1500 korun za ultrazvuk a vyšetření rizika Downova s.

luciebx
18. črc 2011

mam mensi dotaz.. jelikoz ziji v anglii a tak nevim jak to u nas chodi.. muj bratr a jeho pritelkyne cekaji miminko .. ve 12 tt byli poslani do brna na ultrazvuk a downuv syndrom.. ted se s nima bavim a rikali ze platili 1500 korun.. tak ted nechapu za co? u nas se plati za dawnuv syndrom a ultrazvuk? dostali jednu fotecku miminka jeste takova jakasi divna.. me se to zda nejak moc.. platit takovy prachy za vysetreni.. dekuji za vas nazor.. jak rikam.. nevim jak to chodi v cr.. tu mam vse zdarma.. a podle me.. kdyz ma maminka pojisteni.. jako normalni zdravotni tak snad za tohle neplati? nebo ano?

dlabinecka
18. črc 2011

Tohle je prvotrimestrální screening a za ten se platí. Je nejpeřesnější, ale hrazený z pojištění je až ten ve druhém trimestru.

hojda
18. črc 2011

Je to nepovinné vyšetření, které zahrnuje zhruba toto:

Screening je jednoduché a dostupné vyšetření, které v určité skupině zdravých lidí zjišťuje možnost (riziko) choroby ještě před výskytem příznaků.
Screening vrozených vad v těhotenství (Prenatální screening) je zaměřen na zjištění rizika závažných vad plodu, které většinou vznikají náhodně jako "genetická nehoda" při početí nebo v prvních týdnech těhotenství.

Na základě výsledků vědeckých studií a našich dlouholetých zkušeností doporučujeme Sekvenční prenatální screeningový test:

Protokol sekvenčního screeningu Downova syndromu a dalších vad v pěti krocích:

1.Při první návštěvě prenatální poradny je matka informována o možnosti screeningu vrozených vad. Ultrazvukem je zjištěna délka těhotenství. Matky nad 35 let v termínu porodu jsou doporučeny ke genetické konzultaci.

2.V 10. týdnu je odebrána krev matky k vyšetření hodnot těhotenského plasmatického proteinu A (PAPP-A) a volné beta podjednotky choriového gonadotropinu (FB-hCG).

3.Ve 12. týdnu je ultrazvukem změřeno šíjové projasnění (nuchální translucence - NT) a zjištěna přítomnost nosní kosti (NB) plodu. V případě potřeby jsou vyšetřeny další ultrazvukové znaky plodu (například průtoky v cévách matky a plodu).
Výsledky krevních testů z 10. týdnu a ultrazvukového vyšetření se zkombinují a je zjištěno riziko vrozené vady. Matky s pozitivním kombinovaným výsledkem jsou odeslány ke konzultaci do centra prenatální diagnostiky kde je jim nabídnut optimální postup.
Očekáváme, že 2% vyšetřených budou mít pozitivní kombinovaný výsledek.

Mě na něj pojišťovna třeba přispívá, ale např. švagrová ho měla u své dr. zdarma, takže je to asi případ od případu, ale většinou bych řekla, že se platí. V Gennetu v Praze stojí 1,100,-

lojzina
18. črc 2011

toto vysetreni nehradi pojistovna,aspon co vim,ja na tom byla u obou kluku a vzdy sem platila 1450,-.Je to na kazde mamince,jestli ty penize da a pujde na to vysetreni,a nebo si pocka na vysetr. v 16tt,ktere uz pojistovna hradi...Jde o to ze kdyby nahodou neco,dozvi se to treba uz v tom 12tt.........

reruna
18. črc 2011

vyšetření ve 12. tt ti udělá buď tvůj gynekolog zcela zdarma - ale to zahrnuje jen ultrazvuk, pokud chceš speciální vyšetření na specializovaném pracovišti, kde dělají i krevní testy tzv prvotrimestriální screening, tak to se běžně nedělá, když je k tomu důvod(např. rizikové těhu), tak ti tvůj gynekolog musí napsat doporučení do toho spec. centra a potom je to zdarma, tvé sestře nejspíš její gynekolog toto doporučení nenapsal, i když nechápu proč, náš to dělá na požádání, i když ten objektivní zdravotní důvod není). Na toto vyšetření se můžeš samozřejmě objednat i bez vědomí tvého gynekologa, ale potom tam bohužel mají takového ceny, to už pojiš´tovna nehradí....a těch 1500 je myslím cena běžná.

pettule
18. črc 2011

Tak já musím říct, že mě gynokolog tento screening v prvním trimestru prováděl a platila jsem částku 400,- Kč za ultrazvuk. Gynekolog prováděl ultrazvuk + odběry krve, které byly posílány na specializované pracoviště. Poté ve 12tt jsem byla u gynekologa, který měl již výsledky z krve ze specializovaného pracoviště, udělal ultrazvuk a v kombinaci vyšly výsledky. Hradila jsem 400,- Kč.

maja3.s
18. črc 2011

Přesně jak píšou holky, tohle vyšetření není povinné a tudíš ani hrazené pojišťovnou - bohužel - i přes to, že je přesnější než tripple testy, které se dělají v 16.týdnu a pojišťovna je hradí. Většinou se za to opravdu platí kolem 1500kč. Ale jsou pracoviště, kde to dělají zdarma...já byla třeba v Olomouci a tam jsem nic neplatila (asi mají nějaký grant).

kalo
18. črc 2011

Já platila jen 900,-Kč...

hansed
18. črc 2011

Jak píše @reruna pokud není doporučení tak se vyšetření hradí. Já jsem brána jako riziková těhule (vzhledem k naší prvorozené cácorce), takže v libereckém Gennetu jsem měla prvotrimestrální screening zdarma...
I když logicky... bych brala, kdyby to bylo zdarma pro všechny...ale to je otázka pro pojišťovny...

simonceli
18. črc 2011

Já jsem také platila 1500, v prvním trimestru je nehrazený pojišťovnou a jako zaplartila bych klidně i 5000, abych veděla, že moje dítě je zdravé. 😉

staninka77
19. črc 2011

Já v roce 2009.na tom byla v Brně na Veveří dr.mě tam poslela ale hned jak my to říkala tak se za to platí 1450.kč ale když nechceš nemusíš si to platit jdeš normálně na Screening ve 12.tt a dělají nosní kustku projasnění a taky zda nemá nějakou tu vadu plod.
Já jsem teda to měla tak že my pojištovna vrátila peníze 1000.takže to bylo fajn nevím jak je to letos ale předtím to tak dělaly.
Odpoledne jsem si musela zavolat zda je vše pořádku daly mi nějakej kod na který jsem se mohla podívat odpoledne takže si myslím že to bylo užasné k tomu máš zdrarma v ceně fotku miminka 🙂 .

kacinenka
7. srp 2011

mě dělali testy na downův syndrom v 12 tt, dělali mi to přímo v ordinci u doktorky(teda UTZ a odběr krve- asi pět zkumavek). ve 12 týdnu na toto vyšetření nepřispívá pojišťovna ale je 90% a to právě stojí oněch 1500,- jinak se běžně tyto testy dělají až v 16tt a to už je pojišťovnou hrazené ale vypovídací hodnota je údajně pouhých 60%. Tak jsem si za tu jistotu radši připlatila, ale doktorka nechala rozhodnutí na mě.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru