Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

nikulis
4. říj 2013

Ahoj,chtela jsem se zeptat,jak dlouho po odberu plodove vody se nesmi soulozit...??? 😕 Diky za odpoved 🙂

mssofia
15. říj 2013

ahoj..byla jsem na odběru choriových klků,předběžné výsledky dopadly dobřě,ale konečný výsledek až za 2 týdny.chtěla jsem se zeptat,jestli se někdy někomu stalo,že předběžně to dopadlo dobře a konečné výsledky byly špatné..?..děkuji

danieltereza
18. říj 2013

ahoj pessy1 mě také druhé testy vyšli zvýšené, mám jinak vše ok první genetiku i velký UV teď v úterý nás to taky čeká tak snad vše prběhne vpořádku, nemám strach ani tak s testování z výsledku, ale z možných komplikací.... honí se mi černé myšlenky ☹ že bych mohla vlivem testování potratit.... jsem 17+1

culinek
7. lis 2013

Ahojky holky chtěla bych také pro menší strach dalších budoucích maminek přidat příspěvek.Při mém prvním těhotenství mi vyšly výsledky tripple testu 1:100 Downouw syndrom.Podstoupila jsem amnio v Mostě.Sice to nebolelo ale zážitek to byl otřesný-velký strach a ohavné prostředí Mostecké vyšetřovny a minimální informace.Je to už 5let.Po dvou týdnech jsem musela na genetiku do Ústí.Výsledky ještě nebyli tak pouze na ultrazvuk a stále čekat.Naštěstí má švagrovà měla známého dr.v Ústí tak mi za týden volala šťastnou zprávu že náš chlapeček je v pořádku.Teď jsem podruhé těhotná a opět v 16.týdnu špatný tripple test dokonce 1:16 down a 1:3300 rozštěpy.Opět amni tentokrát v Ústí-opět bez bolesti jen strach z potratu.Personál i prostředí úžasný.Jen opět to děsné čekání Po týdnu vyloučen down.Zbytek opět čekat.A dnes po 4 řech týdnech super zpráva.Náš druhý chlapeček bez zjistitelných vad.Tripple testy jsou na prd.Je to jakási statiska výsledků tří látek kdy nějaká mamina se stejnými výsledky měla postižené dítě.Hraje zde velkou roli i přesný de

culinek
8. lis 2013

hraje zde roli přesný počet dní těhotenství a váha-mě do žádanky v druhém případě nic neuvedli tak mi tam lupli nějaký průměr,ale jsem trochu prostorově větší 😀 tak to vůbec nesouhlasilo.Žádné mamince nepřeji ten strach z čekání.Takže ostatním čekajícím držím pěsti a ikdyž je to nemožné přeji aby se nemuseli tak moc bát.

muddledgirl
9. led 2014

@culinek ahojky..je to děs...já měla prvotrimestriální vyšetření krve 1:55, celkem 1:704 down..No,takže taky tripple testy...ultrazvuk vypadá v pořádku,jen nešlo srdíčko vyšetřit, protože prcek furt poskakoval...no vůbec se netěšim...v 16tt krev pak čekání na výsledky...kde je ale záruka,že když vyjdou dobře,tak to bude o.k.?Četla jsem samé příspěvky,že nejsou spolehlivé....No a na plodovku nejdu, doktor mi to zakázal...takže přinejhorším si zaplatím prenascan...ach jo..to posraný čekání.... 😉

culinek
9. led 2014

@muddledgirl ahojky to čekání je vážně hnus.Ale výsledek 1:704 je tak nízký riziko že by vam to ani neměli říkat.Říkat věty tipu Nebojte se je úplně k prdu,protože stějně budete.Ale downuv syndrom zjistí z ultrazvuku a to už by bylo vidět ve 12.týdnu.Tak držím pěsti a věřím že to vaše štěstíčko je v pořádku.. :

muddledgirl
9. led 2014

@culinek ahojky, jsi moc hodná....oni mi to musí říct, protože výsledky dávám své doktorce...já také myslím,že to není tak děsné...ale stejně strach je....nosní kůstka i šíjové projasnění v pořádku.... 😉

culinek
9. led 2014

@muddledgirl No to je super 😉 tak to je mrňousek určitě v pořádku. 🙂

muddledgirl
9. led 2014

@culinek 😉 jj,doufám moc,že jo...co jsem četla holky měly pohovory s genetičkama...já ale nic....to až asi,kdyby ty tripple byly taky špatné,viď 😉 ?

muddledgirl
9. led 2014

@culinek ty hodnoty volný beta-HCG 3,144 Mom /155,3IU/I/
PAPP-A 0,643, MoM /0,660IU/I/

to asi není moc dobrý...ale krev je krev....četla jsem,že výsledky krve může ovlivnit utrogestan,cyklogest, předešlé krvácení..nevím,či je to pravda...vím,že se v tom dost hrabu..ale jsem ráda informovaná... 😉

culinek
9. led 2014

@muddledgirl jojo přesně to jsme měli až po tripplech.Když nemůžeš na plodovku tak si jen s tebou promluví jestli někdo u tebe nebo u otce neměli nějaké vrozené vady.Hlavně si pohlídej aby ti uvedli váhu jakou v době odběru tripple testů budeš mít.Hraje to roli jak jsem několikrát četla.Ikdyž mi tvrdili že ne tak nějaké maminy to taky měli blbě uvedené a když to přepočítali tak výsledky byli úplně jiné.

muddledgirl
9. led 2014

@culinek jsem po 2. IVF a genetička už má všechny informace...z léta....jj,jsi hodná,to jsem také četla o té váze... 😉 děkuju....Tobě to už letí a za chvíli budeš mít miminko... 😉

culinek
9. led 2014

@muddledgirl úplě tě chápu taky jsem lítala po netu a hledala každé info.Nejhorší je že jde i o den kdy jsi přesně otěhotněla a to jde i o den pak ty hodnoty taky nesedí.Mě totiž už v na genetice v ústí říkali že jsem o 5 dní déle těhotná.Prostě tripple testy jsou k prdu.Měli by hradit ty testy co dělají v jiných státech.

culinek
9. led 2014

@muddledgirl no letí to ikdyž ne vždy.Dneska jsem byla na ultrazvuku a ten náš druhej chlap má už 1870g A že to vypadá že jsem už 32 týden.Nemůžu se dočkat až ho olíbám 🙂 a to mi přijde až za moc dlouho.

muddledgirl
9. led 2014

@culinek jo,jo...člověk šílet nechce,ale sbírá infa..no.. 😉 Tak já jsem po IVF,tak tam je to dané......já vím,že jsou prdu....proto nechápu,proč se s nima musim stresovat... ☹ no, 15.1. jdu k mojí gyndařce,tak jsem zvědavá co mi řekne,ale nevím,jestli na to bude mít nějaký názor...musim ještě zjistit víc o tom prenascanu... 😉

muddledgirl
9. led 2014

@culinek viď...věřim...já se taky moc těšim na prcka, i když mám 2/3 těhu před sebou... 😉

lilienela
10. únor 2014

Ahoj holky, přidávám se k vám.
Mám pozitivní skríning v II. trimestru na M. Down 1z75 (v termínu) a vzledem k věku 1z490.Ostatní je OK. V I. trimestru jen UZ a v pořádku, šíjové projasnění, nostní kůstka vzorové dle pana doktora.
Jenže teď toto ... šla jsem se hned objednat na Veveří, v žádance mám kontrolu ve 20.tt ... tj.. Jelikož si můj pan doktor i sestra myslí, že to bude OK, chce aby mi dělali UZ SC VVV a echokardio. S tím, že mi budou chtít dělat plodovku, ale to si myslí, že nebude nutné.
Co jsem četla, tak je můj výsledek takový, že ho nechci brát na lehkou váhu. Z odběru plodové vody nemám vůbec dobrý pocit, hlavně z rizika potratu. Do smrti bych si neodpustila, kdybych potratila zdravé dítě.
Dnes jsem se objednala na 17.2. do Zlína za panem doktorem Polákem a hned jsem se domlouvala na test Harmony. Výsledek bude do 9-ti (prac.) dnů a to bude přesně navazovat na moji kontrolu na Veveří 4.3., kdyby dopadl špatně, jdu na plodovku.
Jsem z toho na nervy, peněz nemám na zbyt, ale děťátko je pro mě mnohem důležitější.
Partner se mě snaží uklidnit, že už na UZ bude vidět že je vše v pořádku, ale já chci mít jistotu. Test Harmony uvádí účinnost 99,91% na Downův syndrom, což jse pro mě prozhodující.
Tolik stresu si miminko nezaslouží, ach jo, ale moc se to ovlivnit nedá, asi víte o čem píši.
Uklidňuje mě jen to, že víc pro to nemohu udělat. Kdyby to bylo špatné, potrat do 24.tt bych měla stihnout, ale je to hrozná představa. Vůbec nechci pomyslet ☹ .

lilienela
10. únor 2014

PS: mám zde uvedený 19.tt (termín porodu 13.7.) ... dle posledního UZ prý 17+5 (dnes) tzn. 18.tt ... minule mě bylo spočítáno tak, že bych měla teď být ve 20.tt ... no máme v tom nějaký hokej 😒 .

mar8
11. únor 2014

@lilienela prosím tě a co je to ten test Harmony a kolik stojí?
já nyní byla na screening v prvním trimestru, vše dopadlo dobře, ale i přesto mi kvůli věku 41 byl na genetice doporučen odběr plodové vody, i když v rodině je vše v pořádku. Vůbec se mi do toho nechce, musím se do pondělí rozhodnout, je to hrozné, vůbec nevím co dělat. A co potom, když to taky ve 20.týdnu dopadne blbě, co se děje potom? Je ještě čas jít na tu plodovou vodu?
Budu ráda, když napíšeš, jak ti to dopadlo

lilienela
11. únor 2014

@mar8 ... více informací nejdeš na ... http://www.harmony-test.cz/ ... cena 16500,- . Odeberou ti krev ta se posílá do USA a za devět pracovních dní znáš výsledek.
Podle výsledku půjdu na plodovku, kdyby vyšel Harmony špatně, bude to na více než 99% špatné. Hlavní výsledky plodovky (tzn. Down a rozštěpy) můžeš mít do druhého dne od odběru a ostatní vady do dvou až tří týdnů. Když to výjde blbě můžeš se rozhodnout jít na potrat. Do 24.tt to zákon umožňuje.
Ve kterém týdnu jsi?
Určitě napíši jak jsme na tom, ale výsledky budou až na začátku března ☹.
Snad ti mé info. trochu pomůže.

zanis
11. únor 2014

ahoj holky, pred nekolika lety jsem taky podstoupila amnio. Tripple testy 1:50 Downuv syndrom ... bylo tam ale napsano, ze vzhledem k veku matky (v tom case mi bylo 30! a v case porodu 31). V rodine zadne vady nemame, i tak jsme se modlila, at je mimco zdrave. Predtim panika, proste me to nejak rozhodilo. Zjistila jsem si lekare, ke kterymu jsem mela jit... a reference nic moc (na www.znamylekar.cz). Objednana jsem byla na utery vecer (myslim, ze kolem 18:00) do Petrovic v Praze. S pritelem jsme nejdriv absolvovali rozhovor, pak dlouho cekali a pak mne konecne zavolali dovnitr. Pritel musel zustat venku... Vedela jsem, ze lekar neni empaticky, ale spis tvrdas... Kdyz jsem zbadala osmicentimetrovou jehlu, nebylo mi dobre... Ale od zacatku: lehla jsem si, lekar nekonecne dlouho kontroloval ultrazvukem, kde se nachazi plod, zkousel "klopat" do bricha, aby videl, jak reaguje a kam se hne... ted chapu, jak dulezite to bylo. Pak mu sestra podala jehlu a slo se na to. Ja strachy bez sebe jsem se zmohla jenom na otazku, jak dlouho bude odber trvat - sestra rekla, pry 2-3 sekundy. Lekar ji upozornil, at mi rekne pravdu, ze to bude tak 10-15 sekund... Uz chapu, proc pacientky psaly o nem, ze neni empaticky - odpovedel na kazdu otazku primo a bez okolku - pre mne nic lepsiho nemohlo byt. Pak se objevila cira voda a rekli mi, ze to vypada fajn. Dostala jsme 3 tabletky a mela jsem byt v klidu nejmene 24 hodin (cas, za ktery se obnovi mnozstvi odebrane plodove vody). Nevim, co to bylo za leky, ale po prichode domu jsme si dala jeden, usnula, na druhy den rano dalsi, spala jsem oped nejake 4 hodiny a vecer taky tak. Ve ctrtek rano (1,5 dne po odberu) mi volali, ze Downuv syndrom a dalsi 2 nejtezsi postizeni jsou vylouceny! Za dva tydny mi volali, ze vsechny geneticke vady jsou taky vylouceny 🙂 ... a ja byla klidna do konce tehotenstvi

mar8
12. únor 2014

@lilienela já jsem teprve ve 14. týdnu, mám za sebou 1.screening, zítra by měly dojít přesné výsledky, tak to zkonzultuji s gynekoložkou co na to říká, zatím se přikláním k tomu tam nejít.
Ptala jsem se několika známých co rodily kolem čtyřicítky, a když měly výsledky dobré, tak jim to doktor nedoporučoval. Na druhý screening mám jít ve 20.týdnu, tam půjde taky něco poznat, ne? Dala by se ta plodová voda když tak i potom, že jo? No ty Harmony testy jsou celkem drahé. Nevíš jaký je rozdíl mezi Harmony a PrenaScan? Na to byla Borhyová, mají to jako reklamu.
Známé plodová vyšla špatně, ale už neměla potrat ale normálně ji vyvolávali porod. Potrat je, že tě uspí a vyčistí, že jo? Ale nezdá se mi, že by byla víc než ve 24.týdnu, ale asi je to pro tělo šetrnější, i když na psychiku zase ne.

lilienela
12. únor 2014

@mar8 mě paní lékařka doporučila Harmony test (16500,- USA) protože s Prenascanem (14000,- Čína) mají horší zkušenost co se týče dodání výsledků. Někdy je prý zdržení a také se jim párkrát stalo, že museli odběr opakovat pro nedostatek toho co se z krve testuje (to je pak už zadarmo). To se stát může, ale já potřebuji mít výsledek do 14-ti dnů, tak volím ten dražší. Snad se nezpozdí 😒. Mohu ti dát tel. číslo na paní doktorku se kterou jsem mluvila. Byla moc milá a říkala ať se zeptám na vše co mě zajímá.
Jj plodová voda se bere i kolem 20-tého týdne a píšeš správně, že při špatném výsledku se můžeš rozhodnout pro porod (do 24.tt), kterým miminko nepřežije.
Když výjdou testy (1.screeningu nebo druhého) špatně znamená to, že je zvýšené riziko, ne že to tak je. 1. screening je prý spolehlivější, než ten druhý. Ale nemusí tomu tak být. Švagrová měla po umělém opodnění zvýšené riziko u prvního screeningu (ale po umělém oplodnění se to stává) a druhý jí to vyvrátil. Já první něměla, tak to musím řešit takto.
Napiš jak ti dopadli výsledky ... věřím, že nic z techto infomací nebudš potřebovat, protože bude vše v naprostém pořádku 🙂 .

mar8
13. únor 2014

@lilienela tak mi konečně došly výsledky, mám to 1:1312, NT 1,6. v pondělí zjistím u mojí doktorky, co ona na to, ale zatím jsem rozhodla na amnio nejít a nechám to další vyšetření na ten 20.týden, a budu věřit, že to bude ok.
Doufám, že ti to dopadne dobře.

lilienela
14. únor 2014

Bude to OK 🙂.
Krásné výsledky máš, takže si v klidu užívej miminka 🙂.
A děkuji za info ... 😉.

mar8
10. bře 2014

tak teď byla jedna holčina z naší diskuse na jiných stránkách na odběru plodové vody a její mimi to nepřežilo, a byl to zdravý chlapeček, její testy byly kolem 1:2000, ale šla kvůli věku nad čtyřicet let. Již v minulosti to prodělala 2x a ok,a tentokrát to nevyšlo, mají doma 4 dcery. Je to moc smutné, litují, že to podstoupila ☹
Stává se to málo, ale stává

muddledgirl
10. bře 2014

@mar8 jo kočko..stává udává se 1%..ale jsou to spíš 2%

verusky
25. bře 2014

@mar8 Ahojky, v této diskusi pises, ze Ti dosly výsledky a ja nevim, na cem jsi byla, na jakých testech. Mohla bys, prosim, napsat? Ja se amniocentezy bala, tak jsem včera byla v Brne na Veveri na Prenascanu. Pisi hlavne ohledne toho, ze Ti prislo, ze mas nejake hodnoty 1.1312. To vychazi z krevnich testu? Ja myslela, ze Ti reknou negativni nebo pozitovni a ne ze budu znovu stat před rozhodnutim, jestli risknout plodovou vodu (mam trochu zpozdeni, tak snad nebude potřeba plodova voda, protože budu uz ve 21. nebo 22.tydnu, když prijdou výsledky). Dekuji za informace 🙂

mar8
26. bře 2014

@verusky byl to výsledek I.screeningu, byl negativní to číslo je pravděpodobnost rizika downova syndromu, které zjistili z krevních testů a asi i z toho ultrazvuku, a samozřejmě tam hraje i věk, protože mladé holky to skore mají třeba 1:30000, ale taky je důležitá hodnota NT, to je měření té šíje, já to měla 1,6, norma je myslím kol. 3, co jsem četla diskuze, tak když bylo dítě postiženo, tak měli hodnotu třeba 6. Proto jsme se i díky těmto hodnotám rozhodli nejít na tu plodovou vodu, i když nás tam na genetice tlačili a zbytečně vynervovali.

Dnes jsem byla na II,screeningu kde se kontrolovali všechny orgány a vše nám naštěstí vyšlo ok, a doktorka říkala, že nevidí důvod, proč bych měla jít na tu plodovku, když nám to před tím vyšlo negativně. Tak mi tak nějak došlo, že asi fakt potřebují vzorky na zkoumání a taky to mají zaplacené od pojišťovny, ale asi jin nedochází, že tím akorát vystresují.

Já bych řekla, že ten Prenascan je to samé jak odběr plodové vody, jen to zjistí z krve, platí se to a není tam žádné riziko.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru