Amniocentéza. Mám jít či ne?

jeudi
20. únor 2009

jit na odber plodove vody ci ne??

larakroft
20. únor 2009

jeudi, vždycky záleží na důvodu. A i tak bych si to sakra roznyslela. Určitě bych tam nešla jen proti, že mám přes 30 ... minimálně do těch 40....ale to už bych asi těhotná být nechtěla :D

laska.nezna.hranic
20. únor 2009

tahle diskuse tu možná zase vyvolá hádky🙂 osobně bych na to nešla, ať už by mi to doporučovali z jakéhokoli důvodu.

geminis
20. únor 2009

ahoj jeudi,
nám amniocentézu nabídli na genetice, ale nešli jsme na ni.
raději jsme žili v 95% jistotě, resp. 5% nejistotě, ale nechali jsme miminka v klidu. nechtěli jsme nic riskovat.
a udělali jsme dobře, ťuk ťuk.

ivanahappy
21. únor 2009

ahoj holky,
já jsem na ní byla, protože mi je 39 a bylo to normální, jako když člověku berou krev. A ta jistota je celkem příjemná. Ale chápu ty, co na to nejdou, ono je to tak málo pravděpodobné, že to bude daun, že riziko potratu, které je snad procentuálně dokonce vyšší možná nestojí za to... No nic, příště půjdu radši zas. Miminku to nevadilo a celkově jsem se necítila nijak oslabená apod., jak uvádějí na všech nástěnách na genetice a v čekárnách...

lenkabu
21. únor 2009

Jít ani nejít není špatné. Je to na každém....já byla protože i malá nejistota že by miminko mohlo mít DS by mně hodila do stresu na zbytek těhu.Zákrok v pohodě,problémy nebyly.Ale příště nevím...jsem poučenější, moje riziko 1:700 bylo hodně malý,s tím bych už nešla ale zaplatila si podrobný genetický uzv....teď říkám že mít riziko 1:150 a větší,tak jdu,jinak asi ne.

lenkabu
21. únor 2009

Ještě dodám že jsem neměla NT screening,ten si příště zajistím a na výsledky triplů už nebudu hledět.

jmisa
21. únor 2009

Je mi 37, amnio mi nabídli, ale nešla jsem. Byla jsem na screeningu v prvním trimestru a riziko postižení minimální. Pak i tripply OK a teď velký ultrazvuk též.
Takže jse se rozhodli neriskovat.
Ale to si každý musí uvážit sám.

lenkabu
21. únor 2009

jmisa:kvůli věku bych taky nešla když testy vycházejí ok 😉

andykov
21. únor 2009

Tak tohle jsem přesně řešila před třemi měsíci a říkám, vůbec mi z toho nebylo dobře. Na screeningu jsem nebyla, jen mi dr.udělala takový svůj, kůstka tam byla a šíjové projasnění 2,2mm, ale bylo to na konci 13tt.
Tripple testy dělaný na konci 17tt mi vyšly ne pozitivně, ale atypicky. Hodně snížený ue3. Dr.mě hnala do gennetu, tam samozřejmě nabízejí všem aniž by ještě věděli vaše výsledky amnio. Primář to s náma probíral, říkal že Down 1:5500, ale že je tam pouze zvýšená možnost metabolický poruchy - kterou by amnio stejně nemusela odhalit a nebo Edwardsův syndrom, riziko asi 1:300 s tím, že teda podle něj genet.utz vyloučí taky jen z 50%. Utz dopadl výborně miminko přesně odpovídalo jak mělo, tzn.že riziko 1:450, že nebude něco v nepořádku a riziko komplikací při odběru 1:200. Pořád jsme přemýšleli, radili se... Moje gyn.dr.řekla, že ji to takhle stačí, že to bude pravděpodobně v pořádku, ještě přes jednoho dr.jsem se radila a ten řekl, že Edwards.se na utz odhalí až z 99% Takže bylo jasno, více jsme to nepytvali, na amnio jsem nešla. Mohlo to být taky z toho, že to vše mi bylo děláno dýl než by mělo, protože mi nesouhlasí temín podle MS skoro o 14dní, otěhotněla jsem až v době, kdy už jsem vlastně měla mít další MS. Kdo ví... Vyděšená jsem byla hlavně z důvodu, že jsme těhu neplánovali, a že jsem se zrovna nechovala zoodpovědně, když jsem o něm ještě nevěděla.
Každopádně věřím, že bude vše oki, že kdyby bylo něco v nepořádku, tak jistě odhalí i utz, dneska je vše na tak dobré úrovni, že amniocentéza možná kvůli hodně vysokýmu věku nebo pokud to riziko je opravdu větší než 1:200 😒

johanda
21. únor 2009

Já na amnio byla - riziko 1/50 DS . Velkou roli v tom hrál strach a nejistota. Pokud bych byla těhotná ještě jednou, nechala bych si určit kombinované riziko a pokud by vyšlo nižší než asi 1/10, nešla bych. Pravděpodobnost. že se mi narodí zdravě dítě je u rizika 1:10 stále dostatečně vysoká. 🙂 Ostatně, asi bych si dítko s takovým postižením stejně nechala 🙂

BTW tripple testy jsou fakt děsně nespolehlivé a matky jedině stresují :((

andykov
21. únor 2009

johanda, v tom s Tebou souhlasím. Stačí mít nepravidelnou ms nebo hematon či krvácení ze začátku a už to zkresluje. Mně spíš přijde zvláštní, že tam posílají maminy, které mají riziko menší než 1:200, když 1:200 je riziko potratu při amnio ☹

jeudi
autor
21. únor 2009

tak jak to tak ctu ja na amnio byla uz dvakrat a verte mi ze po treti uz nepujdu naposled mi lekarka rekla ze staci kdyz vic piju a uz muzu mit spatne hodnoty krve.uz me tam nedostanou 🤐

martimarti
21. únor 2009

Jeudi, ty už jsi na amnio byla dvakrát a ptáš se v úvodu, zda amnio ano či ne, 😕 😕 Samozřejmě je to tvoje věc a nikdo ti radit nemůže a asi ani nechce, to se opravdu musíš rozhodnout sama, ale já to beru tak, že to snad doktoři nedoporučují z nějakého plezíru, ne? Zřejmě u vás bude nějaký rizikový faktor, který se chce tímto vyšetřením vyloučit. 😉 A co se týká toho, co ti řekla doktorka, tak nevím nevím, zda pití má nějaký vliv na krevní testy v souvislosti s těhotenstvím a plodem, to se mi nezdá 😉 😉

jeudi
autor
21. únor 2009

martimarti:myslim ze doktorka by mela vedet lepe co rika nemyslis??zajimaji me jen nazory ostatnich to je spatne??

laada
21. únor 2009

jeudi já jen odpovím na tvou otázku. AMNIO už nidky více. Týden po odběru jsem ve 21tt potratila zdravé miminko. Bohužel příčinou byl samotný odběr ....riziko při tomto zákroku je 5% procent... může se to týkat nás všech 😔

gabinaf
21. únor 2009

my jsme amnio měli domluvené od začátku. mm je výrazně starší, byli jsme na IVF se vším, co s tím souvisí a tam nám taky řekli, že díky tomu, že s embryjkama víc mechanicky manipulují, je větší šance postižení. Výsledky krve jsem se dozvěděla 5 minut před odběrem DS 1:8, Smith- Lemli Opitz Syndrom 1:8. Odběr jsem nevnímala, byla jsem asi docela v šoku. Nikdo mně nepřipravil na to, že díky hormonům vycházejí výsledky extrémně špatné. Dnes jsem 5 dní od dalšího transferu (pokus o druhé dítě), vím, že pokud se těhotenství povede, budou mně na amnio znovu posílat. Dnes už vím, co mně čeká a bojím se a nechci. Ale nevím, jestli bych při takhle špatných výsledcích vydržela. Dalším mým problémem je to, že jsme dvojjazyčná rodina, mm vůbec nemluví česky a já se obávám, že mentálně postižené dítě by s tím mělo problém. ☹

jeudi
autor
21. únor 2009

laada:to me moc mrzi nikdy bych neverila ze se to muze stat.ja uz tam nepujdu z duvodu ze bych si stejnak postizene mimi nechala a ze pan doktor je sadista kterej do me kuchnul jehlu a pak ve me jakou dobu stoural.drzim vam palecky aby vam vyslo dalsi miminko

spetra
21. únor 2009

laada: úplně mi přešl mráz po zádech....
já na amniocentéze byla, nelituju toho. Ale asi při druhém dítěti bych nešla, kdyby byla krev pouze hraniční...

laada
21. únor 2009

bohužel sem nevěděla že existuje NT .... dnes už vím, že podstoupím tyto testy do 13tt a na triple ani nepůjdu

martimarti
21. únor 2009

Jeudi, já taky napsala jen svůj názor, ne 😉 😉 Kdybych chtěla být šťoural, zeptala bych se, jak to, že jsi byla dvakrát na amniocentéze, když máš jedno dítě?

andykov
21. únor 2009

marti, má jedno dítě a druhý čeká, když se na to mrkneš pořádně 😉

andykov
21. únor 2009

A ještě, někteří dr.to doporučují a ani ještě nevidí výsledky z triplů a už vám cpou poučení jak se chovat po amniu 😒 Takže tohle mi taky nepřijde jako dost pádný důvod 😠

smardik
22. únor 2009

mi doktor ztratili vysledky NT, tripple testů a tak jsme nevěděli zda je mimi v pořádku, jediná šance byla amniocentáza ale tu jsme odmítli a ted máme doma zdravého 4měsíčního chlapečka

lenkabu
22. únor 2009

laada:to je mi líto ☹ 5 % riziko potratuje hodně,to ti měřili speciálně pro teber?mně to počítali podle věku,zdrav.stavu a ještě něčeho a vyšlo to na 0,5 %. Každopádně chápu že už nikdy nepůjdeš.

jeudi
autor
22. únor 2009

martimarti.ano mas pravdu mam jedno dite pri kterem jsem musela na amnio a nyni jsem ve 20tt a v 16tt jsem podstoupila opet amnio.nevim co je na tom divneho 😉

mirjanka
23. únor 2009

Holky, já nevím, ale mě to přijde dost zastaralá metoda, z amnio se dají poznat jen některé gen. vady a hlavně tyto vady vám můžou docela dobře vyloučit z podrobného ultrazvuku v Gennetu (Downův syndrom vylučují třeba z nosní kůstky a jiných znaků, které jsou na ultrazvuku dobře vidět) Já amnio odmítla, ale mě z něho spíš gynekoložka zrazovala (mám dobrou gynekoložku) a doporučila mi pro dobrý pocit jistoty podrobný ultarvuk 😉 dnes jsem ráda, když vidím malou zdravou i to pětiprocentní riziko bylo pro mne dost vysoké

jeudi
autor
23. únor 2009

mirjanka:mas pravdu taky uz me tam neuvidi 😉

johanda
23. únor 2009

mirjanko - máš pravdu v tom, že s DS se obvykle pojí (ale nemusí t) další vývojové vady (ta nosní kůstka, kardiovaskulírní vady atd) a podrobným genetickým uzv se dá riziko stanovené třeba tripple testy minimalizovat, ovšem ne vyloučit :(. Vyloučit se dá jedině na základě chromozomů - a chromozomy se dají odebrat jen z buněk nakultivovaných po odběru plodovky.
Jinak zajímalo by mě, o kolik může ten genetický uzv upravit (tj. zmenšit) riziko z tripplů -nevíte to někdo?

raady
23. únor 2009

Ahoj holky,
připojuji se k vám se svými "zkušenostmi" z amnio. Mě můj gynekolog mi doporučil amnio kvůli vyššímu věku (37let), úplně automaticky. Ale tripple testy mi vyšly vzhledem k mému věku úplně krásně. Ani nečekal na jejich výsledky a vypisoval mi žádanku na genetiku. Pohovoru jsem se nebránila ,ale s amniem jsem si nebyla jistá, bála jsem se. Ne bolesti, o sebe,ale o mimi a měla jsem pocit, že když odběr podstoupím, nedělám něco správného. ☹ Bohužel jsem také nevěděla o neinvazivní metodě v počátcích těhotenství. Byla jsem na 80% rozhodnutá, že na amnio nepůjdu, i když to bylo hoodně těžké. Můj manžel mi řekl, že si není jistý, zda se mnou zvládne vychovávat případně postižené děťátko.
Oznámila jsem rozhodnutí svému gynekologovi a nevěřila jsem svým uším a očím. Začal se chovat naprosto neprofesionálně a říkat mi, jak si to vůbec představuju podstoupit takové riziko a případně porodit postižené dítě. Je už v důchodovém věku a vyprávěl mi, když ještě nebyly takové vymoženosti jako ULTZ , odběry ....., kolik odrodil postižených dětí. Hrůza.Nesouhlasil ani s tím, že bych se chtěla rozhodnout podle výsledků krevních testů. Odešla jsem od něj, jako zpráskaný pes a dva dny jsem probrečela.
Na genetiku jsem jela, absolvovala ultz, pohovor a dozvěděla se krásné výsledky triple testů. Byla tam moc příjemná paní doktorka, která mi vše vysvětlila.... a pochopila mé velké váhání. Do ničeho mě nenutila a řekla mi, že jí mám zavolat do dvou dnů, jak jsme se rozhodli. Na amnio jsem nakonec nešla. U každého lékaře, ULZ- kardio, genet. ULZ jsem musela vysvětlovat, proč jsem odběr nepodstoupila. 😒 Dívalli se na mě (i mladí doktoři) jako na nezodpovědnou matku. Nevysvětlovala jsem, jen jsem v klidu a pohodě řekla, že jsme se tak rozhodli a rizika jsou nám známy. I můj gynekolog se nakonec zklidnil. Narodila se nám zdravá holčičkaím 🙂
Myslím, že rozhodnutí zda jít nebo nejít na odběr je věc každé maminky a odborné i laické okolí by ho mělo respektovat.

raady
23. únor 2009

Johando, když jsem byla na tom genetickém ultz (to už jsem měla napsáno ve všech papírech, že jsem odmítla amnio) lékař, který vyšetření prováděl, tak mi řekl, že toto vyšetření nikterak neupravuje výsledky krevních testů a nenahrazuje to vyšetření v podobě amnio. Napsal mi to i do lékařské zprávy, že mě o tom poučil. No nevím, jestli to byl jen alibismus... 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru