Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

editah222
9. zář 2010

Takže mám za sebou odběr plodové vody (včera) a opravdu to skoro nebolelo. Ted už vím i výsledek, naštěstí byl DS vyloučen. Potratu se bojím hrozně, ale ještě víc jsem se bála toho, že bych měla dítě s DS na to asi nejsem dostatečně silná a připravená. Navic se může cokoliv pokazit kdykoliv později v těhu, to se stalo moji kamarádce, na všech vyšetřeníh měla všechno v pořádku a jeji holčička je postižená ☹

@baca mě můj doktor dělá HIV testy taky až později, ted už jsem naprosto klidná, ale uprvního těhu to byly trochu nervy 🙂 Pokud jsi měla v screening s tak malým rizikem tak bych na tripple testy nehleděla, jsou neřesné a mhonem častěji falešně pozitivní, a na amnio bych nešla. Ale to je jen můj názor.

zuya
9. zář 2010

@baca
já měla tripli 1 :240 na plodovce jsem radši byla, a taky to je dobrý takže si myslím že to budeš mít taky ok
😉

baca
9. zář 2010

Já jsem na plodovku nešla a nepůjdu. Jen mě dneska v poradně u mé gyndr. zarazilo, že mně k těm výsledkům nic moc neřekla. Jako nečekala jsem ujištění, že budu mít zdravé dítě. Ale aspoň nějaké povzbuzení. Je fakt, že mě ty triply zas až tak netrápí. Nějak necítím, že by mimčo bylo v nepořádku. A na potrat bych nešla, takže pro mě je to hotová věc.
Taky jsem si jí postěžovala, že jsem si musela říct v Brně na genetice o utz, než bych případně šla na plodovku. A moje dr. mi na to řekla, že se ten utz prostě před tím nedělá, protože v tomto týdnu stejně srdíčko extra vidět není, že je to lepší až po 20tt. Takže prostě tam dr. neuvidí nic moc jiného než v tom 12 tt., ale maminku to uklidní, že miminko je v pořádku (myslím viditelné vady). Tak nevím, tady spousta holek na utz byla před plodovkou. Je teda fakt, že jsem byla na tom placeném screeningu ve 12 tt, tak jestli i to na to má vliv, jako že jsem byal na odborném uzt ve 12. tt, tak teď ještě není potřeba? Nedokážu to posoudit.

Na ty hiv tetsy jsem se jí ptala a řekla mi, že se dělají až před poordem (cca 32tt), protože se to u mimina stejěn léčí až pio porodu, tak nevím. HIV nemám, tak jsem to nikdy nestudovala. A že kdyby je dělali brzo a pak už ne, tak že se za tu dobu zas můžeš nakazit

editah222
9. zář 2010

@baca já se ted nejvíc bojim, že potratím. Když už vím, že mimi je OK by to pro mě byla mega rána. Mít tvoje výsledky screeningu v 1 trimestru tak na amnio nejdu ani náhodou. Navic pokud jsi rozhodnutá, že by jsi na potrat stejně nešla.
Držím palce at je miminko zdravé!!!

baca
9. zář 2010

@editah222 Díky, taky držím palce. Nechci tě nijak strašit, to vůbec. Já právě mám větší hrůzu z toho, že bych pak měla nějaké kompliakce, než že by se mi narodio dítě z DS. Moje kamarádka má sestru s mozkovou obrnou všech končetin, takže je na vozíku, a to si myslím, že je horší než DS. A stát se může cokoli i při porodu. Ale nám se to, děvčata, určitě nestane. Všechny budeme mít krásné a zdravé děti!!!!!!!! Musíme myslet poziitvně. 😀 🙂 🙂

ankava
9. zář 2010

@baca já měla podobné výsledky jako ty - první screening skvělej a tripl - riziko na DS 1:190. Po prvním screeningu jsem byla přesvědčená, že na plodovku v žádném případě, ale když dopadly blbě triply, tak jsem byla tak vystresovaná, že jsem zase podepsala, že půjdu. S tím, že bych si miminko stejně nechala, jen bych na to byla víc připravená. Nechtěla jsem se dalších 5 měsíců nervovat, jak to vlastně dopadne. Malá je bez DS.
Plně chápu ten tvůj strach, já dva týdny po plodovce až do další kontroly byla strachy bez sebe, abych nepotratila. A k tomu čekání na výsledky ( i přesto, že rychlovýsledek jsem věděla druhý den). Je to fakt zákrok, který přináší jen a jen stres. Pokud jsi rozhodnuta si miminko nechat, tak ti opravdu taky doporučuji nejít. Ale myslím, že budete v pohodě, protože triply jsou fakt na draka.

madelen
9. zář 2010

@baca Mě teda těsně před amnio udělal dr. podrobný UZ, byla jsem cca v 17tt a viděl hodně. Srdíčko prozkoumal, přeměřil všechna riziková místa, myslím, že v tuto dobu už vidí na kvalitním UZ přístroji hodně - krom chromozomů- jak mi dr. říkal.

@editah222 - neboj, všechno bude ok, kdyby byl problém, už by se to projevilo. Snaž sešetřit, polehávej, dobře to dopadne.

tlap.ka
10. zář 2010

@baca ahoj, já byla na tom screenengu ve13+4tt a dr krásně viděl srdíčko, změřil a spočítal jeho tepovou frekvenci, tak nevím, co ta Tvoje dr tvrdila, že není vidět. testy na HIV mi dělali vlastně ještě před tímhle screenengem. No je vidět, že každý dr to vidí jinak. Já jdu v pondělí na triply,ale jak bych se rozhodla v případě jejich pozitivity fakt nevím, ale plodovce se chci vyhnout.

baca
10. zář 2010

@tlap.ka ne že srdíčko není vidět, říkala, že vážné vady, neslučitelné se životem, by již byly vidět, ale takové drobnější, že je lepší až kolem toho 20 ttt, kdy se chodí na ten klasický povinný utz.

Mně prostě štve, že není jednotný postup, že se většinou všude musíš na vše vyptávat. Já se třeba zeptátm, mně to problém nedělá, ale jsou holky třeba stydlivé nebo třeba trochu jendodušší (zní to blbě, ale chápete, nemyslím to špatně) nebo méně informované (ne každý leze na koně 😀 ) nebo je tento obor prostě nezajíma a pak se mají ty info dozvědět jak? I ohledně těch testů - to nemůže být celostátně jendotný postup?
Už mě to celkem unavuje, pořád řešit nějaké utz navíc, pořád někam jezdit po doktorech. U prvního těhu jsem byla víc v pohodě, i když jsem chodila do práce. Teď jsem sice na MD, ale pořád je něco. 😒

tlap.ka
10. zář 2010

@baca s tím sjednocením tstů a všeho s tebou souhlasím, takhle je to síla, někdo je dělá, někdo nedělá, někdo je delá teď, jiný až v jiném měsíci, no síla 😠

lucie.krajcarova
10. zář 2010

@baca mám za to, že doktoři musí udělat tři ultrazvuky - jeden asi na začátku, druhý ve 20tt a třetí ve 32tt, ty jsou povinné a hrazené z pojištění. ostatní můžou a nemusí. takže bych to vidělla jako zanedbání lékaře.

lucie.krajcarova
10. zář 2010

@baca větší problém vidím v tom, že NT screeningy někde jsou placené pojištovnou a někde ne. já u prvního neplatila, a u druhého po mě chtěli 1200. bylo to u jiné doktorky. prostě nevím, čím to je. obecně ale tyto testy pojišťovna neplatí..

madelen
10. zář 2010

Tady je odkaz všech vyšetření, kdy by se měly podstoupit http://www.naseporodnice.cz/tehotensky-kalendar... . Já se taky nic od doktora nedozvím. A pak mě vyčetl, že jsem nepřišla dřív, že se měly dělat právě ty testy na pohlavní choroby apod. Tak mi je dělal asi ve 22tt. Teď mi dal žádanku na test těhucukrovky.

baca
10. zář 2010

@lucie.krajcarova já jsem si mohla vybrat, jestli půjdu ve 12 tt. na normální utz, kam naše dr. posílá. Ten je zdarma, hrazený pojišťovnou, ten první asi standardní není, klasicky se dělá až ten ve 12 tt. Pokud teda nemá dr. utz u sebe v ordinaci, což všechny nemají, bohužel. A ta dr., ke které bych šla zdarma dělá i NT, ale nic víc. Nebo jsem si mohla zajet za 1450 Kč do Brna na centrum prenatální diagnostiky a tam dělají Nt, spešl utz a krevní testy, prostě ten prvotrimestrální screening. Tak jsme jeli do Brna a jsme teď moooc ráda, že se mám alespoň čeho chytit. U první dcery mi tuto možnost dr. nenabídla, tak jsem po tom moc nepátrala, i když potuchy jsem o tom měla.

anavirez
20. zář 2010

ahoj, jsem tu poprvé a vlastně i má první diskuze. musím to někomu říct. byla jsem ve 12tt na genetice. UZ v pořádku,ale z krve je podezření na edwarsuv syndrom, tudíž jsem ve čtvrtek podstoupila odběr klků. dnes jsem to už nevydržela a zavolala jsem do fakultky pro výsledky. bohužel žádná pozitivní zpráva. něco našli na placentě, nestačila jsem ten správný výraz pochytit. v 16 tt těhotenství budu muset podstoupit amnio. o zákrok mi vubec nejde. je mi jedno kde a cim me budou pichat. je se strasne moc bojim, aby dopadly dobre. Pokud mimi bude zdrave, budu normálne pokracovat v tehu a kdyz ne tak mi dopiorujcuji potrat, protoze by mimi pravdepodb. umrelo uz v deloze. ach jo. citim se mizerne. diky

lucie.krajcarova
20. zář 2010

@anavirez ahoj, je mi moc lito, ze mas takove problemy. budu drzet palce, aby vse dopadlo moc dobre. mne taky dali moznost si u dalsiho tehu pozadat o odber klku - je to driv nez plodovka. po nasi zkusenosti na to asi pujdu, radeji mit potrat v prvnim trimestru nez v druhem.....

liliz
20. zář 2010

@anavirez Ahoj, já tady dnes přispívám taky poprvé, i když diskusi mám přečtenou celou. Jsem na tom podobně (možná i hůř) jako ty. V prvním trimestru testy OK, triply na .... Vyšel mi pozitivní Edwars 1 z 55 a SLO 1 z 5. Nikdo nic nevysvětlil, odběr plodovky mi prý bude doporučen po UZ ve 20 týdnu, nemám ho odmítat a to bylo vše. Myslela jsem, že zkolabuju. A když jsem si na netu našla, co ty poruchy vlastně znamenají, málem mě museli křísit. Pak jsem tedy byla na UZ ve 20 tt, doktorka říkala, že tam nevidí nic špatného, ale pro jistotu mě objednala za týden znovu na UZ k primářovi, ten to říkal taky. Zároveň mi vzali plodovku, toho jsem se vůbec nebála. A dnes jsem týden po odběru a jsem úplně neskutečně klidná, věřím, že kdyby tam něco bylo, tak by to viděli. Takže ti držím pěsti a sobě vlastně taky. 😉
A že prý těhotenství je nejkrásnější období v životě ženy 😕 . To snad musel vymyslet chlap a nebo někdo, kdo nemá nervy. Tak se drž.

anavirez
20. zář 2010

děkuju za odpověď, moc ti držim pěsti, taky se musim smat tomu hlavne budte v klidu
s dokrtorama jsem tedy na tom lépe, pred odberem klků si s nami sedl dr. a vse s nami probral, dr. pri obderu nam rekla, ze vse bude v poradku a ted po tel. mi dr. zase vysvetlil (sice jsem polovinu toho zapomela), ale jeho posledni slova byla drzim vam pesti
toz tak, za dve hodky jdu na kontrolni UZ a uvidim, zdali s mimi je vse v poradku, pak dam vedet

anavirez
20. zář 2010

pátrala jsem na netu a nasla to co mi rekl dr.po telefonu - mam placentarni mozaicismus, coz znamena ze tam mam dvoje buňky jedny normalni a druhe s edw. synd. (sice nejsem dr., ale takto jsem to pochopila), to je take duvod pro bud falesne negativni ci pozitivni vysledky, proto budu muset podstoupit amnio., toz tak, stale je to 50:50

anavirez
21. zář 2010

@lucie.krajcarova
ahojky, tak mam za sebou kontrolu u me doktorky. nadeje umira posledni. UZ vypada dobre. Dr. mi navrhla, ze budeme delat jakoze je vse v poradku. Taky jsme si povidaly o odberu klků. Jednou kdyz zastupovala jednoho dr. v jinem meste, tak prisla na kotrolu tehotna maminka, ktera take mela z krvi spatne vysledky. Nabidli ji odber klků, ale jelikoz to byla sestricka nejspis z genetiky, tak jej odmitla, ze se pry nebude zbytecne nervovat, ze ty vysledky casto vychazeji spatne a ze si radeji pocka na odber plodove vody.

ted jsem si procitala par stranek zpatky a koukala jsem na to jak nasi dr. si delaji co chteji, ma doktorka me UZ prohlizi pri kazde kontrole, alespon se vzdycky uklidnim, ze je vse v poradku. jen se modlim, aby vse bylo skutecne v poradku. Nu, ale taky jsem se docetla, ze jste vetsinou mely podezreni na DS. Ten ja mam v pohode, ale spatne mi vysel Edwards.syn.
ted se citim docela dobre, ale jak zase budu cekat uz mi zavolaji, tak to to teda nevim. delala jsem si medunku na uklidneni, ale stejne moc nezabrala. ☹ merila jsem si schvalne i TK a vysel mi pri mem nizkem TK docela dobre 110/69 ale ten tep byl vysoky 99, to ma manzel, kdyz jede na kole. prozivala jsem to celym telem. bylo mi bytostne spatne.
odber plodovky me ceka 8.10. coz je patek a vysledky mozna budou v pondeli ci utery. no na ty dny se vubec netesim.

anavirez
21. zář 2010

@liliz
jsem moc zvedava na tve vysledky,snad uklidlni i me 🙂

liliz
21. zář 2010

@anavirez Díky že jsi se ozvala s výsledkem, určitě to bude dobré. Dr. říkal, že při takovém postižení, jako jsou ty dva hnusné syndromy, by na UZ byly vidět velké odchylky ve vývoji a že se mu zdá všechno v pořádku. Jo a ještě říkal, že je přesvědčený , že výsledek z plodovky bude dobrý (to proto, že jsem se ptala, že když to nevyjde, jestli nebude ještě pozdě na nějaké zásadní rozhodnutí, protože při odběru jsem byla už 21 tt.) Takže špatný výsledek si vůbec nepřipouštím. Psalo to tady na těch diskuzích hrozně moc holek, že jim vyšly blbě triply a potom bylo všechno o.k. Tak to bude určitě i náš případ, uvidíš. Musí to tak být.
Jinak, dost mi pomohlo, když jsem si mohla tady přečíst příběhy a zkušenosti ostatních holek, které měly podobný problém. Věděla jsem, že nejsem sama.
Až budu něco vědět, určitě se ozvu.

tlap.ka
22. zář 2010

ahojda holky, tak máme včera za sebou genetickou konzultaci. V podstatě nám ta konzultace přišla tak nějak k ničemu, prostě honění bodů od pojišťovny nebo tak nějak. První, co nám paní dr řekla, že výsledky testu jsou negativní, tak jsme tak nějak asi blbě koukali, proč tam teda jsme, no a fakt z toho vyšlo, že je to jen proto, že mi bude v době porodu 35, takže se prostě zvyšuje riziko, ale to víme i bez ní, o plodovce mluvila paní dr tak okrajově, v podstatě jen jestli chceme, takže nechceme, podepsali jsme papír a šli jsme j 🙂 ediný, co mě rozhodilo byla maminka, co byla před námi,tak mohla být už tak v 7 - 8 měsíci a hrozně brečela, tak nevím, co

držím palce, ať dopadnou vaše konzultace stejně dobře a pokud půjdete na plodovku, tak ať i to dopadne dobře
🙂

matysekk
22. zář 2010

@tlap.ka ahoj,já mám asi stejný problém.Byla jsem ve 13 týdnu na NT-plus.Dopadlo to dobře,krev i ultrazvuk.Stálo mi to 1450 Kč.Teď mě zas doktorka posílá na odběr plodové vody.Z ceníku jsem zjistila,že to není všechno tak jednoznačné.Odběr vody pouze na Downa 1950 korun,pak na dalších pět chromozomů 3500 a pokud by si chtěla všechno a vidět na 100%,že je miminko v pořádku tak by to stálo 35000.Opravdu nevím co si mám z toho vybrat.A ta konzultace se taky platí?Jediný problém je v tom,že mi v prosinci bude 36.

tlap.ka
22. zář 2010

@matysekk ježiš, kde jsi vzala ty ceny???? 😨 u nás jsem teda platila ten NT a screening v tom prvním trimestu a pak tripply a konzultace zadarmo i plodovka zadarmo a na všechny syndromy. Jinak ten první screening mě stál 600 :o) a dostala jsem i video a fotku :o) Já jsem plodovku odmítla - roziko Downa 1:960, ostatní ještě menší riziko, v rodinách nic takovýho nemáme a jen proto, že mi bude 35 do sebe píchat jehlu nenechám, navíc, když jsem si to převedli na procenta, teda přítel, tak plodovka nám vyšla rizikovější než možnosti, že porodím postižené dítě, takže to bylo jasné 🙂

anavirez
22. zář 2010

@liliz
ahoj, moc děkuju za povzbuzeni. dnes jsem skoro vubec nespala, prepadala me nocni mura o potratu. ted se citim lepe, sice ten cervik v hlave je, ale jsem klidnejsi. manzel me take stale uklidnuje. asi mu tim uz lezu na nervy, ale tvari se statecne. jeste jednou diky. 🙂

matysekk
22. zář 2010

@tlap.ka já chodím na genetiku do Brna.Možná to chce změnu instituce.Nevím,proč musím platit.Co jsem si tady psala s holkama tak to nikdo neplatil.Já jsem ten ceník dostala při první návštěvě.Jsu z toho taky mimo,protože za ty peníze se mimino může mít královsky a štve mě,že bych měla za to platit.Nebo možná změním doktorku.

tlap.ka
22. zář 2010

@matysekk no je to síla, jak se někde za něco platí, někde ne, někde se dělají nějaká vyšetření, jinde ne,... chtělo by to nějak sjednotit 🙂

madelen
22. zář 2010

@matysekk Ahoj, jen Tě chci uklidnit co se týká placení výsledků : NT screening se většinou platí, je to nadstandardní služba a cena je do 1500Kč. Co se týká amnia, to je samozřejmě zdarma pokud Ti to doporučí doktor. Gen. konzultace je před odběrem povinná. Výsledky amnia jsou zdarma ale čeká se na ně cca 14 dní. Ty částky, co jsi uváděla se platí pouze v případě, že chceš vědět výsledky hned - bývají ještě ten den po odběru. Pokud máš podezření na DS, tak si můžeš zaplatit rychlovýsledky na DS nebo na 5 chromozomů a to je těch 3,5 tis. Já osobně si tuto službu zaplatila, protože už jsem byla tak vyjukaná, že čekat dalších 14 dní bych asi nezvládla . A pokud chodíš v Brně do Prenatalu, jsi v nejlepších rukách 😉 . Držím palce, ať je vše ok.

marcalka1
Autor odpověď smazal
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru