Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

34blondie
26. kvě 2011

@lucielorenc * 22q11 syndrom zrušení (zrušení na chromozómu 22): Zrušení v specifickém regionu chromozómu 22 způsobí různorodost problémů které může zahrnout srdeční vady, rozštěp rtu/patro , odchylky imunitní systému, charakteristické obličejové rysy a poruch učení. Jisté kombinace těchto rysů jsou někdy nazývané DiGeorge nebo velocardiofacial syndrom. Jedinci s tímto nepořádkem mají 50 procent šance na procházení chromozomální abnormality na k jejich potomstvu s každým těhotenstvím.

S výjimkou jedinců s 22q11 syndromem zrušení, jedinci s těmito nepořádky obecně nereprodukují.

........přečetla jsem o poruše 22.chromozomu co jsem mohla,jsem zdr.sestra a tak mne to moc zajímá,ale abych řekla pravdu tak o mentálním postižení nikde není ani slovo,jen u uplném zrušení chr22(zrušení) je napsáno viz.nahoře a to jsou jen poruchy učení,ale to vy nemáte,máte"jen"mozaiku a u tý jsem se dočetla,že se z 50% dál dědí a navíc ti lidé mají víc sklony k rakovině skeletu.......přečetla jsem toho dost i ze zahraniční literatury a nic děsivého jsem se tu nedočetla,nic co by se nevyskytovalo v populaci běžně.......poruchy učení má i můj 13.letý syn a navštěvuje spec.školu a je diagnostikován jako částečný autista a lepší dítě jsem si nemohla přát,hodné,milé,ochotné a nadprůměrně inteligentní,schopné naprosto samostatného života........a když už jsme u mentální retardace,tak nepochybuji že ji má nejmín 1/2 naší ulice 😀 .....taky jsem tu sama před půl rokem házela flintu do žita,ale původně kritické výsledky na DS se amniem nepotvrdily,takže už za 19.dní se ukáže jestli jsme se minuli i jiným hrozbám 😕 ,i když vady intelektu se ukážou až lety.....držím palce at se rozhodneš pro malou i pro vás nejlíp 😉

lucielorenc
27. kvě 2011

Ahoj holky, byli jsme dneska na té genetice a na opakovaném ultrazvuku srdce a vada srdíčka se opět potvrdila.. Po rozhovoru s genetikem i dr. z kardia, jsme se rozhodli pro ukončení těhotenství, vzhledem k tomu, že tam hrozí další postižení, které je ultrazvukem nerozpoznatelné. Je to snad nejtěžší rozhodnutí v životě, hrozím se toho co bude následovat..v pondělí nastupuju.

helulela
27. kvě 2011

@lucielorenc je mi moc líto, co vás potkalo, ani jedno řešení není jednoduché. Hodně sil, ať se s tím brzy vyrovnáte a snaž se už nepřemýšlet "co by, kdyby"

vilibalda
27. kvě 2011

@lucielorenc Moc mě mrzí, co tě potkalo 😢 Přeji hodně síly na zvládnutí tak těžké životní situace!

fiallinka
27. kvě 2011

@lucielorenc Luci, drž se...

jeta
27. kvě 2011

Ahoj. Pani přeji ještě spoustu krásných zdravých dětí a spoustu sil na překonání této bolestivé situace.

lucielorenc
29. kvě 2011

Holky zítra nastupuju, šíleně se bojím a pořád přemýšlím nad tím jestli dělám správně. Malinká se v břiše hýbe a mě je úplně šíleně, že už jí zítra neucítím.

hojda
29. kvě 2011

Teď bylo v TV v magazínu TEP řečeno, že existují nějaké jiné bezpečnější metody než amnio, ale pojišťovny je nehradí, víte někdo jaké to jsou a kolik stojí?

jeta
29. kvě 2011

Je mi z toho do breku co vás zítra čeká. Když jsem teď byla před amniocentézou a honily se mi v hlavě myšlenky, že bych měla porodit postižené děcko, tak jsem si chvíli říkala asi je lepší nemít celoživotní trápení nad postiženým dítětem ale dát ho pryč je také hrozné. Sama jsem odpůrce potratů a pokud by to šlo sepsala bych petici na úplné zrušení kromě opravdu vážných případů kdy se opravud jedná o nemocné děti. Dívat se na to celý život asi je hodně těžké. Někdy když to vidím v různých reportážích, tak je mi líto těch postižených dětí, že musí to své postižení snášet. Vím že se mi to říká asi jinak když už mám tři zdravé děti a amnio dopadlo dobře ale i tak jsem si nedavno říkala, kdyby to nemělo dobře dopadnout, tak bych to taky ukončila. Nejhorší je když vám ještě řeknou co čekáte, když ani nevíte jak dopadnete. Nevím jestli čekáte první o to je to těžší ale věřím že další budou zdravé. Jedna pani tady psala, že si postižené děcko nechala, ale dnes s tím má takové obrovské práce, které se nemůže vyhybat a myslím si že ji to bude hodně trápit.

fiallinka
29. kvě 2011

@lucielorenc Luci, drž se... vyčítat si to asi budeš trochu vždycky, to je prostě normální, s tím nic nenaděláš... a asi si ještě chvíli budeš prožívat peklo na zemi... ale tak to prostě je, a z velké části to přejde a další zdravé dítko ti ty rány zahojí...

hormoni
30. kvě 2011

@lucielorenc moc držím palce, ať už si se rozhodla jakkoliv...Výčitky budou asi vždycky, ale šance na další zdravé miminko je obrovská...Nevím, jak bych se ve tvé situaci rozhodla já sama, tak je těžké radit, ale posílám alespoň moc síly...

eviss
30. kvě 2011

@lucielorenc Luci, moc drzim palecky at jsi brzo v poradku a najdes v sobe dost sil na dalsi miminko...

lucielorenc
2. čer 2011

Ahoj holky, tak mě včera dopoledne konečně pustili domů. Nastoupila jsem tedy v pondělí kolem 9.30..první 2 tablety mi byly zavedeny ve 13.30 a to mě začalo bolet v podbříšku jako při silnější menstruaci. Pak další co 3 hod byly zavedeny další 2 tablety ( celkem 5 zavádění ) a vůbec nic kromě bolesti se nedělo. Tak mě kolem půlnoci převezli na porodní, že si nechám píchnout epidurál. Anestezioložka mi ho zavedla ( což snad byla nejšílenější bolest – zaváděla ho dobrých 25 minut ), ale bohužel mi tam nechtěli dát dávku, protože bych už musela zůstat na porodním a doktor z gyndy chtěl, abych se vrátila zpět. No tak jsem se s kanylou v zádech vracela zpět na oddělení, kde mi píchli injekci proti bolesti, která aspoň trochu zabrala a já vždycky na chvilku usla. Ráno se sešli doktoři a vzhledem k tomu, že na mě tabletky, které prý na 99% pacientek fungují a u mě nezabraly, tak se dohodli na injekcích. Ty mi odstartovaly opět bolesti a šílený průjem, manžel s mamkou přijeli ve 3 hodiny na návštěvu a já je pakovala po hodině domů, protože jsem dostala 3 injekci a už mi bylo fakt ouvej. ( bolest břicha, průjem, zvracení )..o půl šesté už jsem volala sestře, že je mi fakt divně. Pořád se mě ptali jestli mám kontrakce, špiním, nebo nemám tlaky na konečník a já nic z toho neměla a byla jsem z toho dost zmatená. Tak mě převezli na porodní, kde jsem sestru poprosila o epidurál. Za chvilku přišla anestezioložka, ale to já už byla v koupelně a seděla na záchodě a nevěděla jsem co dělat. Přišla tedy za mnou, já jen vstala, ona mi zaváděla látku do té kanyly, ale v tom už jsem měla nutkání tlačit a měla jsem pocit, že ze mě něco vylezlo ( vak blan )a všude spousta vody. Tak rychle volali sestřičky a doktora, přešla jsem jen na porodní postel a na 2 zatlačení bylo po všem. Nemuseli mě ani uspávat, vyšlo vše komplet. Po těch 28 hodinách trápení to byla šílená úleva. Genetik mi radil, aby mi nezůstala černá díra v hlavě, ať se na maličkou podívám. Ale já to neudělala, vím, že tohle bych měla před očima celý život. Po 2 hodinách mě převezli zpět na pokoj a druhý den dopoledne po kontrolním ultrazvuku mě pustili domů a doma je člověku zase o trochu líp. Bála jsem se co semnou tento otřesný zážitek udělá , ale jsem nějak podivně v klidu, možná mi to zatím jen nedochází. Každopádně chtěla jsem vám holky moc poděkovat,opravdu jste mě držely na vodou.
Všem nám tady přeju, aby jsem se dočkaly našich vytoužených a hlavně zdravých dětí a aby těchto stresujících situací a špatných konců jen ubývalo.

vilibalda
2. čer 2011

@lucielorenc Budeš potřebovat hodně síly a opravdu ze srdce přeji, ať se tato rána co nejdříve zacelí!!! Na Koníkovi je diskuze Zemřelo mi dítě nebo Pozdní potrat ve II. trimestru, kde najdeš maminky, které si prošly něčím podobným a lépe Tě pochopí než zbytek světa, který si tohle neumí ani představit. Samozřejmě jen kdybys potřebovala nějaku další podporu. Ať je brzy líp a v bříšku zdravé miminko! Drž se!

hormoni
2. čer 2011

@lucielorenc drž se!!!

aidule
3. čer 2011

@lucielorenc Drž se a hlavně neztrácej víru, že bude líp!!!

liona
17. čer 2011

ahoj všechny maminky, co jste řešily nebo řešíte to, co já.....
Jsem nyní 15+4tt a byla jsem na triple testu, kde mi biochemie- krev vyšla absolutně v pořádku, UTZ taky dobře až na hodnu NT - projasnění šíje, které je prý v normě do hodnoty 2,5 a miminko má 3. Dnes jsem byla u genetičky, ta mi řekla, že celková hodnota není riziková, že ani propozičn z rodiny nic není, tam nic nikde nemáme, ale i tak by pr pro jistotu udělala amnio. Když jsem se ptala, když by mimi mělo při UTZ při odběru tuto hodnotu již v pořádku, zda by i tak provedla odběr, tak prý ano, protože jednou tam ta hodnota naměřena byla a každý genetik udělá při jakékoliv odchylce tento test. Do úterka se mám rozhodnout a nevím. Máme doma zdravou krásnou dvouletou holčičku, tak přemýšlím, zda je to nutné...žádné jiné komlikace nemám a stejně se bojím, ne o sebe, ale o to maličké....

adenka84
18. čer 2011

@liona ahojky, pokud jde o můj názor tak já byych určitě do amnoicentézy šla...
když mě to čekalo tak sjem se také bálaa, aby vše bylo v pořádku...ale ten pocit když ti řeknou, že je mimi zdravé nic zlého se neprokázalo, je nenahraditelný...vše z tebe spadne a máš klid na duši...
kdybych ji nepodstoupila bála bych se až do porodu jestli bude mimi v pořádku a to by bylo šílený..
ale zase pokud si rozhodnutá i přesto, že kdyby nebylo minko zdarvé, že si ho necháš tak je zbytečné amnocentézu podstupovat..
já osobně, i když jsem na miminko čekala dlouhé 4 roky a zadařilo se nám na 4 pokus IVF bych si postižené dítě nenechala...je to trápení na celý život jak pro rodiče tak pro dítě..
držím palce ať se rozhodneš pro tu nejlepší variantu..

kami77
18. čer 2011

@liona Ahoj,pokud muzu pripojit svuj nazor,tak bych amnio podstoupila,prece jen pak budes na 100% vedet,zda je mimi v poradku,nebo neni.Uklidni Te to,a ty strasaci v podobe 1% potratu po amnio pust z hlavy,media to prilis dramatizuji a strasi budouci maminky.Mimochodem gyn. spolecnost dokonce uvazuje zavest amnio a odber choriovych klku(ty se delaji drive) jako standartni vysetreni u tehotnych 😉

zuzka72
18. čer 2011

@liona ahojky....já na odběru byla a dopadly jsme málem hodně zle...i přes to, bych šla znova i přeze všechna rizika...mrkni sem a přečti... https://www.modrykonik.cz/fotoblog/zuzka72/albu...

kami77
18. čer 2011

Samozrejme riziko potratu je,ale kde komplikace v medicine nejsou?I u banalni operace hrozi ta nejhorsi komplikace.Tady ovsem musis zvazit pro a proti,bud se strachovat o to,jestli bude miminko postizene,nebo klidne spat s vedomim,ze je naprosto zdrave.

zuzka72
18. čer 2011

@kami77 já chtěla spát s tím vědomím, že jsou zdravé...přesně, jak píšeš, proto jsem to také podstoupila..

kami77
18. čer 2011

@zuzka72 Diky za souhlas,od Tebe si toho vazim jeste vic,protoze mas negativni zkusenost,ktera nakonec dopadla dobre,to jsem rada...
Jinak ja jsem podstoupila CVS(odber choriovych klku),probehlo to bez problemu,ale tehotenstvi ne,mimi melo VVV a tak jsme se museli rozhodnout... ☹ Nejtezsi rozhodnuti meho zivota!

zuzka72
18. čer 2011

@kami77 To je mi líto...to musí být strašné, mě strašili taky, že mi udělají redukci jednoho plodu a ty týdny čekání a přemýšlení bych nikomu nepřála......mrzí mě, že ti to nevyšlo, ale neboj, příště to výjde a budeš mít další mimi.

liona
18. čer 2011

no, čtu si na netu různé diskuse...a přijde mi to půl na půl s názory, ale asi do toho půjdu, manžel říkal, že si vezme hold dovču a bude hlídat malou, protože máme fakt neskutečného nezmara a ta by mne nenechala odpočinout....
potřebovala jsem slyšet ještě pár názorů....a nejlíp od někoho, kdo měl stejné hodnoty.....tedy jen hodnotu NT 3 a jinak vše ok.....
Tak asi jo, odbimbám to v úterý a další pondělí jdem do toho.....

helulela
18. čer 2011

@lucielorenc teprve teď jsem se dostala k tomu, jak to u vás dopadlo. Snad už od toho máš trochu odstup... Ať se ti moc daří a příště všechno běží bezproblémově, zasloužíš si to.

jeta
18. čer 2011

Ahoj. Četla jsem tvou diagnózu a určitě bych na tvém místě do amnio šla kvůli 100 procentní jistotě že se mimi vyvíjí, tak jak má. Sama mám tři děti a teď čekáme čtvrté u kterého jsem bohužel musela taky podstoupit amnio s podezřením na DS 1ku120. Samotná amnio mne vůbec nebolela ani jsem o ní nevěděla ale ty myšlenky byly všelijaké i přesto že u mne podle doktorů nešlo o žádné drama. Prostě tentokrát mi krevní testy úplně nevyšly jako u ostatních dětí. Nakonec je vše tak jak má a já se mohu těšit na dalšího chlapečka. Manžel měl v tu dobu dovču a vzorně se staral o všechny děti a já odpočívala celé tři dny. To bude dobré.

aidule
20. čer 2011

@liona Zdravím a gratuluji k mimískovi. Já jsem teď ve 32. týdnu. Odběr plodové vody jsem taky řešila, neboť mi obě vyšetření (ve 12. i v 16. týdnu) vycházela s vysokým rizikem. Mám doma už 6-ti letou holčičku a druhé mimi bylo naším velkým přáním. Osobně jsem toho názoru, že když člověk může být dopředu informován a připraven i na špatnou zprávu, není to zase až tak marné. Mimi bych pryč dát nedokázala, ale chtěla jsem mít, vzhledem k výsledkům, čas připravit na možnou variantu vady sebe, manžela, dcerku, rodiče....Právě z toho důvodu jsem amniocentézu podstoupila, vůbec nelituji, protože to byl naprosto rychlý a bezbolestný zákrok. Ta procenta se nyní uvádí kolem 0,25-0,5. Je pravda, že obavy jsem měla velké, ale genetička říkala, že většinou se potrácí po zákroku ta těhotenství, u kterých už je něco špatně a potratila by se i bez odběru plodové vody. Tak jen tolik má troška do mlýna . U nás byly výsledky naštěstí naprosto v pořádku, čekáme další princeznu a už si pomaloučku chystám výbavičku i tašku do porodnice. Co kdyby..... Všem nastávajícím maminkám přeji pohodové těhotenství, co nejméně obtíží jakéhokoliv rázu a hlavně a především- zdravá miminka!!!

lucielorenc
20. čer 2011

@helulela
Děkuji, snad už bude jen líp. Taky přeju ať se Ti daří, zdravíčko ať slouží a hlavně zdravé miminko v náruči 🙂

34blondie
23. čer 2011

chtěla bych podpořit všechny vyděšené maminky....svého času jsem tu taky řešila nepříznivé výsledky,které mi vyšly na 2x jak v triple testech tak na screeningu.....riziko DS 1:48....amniocenteza mne částečně uklidnila,i když na vše tam testy stejně nejsou,navíc jsem na ně čekala neuvěřitelných 5 týdnů!!!.....přesvědčilo mne až samotné vyšetření narozeného miminka,které vypadá zatím na 100% zdravé 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru