Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

zuya
14. črc 2010

@lucie.krajcarova tak to je hrůza, vůbec nevím jak bych v tomhle případě jednala.... 😢 Uvidíš co bude na ty konzultaci třeba je jestě nějaká naděje......

kveta
14. črc 2010

@lucie.krajcarova Drž sa... Úprimne: rozhodla by som sa pri zlej amniocentéze rovnako ako Ty...

lucie.krajcarova
14. črc 2010

Zuya, už tomu nevěřím. a už se ani nešetřím, nějak mi to je jedno...

madelen
14. črc 2010

@lucie.krajcarova - tak to je mi moc líto ☹ , on už ve většině případů UZ předběžně napoví ale teprve amnio potvrdí. Já byla na nervy i když UZ byl bez závad. A Ty jsi byla na NT screeningu nebo jen na triplech ? Luci, drž se, bude to náročné ale pokud to ukončíš, uděláš dobře. Moc a moc držím palce ☹ .

lucie.krajcarova
15. črc 2010

Madelen, jen na triplech. ale jedna kámoška měla NT v pořádku, ale na triplech se ukázalo něco špatně a plodovka to potvrdila.. takže ani NT není záchrana... tak my jedem..

fiallinka
15. črc 2010

tak se přidávám k těm, kde NT bylo negativní, naopak triply pozitivní a z plodovky prokázaný Down...

zuya
15. črc 2010

@fiallinka to je mi fakt líto - nějak tech případů přibývá... ☹ , uplně se toho už bojim jak tam pujdu na ten odběr, A v jakém poměru ti vyšel triple test?

madelen
15. črc 2010

Holky, modlím se, abych mimčo bez dalších nervů donosila a pokud budu mít ještě někdy odvahu do třetího mimíse, rozhodně bych šla na screening v prvním. trim. a bez ohledu na výsledek na plodovku. Znám taky případ, kdy byly testy ok a mimi mělo DS. Prostě už testům nevěřím, jsou to jen taková čísla, kdy nemůžete ničemu věřit, pouze doufat.Samotný genetický UZ taky není věrohodný, pouze sníží nebo zvýší riziko. Já měla výsledky NT screeningu 1:240 díky hóódně vysokému hCG, byly to nervy, amnio jsem se šíleně bála ale nic to nebylo. Tam mi genetička říkala, abych už hlavně nepodstupovala triply, protože pak bych se musela zbláznit.

@zuya - rychlovýsledky si určitě připlať, i když je to dost peněz ale mě, a určitě i ostatním, to stálo za to, já bych dalších 14 dní nevydržela, stačil mi víkend...... Já byla v Prenatalu v Brně. Metoda se jmenuje amnio PCR a pak se to ještě za těch 14 dní potvrzuje klasickou metodou. Taky moc držím palce a dej vědět, jak jsi pochodila. A neměli termín dříve ? To si ještě užiješ nervů. Já se po sdělení výsledků rozklepala a pak štěstím rozbrečela jako želva.

collette
15. črc 2010

tak jsem napsala příspěvek na diskuzi, co založila @lucie.krajcarova a když jsem to odeslala, tak mi bylo oznámeno, že jí zamkli 😠 ještěže krok zpět funguje a text v okně zůstal. takže kopíruju svoji reakci na zprávu v uvedené diskuzi:

Ach jo, to je na pytel... Mě vyšly triply 1:30. Vždycky jsem si říkala, že bych postižené dítě nejspíš nezvládla. Když jsem přišla do jiného stavu, tak jsme se s manželem dohodli, že pokud nám bude doporučena amniocentéza (tu variantu jsme museli zvažovat, vzhledem k mému věku), tak na ní půjdu a pokud to bude špatné, tak nebudeme v těhotensví pokračovat. Jo, ono se to snadno říká, když si ještě toho broučka v bříšku neuvědomujete. Když mě na amnio gyndař poslal, samozřejmě jsem přemýšlela, co by bylo kdyby. A najednou bylo všechno jiné. Běží vám před očima fotky z ultrazvuků, já navíc pohyby cítila už v 16. týdnu, přestože šlo o první dítě. Přece ho nedám pryč. Nakonec jsem si zahrála na pštrosa - strčila jsem hlavu do písku a dělala, že se nic neděje. Šla jsem na amnio se slepou vírou, že je všechno OK, ale když to chtějí mít potvrzené, tak prosím. Naštěstí bylo. Ale ty nervy, zvlášť když měli volat. Kdyby to bylo špatné, opravdu nevím, co bych dělala. Můžeme tisíckrát říkat, jak bychom se zachovali v takové a takové situaci, ale když dojde na lámání chleba, překvapíme sami sebe.

Vím, že se říká, že jsou to povětšinou spokojené, šťastné a milující děti. Ale jak píše @marinka , záleží na tom, koho mají kolem sebe. Vím, že pokud bych se nakonec rozhodla dítko s DS mít, tak bych ho bezmezně milovala. Ale měla bych strach z okolí, které dokáže být opravdu zlé. A také víme, že si každá z nás myslí, že nikdo jiný se nedokáže o naše dítě postarat lépe, než my samy. Takže kdo by se o něj staral a miloval ho, až bych já odešla?

@lucie.krajcarova @fiallinka vůbec vám vaše rozhodování nezávidím a ať se rozhodnete jakékoliv, moc vám přeju, abyste svého rozhodnutí nikdy nelitovaly. Hodně štěstí a nedejte na případné odsouzení okolí. Je to vaše rozhodnutí a vy jste ty, které s budou muset vyrovnat s jeho následky, takže na nějaké soudy nemá nikdo jiný právo...

@kveta při vší úctě, nemyslím si, že by tady holky momentálně řešily finanční stránku věci...

zuya
15. črc 2010

@madelen Ona mě doktorka přímo objednala na tohle datum, já jedu do HK do Fakultky tak doufám že ty rychlovýsledky tam budou dělat, něvís kolik se to nějak finančně to může být? Určitě dám vědět, ale je to až ve středu takže ještě doooooba ☹

madelen
15. črc 2010

@zuya - v Prenatalu v Brně se platí na DS 1.950Kč a na 5 chormozomů 3.500Kč . Já byla už tak s nervama v háji, že jsme s manželem zaplatili těch 3.500Kč. Ale myslím si, že DS by měl stačit - ale já chtěla mít už klídek. Myslím, že ceny budou podobné nebo stejné http://www.prenatal.cz/index.php?id=99

fiallinka
15. črc 2010

@collette taky to tak cítím, milovala bych ho a asi bych si strašně ničila život tím, kdybych se pořád bála a bála, už se mi to asi nechce ani popisovat... ale to rozhodnutí je těžké...

jinak já jsem ten rychlý fish test měla nakonec zadarmo, kupodivu, když v ceníku ho taky měli v těchto cenových relacích...

collette
15. črc 2010

@fiallinka jj, je to děs...

já byla na amniu ve fakultce na Vinohradech a rychlé výsledky (na základní trizomie - 13., 18. a 21. chromozom plus pohlaví) tam dělají automaticky a zadarmo. Já měla smůlu - pohlaví jsme znát nechtěli a tak jsme se druhý den dozvěděli toto: "Výsledky trizomií vám říct nemůžeme, protože byl vzorek kontaminován matčinou krví, ale je to chlapeček!" 😅 Takže jsem se dozvěděla to, co jsem vědět nechtěla a na to, co jsem vědět chtěla, jsem si musela 3 neděle počkat...

lucie.krajcarova
17. črc 2010

ahoj, tak už je konec.... naštěstí to šlo rychle... ale to vnitřní veliké trápení zůstane... všechny se držte a buďte zdraví!!!!!

kveta
17. črc 2010

@lucie.krajcarova Drž sa... 😕

zuya
17. črc 2010

@lucie.krajcarova ☹ to je mi líto...

madelen
17. črc 2010

@lucie.krajcarova - Luci, je mi to moc líto, přesně vím čím procházíš, drž se ☹ . Přeju Ti, aby se brzy zadařilo zdravé miminko....

zuya
22. črc 2010

ahoj tak to mám za sebou, chtěla jsem napsat už včera ale přítel o mě tak pečoval že mi to nepovolil 🙂 , nebylo to nic příjemnýho, byla jsem hned venku, ale z toho strachu a vedra v čekátně se mi událo špatně...hrůza, ale rychle to přešlo. jinač na výsledky si musím 3 týdny počkat ☹

aleks
23. črc 2010

zdravím, pročítám vaši diskuzi. Odběr plodovky bych měla podstoupit v pátek 30. 7., ale ještě se rozhoduju, zda tam skutečně půjdu. Vyšlo mi riziko na Downa 1:150, tak nevím, jestli je to málo nebo moc nebo co vlastně. Přiznám se, že rizika z potratu po amnio se bojím daleko víc, než rizika, že se fakt jedná o Downa, protože ty tripply jsou opravdu často falešně pozitivní. Výsledky bych se tak dozvěděla 20. 8., a to bych pak byla téměr ve 23. týdnu, takže už o miminku uvažuju jako o dítěti......ach jo, vím, že v tomhle nikdo poradit nemůže, ale asi mi tohle "vykecání" prostě pomůže........

kukulinka
23. črc 2010

@aleks Také jsem se bála potratu, chápu Tě, ale na amnio jsem nakonec šla pro klid v duši. Když se potom šetříš, potrat podle mne nehrozí. Ty testy jsou vážně pitomé, vychází špatně a akorát nás nervují. Zažádej si o rychlovýsledky z amnio a druhý den budeš vědět jestli je tam Down nebo není a nemusíš čekat tak dlouho.Držím palečky, vím, jak Ti je.

kveta
23. črc 2010

@aleks Dá sa urobiť aj taká amnio, kde sa dozvieš výsledok do 48 hodín, ale pripláca sa za ňu. Každopádne ak vieš, že si bábo necháš, aj keby malo Downa, tak nemá zmysel riskovať amnio...

lucie.krajcarova
23. črc 2010

Aleks, dřív jsem se také bála potratu kvůli amnio - ale je to s pravděpodobností 1:200, takže nižší než vaše výsledky na down... určitě si zažádej o rychlovýsledky.. kdo se má nervovat 3 týdny??? 😠 jinak u nás to dělali zadarmo - myslím ty vysledky do druhého dne...

zuya
26. črc 2010

@lucie.krajcarova mě v Hradci řekli že to nejde , že ty buňky musejí 10 dní kvést. takže musím taky čekat do pulky srpna:o(

zuya
26. črc 2010

@aleks já měla riziko 1:240 a genetička mě říkala že na amnio doporučujou když maj výsledné riziko pod 1:400 , ale zbytečně se nenervuj, ten zákrok je docelka rychlej až jsem byla překvapená...pak mě hned poslali do čekárny kde bylo asi dalších 20 ženskejch, vedro jak blázen tak se mi pak z toho událo šoufl. ty dva dny byli takové že jsem to cítila a pak už se to uklidnilo.... ale za ten strach co sem měla tak to fakt nestálo. 🙂

lodicka30
28. črc 2010

Špatná amnio.. Moje sestra to měla taky špatný. Řekly jí, to jestli si mimčo nechá nebo ne záleží na ní. Buď zemře po porodu, nebo bude upoutané na lůžko třeba i 7 let. Bylo to hrůza. To rozhodnutí. Život mu nechtěla vzít, ale prostě nosit něco v bříšku a pak mu dát smrt atd. No nakonec si nechala miminko vzít, vyvolávaly jí porod 3 dny, hrůza. Pak se z toho psychicky sesypala. Dala dohromady a za rok a půl měla mimčo. Zdraví. Dnes má zdraví 2 kluky, 15 a 13 let. Vždycky si na to mimčo vzpomene, prostě jako by bylo součást jejího života, něco co přišlo a odešlo. Rozhodnutí nelituje. Tam nahoře je tomu mimču líp a vzpomínají na něj vždycky celá rodina. Tak neboj, byla tam s ní maminka měla 4 zdraví děti a pátý bylo špatný - to je genetika, osud.

lucie.krajcarova
28. črc 2010

Lodička, to je smutný příběh, ale s dobrým koncem!!! teˇd jsem se dozvěděli, že známým se stalo totéž - VV a šli na potrat a do roka měli holčičku!!! mně to přijde brzo, jen po třech měsících... aby se tělo stihlo zotavit.. přece jen potrat byl až v pátém měsíci..

ivonne
28. črc 2010

@madelen JA BYLA TEZ PRED DVEMA LETY NA VEVERI A TAM JSEM ZA TO NIC NEPLATILA.TED SE UZ PLATI????

madelen
29. črc 2010

@ivonne - platí se pouze v případě, když chceš vědět výsledky hned. Jinak je to zdarma.

ivonne
29. črc 2010

@madelen aha diky🙂

ankava
1. srp 2010

Ahoj všem,
přidávám jen krátký příspěvěk mé zkušenosti s amniem....a optimismus 🙂
je mi 40, prvotrimestrální screening jsem měla OK a byla rozhodnutá na amnio nejít, strašně jsem se bála těch rizik okolo amnia. Na gynekologii mě donutili podstoupit tripletesty a ty samozřejmě dopadly špatně. Riziko na downa 1:190. Strašně mě vystresovali a byla jsem na zhroucení. Hned druhý den jsem měla schůzku s genetikem, který mě uklidnil, že prostě triple v případě vyššího věku dopadají blbě, i kdybych měla krev kdovíjakou. Představa, že se budu 5 měsíců stresovat, jak to dopadne, mě dohnala k rozhodnutí na tu plodovku jít. Ještě ten den mi jí i vzali. Takže jsem byla ráda, že to šlo alespoň takhle rychle.
Genetik do požadavku na výsledky napsal, že žádá, aby udělali ty rychlovýsledky a proto jsem neplatila ani korunu. Takže s tím placením záleží, jestli je to na vlastní žádost nebo na doporučení a taky asi jak kde.(Stejně systém našeho zdravotnictví nechápu, proč tě někde zaplatit nechají a jinde ne).
Druhý den (cca 28 hodin po odběru) mi volali, že je to OK, oddychla jsem si, ale stejně jsem měla nervy do další kontroly, jestli miminku nepřestalo tlouct srdíčko... v pátek (15. den po odběru) mi volali komplet výsledky a taky OK.
jinak samotný zákrok byl celkem v pohodě, ta bolest se dala přežít, jen jsem se nedívala na monitor, protože malá měla tu jehlu opravdu kousek od prsou o do toho pořád šermovala rukama. Ale amnio mi dělal doktor ve screeningovém centru, který je dělá den co den a má skvělé reference, takže jsem měla jistotu, že se nestane nic.

Všem které amnio ještě čeká nebo čekají na výsledky přeju moc a moc štěstí a jen ty nejlepší zprávy 🙂 a hlavně co nejmenší nervy 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru