Amniocentéza. Máte zkušenost?

emjee
5. říj 2006

omlouvam se, omylem jsem zrusila tema, ktere sice na modrykonik.sk uz bezi jinde, no na modrykonik.cz jeste ne - prominte

muzete pokracovat zde, pro jistotu kopiruji i prispevky ze zminene temy:

terra • Dnes o 10:58
Ahoj budoucí maminy, Zareagujte a napište zda jste toto vyšetření absolvovaly, kolik vám bylo let, když Vás na ni Váš lékař poslal, Vaše pocity, zda je to opravdu tak bezbolestné, jak tvrdí chytré příručky.Na toto téma jsem tady narazila v jiné rubrice, ale zatím nic moc info 🙂

dorotka • 21tt • Dnes o 11:14
snad ti pomoze aj tato tema 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

lamia • 20tt • Dnes o 12:54
Ahojky, sama jsem to nezažila, ale minulý školní rok jsem stážovala u Apolináře a viděli jsme jich několik, maminky si na bolest vůbec nestěžovaly, sestřička je upozornila na to,že jim odezinfikuje bříško a trošku to zastudí,pak je doktor píchne a protože žádná ani nepískla, tak asi to fakt nic nebylo. Navíc některé tam měly partnera, který je držel za ruku, doktor se je taky snažil rozptýlit a mluvil neustále o tom, co dělá, že už to bude a tak. Bylo to hodně rychle hotové, mamči říkaly, že se spíš báli toho, že je někdo píchá do bříška a samozřejmě i o mimi, ale žádná neříkala, že by jí to bolelo. Riziko potratu po amniocentéze je kolem 1%, ale zas na ní bezdůvodně neposílají,tak je to přijatelné. Jestli Tě to čeká, tak moc držím palce, ať je vše ok!!!

andrea73 • 1d, 23tt • Dnes o 17:57
Ahoj Terro, já jsem ji podstoupila a alespon mně to byla velice nepříjemná a tupá bolest. Ale podle mě je to individuální, někoho to bolí a jiného ne....a to ti řeknu, že mám vysoký práh bolesti. Je mi 33 let a vzhledem k věku jsem měla riziko 1:250, že bude postiženo Down. syndromem. Naštěstí se to nepotvrdilo. Na amnio jsem byla v 19 týdnu. Nejhorší je pak to čekání na výsledky ☹

Přeji Ti hodně stěstí a at Ti to dopadne dobře jako mně. 😉 🙂

danona • 1d, 38tt • Dnes o 18:04
Ahoj terro, amnio jsem podstoupila ve 20tt - teď jsem v 38tt, trvá to jen chvíli a dalo se to vydržet... je mi 29, měla jsem asi větší strach než jsem měla mít... 🙂 měla jsem 2x zlé výsledky z afp testu - byly vysoké, naštěstí amnio prokázalo, že je vše v pořádku. fakt nejhorší bylo čekat na výsledky., je to dlouhá doba. vyšetření jsem absolvovala v bratislavě na Kramároch, prováděl jej Doc. Hinšt. myslím, že se oplatí absolvovat to než být v nejistotě 😉 držím palce!!! 🙂

bobicek • Dnes o 19:52
baby, uz sa tu jedna amnio rozobera, chodte kuk tam, komplikujete to 😀 😠
---------------

jeste jednou se omlouvam

lucie.safrankova
12. zář 2008

To mi jen doktorka nabídla na té genetické konzultaci, že to mohu podstoupit pokud chci. Takže od svého doktora to nemám doporučené.

spetra
12. zář 2008

no to je jasné, že ti to nabídnou, nutit tě nemůžou... mě to doporučili na genetice a po souhlasu mě objednali do nemocnice...

ava
12. zář 2008

jak to vůbec je s tím, když ti zjistí, že dítě bude postižené? Navrhnou ti potrat? A člověk se pak má rozhodnout, i když je tam pořád šance, že si nechá vzít zdravé mimino...je to velmi zapeklité! Při odběru riskuješ potrat a pak se třeba i při špatném výsledku rozhodneš si ho nechat..tak to je lepší ty testy vůbec neabsolvovat, ne?

lucie.safrankova
13. zář 2008

Aha taky mě to doporučili na genetice a ty jsi pak něco platila nebo to bylo zdarma? Pro mě je bohužel finanční otázka důležitá, i když samozřejmě zdraví miminka je přednější.

petreva
15. říj 2008

Ahoj holky, právě se rozhodujeme, jestli amnio podstoupit nebo ne...trippl testy vyšli dobře, ale mám v rodině, tedy bratr mé mamky, má mentálně postiženého chlapečka + srdeční vada a ještě mají tělesně postiženou slečnu. Tak nevíme, jestli jít přes negat. výsledky nebo ne. Byli jsme na NT screeningu a tam vše v pořádku.
Nebyl jste někdo na poliklinice Jih? Jak to probíhalo a hlavně jak vám bylo?? Dík

lenule76
15. říj 2008

Zdravím všechny těhulky,
včera jsem podstoupila AMC. je mi 32 let, šla jsem na vlastní žádost. Po konzultaci na genetice se mě lékařka ptala zda bych měla toto vyšetření zájem, velice citlivě mi vysvětlila jak to probíhá. Vyčetření se dělá na soukromé klinice v Karlových Varech, dříve se jezdilo do Plzně. Měla jsem min % vady miminek, čekáme dvojvaječná dvojčata. Jsme v 5,5 měsíci těhotenství. Hodně jsem o AMC přemýšlela, a došla jsem k závěru, že raději ho podstoupím než být v nejistotě do konce těhotenství. Nemáme v rodině žádné zvýšené riziko ... žádný Down, vadu srdce apod. Pouze moje maminka a neteř (sestra má pouze stejnou matku, otce jiného) mají špatné dovírání chlopně či co a nějaký šelest na srdíčku. Ale jsou obě oki a nemají žádné porlbémy, neteř porodila zdravou holčičku. Maminky bratr zemřel v roce 1945 po porodu na salbé srdce, ale byl oto za války a v té době byla medicína v plenkách. Musím přiznat, že jsem měla veliký strach, mám panickou hrůzu z jehel, nesnáším pohled na jehlu jak proniká. Manžel jel se mnou, byl pořád u mě. Personál se choval velice super, byli jsme poučeni jak bude zákrok probíhat, podpeslaa jsem souhlas. Nejprve pan doktor provedl ultrazvuk, kde kontroloval miminka zda jsou oki, kontroloval srdíčko, velikost apod. Řekl nám i pohlaví .. budou to kluci. Musím přiznat, že manžel byl z toho úplně vedle a byl naměko, když viděl miminka na ultrazvuku, pro něj to bylo poprvé. Pak mi sestřička nastříkala bříško dezinfekcí, a šlo se na věc. Byla ve mě malá dušička. Proniknutí nebylo tak moc bolestivé, rozhodně menší než při odběru krve ze žíly, pak jsem cítila jen tupý tlak, trochu mě zevnitř svědilo bříško. Vytažení jehly jsem necítila vůbec. Při druhém píchnutí jsem průnik cítila více, ale dalo se to vydržet, jak odebírali vodu od druhého miminka tak to už bohužel bylo trochu horší, asi 3x mě to píchlo ..ale zase to nebyla žádná tragedie. Po celou dobu bylo vše kontrolováno lékaře přes ultrazvuk, vysvětlil mi, že je potřeba píchnout do místa kde je pouze voda ... po výkonu jsem dostala ještě injekci, mám negativní a prý je to prevence kdyby mimi měly 0 pozitivní. Po výkonu mi bylo dobře, nebylo mi salbo, nemotala se mi hlava, cítila jsem se dobře, hlavně ze mě spadly nervy.Moc mi pomohlo, že byl manžel se mnou. Pouze jsem byla unavená. Odpoledne a večer jsem prospala a musím být do konce týdne doma a ležet popř. moc odpočívat.
Ale rozhodně to není tak strašný zákrok jak jsem si myslela a ten strach nestál za to. Nepřipouštím si nějaké problémy, výsledky budou v pořádku, jen jsem chtěla mít jistotou. A za tu mi to rozhodně stálo jít na AMC.

kacka.va
15. říj 2008

petreva: pokud máš NT screening v pořádku, tak bych na amnio nešla.

petreva
15. říj 2008

Kacka, díky, právě na to myslím...na NT se "zjistí" riziko Dawnova sy, že? a jiné postižení??

rioko
15. říj 2008

ahoj holky taky přemýšlím jestli jít na amnio nebo ne...NT + screening ve 12 tt jsem měla negativní - projasnění 1.2, nosní kůstka byla krásně vidět, krev a všechno negativní. Teď mi v 16 tt vyšel tripltest pozitivní - zvýšené hcg, riziko 1:55 ( i k vůli věku - je mi 31). Dnes mi na genetice navrhovali odběr plodové vody, který jsem zatím odmítla. Za 3 týdny jdu na velký UTZ ve 20 tt, tak chci počkat jak to dopadne a pak se rozhodnout. Je to vymodlené těhu po IVF a mám strach z potratu, na druhou stranu bych se ráda připravila na variantu postiženého miminka. Fakt nevím jak se rozhodnout

lukin
15. říj 2008

rioko: Víš jak, já být tebou, tak zbytečně neriskuju potrat z amnio, a ta ti taky nezaručí, zda bude dítě zdravé.

lenule76
15. říj 2008

rioko: Je to velice těžké rozhodnutí ... ale já bych se potratu nebála. Pro mě by bylo důležité vědět zda je mimi oki. V dnešní době je riziko potratu po AMC 1%, někde jsem to četla nebo mi to na odběru říkala sestra. Hodně záleží na Tvé psychické pohodě, protože pokud psychicky v pohodě nebudeš tak to je pro Tebe i mimi veliká zátěž. Pak si myslím, že je velice důležité jak věříš lékaři a kde odběr probíhá, my jsme byli na soukromé klinice (hradí pojišťovna), také záleží na tom zda Tě nějaká "dobrá duše" nekrmí takovými zaručenými informace a zkušenostmi. Víš, jak jsem psala viz. výše .. mám fakt panickou hrůzu z jehel, musela jsem překonat ten strašný strach. Ale nelituji. Vůbec jsem nepřemýšlela o tom, že by miminkům ublížili, naopak vše je sledováno přes ultrazvuk, po odběru opět kontrolují stav miminek. Na genetice mi řekli, že na AMC nemusím, že je povinné až od 35 let věku. Také mi řekli, že od cca 28 let věku roste % riziko postižení miminka .. čím vyšší věk tím je procento vyšší. Vše záleží na Tobě, dobře si to vše rozmysli. To co píši je jen můj názor, myslím že vše záleží na těhulce jak se rozhodně, nikdo jí to nemůže vyčítat. A rozhodně si myslím, po konzultaci s lékařem, že AMC jistě odhalí vady (promiň lukin). Přeji Ti kldné rozhodování bez vlivu ostatních. Dej pak vědět jak jsi se rozhodla .. ale samotného odběru se opravdu bát nemusíš. Já jsem veliké bebíčko a bylo to celkem v pohodě, jako odběr krve. Měj se hezky. Zdraví lenka

evaje
15. říj 2008

rioko a na co ti vyšel pozitivní ten triple test?
Já měla ve 12tt riziko 1:8000, čili pohoda a v 16tt mi vyšel tripel 1: 45 na Downův sy. Bude mě 34 let.
První těhu bylo ukončené samovolným potratem, druhé mimi jsem rodila předčasně ve 33tt, tak se mě zdálo, že riziko 1% potratů po amniu je příliš vysoké. Na genetice i se svojí doktorkou jsme to fakt probírali a oni sami ( 3 lékaři nezávisle na sobě) mě ujistili, že triple testy nejsou zdaleka tak přesné jako screning ve 12tt a že na amnio nemusím. Oni jsou jen povinní ze zákona mě amnio navrhnout na základě výsledků, které mají opět ze zákona povinost udělat v 16tt (tripel testy). Paradox je, že přesnost výsledků z triplů je jen asi 70%, kdežto z I. trim. scriningu je asi 90%. Ale pro pojišťovny je levnější dělat jen ten v 16tt, protože je i na další genetické vady, kdežto test ve 12tt je jen na Downa.
Já teda nevím, jestli jsem to napsala srozumitelně, ale snad jo.
Miminko ještě není na světě a já nevím, jestli jsem udělala dobře, že jsem na amnio nešla. Výsledek by byl 100%. Ale rozhodla jsem se tak jak jsem se rozhodla. Opravdu jsem už 20 týdnů v mírném napětí, jak to dopadne, ale věřím, že dobře. U prvního syna jsem byla jen na triple testech a i když dr. tenkrát řekla, že jsou dobré, tak jsem měla stejné pocity, jako teď. Vždyť výsledky jsou pravdivé jen na 70%, tak byla 30% šance, že by se mohly seknout. Syn je zdravý a doufám, že bude i ten druhý. Strach o miminko budeš mít vždycky a nikdo ti nikdy neřekne, kterou variantu zvoli.
Rozhodovat se musíš sama, jen jsem napsala, jak jsem se rozhodla já.
Tak hodně štěstí

mirjanka
15. říj 2008

Mně je 35 a tak bylo rozhodnutí na mně ...jelikož chodím na gyndu do Vrchlabí, kde ke všemu přistupují velice citlivě, nechali na mém zvážení - riziko potratu zdravého dítěte mě děsilo, protože špatně přicházím do jiného stavu a zabít miminko jen pro jistotu, že nebude mít downa nebo roštěp mi přišlo dost riskantní...maminkám, kterým hrozí předčasný porod anebo potrat se to nedoporučuje vůbec...krásně se dá downův syndrom i rozštěp vyloučit na podrobném ultrazvuku - byla jsem v Praze na klinice sv. Klimenta ( vyloučí pak d. s. víc než na polovinu podle nosní kůstky a jiných znaků typických pro tento s.) Navíc moje kamarádka amni podstoupila a narodilo se jí dítě s genet. vadou, kterou z plodovky nelze určit...v televizi vysílali, že v blízké budoucnosti se bude moci vyloučit d. s. jen z testu krve...protože plodovka je přece jen riskantní - zatím je to věc výzkumu, ale na dobré cestě
Škoda, že jen málo lékařů doporučí podrobný ultrazvuk a honí maminky na amniecentézu ☹

mirjanka
15. říj 2008

Rioko - nestresuj se, špatně vyjde test mnoha maminkám a narodí se jim zdravé děti 🙂 Naopak tento test může být dobrý a pak se narodí miminko postižené...

petreva
16. říj 2008

RIOKO, můžu se zeptat, jestli máte nějakou genet. zátěž v rodině?Taky jsem si říkala, že počkám na utz ve 20tt a pak se rozhodnu, ale není pak pozdě? Jsme ve stejném týdnu 😵 V mém okolí byly tři holky, kterým vyšli testy pozit. a amnio negat. a teď už vozí kočárky se zdravíma miminkama...
TAky to obrcím ze strany na stranu...a jaké nemoci nebo spíš vrozené vady se dají z amnia "vyčíst"? Dawnův sy. a další?? Je pravda, že kdyby tenkrát teta šla na amnio, stejně by se na postižení jejího syna a mého bratrance nepřišlo, protože není genet. podmíněno.
A dá se poznat z veklého utz ve 20t také nějaké mentál. postižení? Mají miminka třeba nějaké typické znaky?
EVAJE, zanedlouho budeš svoje štěstíčko držet v náručí,moc přeju, aby vše dopadlo nejlépe jak může 😵

lukin
16. říj 2008

lenule: Jen bych tě trochu poopravila 🙂 Amnio může kdokoliv odmítnout, a to i žena po 35 letech 😉 A dále, jak jsi psala, že amnio jistě odhalí vady, tak to tady není pravda. Odhalí pouze některé, ale ne všechny. Znám dost lidí, kterým vyšlo amnio dobře a pak se jim narodilo miminko s nějakou menší vadou. A taky viz příspěvek mirjanky 🙂

lenule76
16. říj 2008

Ahoj lukin: díky za poopravení 😀 pokud by mi hrozil potrat tak bych samo také nešla, ale poku je žena na tom zdravotně v pořádku tak nevidím důvod proč by se neměla rozhodnout pro. Jak jsem psala viz. výše jedná se pouze o můj názor, ale zase souhlasím s tím zbytečně neriskovat. Nic nestojí za to, aby se ublížilo miminku. Vyhledala jsem nějaké články k tomuto tak vkládám odkazy:

http://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/3...
http://www.mineralfit.cz/clanek/182--amniocente...

Příspěvěk Mirjanky jsem si přečetla ... tak doufám, že naše miminka nebudou postižená. Nevím proč, ale AMC věřím ... i když jsme byli na ultrazvuku, lékař neshledal žádné odchylky, takže předpokládám i z tohoto hlediska bude vše oki. Pokud bychom měli v rodině nějaké závažní dědičné vady popř. onemocnění ... celkově bych uvažovala nad tím zda vůbec risknout přivést na svět miminko.
Přeji všem, aby jejich miminka byla zdravá, aby těhulkování probíhalo v pohodě a maminky si jej užívali.
Všechny zdraví Lenka

kacka.va
16. říj 2008

petreva: další se dá poznat třeba Edwardsův syndrom nebo růžné rozštěpy.
Mně dělal AMC přímo můj gynekolog, takže jsem byla úplně klidná.

rioko
16. říj 2008

holky díky moc za vaše názory.
Petrevo v rodině žádnou zátěž nemáme, sestra má 4 zdravé děti - a u jedné měla stejné špatné výsledky jako já, ale na amnio nešla
NA velkém UTZ ve 20 tt se dají zjistit větší tělěsná postižení, teda bych řekla i ty neslučitelná se životem, což je pro mě důležité. Dá se zjistit i větší vada srdíčka a podobné věci. Samozřejmě mentální postižení se nezjistí, ale to ani u amnio.Já jsem rozhodnutá si třeba nechat dítě i kdyby mělo dow syndrom, strach mám právě víc z nemocí, které by miminko nepřežilo. Slyšela jsem, že zkreslené výslekdy bývají právě i po IVF, které jsem podstoupila, tak nevím. Přijde mi divné, že by v tom 12 tt ty přesnější výsledky byly úplně ok a pak najednou v 16 tt byly o tolik horší, vady se dají přece poznat už v tom 12 tt - pokud něco není v pořádku, ne?
Jsem rozhodnutá počkat na ten velký UTZ, jdu k nějakému doktorovi který je v Brně opravdu kapacita a dělá to dost podrobně, věřím že se zaměří na všechno a zhodnotí oboje testy a pak se rozhodnu co dál. Vím, že 1% riziko potratu není tak moc, ale znám dvě holky které pak o zdravé mimi přišly a tak se mi fakt nechce riskovat. nemůžu otěhotnět přirozeně a tohle těhotenství bylo opravdu vymodlené a vydřené.

petreva
16. říj 2008

Rioko, právě proto,že NT a krev v 12t byla v pořádku, stejně jako u vás, tak asi s největší prvděpodobností zvolíme variantu nejít na amnio. Vím, jaké to je čekat až moc dlouho na miminko...a teď, když je v bříšku taky se mi ho nechce zbytečně ohrozit.
My jdeme na utz do ČB, všichni říkají, že je Čutka ve svém oboru taky dobrý, tak na to budu spoléhat.
Už jsi objednaná? Budu na vás myslet, máme stejně stará miminka, tak se mi to bude pamatovat 😵

rioko
16. říj 2008

Já tam jdu 5.11 a je to ještě pro mě dlouhé čekání. Navíc se za týden vdávám a tohe mi trochu kazí radost a těšení na svatbu, ale co se dá dělat
evaje mě to vyšlo nějak kombinované riziko 1 : 55 a to k vůli zvýšenému hcg - přitom v tom 12 tt jsem ho měla 1.30 a teď 2.52 a genetička mi tvrdila, že se musely spléct oni v tom 12 tt, že to neohlo tak vyrůst, ale pokud vím, spíš se pletou v tom 16 tt. Jinak v tom 12 tt mi přišlo riziko na down 1: 3400 v termínu a 1 : 760 zvýšené pouze vzhledem k věku matky

lendafe
16. říj 2008

Ahoj, právě mi volala sestra od mého gynekologa. Minulý týden jsem byla na krvi (biochem.screening) a dnes mi volala,že mne objednali na pondělí do nemocnice na vyšetření a aminocentézu. Je mi 31, jsem v 15 tt..Prý je to i kvůli věku,test byl pozitivní a tak nevím, jak přežiju do pondělí,protože si představuji horory.Navíc mám strach z amino a potratu.V lednu jsem spontáně potratila, teď v červenci otěhotněla,tak se obávám,že jsem asi v riziikovější skupině.Navíc stres a čekání na výsledky mi moc nepřidávají. Snažím se myslet pozitivně a říkat si,že vše je jen poplach a bude vše ok,ale moc mi to nejde. Držím všem palce a ať mi nikdo neříká,že těhotenství si užívá a že je to nejkrásnější období v životě ženy.Samý stres,vyšetření,čekání na výsledky, obavy....

lukin
16. říj 2008

lendafe: Když máš z toho takový strach, tak na amnio nejdi a je to 🙂 Přeju zdravé miminko.

petrolejka
16. říj 2008

Lendafe, nenech se stresovat a když máš pocit, že je vše OK, tak nechoď. Doktoři straší v dnešní době pořád a člověk se tím nesmí nechat vydeptat. Mně kvůli věku taky amnio doporučovali a nešla jsem. A mám zdravou holčičku. Spoustu kámošek kvůli falešně pozitivním tripplům hnali na amnio, ten stres co si zažily ... a všechny mají zdravá mimča. Takže je jen na Tobě, jestli prožiješ krásné těhotenství. Já prožila, protože jsem si to v hlavě srovnala a věřila přírodě. A už se těším na další ... Držím pěsti ... 😀 😎

lendafe
16. říj 2008

petrolejka,lukin: Dík za podporu a názor. Je to mé první mimčo,takže to asi moc prožívám 🙂 V pondělí uvidím, co mi řeknou.

mirjanka
16. říj 2008

tak ještě k podrobnému ultrazvuku - některé znaky dow. syndromu se dají vyčíst už na 1. ultrazvuku ve 13. týdnu, moje kamarádka byla před 10 lety na plodovce, a vady jí vyloučily, narodil se pak chlapeček s Apertovým syndromem - projevuje se srostlými zakrnělými - nevyvinutými prsty, hlavička nemá fontanelu, roste nepřirozeně nahoru...je to gen. vada z plodovky neurčitelná....ultrazvuk byl dost podceněný, protože kůstky na končetinách by měly být vidět...tato vada postihuje velmi málo dětí tak jedno na nějaké velkoměsto, teď už jsou kvalitní ultrazvuky a poznatky z nich vyšší

Tak k vývojovým vadám - vznikají jednak dědičností, ale také když se žena hormonálně léčí (třeba z důvodu absence menzes...všecky nepřirozeně dodané hormony můžou způsobit nějaké postižení)

lendafe, zkus se zeptat na podrobný ultrazvuk...nenech se odbýt, zdůrazni tvé rizikové těhotenství, projev přání podrobného ultrazvuku

lenkabu
16. říj 2008

lendafe:trochu drzy od tve dr te rovnou objednat na amnio 😠 Pro to se musis rozhodnout sama.Ja byla,ale je to fakt rozhodnuti kazde zeny.Dalsi variantou je geneticky ultrazvuk,urcite se da domluvit i v Plzni 😉

kacka.va
16. říj 2008

lendafe: a neobjednali tě jen do genetické poradny??

petreva
17. říj 2008

Lendafe, držím palce 😉
Mirjanka, dík za info. Pořád dumám, ale kloním se k variantě nejít na odběr...

lendafe
17. říj 2008

mirjanka : díky za radu, no zatím jsem vyklepaná,jak startka. Včera jsem se shodli s manželem,že na amino zatím nepůjdu.Zatím ani nevím,co se na krev. testech zjistilo a určite budu chtít ultrazvuk a pak se rozhodnu. Manžel jde se mnou, tak snad se nenecháme odbýt a pan doktor bude normální. Škoda,že jsem neřekla svému gynekologovi,že chci ultrazvuk ve 12 tt. Poslední mi dělal v 10 tt.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru