Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

kamila3
17. srp 2007

to je v pohodě ,vyděšenej je každej.já jsem tam šla původně jen na ultrazvuk ,ale pak mi tam genetičkas doporučila tu vodu a když už jsem tam byla.....hlavně bď v pohodě a nepřipouštěj si to tak.fakt je valná většina negativní a je to planej poplach.ber to jen jako kontrolu pro sichr.špatně ti pak bejt může,někdo popisuje i bolest v podbřišku a tak ,ale je to různý.
tak držím palexc.

katerinat
19. srp 2007

Ahojky všem, Je to už dlouho (3 týdny) co nám nevyšly testy na vývojové vady. teď ve středu už konečně budu mít výsledky z plodové vody. Celou tu dobu na nic jiného nemyslim a jen hledám nějaké informace. Nejvíc jsem se bála odběru. Mé riziko na DS je 1:570 a jak jsem četla a bylo mi potvrzeno doktorem riziko potratu při amnio je 1:100. Přišlo mi to příliš riskantní.Teď už vím, že jsme to s mimi přežily, ale když jsem tohle vyprávěla sestřenici, která žije v Německu a má dvouletého syna, naprosto nechápala, jak to tady v ČR chodí. Oni prý projdou třemi stupněmi vyšetření a když i to třetí dopadne špatně, pak teprve následuje rizikový odběr plodové vody. Spousta věcí se dá zjistit z ultrazvuku.Kromě rizika potratu, ten strach, kterým si my všechny musíme projít a vim, že peníze jsou banalita, ale ty odběry jsou i velmi finančně náročné zákroky.I přes všechna tato fakta, ač jsem hrozně chtěla odběr odmítnout, nedokázala jsem odolat nátlaku doktora (se slovy: vždyť je to vaše první těhotenství a otěhotněla jste bez problémů, takže se zas tolik nestane, když by se něco ...)a nátlaku mých rodičů, kteří chtěli mít jistotu!!!Držím nám všem palečky, aby jsme nepodlehly mateřskému strachu a užívaly si to první kopání v našich bříškách 🙂

mandragora
19. srp 2007

ahoj katerinat,já čekám své druhé,ale před tím jsem dvakrít po sobě potratila a před synem ještě jednou.také mně nevyšly testy na DS.byla jsem poslaná na UZT na konzultaci,ale mudr tam nebyl,ale chtěly mně hned brát vodu,ale to jsme zatím odmítla,a jsem domluvená až se vrátí z dovolené a podívá se na tom ultrazvuku.mám fakt strach do sebe nechat píchnoutmjelikož mně moje gynekoložka nedporučuje amnio,mám také vysoké riziko potratu.zatím mně to nikdo nerozmlouvá,že jsem to odmítla,mám také trach,že bude mimi postižené,ale ještě větší z toho,že do sebe nechám píchnout,přijdu o mimi a zjistí se,že bylo zdravé a umřelo jen kvůli amnio.ty stejně nemáš moc vysoké riziko,divím se,že tě posaly na amnio.

katerinat
20. srp 2007

Ahoj Mandragora, vim jaký je to dilema, jestli nechat píchnout, nebo ne, tak držím palečky a ať už se rozhodneš jakkoliv, tak ať jste v pořádku.

cibule
20. srp 2007

Ahoj holky! Taky mám docela obavy z různých vad a dost mě vyděsilo, co jsem včera slyšela od bratrovy ženy. Říkala, že nějaké její kámošce vyšlo všechno dobře - myslím testy a teďka se jí narodilo miminko s Dawnovým syndromem.... ☹ Přijde mi to dost hrozný, nevím teda jaký testy absolvovala, zkusím se jí příště ještě zeptat, ani kam chodila na gyndu, ale prý ji ještě sestra říkala, ať se ničeho nebojí, že je všechno vpořádku a pak se jí narodí postižený miminko 😖 A když se jí narodilo, tak jí prý řekli, že ty testy taky nejsou úplně 100% Neslyšela jste některá o něčem takovým? Myslela jsem, že takový věci odhalí.... ☹

lenkabu
20. srp 2007

cibule: odhalí..to bude chyba lidského faktoru. Triple testy jí určitě vyšly špatně,ale někde se stala prostě chyba..taky znám takový případ.

Holky, amnio vám doporučí i při riziku 1:1000 a více. Je to jen na vás. Já osobně bych šla, hlavně kvůli svému klidu. Nemohla bych nakupovat a těšit se na mimi s nejistotou jestli bude zdravé.

katerinat: psala jsem si tady s holčinou co žije v Německu a té řekli "jste mladá a zdravá, nic dělat nebudeme" Takže asi jak kde.

cibule
20. srp 2007

Lenka: No, to je fakt hrozný, co se jí stalo ☹ Já bych na amnio taky šla, kdyby mi doktor řekl. Je to sice taky strach, ale mít postižený miminko....

lenkabu
20. srp 2007

Mně je spíš líto že neexistuje nic spolehlivějšího než triple testy..jsu tak nepřesný. I když už bych se tak nevyděsila když vím že většinou je to planý poplach,ale stejně....

Já bych si postižený dítě nenechala (ať po mně klidně někdo hodí kamenem),takže jsem ochotná podstoupit všechny vyšetření co mi doktor doporučí. Pokud jsou lidi odhodlaní nechat si dítě za každou cenu, pak chápu že odmítnou.

bambulik
20. srp 2007

mě to taky asi hrozí odběr plodovky, celý jsem to obrečela.
Ve 13.tém týdnu prý placenta bývá celistvá a já ji mám na horní stěněn povolenější než je, tak si půjdu popovídat ke genetičce, případně další utz, nebo odběr plodovky, byla jsem vyplašená jako prase. Ale můj doktor je vedoucí rizikového těhotenství v porodnici a říkal že to je běžná věc, že jen paní doky na utz je mocdůsledná ,ale víte jak jsme byla vyplašená když tomu h...o rozumím? Ale mimi je ok, prý to nemusí nic znamenat, mohu normálně donosit a porodit,.
nepřipadá Vám že teď mají na všechno přístroje, všechno moc zkoumají a pak maminky zbytečně straší?

tvarohacek
20. srp 2007

ahoj holky, mě moje gynekoložka na triple testy neposlala vubec s tim, ze jsou mene presne a casto je vysledek falešně pozitivní, byla jsem na screeningu v prvnim trimestru, kdy se posuzuje šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky. Mám dvě kamarádky, které byly na odběru plodové vody na základě výsledku triple testů a úplně zbytečně se stresovaly.

lenkabu
20. srp 2007

tvarohacek: přesně na tom byla švagrová a stejně jí vyšly blbě triply a musela na amnio..samozřejmě všechno v poho. Slyšela jsem že to šíjové projasnění někde dělají místo triple testů,ale liší se názory na to jestli odhalí všechno. Mně to přijde dobrý.

bmbulik: asi často straší a zkoumají zbytečně,ale radši tak, než zanedbávat.

tvarohacek
20. srp 2007

lenkabu: já na tom screeningu byla v pronatalu u dr. Břeštáka, který má poradnu na www.porodnice.cz a je fakt dobrej, navíc mám pocit, že se od těch triple ustupuje, když ti udělají testy v prvnim trimestru -je to odběr krve plus utz - není už potřeba dělat ty triple.

lenkabu
20. srp 2007

tvarohacek: já si to taky myslím. Tady to dělá Mudr.Hodík, taky výbornej..tak nevim proč dělali i triply. Mně ten genetický uzv dělat nebudou,tak si je ráda nechám vzít,ale oboje je asi zbytečný.

cibule
20. srp 2007

Taky bych si postižený miminko nenechala. Kdybych věděla, že je postižený, tak by to sice moc bolelo, ale nenechala bych si ho. Myslím, že by stejně nemělo plnohodnotný život. A já se taky radši nechám zkoumat, než mít postižený dítě.

mandragora
20. srp 2007

ahojky,nešel mně dva dny net,tak se připojuju do diskuze až ted.ted s odstupem času a po dnešní konzultaci s mojí mudr,vím,že na to amnio půjdu,ale chci sebou manžela s autem a honem domů.V brně v tom centru nenechávají prý ležet ani hodinu po odběru a po pěti minutách posílají domů.dneska jsem tam volala.
s tím postižením to trochu vidím jinak,moje ségra dělá s postiženýma lidma a říká,že to jsou strašně hodní lidé,tak to mám zase z jiné strany.určitě mne nemůže mluvit do rozhodnutí,jestli si nechat postižené nebo ne,ale už jsem ovlivněná.a v tomhle týdnu,a v dalších už je to hrozně težké nechat si mimi vzít.
Ale já vůbec nepřemýšlím,že by to mohlo být postižené,fakt ne.je to můj vaňásek a hotovo.

kyri
20. srp 2007

lenkabu, cibule:
ani tripple ani kombinovaný screening v 1. trim. nejsou stopro na nalezení vady, stane se, že výsledky jsou ok, a mimi má postižení - ale je to strašně málo pravděpodobný. když jsem byla těhu, tak jsem koukala, tuším, na stránky gennetu a tam byla nějaká statist. tabulka, co ty testy odhalily a co jim proklouzlo.
asi bych to brala tak, že když ty testy ds neodhalily a mimi se narodilo, tak tu prostě na tom světě má být...

lenkabu
21. srp 2007

kyri: moje mudr. dokonce říká že ani amniocentéza neodhalí 100% vad..kdyby se mi přes všechno narodilo postižený dítě, samozřejmě bych se o něj postarala,ale myslím,že bysme tím trpěli všichni.

katerinat
22. srp 2007

Tak jsem dnes volala na výsledky amnio. Tooo byly nervy. Zlatý státnice 😨 Všechno dobrý 🙂 Všem držím palečky, ať to mají brzy úspěšně za sebou.

lenkabu
22. srp 2007

Gratuluju katerinat 🙂 Víte pohlaví nebo si necháváte tajemství?

katerinat
22. srp 2007

Je to kluk. Nevydržela bych se nezeptat 🙂

jolca
22. srp 2007

Ahojda, po dlouhé době skoro měsíc se připojuji do Vaší diskuze.Katerinat gratuluji. Dnes je tomu 14 dní co jsem byla na odběru plodové vody a na odběr jsem čekala skoro 3 týdny takže mám za sebou 5 týdnů nejistoty , po přečtení tvého příspěvku jsem se také odhodlala a zavolala, měla jsem to v plánu až zítra ale nevydržela jsem to . Výsledky ještě nemají , ale mám to zkusit v pátek tak mě držte palečky.

cechtek
22. srp 2007

čus, tak to jsou nervy, mně teď volali jakože v poho, screening ve II. trimestru negativní, ale jeden hormon je malinko přes limit, objednaná jsem až na 4. na konzultaci do Gennetu, takže mám před sebou min. měsíc veselo...achjoooo!

okurka
22. srp 2007

Ahoj holky,kolikrát jsem četla vaše diskuze a konečně dneska jsem se odvážila napsat. Je super že si jste takhle oporou. Ja byla minulý týden na konzultaci v gennetu jelikož jsem měla NT 3,2 mm a jak napsal doktor do zprávy - hraniční až patol.nález. Když mi to sdělil tak jsem bylá hrůzou bez sebe. Poslali mě na genetickou konsultaci do Gennetu, kde jsem strávila skoro celý den. Riziko mi vyšlo 1:110. Doktoři mi nabídli odběr CVS (odběr chor.klků) hned s výsledky do 2 dnů. Musím říct, že rozhodování bylo dost složité, ale nakonec jsme se pro tento zákrok s přítelem rozhodli.Prozatimní výsledky jsou OK ale na konečné si musím ještě počkat do dalšího týdne.Chtěla jsem se zeptat zda jste některá taky tento zákrok podstoupila a co tomu říkáte.Dík a ahoj Okurka.

cechtek
22. srp 2007

okurko proč jsi tam strávila skoro celý den? co to je odběr chor. klků? držím palec, ať je to vše O.K., pevně věřím, že bude 😉

lenkabu
22. srp 2007

okurka: já jsem to přímo nepodstoupila,ale kamarádky mamka ano. v době vyšetření jí bylo 44 let, prý to bylo nepříjemné,ale výsledky v pořádku a žádné problémy po odběru neměla.

katerinat
24. srp 2007

Jolca, moc držím palečky, aby už jsi se dnes dozvěděla ty výsledky. A hlavně, aby bylo vše v pořádku. Dej vědět

jolca
26. srp 2007

Ahojda, tak mám od pátku výsledky z amina, vše je v pořádku ani, nevíte jak se mě po těch pěti týdnech ulevilo, jsem moc ráda ,že to mám za sebou . Děkuji Všem za podporu.

mandragora
27. srp 2007

jolco,ty se máš,moc gratuluji.mně odběr čeká v pátek a to čekání,to bude šílené.moc gratuluji

fredanek
27. srp 2007

Jolco: Také gratuluji.Mandragoro:Já jdu také ted v pátek 31.8 na odběr.Říkali , že už 10.9 by měli být výsledky nějaký tak snad.Dneska jsem byla v poradně a tam taky jedné těhulce vyšli poz testy.Chudák brečela,pak jsem zjistila, že také měla na začátku krvácení a prý silný.Tak jsem jí řekla ,že to bývá tím zkreslený.Tak zatím až budu po amniu tak se ozvu. 😉

maja102
27. srp 2007

Mandragoro, vidím, že máme stejný termín porodu, to mě potěšilo.Také mi vyšly špatně testy, ačkoliv jsem neměla žádné potíže kromě děsného zvracení. Vyšlo mi nebezpečí downova syndromu 1:62 podle věku a 1:150 podle hodnoty AFP. Na amnio jsem byla 10.8.a v pátek 24.8.jsem si volala o výsledek, písemně ho dostanu snad zítra. Jsme úplně v pořádku!!!Přeji totéž i Tobě 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru