Amniocentéza. Máte zkušenost?

emjee
5. říj 2006

omlouvam se, omylem jsem zrusila tema, ktere sice na modrykonik.sk uz bezi jinde, no na modrykonik.cz jeste ne - prominte

muzete pokracovat zde, pro jistotu kopiruji i prispevky ze zminene temy:

terra • Dnes o 10:58
Ahoj budoucí maminy, Zareagujte a napište zda jste toto vyšetření absolvovaly, kolik vám bylo let, když Vás na ni Váš lékař poslal, Vaše pocity, zda je to opravdu tak bezbolestné, jak tvrdí chytré příručky.Na toto téma jsem tady narazila v jiné rubrice, ale zatím nic moc info 🙂

dorotka • 21tt • Dnes o 11:14
snad ti pomoze aj tato tema 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

lamia • 20tt • Dnes o 12:54
Ahojky, sama jsem to nezažila, ale minulý školní rok jsem stážovala u Apolináře a viděli jsme jich několik, maminky si na bolest vůbec nestěžovaly, sestřička je upozornila na to,že jim odezinfikuje bříško a trošku to zastudí,pak je doktor píchne a protože žádná ani nepískla, tak asi to fakt nic nebylo. Navíc některé tam měly partnera, který je držel za ruku, doktor se je taky snažil rozptýlit a mluvil neustále o tom, co dělá, že už to bude a tak. Bylo to hodně rychle hotové, mamči říkaly, že se spíš báli toho, že je někdo píchá do bříška a samozřejmě i o mimi, ale žádná neříkala, že by jí to bolelo. Riziko potratu po amniocentéze je kolem 1%, ale zas na ní bezdůvodně neposílají,tak je to přijatelné. Jestli Tě to čeká, tak moc držím palce, ať je vše ok!!!

andrea73 • 1d, 23tt • Dnes o 17:57
Ahoj Terro, já jsem ji podstoupila a alespon mně to byla velice nepříjemná a tupá bolest. Ale podle mě je to individuální, někoho to bolí a jiného ne....a to ti řeknu, že mám vysoký práh bolesti. Je mi 33 let a vzhledem k věku jsem měla riziko 1:250, že bude postiženo Down. syndromem. Naštěstí se to nepotvrdilo. Na amnio jsem byla v 19 týdnu. Nejhorší je pak to čekání na výsledky ☹

Přeji Ti hodně stěstí a at Ti to dopadne dobře jako mně. 😉 🙂

danona • 1d, 38tt • Dnes o 18:04
Ahoj terro, amnio jsem podstoupila ve 20tt - teď jsem v 38tt, trvá to jen chvíli a dalo se to vydržet... je mi 29, měla jsem asi větší strach než jsem měla mít... 🙂 měla jsem 2x zlé výsledky z afp testu - byly vysoké, naštěstí amnio prokázalo, že je vše v pořádku. fakt nejhorší bylo čekat na výsledky., je to dlouhá doba. vyšetření jsem absolvovala v bratislavě na Kramároch, prováděl jej Doc. Hinšt. myslím, že se oplatí absolvovat to než být v nejistotě 😉 držím palce!!! 🙂

bobicek • Dnes o 19:52
baby, uz sa tu jedna amnio rozobera, chodte kuk tam, komplikujete to 😀 😠
---------------

jeste jednou se omlouvam

madelen
24. zář 2010

@adrous teda jo, ta maželova sestřenka si musí užívat, ta musí mít nervy ze železa ☹ . Vím, že se Ti muselo hodně ulevit, mě tenkrát taky a to byl tepve 13tt ale mě před samotným potratem bylo hrozně zle,měla jsem pocit, že to ani nepřežiju, ještě jsem netušila, že o mimi přijdu. A pak se mi po zákroku udělalo dobře , týden jsem si probrečela a pak bylo líp a líp. I když na mimčo nezapomenu. A kdy vám doporučili další snažení ?

adrous
24. zář 2010

no v lednu děláme genetický testy a po výsledku snad už budem moct 😵 😵 😵 😵 😵 začnu pít kontryhel a uvidíme 🙂 😉

madelen
25. zář 2010

@adrous Já pila kontryhel poctivě skoro celý šestinedělí,koupila jsem si sypaný, prý je kvalitnější. Ať genetika dopadne dobře 🙂

adrous
25. zář 2010

@madelen díky já si kupuju kontryhel v jednom krámku s bylinkama a vždycky sypaný 😵 😵

nadik
11. pro 2010

@slavicky Ahoj četla jsem tvůj článek ohl výpočtu testů a zaujalo mě to, jelikož se mi stal podobný případ...
Po odběrech (krve po 16tt) si mě zavolali z Gennetu a že test mi vyšel pozitivní a to 1:160, po rozhovoru jsme se dopracovali k tomu,že když jsem řekla datum poslední menzes lišil se test asi o 4 dny.... tudíž jsme se po neochotném přepočtu dostala do negativní, ale na hranici... 1:650. Doktorka mě poslala na UT do Podolí a tam bylo vše v pořádku jen Echo focus v levé komoře srdeční což je jakési smítko které po porodu samo zmizí.... Tam mi bylo řečeno,že Amnio není nutné, takže jsem se radovala a s výsledky šla zpět na genetiku, kde ale pí doktorta váhala a nevěděla co semnou strašila mě a uklidňovala zároveň a ať se rozhodnu přes víkend. Pro jistotu už mě objednala, jelikož budu 22týden je nejvyšší čas.... Vůbec nevím co dělat, je to od ní šíleně neprofesionální dát mi vybrat když jako laik tomu nerozumím. Mám doma zdravou 2,5 letou holčičku a teď by to měl být chlapec tak vůbec nevím co stím.... Bojím se nato jít nervy a ležení..., ale zároveň toužím vědět jak to je. Ale proč to píšu, zajímalo by mě, jak jsi se nakonec rozhodla ty???? Šla jsi na Amnio na nebo na něco jiného?

jeta
2. dub 2011

Ahoj všechny ženy. Je mi 32 a čekáme čtvrté. Za týden jsem objednaná na odběr plodové vody. Nikdy jsem na tom nebyla jelikož jsme měly krevní testy u všech tří dětí v pořádku. Prý mi teď vyšla v krvi jen jedna hodnota jinak než má být a teď nevím jestli jsem se nepřeslechla zda-li mám pozitivní AFP nebo může existovat i AXP spíš věřím tomu prvnímu po čtení na netu. Nevím ani poměr ani jestli máme zvýšenou nebo sníženou hodnotu. Jen se toho taky děsím. Doktorka mi sice řekla, že nejde o nic dramatického, ale já tomu tolik nevěřím. Jsem trochu plašan žádné vady nemáme v rodině ani u manžela. Jen se chci zeptat jestli někdo neví, co nám budou vlastně zkoumat? Všechny děi byly zdravé, donošené včas porozené a žádné potraty neznám. Tak nevím co máme vše špatně.

lennyna
2. dub 2011

@jeta ahoj, jestli Tě můžu trošku uklidnit, tak mám dvě děti, první holčičku jsem měla v 35letech a vše včetně testů bylo v pořádku, ve 36letech jsem měl druhé těhotenství s chlapečekem a vyšly mi hodně špatné testy, takže nám byla doporučena amniocentéza. Plašila jsem stejně jako ty, i přes fakt, že nám primář na genetice vysvětlil, že opravdu jen malé procento ve finále je opravdu postižené miminko. Jednu z nejvtěších rolí v tabulce kde se semelou všechna možná měření atd, hraje věk, což by mohlo klidně hrát i u Tebe. Každopádně amniocentéza vůbec nebolí (já ji osobně pocítila jako lehce nepříjemný tlak) a poté máš výsledky, které Tě uklidní. Držím palečky a neboj, vše dobře dopadne!

kutcher
2. dub 2011

@jeta Nemáte špatně nic, to jen ty tabulky jsou na ho... 65% falešně pozitivních těhu mluví za vše, já si radši připlatím za screening a vyhnu se tomu, protože to, co jsem zažila u odběru plodovky za bolest nepřeju nikomu. Jo, byla to souhra blbejch náhod a málokdo to zažije, ale i tak už jim o bezbolestnosti nevěřím nic. Tobě přeji, ať to nebolí, jako že 98% maminek to, co já, naštěstí nezažije - byly tam vadný ampule, který neodsávaly a tak mně provedli odběr manuálně stříkajdou a když se pro ni otáčeli, drncli mi loktem do tý zapíchlý jehly, takovejch ku.ev a pí. ze mě ještě nikdy nevylezlo - už to píchnutí mě dost bolelo, jako když mi probodli močák a pak tohle... ty to budeš mít určo ok, ale víš co, já už ne-e.

lennyna
2. dub 2011

@kutcher máš pravdu, ale některé věci se bohužel sreeningem odhalit nedají ☹ já měla taky informace že některé maminky to bolelo, hodně asi záleží i na nemocnici a hlavně doktorovi co odběr provádí.

jindrolinek
3. dub 2011

Ahoj, ráda bych poprosila o radu a zkušenosti. Minulý týden jsem byla na NT screeningu ve 12tt+6 se závěrem: negativní. Všechny hodnoty v normě, riziko na DS 1:2245. Byla mi doporučena genetická konzultace kvůli věku - 38 let. Genetička mě posílá na amnio, riziko z věku je prý hodně vysoké (1:112). Mám pocit, že ji výsledky z NT screeningu vůbec nezajímaly, jen můj věk. Mám doma už zdravého chlapečka (4 roky). Obě děti jsou vymodlené, počaté pomocí IVF a já se bojím riskovat, že díky amnio přijdu o zdravé dítě. V prvním těhotenství jsem si dost vytrpěla kvůli hematomu, hodně jsem krvácela, v tomto těhotenství zatím žádné problémy nemám. V rodině žádné gen. zatížení taky nemáme. Vím, že stoprocentní jistotu na chrom. vady mi dá jen amnio, NT screening jen 90-95%. Mám týden na rozhodnutí, jsem úplně mimo a mám hrozný strach. Poradíte, prosím?

m1rti
3. dub 2011

@jindrolinek Já jen napíšu svoji zkušenost, rodila jsem ve 40 letech, na amnio jsem šla dobrovolně, po dvou zdravých dětech jsem nechtěla nic riskovat. Nejdřív byl pohovor s genetičkou, ta mi řekla, že to riziko potratu je tak nízké že nemá smysl se o něm bavit, a když už k něčemu takovému došlo, tak plod zdravý nebyl. Dost mě tím uklidnila. To vyšetření aspoň moje zkušenost je taková, že bylo naprosto bezbolestné, já ani nic necítila a už z ultrazvuku mi p. doktorka řekla, že to vypadá dobře, ve většině případů už vizuálně je vidět když nějaká zásadní vada je .... za 10 dní mi mailem došel výsledek, bylo vše v pořádku. Já tam šla pro můj klid, sice se amnio dělá dost pozdě, ale snad mě tady nikdo neodsoudí, na výchovu postiženého dítěte bych si opravdu netroufla. Snad ti moje zkušenost pomůže. Já bych spíš měla strach tam nejít. Moc držím palce ať všechno dobře dopadne.

jeta
3. dub 2011

@emjee Ahoj ženy. Je mi 32 let a příští týden mne to čeká taky tento odběr. Čekáme čtvrté a před tím jsme se s tím ještě nesetkali ani žádné potraty nemám za sebou. Mám z toho strašný strach. Paní doktorka mi sice řekla, že se o žádné drama nejedná, ale mám z toho hrůzu po tom co vše jsem četla na netu. Buď jsem se přeslechla takže máme z krve pozitivní hodnotu AFP nebo AXP nevím existuje tato hodnota nebo ne? Prý je rozdíl malinký. Už nevím co si o tom mohu myslet.

jeta
3. dub 2011

Nemůže to být ovlivněno ta plodovka tim, že jsem teď mezi holčičkou nestihla ani menstruovat a hned po odkojení jsme otěhotněli. Nemá to vliv na tu krev. Nemá tu s tím někdo nějakou zkušenost? Na netu jsem se i dočetla, že se právě nemusí shodovat krev s datumem porodu tudíž i s přesným týdnem těhotenství.

zuzka72
3. dub 2011

@jeta ahoj, ničeho se neboj, já byly s oběma dvojčaty na amnio a nakonec se neprokázalo nic, byly to jen zkreslené hodnoty, ale dělali hrozny bu,bu,bu a já se bála a to moc, jelikož mi řekli, že jeden plod je pošlozený...no však mrkni do alba mám to tam někde zdramatizované, a neboj se, bude to dobré... 😉

fiallinka
3. dub 2011

@jeta mělo by asi v tomhle případě vycházet ze stáří plodu dle ultrazvuku ve 12. týdnu (cca), to by mělo být nejpřesnější. Ale jinak - zvýšené AFP, pokud to nepletu, signalizuje možnost rozštěpových vad, a ty se v dnešní době zjistí téměr na 100% z dobrého ultrazvuku, kvůli tomu není ani nutná amniocentéza - jestli z ní máš velký strach, zkus se na to ještě jednou informovat...

jeta
4. dub 2011

Díky za vaše zkušenosti. Uvítám další názory a zkušenosti.

jeta
4. dub 2011

Pokud bych měla AFP snížené, co to potom znamená i když říká doktorka, že je to malinko ale nevím jestli mám hodnotu zvýšenou nebo sníženou.

jeta
4. dub 2011

Asi zkratka AXP nic neznamená a asi ani neexistuje nebo se s tím někdo setkal. Pokud ano prosím napište mi oč kdyžtak jde. Pořád se toho děsím. Třikrát v pohodě a teď po deseti měsících bum a to je po čtvrté. Je pravda, že menstruace opravdu tentokrát neproběhla u ostatních jsem to vždy stihla.

veruka
4. dub 2011

Jeto,Fialinka má pravdu co napsala,AFP-to 2.jak píšeš ty neexistuje a AFP signalizuje rozštěpy a to jde poznat na ultrazvuku.Tak si myslím,že pokud to je jen tohle na plodovku bych asi nešla.Ale záleží na Vás.Jinak menswes s tím nemá nic společného,to s odběrem plodovky nesouvisí.Zkus se domluvit s genetičkou co Ti řekne a jaká jsou rizika.

adenka84
7. dub 2011

Ahoj holky,
je mi 27 let...jsem porvé těhotná...na miminko jsme čekali 4 roky...nakonec se zadařilo po 3.IVF...
na plodovku jdu 29.4.jdu na ní zdůvodu manželovo odchylku v chromozomu...je zdarvý, v ničem mu ta odchylka nebrání..ale na plodovku jít musím, jelikož se musí vyloučit to, že miminko nebude mít žádnou jinou chromozomální vadu...buď musí mít chromozomy jako já a nebo jako manžel...žádnou jinou varianto mít nesmí..
chci se zeptat, zda je tu nikdo se stejným problém ajk vám dopadli výsledky...
a jestli je tu nikdo kdo plodovku podstupoval na gentice v Plzni u Lošanů
Děkuji vám...a všem vám držím palce, aby jste měli zdravá miminka..

vladla
8. dub 2011

@jeta Já byla na amniocentéze ve 30 letech.Také mi krevní testy vyšly nějak divně.Samozřejmě jsem se lekla,když mi doktor začal vypisovat doporučení na odběr plodové vody.Žádné vady v rodině nemáme....,ale hned mě uklidnil,že stačí mít průjem,nachlazení....a ty hodnoty v krvi jsou hned jiné!!! Samotná amniocentéza mě vůbec nebolela!!!Přišlo mi to jako když dostanete křeč do svalu.Vypadá to hrozně,když doktor vezme tu obr jehlu.Ale ani vpich jsem necítila!!! Vydržet se to dá uplně v pohodě!!! A navíc vám na 99,9 % řeknou,zda to bude kluk nebo holka. Pokud to znát chcete! 🙂 Odběr dělali pod ultrazvukem,takže k poškození miminka nedochází!!! Výsledky mi přišli do měsíce.Odjížděla jsem klidná!!!Takže se nebojte nic to není!!! 😉

jeta
10. dub 2011

Ahoj. Díky za vaše zkušenosti. Zítra jdu na ten odběr. Máme snížené AFP ale v jakém poměru mi nikdo neřekl prý málo. Takže jdeme na DS a asi i další syndromy. Prý za týden budou výsledky. Tento týden jsem mluvila s genetikem ke kterému jdu a i on sám řekl, že o žádné drama nejde. Tak doufejme, že má pravdu.

jeta
12. dub 2011

Ahoj. Tak máme odběr včera za sebou a teď jen čekáme zitra nebo pozítří výsledky. Konečně jsem se dozvěděla poměr. Mám DS 1:120. Zkuste mi někdo říci, kde se orientačně tak pohybuji protože to nevím. Mimís se jim na UTZ velice líbil byly spokojeni, ale ještě co ukáže voda. Snad by to mělo být vpořádku ale to se ještě neví.

adenka84
12. dub 2011

@jeta ahoj...tak to ti tiše zavidím, že už máš plodovku za sebou..docela mě zaráží, že budeš mít výsledky tak brzy? mě řekli do 14 dnů..prý se musí ta plodovka kultivovat...tak nevím, asi zaleží na tom kdo co má zaproblém, a co na té plodovce hlavně zkoumají..
s tím poměrem bohužel neporadím, absolutně tomu nerozumím...
Držím palce ať je vše v 100% pořádku..

mě to čeká až 29.4.

jeta
12. dub 2011

Ahoj. Byly jsme s Dawnovým syndromem, tak uvidíme zítra co nám zavolají. Pan dr. Čutka v Českých Budějovicích prý má na tento syndrom výsledky během toho týdne kdy se odběru podrobíš, tak uvidíme. No ani na to moc nechvátám to vědět honem klidně raději počkám déle. Poštou to posílají až za dva až tři týdny ale telefonicky to hlásí mnohem dřive. Taky mne to zarazilo, že to jde takhle rychle. I když nám prý o žádné drama nejde tak se stejně bojím i když je to čtvrté mimi. Na UTZ se jim vše líbilo prý mimi vypadá hodně dobře, ale stejně se bojím co vyjde z plodovky. Jinak mne nic nebolelo ani samotný odběr mne nebolel vůbec nic jsem necítila. Asi jak koho.

jeta
14. dub 2011

Ahoj holky. Nevím jestli je tu někdo dnes, ale dnes mi volali z genetiky, že jsou výsledky ok. Takže klučík je zdravý. Tak jsem o dost klidnější. Ostatním přeji aby dopadly úplně stejně jako já.

adenka84
14. dub 2011

@jeta tak to ti moc gratuluji..musí to být krásný pocit, vědět, že mimi je v pořádku..také už bych hrozně moc chtěla znát výsledek...
Chci se ti zeptat, může se jíst před odběrem plodové vody? zapoměla jsem se na to zeptata, ale myslím, že kdyby se nesmělo, že by nám to řekli sami, ne?

jeta
14. dub 2011

Ahoj. Jíst se samozřejmě smí i pít. Pan dr. Čutka v Českých Budějovicích nám dělal ještě přednášku a důrazně nám řekl, že má být žena najedena a napita. Určitě by ti řekli kdyby si nemohla být najedena. Za dva týdny mi přijdou výsledky kompletní poštou, ale tam už prý jde o vzácné onemocnění, které se moc nevyskytují. Nám šlo hlavně o Dawnův syndrom, který je vyloučen o nic jiného. Doufám, že dopadneš stejně dobře jako já moc ti to přeji. Jsem z Českých Budějovic tak proto mluvím o budějickém panu doktorovi. Hlavu vzhůru, pokud ti lékař řekl už dopředu, že nejde o žádné velké drama a nemusíš se bát, tak to bude ok.

adenka84
15. dub 2011

@jeta děkuji moc...

jeta
16. dub 2011

Ahoj. Není vůbec zač. Tak se drž a potom napiš, jak jste dopadli věřím, že to bude dobré.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru