2. screening ve 20tt, co všechno se při něm zjišťuje?

partyzanka91
13. pro 2013

ahojky, v půlce ledna mě čeká druhý velký screening ve 20tt. Co všechno se při něm zjištuje? Dopadá někdy špatně, mám se ho obávat?

Při prvním jsem se bála astrašně moc. Ani tak ned downa na to mám nízký věk, ale bála jsem se rozštěpu a nebo nedovivinutých končetin, či špatného srdíčka a vnitřností. Na vyšetření se mnou šla moje maminka (tchyně) abych se tolik nebála. Čekali jsme u apolináře na chodbě před těma dveřma a já měla hrozný strach, byla ještě hodina času do objednaného termínu. abych tolik nemyslela na to jaký ortel se dozvím tak jsem si pročítala takové ty závěsné plakáty na zdi, kde popisovali co mě čeká. Najednou se otevřeli dveře a zavolali mé jméno. Měli volno tak mě vzali o tu hodinu dříve. Vstoupila jsem do té tmavé místnosti a řekli že maminka může dovnitř taky, odložila jsem si a strach ze mě malinko opadnul. Sestřičky byly moc milé a řekli ať se položím a ukážu bříško. Cítila jsem jak se klepu a buší mi srdíčko, nanesli mi na bříško gel (maminka seděla hned vedle a před námi bylo plátno z obrazovkou co promítalo obraz z ultrazvuku) a přiložili tu sondu. Ihned miminko našli a skoro jsem ani nedýchala jak přibližovali jednotlivé části a hlásili: hlavička vypadá normálně, žilky v mozky jsou v pořádku, páteř je krásná, dokonalá nikde žádný rozštěp, ručičky a nožičky jsou krásně vidět volně s nimi pohybuje, můžete vidět i prstíky, střívka jsou v pořádku nejsou vylezlá, žaludek nějakou tmavou náplň (asi měl tři coca coly vtipkovali), pak zobrazili srdíčko, bylo celé mělo všechny komory. Nekrásnější bylo když jsem najednou slyšela hlasité údery buch buch buch. Napsali 171 tepů za minutu. Miminko stále prohlíželi a pořád říkali jak je čilé a přáli si ať alespoň chvíli postojí, taky se jim malý nezbeda/nice nechtěl otočit tak jak potřebovali, tak jsme čekali ale už jsem byla klidná. Změřili ho a řekli mi že termín porodu se o týden posouvá z 31. 5. na 24. 5. - malé se ven těší. Už jsem byla klidná a najednou mi bylo moc krásně. Ještě jednou pustili srdíčko, tentokrát frekvence 160 tepů za minutu. Napsali je do správy prý tohle je lepší jak ten předchozí výsledek (ale asi to taky nebyl problém jinak by mi to řekli). Pak jsem se utřela bříško a vstala, měla jsem to za sebou. Řekli mi že čekám krásné a zdravé miminko a riziko na Downa je u mě 1: 12 000 takže krásné (krev i šíje perfekt). Ještě mi řekli ať se objednám na další velký ultrazvuk ve 20tt. Byla jsem ráda že vše je v pořádku a že nemusím na plodovou vodu a tak. Hned jsem se vedle v kanceláři objednala na další UV a šli jsme, všem jsem tu radostnou novinu že mimi je krásně zdravé volala. Byl to jeden z mých nejkrásnějších dnů.

Tak doufám že do toho příštího se nic nepokazí snad by nemělo. Nevím jestli se mám tolik bát jako u prvního screeningu nebo jestli se mám na něj těšit, až zase uslyším nahlas srdíčko a uvidím své mimi pěkně ze všech úhlů. Slyšela jsem že se zkoumá hlavně pohlaví a kosti. Pohlaví si říct nenecháme, chci to jako překvápko. Takových žen co si to nenechají říct dřív je dnes málo,ale jsou a jednu znám přímo z okolí, prý ej to krásný pocit když vám oznámí po porodu co to je.

savinga
17. pro 2013

U screeningu ve 20.týdnu to bude vlastně stejné, jenom budou poměřovat délku stehenní kosti, obvod hlavičky atd... A upozorňuju, je to tak perfektně vidět, že pokud bude mimi dobře natočené, tak pohlaví si můžeš sama všimnout aniž by ti doktor něco řekl 😉 . Kamarádka si tam tak ležela a najednou uviděla krásně mezi nožičkama pindíka. Pan doktor se smál a řekl, že to je opravdu kluk 😉 .Řekni jim pro jistotu hned, že nechceš znát pohlaví 🙂 Bude to stejně krásné jako minule neboj 🙂.

lucyanek
20. led 2014

Malý dotaz - při tomto UTZ se už krev neodebírá, že jo?

partyzanka91
autor
22. led 2014

lucyanek: mě jí brali jen u toho prvního, asi v 9 tt. Prý podom v kombianci s těmi odběry se určuje riziko downa. Při tom druhém je už toto riziko vyloučeno z prvního, nevím tedy jeste se jako odběry k tomuto nepočítá triple test v 17tt ale já ho odmítla, protože jsem o něm četla jen negativní věci, a šla na druhý scr. bez odběrů

rioko
22. led 2014

Ve 20 tt se krev neodebírá, je to UTZ zaměřený hlavně na srdíčko, to se zkoumá dost důkladně a pak délka kostí, hlavička, vnitřní orgány...kontroluje se páteř, případné viditelné WWW

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru