Amniocentéza. Máte zkušenost?

emjee
5. říj 2006

omlouvam se, omylem jsem zrusila tema, ktere sice na modrykonik.sk uz bezi jinde, no na modrykonik.cz jeste ne - prominte

muzete pokracovat zde, pro jistotu kopiruji i prispevky ze zminene temy:

terra • Dnes o 10:58
Ahoj budoucí maminy, Zareagujte a napište zda jste toto vyšetření absolvovaly, kolik vám bylo let, když Vás na ni Váš lékař poslal, Vaše pocity, zda je to opravdu tak bezbolestné, jak tvrdí chytré příručky.Na toto téma jsem tady narazila v jiné rubrice, ale zatím nic moc info 🙂

dorotka • 21tt • Dnes o 11:14
snad ti pomoze aj tato tema 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

lamia • 20tt • Dnes o 12:54
Ahojky, sama jsem to nezažila, ale minulý školní rok jsem stážovala u Apolináře a viděli jsme jich několik, maminky si na bolest vůbec nestěžovaly, sestřička je upozornila na to,že jim odezinfikuje bříško a trošku to zastudí,pak je doktor píchne a protože žádná ani nepískla, tak asi to fakt nic nebylo. Navíc některé tam měly partnera, který je držel za ruku, doktor se je taky snažil rozptýlit a mluvil neustále o tom, co dělá, že už to bude a tak. Bylo to hodně rychle hotové, mamči říkaly, že se spíš báli toho, že je někdo píchá do bříška a samozřejmě i o mimi, ale žádná neříkala, že by jí to bolelo. Riziko potratu po amniocentéze je kolem 1%, ale zas na ní bezdůvodně neposílají,tak je to přijatelné. Jestli Tě to čeká, tak moc držím palce, ať je vše ok!!!

andrea73 • 1d, 23tt • Dnes o 17:57
Ahoj Terro, já jsem ji podstoupila a alespon mně to byla velice nepříjemná a tupá bolest. Ale podle mě je to individuální, někoho to bolí a jiného ne....a to ti řeknu, že mám vysoký práh bolesti. Je mi 33 let a vzhledem k věku jsem měla riziko 1:250, že bude postiženo Down. syndromem. Naštěstí se to nepotvrdilo. Na amnio jsem byla v 19 týdnu. Nejhorší je pak to čekání na výsledky ☹

Přeji Ti hodně stěstí a at Ti to dopadne dobře jako mně. 😉 🙂

danona • 1d, 38tt • Dnes o 18:04
Ahoj terro, amnio jsem podstoupila ve 20tt - teď jsem v 38tt, trvá to jen chvíli a dalo se to vydržet... je mi 29, měla jsem asi větší strach než jsem měla mít... 🙂 měla jsem 2x zlé výsledky z afp testu - byly vysoké, naštěstí amnio prokázalo, že je vše v pořádku. fakt nejhorší bylo čekat na výsledky., je to dlouhá doba. vyšetření jsem absolvovala v bratislavě na Kramároch, prováděl jej Doc. Hinšt. myslím, že se oplatí absolvovat to než být v nejistotě 😉 držím palce!!! 🙂

bobicek • Dnes o 19:52
baby, uz sa tu jedna amnio rozobera, chodte kuk tam, komplikujete to 😀 😠
---------------

jeste jednou se omlouvam

andykov
21. lis 2008

Tak to gratuluji evi 😵 Koukám, máte to krásně vyrovnaný 🙂

petreva
22. lis 2008

Holky občas nakouknu...Evi, hočička?? Krása!!A zdravá!!

kristynka74
22. lis 2008

Ahoj vsem! Mam dotaz... Kdy se musi na amniocentezu? Ziju v zahranici... Doktorka mi rekla, ze pokud mi vyjde dobre bitest, tak to neni treba... Muzete mi prosim napsat, jake testy jste podstoupily pred amnio? Je mi 34 a bitest vysel naprosto dokonale... Diky!

petreva
24. lis 2008

Kristynka, u nás se chodí na krev kolem 12t a pak kolem 15t (to jsou tzv. trippl testy) a podle výsledků se buď odesílá na amnio. Také doktoři posílají při stáří maminy víc jak 36 (tý jo, nebo 34??) v době porodu, jelikož s věkem roste riziko zejm. Dawnového sy. Ale odmítnout můžes samozřejmě vždy, není to povinnost.

jmisa
26. lis 2008

Hranice je 35 let, mi dneska říkala doktorka.
Já mám 37, takže nás amnio nejspíš čeká, ale zatím je to ještě daleko.

petreva
27. lis 2008

Jmisa, dík za upřesnění, nevěděla jsem...jsi na začáku, ale přeju ať vše dobře dopadne!!! 😵

mirjanka
27. lis 2008

Krystynko...u nás je hranice 35 let, v zahraničí okolo 37 let..mně přesvědčila gynekoložka, že nejsem ještě v takovém věku, abych amnio podstupovala...je tu totiž riziko potratu i když malé nebo rizikového těhotenství, testy v 16 týdnu vyšly dobře, pro uklidnění mě zaslala na podrobný ultrazvuk na Gennet - kliniku sv. Klimenta do Prahy, kde podle některých znaků vyloučí D. syndrom a roštěpy ...většina lékařů doporučí ale opak - na amnio jít ☹

kristynka74
27. lis 2008

Moc diky za odpovedi... Jsem z toho trosku zmatena, protoze doktorka mi rekla, ze tripltesty uz se nedelaji, protoze to vzdycky vychazelo blbe... pry je tu nahradil tzv. bitest- meri krev a na UT pak meri temeno hlavy mimca a jeste spoustu jinych veci. Na zaklade statistickych udaju pak vypocitaji pravdepodobnost, ze dite ma chromozomni poruchy. Me to downa prakticky vyloucilo.
Moje sestrenice, co je tehotna v CR mi ale tvrdi, ze byla na bitestu i na tripltestech... Je to pravda, ze se dela oboji? Nebo za bitest povazuje ty krevni testy? Na bitestu jsem byla ve 13 tydnu- vysledky mi dali hned a dokonce bylo videt i pohlavi... kluk jak buk 😉 Na amnio se mi moc nechce... znam holku, co kvuli tomu prisla o mimco.
Doktorka mi napsala dalsi dva UT- jeden ma zkoumat vnitrni organy mimca a druhy srdecni funkce...

elana
27. lis 2008

V ČR se bitest nedělá, v současnosti optimální skríning je tzv. integrovaný skríning s tímto postupem:

10.tt odběr na PaPP (je-li nízký, je možným markerem patologie těhotenství a to ne nutně zrovna chromozomální vady, ale jakéhokoli problému)

13.tt uzv měření NT (šíjová oblast mimča, je-li vyšší než 2,5mm-to kolísá pracoviště od pracoviště, ale zhruba je to průměr), zas se to považuje za pozitivní marker tentokrát už chromozomální vady (hlavně Turnerův a Downův sy), plus se k tomu většinou pátrá ještě po nosní kůstce, 85% plodů s Downem ji nemá, ale neznamená to nutně, že když ji dr. nevidí, že je mimi Down!)

když vyjde tenhle I. trimestrální skríning pozitivní (tj. špatně PaPP nebo NT či oboje), doporučuje se odběr choriových klků (CVS)

16.tt (plus mínus) triple testy (AFP, uE3, hcg). Ačkoli často falešně pozitivní, což je blbý, tak dodnes je nic nenahradí hlavně proto, že se tam měří ten AFP, což je marker rozštěpových vad.

Takto provedený skríning, tj. I. oběry, ultrazvuk a II. odběry mají 95% záchytnost Downova syndromu. Ne každý dr. rutinně PaPP nabírá a ne každý posílá na měření NT, takže to je v případě zájmu dobrý si zjistit a případně zajistit. Triple testy patří naopak do zavedené praxe.

20.tt genetický ultrazvuk, zkoumá vnitřní orgány

Všechny prenatální vyšetření je třeba ukončit do 24.tt, což je hranice pro případné ukončení těhotenství z genetické indikace.

elana
27. lis 2008

Upsala jsem se, triply se berou většinou ve 14.tt.

kristynka74
27. lis 2008

elana: Diky... dokonala odpoved! 😉

zanis
16. pro 2008

Ahoj holky,

me ceka AMC dnes. Byla jste nektera na amnio na poliklinike v Petrovicich (Praha 9)? Kdyz jo, napiste, prosim, prosim, jake to je.

Mam hrozny strach...

lucielb
28. bře 2009

Mrzí mě, co se ti stalo, já jsem málem potratila ale......https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

miky123
29. bře 2009

ahojte,

lucieb:Je opravdu dobré že jsi to napsala.

Já už mám 2děti,a ještě se snažíme omimčo.
Když se nám to podaří,tak budu taky patřit do té skupiny na AMC-kvuli věku.
Jsem ale rozhodnutá že bych toto podstoupila až pokud by vyšly špatně tripl testy.

p.e.t.u.l.k.a
30. bře 2009

Ahojky holky mám takový dotaz: Po jaké době po odběru plod. vody se může znovu sexovat? Dr mi napsal, že 14 dní mám mít maximalní nezatížení a dneska je to 14 dní, tak myslíte, že už by jsme mohli? 😀 😵

sabinina
11. črc 2009

Ahojky holky,
v uterý jsem podstoupila odběr plodový vody,zákrok byl v pohodě,nic mě ani nebolelo.Včera mě začalo bolet břicho,občas jím projela mírnější ostrá bolest.Nevím jestli se něco neděje,doktorka nás upozornovala,že to může bolet nejvíc třetí den..jaké máte zkušenosti vy?jinak nekrvácím.Děkuju za odpovědi.Hezký den

evanek77
11. črc 2009

sabi,
mne to pobolívalo u obou odběrů, které mám za sebou, po třech dnech se to dík magneziu zmírnilo, ale určo vydrž ležet a šetřit se 😉 😉 😉
držím palečky všem na dobré výsledky 🙂
petulko,
my dva týdny ani nedodrželi, ale týden jsem fakt poctivě ležela, pak už jsem se cítila dobře, tak jsem zkusila procházky a když to bylo OK, tak jsem šla i do tulení 😀

hanula11
11. črc 2009

Mně v květnu řekli, že po amn. mám týden dodržovat klidový režim, nezvedat žádné těžké věci, raději nevařit ani neprat (asi jde hlavně o to nenamáhat bříško). 3 dny jen polehávat, kdyby začalo špinění nebo velké bolesti, dostavit se na gyn. oddělení na kontrolu. Chce to být v klidu, ono to bude určitě OK, hezký večer, držím pěsti 🙂

sabinina
12. črc 2009

Ahojky Hanulo,
tak doufám,že to bude dobrý,dneska je to o dost lepší.Je pravda,že teda opravdu poctivě ležím.. 🙂

Evanek:u nás je to horší,že mám doma malou holčičku..ta je ted na prazdninách,dneska přijede a ráda se mazlí a chce se chovat..takže jí to budu muset vysvětlit.. 🙂 Jinak jsem koukala do albíčka a musím pochválit fotečky,moc ti to sluší.

misicka455
13. črc 2009

Ahojky holky, tak mě toto vyšetření čeká v pátek a mám starch 😒

saronka
13. črc 2009

misicka..mám to za sebou a nemáš se čeho bát..ale je fakt, že kdaž jsem tam šla..moc jsme se klepala..uvidíš..dopadne to dobře..
jnak mi po odběru nic nebylo žádné bolesti a tak.. snažila jsme se opdočívat ale neležela jsem jenom... doktor v gennetu mi řekl, že nemusím uplně ležet jen prostě odpočívat a šetřit se..

misicka455
13. črc 2009

Možná se tak ani nebojím samotného zákroku jak vysledů 😒 Vám to koukám vyšlo dobře 😉

klara.t
13. črc 2009

Mysicko, už jsem to psala ve vedlejší diskuzi. Je to podobné odběru chor.klků, jen se doktor trefí trochu jinam. Tím odběrem jsem si prošla a bylo to v pohodě. U zubaře zažiješ více bolesti. Musíš si říct: co bych pro toho svého prcka neudělala. Mě také nařídil týden klidu, ale já dělala vše co předtím. Koukala na TV, šla na procházku, uklízela, dala prát, i jsem to pověsila atd., nic těžkého, ale přesto jsem neležela. Dokonce jsme měli manželské povinnosti 🤐 a to hned druhý den ráno a další den zas...opatrně, ale na psychiku to bylo fajn. Takže žádný strach. Buď po tom opatrná, nedělej nic těžkého, ale nepřeháněj to, protože to je zase mnohem horší na psychiku.

misicka455
13. črc 2009

Klarat díky 😉

saronka
14. črc 2009

Misi jj člověk se bojí, ale udělají ti ultrazvuk a ten mě dost uklidnil.jinak bolí to stejně jako když ti berou krev.. prostě to štípne..mě pak dali do zadku protilátky a řeknu ti bolelo to asi 10x víc.. člověk neví do čeho jde... ale uvidíš všechno i ty výsledky dopadnou dobře..držím moc palce..

sabinina
14. črc 2009

misicko:neboj se,zákrok sám o sobě nic není.Doporučuju z vlastní zkušenosti,pokud potom můžeš,opravdu odpočívej.Já jsem to trochu flákala a pak mě bolelo břicho a měla jsem strach,jestli je všechno v pořádku..takže další nervíky.. ☹ Tak držím v pátek palečky,dej vědět,jak jsi dopadla,určitě,to bude všechno v pořádku. 😉 🙂

misicka455
16. črc 2009

Holky možná blbá otázka můžu se normálně před tím zákroke najíst i když nevím zda do sebe něco dostanu 😉

bsik
16. črc 2009

Misicko, můžeš. A neboj, vůbec nic to není - i když vím, že se bojíš víc toho výsledku než samotnýho zakroku 😢 Budu ti moc držet palečky. Jsou to děsný nervy, ale musíme to tak brát.... 😒 Já byla na AMC minulý pátek.

misicka455
16. črc 2009

Dík moc doufám, že se z toho nezbalzním 😉

Takže teďka čekáš na vysledky nebo už nějaké máš?

bsik
16. črc 2009

Výsledky už jsem měla na netu od včerejška ale já pako jsem zadávala špatný heslo, tak jsem se až dneska ráno konečně dočetla, že čekáme zdravého chlapečka 🙂 🙂 🙂 Koukám, že jsei z Brna.....kam na to jdeš?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru