Amniocentéza. Mám jít či ne?

jeudi
20. únor 2009

jit na odber plodove vody ci ne??

jeudi
autor
23. únor 2009

mila raady nechapu ty lekare a hlavne ty mlade vzdyt mit postizene miminko je sice nestesti,ale je to kazdeho vec a doktori by meli respektovat vase rozhodnuti.hodne stesti s malou dcerkou...

mamidani
23. únor 2009

Ahoj holky,
i já přidám svůj zážitek.Jsem poměrně mladá,otěhotněla jsem v 25.letech.Štěpánka se mi narodila loni 2.1. den po mých 26.narozeninách.je zdravá a krásná.Ale tripl testy nám nevyšly zrovna tak jak jsme si mysleli ☹ .Mám skvělého dr,který mě i rodila doufám,že mu zdraví poslouží a provede mě druhým těhotenstvím aporodem.viděl,jak mě to trápí a promluvil si ose mnou o Gennetu a o kontrolním UTZ.o odběru vody mě nic neříkal,prý nebude netné.Tři týdny jsme čekali než přišel náš den D a jeli jsme do Prahy.velice milý pan doktor a také velice mladý,což nás dost překvpilo nám udělal ultrazvuk,ale ještě jsme neměli vyvynutou bránici tak si nás objědnal za dva týdny na další kontrolu.už jsme byli klidnější,nic nenašel,tak jsme se na druhou kontrolu i těšili.Přijeli jsme do Prahy 20tt.pan doktor řekl,že asi budeme mít holčičku,aloe že to nevidí jasně(malá se styděla,nechtěla se plně otočit) a už to vipadalo,že je vše o.k.,ale najednou si všiml,že je něco s pupečníkem.Chyběla tam jedna z cév která dodává miminku živiny.Normálně jsou ty cévy dvě a ještě jedna,která odvádí to špatné.manželovi se udělalo mdlo,já se hned zajímala co to znamená.Řekl,že to nemusí nic být,ale může.Že nás radši pošle za genetikem.Paní dr nás vzala okamžitě i když měla spoustu naobědnaných pacientů.Vysvětlila nám,že podle triple byto mělo být v pořádku,ale že u chybějící cévy je možné,že mimi bude špatně živené:Že nás do ničeho netlačí a že je jen na nás jak se rozhodneme,je to to poslední co pro nás můžou udělat abychom měli jistotu zda je vše v pořádku.ten den byl poslední na amniocentézu.Manžel nesouhlasil(měl strach,co si budem povídat já taky)Bála jsem se hlavně abych nepotratila.Ptala jsem se na to.paní dr mi řekla že to riziko tam je,ale většinou u žen,které mají problémy s krvácením,tvrdnutím břicha...prostě jsem to podepsala a hned mi dr bral vodu.Bylo to v poho,ani jsem to necítila.Druhý den jsem věděla,že nehrozí DS ani nic jiného a za další tři týdny,že je vše v pořádku.Hned druhý den jsem věděla,že to bude Štěpánka.Taky nám řekli,že jediné co je možné,je to,že malá bude mít malou porodní váhu,ale je to jedlík i teď a po porodu měla 51cm a 3200g.Myslím,že je na každém jak se rozhodne.Já toho nelituji a uvidíme jak bude probíhat druhé těhu....

mamidani
23. únor 2009

S lékaři v Gennetu jsem byla velice spokojená,příjemné a milé vystupování,super vybavení,perfektní přístup.Jen tak dál...

andykov
23. únor 2009

Já si taky nestěžuju na přístup lékařů v genetu, jsou výborný, moc milý a profesionální... Fakt super. Taky jim moc děkuju 😵 Jen mě překvapilo s jakým principem posílají na odběr plodovky každého. Nevím jak v Praze, ale tady u nás to berou jako kdyby se šlo na odběr krve za které nic nehrozí 😒 To se mi nelíbí. Ani plodovka nevyloučí všechny vady jen pouze ty chromozonální ☹ Naštěstí moje gyn.dr. mi sama řekla, že pro tohle riziko stačí gen.utz., který jsem samozřejmě dvakrát a ráda podstoupila 🙂

mamidani
23. únor 2009

andykov:souhlasím s tebou a musím říct,že mě můj dr.neposílal na odběr pl.vody,ale pouze na podrobný ultrazvuk.Ten je sice v Kolíně,ale radši mě poslal do Phy,protože je to přece jenom o něčem jiném.Oni už si nás tam pohlídali a mému dr.posílali podrobné zprávy.Takže ještě jednou díky všem z genetu jsou skvělí 😀

barunka9
8. dub 2010

obnovuji znovu toto tema...

Resim, zda ma, ci nemam podstoupit amnio. Mam gymekolozku v duchodovem veku, v nekterych vecech mi prijde opravdu lehce zastarala, ktera me chce poslat na amnio. Jedinym duvodem je ale muj vek 34let. Ze je to dle ni pokrocily vek na tehu mi uz naznacovala pri prvni kontrole a potvrzeni tehu, rovnou me chtela nechat doma na rizikovem, i kdyz mi nic nebylo). Absolvovala jsem NT screening v Gennetu, vse OK, tripple testy taky tam, opet vse OK, takze se mi zda, ze je zbytecne, abych podstupovala amnio jen kvuli tomu, ze v dobe porodu mi bude 35 let.

marketa137
8. dub 2010

Barunka 9, pokud NT a i trippl jsou ok tak bych na to fakt nešla. Osobně zasávam názor že amniocentéza jepřece jenom zásah do těla a pokud enni důvod tak proč zbytečně riskovat. Kdyby NT byl špatný tak bych já osobně šla na odběr choriových klků abych kdyžtak těhu mohla ukončit co nejdříve. Takže v tomhle případě je to fakt zbytečný roskování, když vše vypadá dobře. Pak je ještě důležitý ten UTZ ve 20tt 😉 .

barunka9
8. dub 2010

no ja si taky prave myslim, ze je to zbytecny absolvovat, kdyz zadne indicie nenasvedcuji, ze by melo byt neco v neporadku. NA velkej UTZ jdu za 14 dni, tak to by se taky neco kdyztak zjistilo. Jen nevim, do kdy se ta amnio dela, kdyby neco, jestli bych na ni mohla pripadne jeste jit po tom velkym UTZ.

marketa137
8. dub 2010

To nevim do kdy se dělá, ale mylsim že v Genetu už by sami při NT sami doporučili odběr kdyby bylo třeba. Já byla na genetice v 17tt a NT jsem měla ok a trippl taky a hned doktor říkal že by mě na plodovku nehnal, mě teda bude 30 ale že když vyjdou tyhle testy ok tak neni důvod. Sice pak na UTZ našli miminku cystičky v hlavičce ☹ , ale že když právě vše vyšlo ok tak to ani neřešili že prý sami zmizí a v 21tt byli pryč 🙂 . Max bych se zeptala v tom genetu a tam budou větší odborníci než starší gynekoložka 😉

barunka9
8. dub 2010

na ten UTZ jdu taky do toho GENNETU, tak se kdyztak zeptam.

ivarei
8. dub 2010

barunka - já osobně jsem do toho nešla, nám amnio doporučili kvůli cystičkám na mozku ve 20. týdnu, ale věřili jsme, že to bude v pořádku a kdyby vyšla amnio pozitivní, stejně bychom nešli na přerušení, protože míru poškození miminka kolikrát neodhadnou ani při narození a odběr je přeci jen dost rizikový. Chvíli jsem se trápila, jestli jsem udělala správně, když jsem podepsala, že odběr odmítám - nicméně po poradě s několika gynekology jsem se uklidnila, měli vesměs jednotný názor, že ideální pro odběr je 16. týden a pak je větší riziko potratu. Riziko je kolikrát dokonce větší, než riziko vývojových vad (riziko porodu dítěte s DS u 35 leté matky je 1:380, riziko potratu po odběru plodovky se uvádí od 1:200, nejčastěji 1:100 až 1:75, v našem případě - po IVF, ve 20. týdnu a s dvojčaty se uvádí 1:30). Nakonec na kontrolním ultrazvuku ve 24. týdnu cysty už nebyly. Držím palce při rozhodování. 🙂 🙂 🙂

barunka9
8. dub 2010

diky, ja uz jsem rozhodnuta, jen se spis ujistuju, ze jsem se rozhodla spravne. 🙂 Jsem v 19tt, na UTZ jdu ve 21tt, do te doby na plodovku urcite nepujdu, i kdyz jdu pristi tyden na normalni kontrolu, kde me ta moje mudr bude urcite presvedcovat, ze jsem stara a ze na amnio mam jit. 🙂

ivarei
8. dub 2010

Někdy mám dojem, že ti gynekologové přesvědčují, jako by se jednalo o jejich děti a ne o naše 🙂, proto jsem měla pořád potřebu se ujišťovat, že jsme rozhodli správně. Hodně štěstí na ultrazvuku 😉

barunka9
8. dub 2010

no nevim, jestli by se rozhodovali takhle u svych deti... mne prave nekdy prijde jako kdby si tak trochu delali alibi

collette
10. dub 2010

Nám amnio doporučili po španých triplech (riziko Downa 1:30, populační riziko pro můj věk 1:250 - 36 v době početí). Vždycky jsem si říkala, že když nás na to pošlou, tak půjdeme a že v případě, že se ukáže, že je mimi poškozené, tak nebudeme pokračovat, protože bych postižené dítě, ať se to někomu zdá sobecké jak chce, nezvládla. ☹

Jenže když došlo na lámání chleba, tak jsem se musela přesvědčovat, ale nakonec jsem šla. Nejhorší zážitek celého života, který jsem obrečela. Jednak to bolelo jak mrcha, druhak to dělali na dvakrát, protože jsem měla placentu přes celou přední stěnu, takže navíc strach, protože museli skrz ni. A když vidíte toho broučka, jak mává rukou směrem k té obrovské jehle, tak to také není příjemné. Jediné, co jsem zvládla byl výkřik "proboha, dej tu packu pryč!", který ze mě vyjel ani nevím jak. Doktorky se smály, mě teda do smíchu moc nebylo ☹

A pak tři týdny čekání na výsledky. Ty rychlé nešly, protože se do vzorku dostala moje krev.

Byla jsem blbá, blbá, blbá. Dneska bych se na to vykašlala, pokud by mi ty nadstandardní testy v prvním trimestru vyšly stejně dobře (1:3700). Hlavně, že jsem věděla, jak často jsou ty triply falešně pozitivní 😠 A navíc mi genetička řekla, že mi to vyšlo blbě v jednom jediném hormonu a ten se rád váže na tuk. Mám pěkných pár kilčo navíc, takže jsem ho místo v krvi měla ve špeku 😅

Dneska už bych se řídila jen těmi prvotrimestrálními testy...

Baru, já bych se v Gennetu optala, jestli by Ti nemohli doporučit nějakého genetika, pokud bys cítila potřebu dalšího potvrzení. Věk 34 let mi přijde opravdu jako ubohá indikace na amnio. Ten NT screening jsi měla i s odběry, nebo jen UTZ?

lucie777
10. dub 2010

Ahoj, nečetla sem vše, ale přidám svou trošku do mlýna..

NT screening nám vyšel dobře, tripple test vyšel abnormálně či jak to nazvali, prostě hraniční hodnota, takže mě poslali do Gennetu, byla sem rozhodnutá, že na plodovku nepůjdu, že si jen nechám od nich udělat přesnější ultrazvuk, kde mi potvrdí, že je vše ok, jenže na ultrazvuku našli ještě kratší ručičky a rozšířený mozkový komory, takže riziko Downa ještě vzrostlo, čímž mě tak vyděsili, že sem s plodovkou souhlasila. Dopadla dobře, ale na další kontrole v Gennetu se jím opět něco nelíbilo, cystičky na mozku, takže nás hnali do Hradce na magnetickou rezonanci. Tam nám řekli, že je to ok, že nechápou, proč mě tam vůbec posílali. To vše bylo až do 25tt, kdy už by potrat snad ani nebylo možný.

Pak sem se dozvěděla, že za amniocentézu mají přes 30tisíc Kč, takže ve většině případů jdou nejspíš jen po penězích. Příště celej Gennet pošlu do háje (a to sem už s odstupem doby hodně slušná) a budu věřit NT screeningu, navíc sem se v Gennetu setkala s naprosto nepříjemnýma a arogantníma lidma, co ani nic nevysvětlí, natož aby třeba trochu uklidnili. Gennet už NIKDY!!!

Omlouvám se za délku, snad to někdo bude číst, ale nedalo mi to se nevyjádřit. 🙂

eloana
10. dub 2010

Ahoj holky -ja teda s gennetem a aminocentezou mam opacnou zkusenost.
Take mi vysel screening dobre a tripple testy blbe.
Vubec me do plodovky nenutili ,vse nam vysvetlili. Udelali podrobny utz ,ktery sledali v poradku. Pa k jeste opakovali utz ve 21tt.
A naopak -sestra byla na plodovce v hradci -tam se vubec zadna konzultace s genetikem nekonala jen vyplnili dotaznik a ultrazvuk nedelali.

barunka9
12. dub 2010

collette - NT jsem mela komplet - UTZ i krev, pak mi tam za mesic (nebo tak nejak) jeste delali tripply, vse OK. Vysledky posilali moji doktorce. V Gennetu mi nikdo nic o amnio nenaznacoval, s tim akorat furt otravuje ta moje gynekolozka. No dneska k ni jdu na kontrolu, tak uvidim, s cim prijde. Pristi tyden jdu do Gennetu na tev velikej UTZ (21tt). Jinak muzu rict, ze zadne negativni zkusenosti z Gennetu nemam.

collette
12. dub 2010

baru - v tom případě bych se já osobně řídila těmi prvními výsledky, baba ať si nechá do břicha píchat sama 😠

barunka9
12. dub 2010

tak tak, collette 🙂
no tak jsem po kontrole, o amnio nic nerikala, tak nevim, proc ta jeji sestricka minuly tyden volala a plasila... mozna, ze Mudr. ani nevidela ty moje vysledky a koukala na ne az ted prod kontrolou... no to je fuk, jsem rozhodnuta stejne nejit, takze hotovo.

collette
12. dub 2010

baru - 🙂 tak hodně zdraví a štěstí!!!

barunka9
12. dub 2010

diky a diky za rady a nazory 🙂

berenika39
12. dub 2010

barunka, ahoj, jsem ráda, že to takhle dopadlo....věk už dávno není kriteriem pro AMC. Druhého syna jsem porodila v roce 2008 a amc jsem podstoupila ....dodnes si to vyčítám. Přesně jak píšeš - mám staršího gynekologa, prostě řekl - je vám už mooooc - 38 - půjdete na amc. Předem jsem si zjistila na porodnice.cz, že to už tak není, že když vyjde dobře prvotrimestr.screeening, není amc nutná, ani vzhledem k věku. Ani nevím, jak se to seběhlo. poslal mě do gennetu, na konzultaci s genetikem, všechno jen kvůli věku. Jinak byl malý naprosto ok.
Amc mi doporučili. Nevím proč, jiný důvod než věk neměli, přesto jsem šla - vyplašená, nervní,asi jsem se bála, že něco zanedbám...nevím, dneska už to neumím posoudit.
Týden po AMC byl peklo. Věděla jsem, že je to jedna z našich posledních šancí, strach fakt maximální. Měla jsem dráždivou dělohu, odběr plodovky to zhoršil, ležela jsem pár dnů smotaná na posteli a modlila se....a to všechno jen kvůli vlastní neznalosti a možná i ziskuchtivosti zdravotnického zařízení.
Dobře to dopadlo, po týdnu se vše uklidnilo a malého jsem donosila, je mu už rok a půl. Nechci ani domyslet......

collette
13. dub 2010

berenika - ten pocit znám ☹ Navíc když mě propoušteli po odběru, tak mi řekli, co mám a co nemám, hlídejte si kontrakce... Já sama jsem říkala "A co hořčík ve větších dávkách?" A oni na to, že to jako prevence není špatný nápad, tak ať ho teda beru... Chápete, že je to nenapadne indikovat samotné? 😠

barunka9
13. dub 2010

jak to ctu, tak jsem rada, ze nejdu... jesteze Vam to nakonec dobre dopadlo, uf!
ale na druhou stranu, kdyby byly nejake pochybnosti nebo spatne poredchozi vysledky, tak bych AMC podstoupila

berenika39
13. dub 2010

jj, sanozřejmě, že když je jiný důvod, než jen věk, má tohle vyšetření opodstatnění. ale sám o sobě věk ne!!!! než se začal používat prvotr.screening, bylo to jiné, triple testy nejsou spolehlivé a tohle bylo doplňující. ale dneska se už kolem 13.tt vychytají případné genetické nesrovnalosti , dokonce i ten triple test ztrácí význam. amc je jen doplnění při pochybnostech, ne že se někdo rozhodne a pošle vás. chtěla bych, aby tohle vědělo co nejvíc maminek, protože možná podstupují amc zbytečně a riskují.
jinak nijak význam amc nesnižuji, určitě to má smysl, pokud je k tomu důvod.

barunka9
13. dub 2010

uplny souhlas, proto jsem se tu ptala, ze mi prisel duvod jen kvuli veku ponekud zastaraly, navic kdyz jsem jeste takova mladice (34) 😀

collette
13. dub 2010

Já taky nechápu, proč při tak vysoké falešné pozitivitě nezruší screening pomocí triple testů a nenajedou na na ty prvotrimestrální... Možná to bude tím, že to zatím může dělat relativně málo pracovišť ☹ Ale měli by na tom zapracovat.

Amnio své místo má, ale i jeho výsledky kolikrát dokážou zamotat hlavu. Když jsme chodili s manželem na předporodní kurz, tak jsem tam slyšela příběh, jak paní prodělala na základě triple testů 3krát amnio s výsledky špatné-v pořádku-špatné, následné doporučení na přerušení těhotenství v prvním a třetím případě odmítla a teď má 3 děti, a to zdravé-postižené-zdravé. Tak se v tom koza vyznej. Kdyby se řídila jejich doporučeními, tak má dneska jedno postižené ☹

berenika39
13. dub 2010

asi je to opravdu tím, že ta pracoviště, která mohou dělat kombinovaný test v prvním trimestru potřebují certifikát - není asi jen tak ho získat pro běžné gynekology a asi je to i nákladné, velké nemocnice by asi nezvládaly testovat spádové oblasti, nevím, v tom se nevyznám, jen můj názor. každopádně to zavádění screeningu jde pomalu.
u té amc jde i o postoj rodičů - někdo je odhodlaný a připravnený dovést těhu do koce i v případě nepříznivých výsledků, někdo se smíří s ukončením, není to jednoduché, alespoň že to rozhodnutí je na rodičích. jen by se mělo opírat o jasný výsledek. to co píšeš je tedy vážně neštěstí...nebo vlastně štěstí? ty dvě zdravé děti určitě mamče dodávají hodně síly, starat se postiýené dítě musí být náročné a neumím si to představit, byť znám kolem sebe rodiny, které vychovávají děti s různým postižením. buďme rádi za zdravé děti, které máme doma, občas mě tu na koňovi deptají stupidní témata.....nechci odbočovat.
opravdu moc fajn je porodnice.cz s panem doktorem Kouckým, je to prfík, objektivní, celé těhu jsem to louskala 😉

collette
13. dub 2010

bere - naprostý souhlas... Měla jsem nějaké porodní komplikace, díky kterým jsem se seznámila s tolika smutnými případy, že si dneska říkám, vše, čím jsi si prošla je jen vánek, bylo to nepříjemné, ale zvládnutelné a dneska naštěstí snad už v pohodě a máš krásného zdravého kloučka a všechno ostatní je fuk... Jak se píše v Saturninovi, osud nám občas musí prokázat službu a vyhodit nás na mráz 🙂

nedávno se psalo v magazínu MF o porodech. Dr. Fait (skvělej porodník, měl mě rodit, ale byl zrovna pryč) tam mluvil o věřícím páru, který věděl, že jejich dítě bude po porodu žít jen pár minut a přesto matka dítě donosila, porodila a pak jí zemřelo v náručí 😢 Jsem proti jakékoliv demagogii a náboženskému fanatizmu, ale před takovými lidmi klobouk dolů. Já bych to nedokázala. Asi by mi přerušení přišlo snadnější ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru