne mu pracuje srdce, takze to nemam zas odvahu ja mu ji nechat.

monikabie
16. čer 2014

Tak moje mamka kdyby žila by so ode mne nikdy nic za hlídání nevzala, to vím jistě, pro ní by to byla radost hlídat kluky a to se vším všudy, ta by se v pozici babičkxy vyžívala. A tchýně si ode mne taky nic nevezme, ale tam zase děcka moc na noc nechtějí.

zuzka72
16. čer 2014

Ono asi záleží, jak kdo k tomu přistupuje.. asi počítat snězené jídlo, kolikrát dítě spláchlo WC to už je teda masakr a extrém 😀 ale něco bych určitě přispěla, tím spíš pokud by dítě třeba tam bylo déle, a jak znám starší lidi, samosebou oni nic nechtějí to je jasný, takže pokud by si neřekli nějakou sumu například, tak bych to řešila nějakým dárkem, víkendovým pobytem typ wellnes atd... Bylo by mi blbý tam mít děti jen tak, navíc důchodci těch peněz taky nemají a vnoučatům se určitě budou snažit koupit první poslední... Ale jak jsem psala, nikdy jsem to nezažila, takže tak nějak píšu, jak by to asi bylo u nás, kdyby to bylo bývávalo, což nebude. 😀 😀 😀

zuzka72
16. čer 2014

@monikabie tak to mi neříkej, že by jsi třeba maminkce nekoupila kytičku, nepozvala aspon na kafe, nebo tak něco, přece by jsi to nebrala, jako samozřejmost 😉

monikabie
17. čer 2014

@zuzka72 takové věci pokud žila jsme dělaly běžně takže bych to neřešila.