Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

ludva
23. srp 2010

Ahoj holky, plodovky se nebojte nic to není. Taky jsem se bála a moc. Při mém riziku 1:50000 jsem šla, nižší riziko prý počítač ani spočítat nemůže, ale už jsem stará koza, že... Můj gyndař mi plodovku sice hodně rozmlouval a byl dost rozhořčený, že mi jí genetici nerozmluvili. Máme v rodině dítko s DS, maminka byla mlaďoučká, jedno dítko doma zdravé, všechny těhu testy naprosto v pořádku i UTZ, na postižení se přišlo až pár hodin po porodu 😔
Po zákroku je třeba opravdu 3 dny ležet, mě teda nebylo dobře, takže to ani jinak nešlo.
Triple testy jsou nanic, VV odhalí pouze na 65%, nechápu proč naše zdravonictví plejtvá penězi na testech, které jsou často falešné 😕
Přeju všem jen dobré výsledky a zdravá miminka 🙂

alzbeta82
26. srp 2010

Ahoj, včera jsem byla na odběr plodové vody, protože nám podle screeningu ve II. trimestru vyšlo riziko na downa 1:85. Během dneška nebo zítřka by měly být první výsledky a do dvou týdnů potom ty kompletní. Zákrok nebolel, ale já špatně snáším i odběry krve, takže se mi pak dělalo špatně a točila se mi hlava, celé odpoledne jsem prospala a dnes už jsem v práci. Doufám,že všechno bude ok 🙂 🙂
@lucie.krajcarova je mi moc líto, jak to u tebe dopadlo, držím pěsti na další miminko.

lucie.krajcarova
26. srp 2010

@alzbeta82 moc ti držím palce. koukám,kolik času už uběhlo, že už jdou na řadu únorová miminka.. my čekali v prosinci. tak snad se nám zase zadaří. ale na plodovku asi půjdu stejně zase preventivně..

alzbeta82
26. srp 2010

před chvílí mi volala paní doktorka z genetiky, že je všechno v pořádku a že čekáme chlapečka 🙂 🙂 mám obrovskou radost 🙂

fiallinka
26. srp 2010

@ludva a byla i na screeningu v 1. trimestru? Ale jinak já bych třeba jednala jinak jak ty - pokud ti takhle nádherně vyšlo riziko i ultrazvuk, tak bych na amnio nešla... na druhou stranu poté, co 1. screening vyšel dobře a až triple test ukázal vysoké riziko 1:15 (a to by měl být u dvojčat ještě víc nespolehlivý než u jednoho dítěte), , tak osobně jsem fakt pro kombinaci těchto testů...

Podle mne není až tak chyba v triplu jako takovém (ano, vím, jaké má statistiky), ale spíš v tom, že není moc velká osvěta - spoustě mamin, hlavně starších, nenabídnou test v 1. trimestru, nevysvětlí statistiky, pak vyjdou blbě triply nebo automaticky posílají na plodovku kvůli věku a na tu amniocentézu "musí"... resp. nemusí nikam, ale když vidí rizika z triplů nebo jsou vystrašené, tak prostě jdou... v tom je ta největší chyba...

alzbeta82
27. srp 2010

@fiallinka mě třeba můj gynekolog na screening v I.trimestru vůbec neposlal a pak v nemocnici na genetice se na mě dívali jak na exota, proč jdu až na ten v II. Tak jsem říkala,že jsem prostě věřila svému doktorovi, že mě posílá na všechny vyšeření,které jsou potřeba. Řekli mi,že spousta starších gynekologů na ten první screening vůbec neposílá... a ať si potom u druhého dítěte o něj řeknu. Ten můj doktor to jede tak nějak postaru 😒 V nemocnici jsme naštěstí měli milou mladou doktorku, která nám všechno vysvětlila a potom i plodovku odebíral mladý doktor, který taky vysvětloval co dělá, proč to dělá a tak. Jako fakt nic proti starším, ale už se mi několikrát potvrdilo, že mi víc vyhovují mladší doktoři, kteří sice nemají tolik zkušeností, ale mají lidský přístup.

fiallinka
27. srp 2010

@alzbeta82 jj, to je přesně ono - prostě ti ty informace ani nepodají a v tom je ta základní chyba, protože pak člověku většinou nic moc nezbyde, když triply vyjdou blbě a ty chceš mít jistotu...

choustnicka
1. zář 2010

ahojky všem tak mi vysel spatne triple test a jdu na odber plodové vody moc se bojím ☹ ☹ ale doufám a modlím se aby to všechno dobre dopadlo .......Míša

lucie.krajcarova
1. zář 2010

@choustnicka a jak vysoké máš riziko? určitě to bude v pořádku.

baca
2. zář 2010

Tak se přidávám. Screening v 1. trim. dopadl dobře. Triply mám pozitivní, riziko na DS je 1:230. Zítra jdem na genetickou konzultaci a se uvidí. Stále nejsem rozhodnutá, jestli na amnio jít nebo ne.

tlap.ka
3. zář 2010

ahoj holky,tak jsem byla tak hezky klidná po screeningu v 1.trimestu, tam nám všechno vyšlo dobře, ale jak čtu vaší diskuzi,tak se začínám bát triplů, na který jdu 13.září ☹ moje předchozí gyn dr. moc neřešila, takže jsem s Matějem byla na krvi jen jednou a pak už na ničem. Je fakt, že jsem pak od ní radši přešla k pečlivějšímu panu dr, teď už jdu na podruhé na krev a mám si pak volat pro výsledky na genetiku. No tak jsem teda zvědavá, pořád jsem teda napochopila, proč se dělá ten screening v 1.trimestru, když pak stejně musíme na triply a stresovat se, protože většinou vychází falešně pozitivní ☹

zuya
3. zář 2010

@lucie.krajcarova Ahoj Luci, a za jak dlouho se můžete pokoušet o druhý mimi?

lucie.krajcarova
3. zář 2010

@tlap.ka ahojky, na NT se přijde na 80% vývojových vad, na triplu ještě na další.. já určitě půjdu na oba testy, je lepší jít na potrat v prvním timestru po NT, než v 2. trimestru po triplech

lucie.krajcarova
3. zář 2010

@zuya říkali 6 měsíců, to neberu vážně, pak že tři, tak tak nějak..

zuya
3. zář 2010

no jo ono se to tělo sai potřebuje srovnat po zásahu. Ale jinak přeju hodně štěstí při dalším miminku 🙂

baca
3. zář 2010

Takže nevím zase nic. Dr. mi neřekla nic, co už jsem nevěděla. O utz jsem si musela vpodstatě říct, jdem na něho v pondělí s tím, že pokud se rozmyslím,tak rovnou i na plodovku. nemůžu se rozhodnout. Na potrat bych asi nešla????, ale stejně ta nejistota až do února...Bpjím se toho potratu po odběru.

baca
3. zář 2010

Holky měli jste před amniem odběry na žloutenku a hiv? Moje dr. je dělá až po 30tt, takže jsem si je něchala v pátek nabrat, ale výsledky budou až v týdnu. Přijde mi to divné. Přece kdybych měla hiv, tak je to celkem problém.

lucie.krajcarova
3. zář 2010

@baca ahoj, před odběrem plodovky jsem na ničem nebyla. jen z krve v 10tt zjišťovali nemoci a krevní skupinu.

baca
3. zář 2010

@lucie.krajcarova jaké nemoci? Já mám odběry na krevní obraz, skupinu a syfilis. Ale ty další moje dr. dělá až později, což mi přijde nelogické.

lucie.krajcarova
3. zář 2010

na syfilis a řekla bych že ještě další sexuálně přenosné nemoci. ale přesně to nevím.

zuya
4. zář 2010

Mě dělali test na HIV a na žloutenku při triple testech

baca
4. zář 2010

No budu se na to muset dr. poptat, jestli jí jako nevadí, že nemá přehled o hiv v těhotentsví... 😠 Každopádně jsem na 90 % rozhodnutá, že plodovku odmítnu. Nějak se na to necítím. Nedovedu si představit, že dám vědomě zabít své dítě, i kdyby se down potvrdil. A představa, že po odběru plodovky dojde třeba k předčasnému porodu a předtím zdravé dítě zůstane postižené...
Většinou tady píšete, jaká je plodovka pohodička, ale moc nepíšete o tom, že byste měly strach z potratu. Toho se bojím víc, než třeba čekání na výsledky. A jelikož jsem spíše pro si dítě nechat i s downem, tak na plodovku asi nepůjdu. V pondělí jdeme na utz, tak se uvidí. Snad se nenajdou ještě nějaké další potenciální problémy.

baca
4. zář 2010

Ale neodsuzuju nikoho, kdo na potrat šel, je to každého rozhodnutí.

ludva
5. zář 2010

@baca Já tedy nevím k jaké to chodíš proboha doktorce? Musíš si říkat o UTZ a nedělala ti testy HIV?
To jsou přece základní vyšetření v těhotenství. Test HIV se dělá snad už ve 3.měsíci, ne?
Odpovím ti na tvou otázku ohledně strachu z potratu po amnio. Bála jsem se strašně moc, už proto, že se na miminko těšily další dvě děti. Ale hlavně i kv. nim jsem jí podstoupila. Porodit vědomě postižené dítě k dalšímu zrdravému dítěti mi přijde sobecké. Musíš myslet na všechny své děti. I když jít na potrat by bylo pro mne velice bolestivé rozhodování jako samozřejmě pro každou mámu. Je to prostě strašně těžké....
Jo a amniocentéza dle mého názoru není žádná brnkačka.

fiallinka
5. zář 2010

@baca myslím si, že pokud první testy máš ok (teda záleží i na tom číslu) a triple je blbý, rozhodovala bych se podle ultrazvuku (udělaného ale někým, kdo tomu rozumí) - pokud by byl ok, asi bych na plodovku nešla, při náznaku problému ano...

protože pokud by ses rozhodovala jen podle triplů, tak v podstatě jsi nemusela na NT chodit a to je i jeho význam, vyhnout se amniocentéze...

jinak strach jsem z plodovky měla hrozný, ale podvědomě ještě větší z DS, ale tím, že ultrazvuk vyšel blbě, se mi potvrdilo, že tam půjdu - jinak bych asi nešla...

madelen
6. zář 2010

@baca Já měla pozitivní NT screnning. Do té doby jsem byla zapřísahlá, že mě nikdo na plodovku nedostane ani náhodou.....Jenže po špatných výsledcích, předešlém samovolném potratu jsem začala myslet jinak. Takže jsem se rozhodla, že podstoupím podorbný UZ a pokud bude dobrý, na plodovku nepůjdu. UZ dopadl dobře ale po konzultaci s profikem, který UZ prováděl , jsem se rozhodla jinak. Řekl, že do chromozomů nevidí, ale že vše může být na pohled ok ale....A že si to mám rozmyslet. Tak jsem kývla, už jsem byla na variantu amnio připravená, celkem jsem s tím počítala. Psych. bych to do porodu nevydržela. Nedovedu si představit, že bych vědomě přivedla na svět postižené miminko, které by si nemohlo plně užít života. BYlo by na mě odkázané pořád a já závislá na něm.......Ale to je každého věc. Tak jsme absolvovali hned pohovor u genetičky a pak šup na odběr. Mě to vůbec nebolelo, jen povrchové píchnutí, celý zákrok trval chvilku. Pak jsem 2 dny ležela a pak postupně začala zase fungovat. Byla jsem na profi klinice, kde je procento možného potratu minimální. Samozřejmě jsem měla šílený strach, kdo by neměl, ale jaksi jsem to v sobě potlačila a vůbec si to nepřipouštěla.Zaplatili jsme si rychlovýsledky, vše dopadlo dobře a jsem ráda, že jsem se takto rozhodla.

ludva
6. zář 2010

@madelen Naprosto s tebou souhalsím. Ani sebelepší ultrazvuk DS nepozná. Ročně se rodí cca 60 dětí s DS u maminek, které to netušily ☹ Bohužel....

baca
6. zář 2010

Holky, děkuji za reakce.
Na ten hiv test se optám, do poradny jdu ve čtvrtek. O ten utz před plodovkou jsem si řekla při pohovoru na genetice v Brně ve Fakultní nemocnici. To nemá s moji gyndr. nic společného.
Dnes jsme byli na utz v Brně Bohunicích a ten byl ok. Řekla jsem dr. své stanovisko ohledně plodovky a do ničeho mě nenutila. Pozvali nás ještě za 3 týdny na podrobnější utz kvůli srdíčku, že bude ještě líp vidět. Já užjsem klidná, potřebovala jsem si vyřešit tu plodovku a to jsem se rozhodla už v sobotu. Já bych asi na potrat jít nedokázala. A jsou horší postižení než je DS. Tím neříkám, že bych takové détě chtěla, ale asi si ho raději případně nechám, než bych ho vědomě nechala umřít. Já to tak cítím.

baca
6. zář 2010

V prvním trimestru jsme měla screening 1:2500. Triply vyšly 1:230 na DS.

madelen
6. zář 2010

@baca Ono to ve většině případů dopadá dobře a mimi je zdravé. Tady jde jen o to, která ženská vydrží ty nervy na plodovku nejít a čekat v nejistotě do porodu. Já osobně znám případy, kdy výsledky plodovky dopadly špatně, znám i rodiny, kde postižené děti DS mají a testy ( krom plodovky ) byly ok. Mě výsledky rzhodilo hodně vysoké hCG a věk. Moc držím palce, ať je mimi zdravé. A ty testy na pohlavní nemoci apod. se dělají už někdy v prvním trimestru a pak ještě ve třetím trim. A jsou povinné, takže jsi je asi absolvovala, dělá se při tom ještě rozbor moči.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru