Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

jabber
22. lis 2007

vercicek - ta konzultace vychází z výsledků triple testu. Já jsem od toho taky čekala kdovíco, ale ta dr se mě jen ptala na nemoci v rodině, pak jsem vyplňovala takový dotazník až k babičkám a dědům na co kdo a v kolika umřel. Podepsala jsem papír, že znám rizika AMC + tam byly informace jak to probíhá, co dělat a nedělat atd.
U mě to bylo tak, že mi na gyndě vzali krev na tripl test a hned jsem se objednala na konzultaci na genetice, protože jsem stejně chtěla AMC. Na tu konzultaci jsem šla asi týden po odběru, žádný výsledky jsem ještě nevěděla. Ta dr na genetice se mě na ně ptala, já říkala, že je ještě nemám a ona si pro ně zavolala do gennetu. Napsala si ty čísla na papír a řekla jen, že je to dobrý.
Do průkazky mi ty čísla pak napsala moje gyndr při další prohlídce, to už je měla taky. A nepsala tam žádné riziko, jen tam opsala ty čísla z triple testu.

kacka.va
22. lis 2007

vercicek: to riziko je napsané v těch papírech, co mají teď k dispozici genetici. A jak jsem psala, u mně sestra to riziko přesně taky nevěděla, jen mi volala, že mám ty výsledky špatné a že se mnou chtějí genetici mluvit. Možná bys spíš než sestře měla zavolat přímo na genetiku, aby ti řekli míru rizika.
Na té konzultaci udělají jakoby chorobopis celé rodiny i tvých tet a bratranců, jestli mají nějaké závažné nemoci, jestli ještě žijí a tak. A já v průkazce nic napsaného nemám, jen to, že jsem podstoupila amnio a pak tam mám založený celý ten papír s výsledky, který mi dali po té konzultaci.

vercicek
22. lis 2007

Aha... děkui všem za info 🙂 Zkusím si na tu genetiku zavolat. Mě právě sestra řekla taky jen, že výsledky mi vyšli špatně a že chtějí konzultaci na genetice, toď vše.... víc prý neví...

kinsli
22. lis 2007

Ahojky holky, tak jak jsem tu v úterý psala. nevyšly mi tripple testy
1:240 na down. choroby tak jsem měla doporučené amnio.
ve středu jsme hned jeli na genetiku a ty mi vypsali papír.
Hned jsem pak přešla jen do jiné budovy na ty odběry.
Dnes už jsem docela dobrá, jen mě ještě bolí v místě vpichu.
Ale to jen když si v rychlosti sednu nebo ve spánku nějak divně zkroutím 😅

petruna
23. lis 2007

vercicek : tohle mi pride hrozny, ze sestry jen mamine zavolaji, ze ma spatny vysledky a nereknou ji o co presne jde...
Me taky volal muj gyn. ze mam nejaky hormon v triplech zvyseny a ze se mam objednat do Genetu na plodovku...a spitec...V genetu meli volno az za 12 dni a predstava, ze 12 dni nebudu vedet, proc me nekdo posila na invazivni vysetreni, kde je riziko potratu me dost stvala...
takze jsem psla do Genetu (pres jejich web) a jeden z doktoru mi odepsal, ze mu muzu zavolat...A az on mi rekl miru rizika...Ale my uz stejne byli rozhodnuty, ze na amnio nepujdu.
Za tech 12 dni jsem teda byla na te konzultaci a na zaklade toho co nam rekli a podrobneho UTZ jsme se utvrdili v tom, ze zivot naseho ditete nebude takhle zbytecne riskovat...a taky nelituju...pak mi i delali nove triply a ty uz vysli v poradku 😕
dneska se na amnio posila kde kdo a riziko pritom neni ani moc velky...bodet by ne, kdyz za to odberni pracoviste dostava od pojistovny 40.000,- za odber...
ale jestli chces mit klid a postizeny mimco by sis nenechala, tak samotny odber neni nic strasneho (co jsem slysela), akorat je podle me fakt potreba byt potom v klidu. nedavno tu jedna holcina dva dny po plodovce potratila zdravy miminko, ktery uz ji kopalo... ☹
drzim palce !!!

petruna
23. lis 2007

spitec = smitec 😀

lucielb
23. lis 2007

Tak díky za uklidněbí☹((( Bohužel riziko potratu určitě je, ale je stejně velký jako těhotenství samotné 0.5 na 100 vyšetření, takže opravdu stejné jako možný samovolný potrat. Byla jsem na odběru před 5 lety a jsem fakt ráda, že jsem tenkrát takový příspěvek nečetla, byla bych fakt vyplašená. Statistiky uvádí nezdary, ale tady by se rozvádět neměly. Šmitec můj názor, takže dámy fakt se nebojte
Lucie

lenkabu
23. lis 2007

Já teda musím říct, že u mojí doktorky to proběhlo naprosto v pohodě. Zavolala mi ona osobně a pozvala si mně do ordinace, všechno vysvětlila, řekla že amnio doporučuje,ale nenutila. A dala mi kontakty na genetiku. To je hnus když vám zavolá jen sestra (která by mimochodem tyhle informace ani sdělovat neměla) a sdělí to stylem "je to špatné, jděte na odběr plodové vody" 😠 😠 Na ránu, fakt.

fish
23. lis 2007

Holky,tady máte něco k těm odběrům,dneska jsem byla na genetice,tak mi to dali,kdybych se náhodou rozhodla:
http://www.geneticka-ambulance.cz/

petruna
23. lis 2007

lucielb : me prave pripada, ze statistiky moc neuvadi nezdary...vetsinou cteme kolik se odstranilo deti s downem, ale uz nikde nepisou kolik mamin potratilo kvuli amnio zdrave dite...pisou jen 1 procento. zajimave by byli pocty maminek - tech, co po spatnych triplech maji opravdu downa a tech, co po amnio o mimco bezduvodne prisli.
Ale ja chapu ze na to holky chodi. Kdyz je to do konce tehu uklidni a postizeny mimco by za zadnou cenu nechteli, tak proc ne...Nerikam, ze se potraci kdovijak casto, vetsina holek je po amnio v pohode, ale me prave to jedno procento odradilo. Nechtela jsem riskovat a pripadne potracet dite, ktere uz kope...Stat se muze cokoliv i bez amnio, ale aspon bych si nerikala, ze jsem za to mohla ja....Vim, ze bych mela silene vycitky a nedovedu si predstavit, jak bych je psychicky zvladla.
lenkabu : tys mela velkou kliku, ze mas takovou doktorku. Takhle bych si to predstavovala....Idealni postup !!!

fish
23. lis 2007

Mně taky dneska doktor řekl,že v mém případě nevidí nutnost AMC,a že by mi doporučil podrobný UZ ve 20.tt.Ž AMC se dá pak udělat ještě vždycky,kdyby se na UZ něco nezdálo.Moc příjemný dr. a hlavně mi všechno polopatě vysvětlil.

petruna
23. lis 2007

fish: my jsme taky pripousteli moznost AMC, kdyby byl hodne spatny UTZ. Ale vse se jevilo naprosto v poradku a riziko downa jsem mela jen proto, ze bylo mimi v dobe odberu cca o tyden vetsi nez podle MS (coz ultrazvukar v genetu nevidel jako problem, od 12 tydne uz kazde dite roste jinak) a pak proto, ze jsem "stara" (30)
To jsme s manzelem nepovazovali za duvod riskovat potrat.
Drzim palce, abys na AMC nemusela a kdyz jo, tak at vam vse dobre dopadne !!!

fish
23. lis 2007

petruno,já mám spíš riziko na rozštěpy,Downa mám v pořádku.Ale riziko je jen mírné,tak snad ten UZ dopadne dobře.A děkju za ržení palečků.

lucielb
24. lis 2007

jukněte na www.porodnice.cz mají tam ucelený názor na AMC, a Petro už tady neplaš maminky co na AMC jdou, protože pouze odběr amc vyloučí genetické malformace, afp zachytí pouze 64procent, a UTZ také nezachytí vše, já jdu na AMC znovu za týden 16tt a to pohyby ještě necítím, čím dřív tím líp, připadá mi, že je tady někdy někdo z křesťanského spolku ochrany života, ale sorry...třeba se mi to jen zdá. Tak se nezlobte, každý má svůj názor, jen mě štve, jak tady straší maminy co se rozhodly na AMC jít, toť vše
Lucka

kacka.va
24. lis 2007

holky, které na amnio jdete, vůbec se nebojte, fakt to nebolí. Já jsem děsná sralbotka, co nesnáší jehly a přežila jsem to v pohodě, jen jsem udělala chybu, že jsem se na tu jehlu jednu chvíli koukla, ale jinak to píchnutí jsem necítila, jen trošičku štípala ta desinfekce a pak jsem cítila, jen jakoby někdo trochu tlačil na břicho.
Jenže by možná bylo na diskuzi, jak moc ten případný potrat závisí na tom, jak je maminka poslušná a opravdu třeba ty tři dny polehává a je v klidu. Já se cítila úplně normálně a moc poléhávat nevydržím, ale v tomhle případě jsem si řekla, že asi nemá cenu nic riskovat.

klaudies
26. lis 2007

Ahoj holky, dneska jsem volala na výsledky amnio a prý jsou negativní 🙂 Jsou to ale nějaké ,,rychlé výsledky" na různé syndromy (např. Down). Podrobné výsledky budou za 14 dnů. Nevíte, co se zjišťuje v těch podrobných?

petruna
26. lis 2007

lucielb : nemam v umyslu tady nekoho schvalne strasit, nebo mu AMC vymlouvat, jen jsem tu rekla fakta. Nektere maminy nejsou tolik informovane o riziku potratu a ja jen zminila, ze uz jsou na MK pripady holek, co po AMC opravdu potratili. Nezda se mi rozumny tuhle desivou moznost uplne popirat. Melo by se k ni pri rozhodovani prihlizet.
Proti potratum nejsem, je to kazdeho vec a maminy, co na potrat jdou (bud, ze je tehotenstvi nechtene, nebo ze hrozi postizeni) neodsuzuju..
Myslela jsem, ze tahle diskuze je o AMC obecne, tudiz i o jejich rizikach, ale jestli to ma byt jen o tom, jestli nekoho bolel vpich a jestli ma vysledky v poradku, tak se omlouvam a uz o druhe strane mince neceknu.... 😉

kacka.va
26. lis 2007

klaudies, to by mně taky zajímalo, protože podrobné jsme zatím taky nedostaly.
Petru, ale já myslím, že každá mamina o riziku potratu ví, jestli ne, tak to je její blbost, že si nepřečetla ten papír, který podepisuje 🙂. A na MK je taky plno holek, které potratili, aniž by na amniocentéze byly, mají tu několik samostatných témat, takže na druhou stranu je otázkou, jestli tu vypichovat ty, které byly na amniu a potratily. 😉

petruna
26. lis 2007

kacka.va : mas pravdu. Nejsem si jista, ale myslim, ze jsem o tech rizikach a konkretnich pripadech psala hlavne na zaklade nejakych prispevku, ktere vyznivali, ze AMC nic neni a ze nic nehrozi...ale to bych musela zpetne dohledat. Bezduvodne, jen za ucelem straseni, bych to tu nepsala.
Asi tady opravdu neni na miste psat konkretni desive pripady, kdyz jsem prizpivaji hlavne holky, co na AMC sly...To riziko potratu neni zas tak velky, ale asi jsem mela potrebu napsat, ze to zaroven neni zadna sranda. 😅

kacka.va
26. lis 2007

petru: 🙂 O
no, když si fakt vezmeš, kolik holek potratí v 1. trimestru (a až jsem byla překvapená, jak moc jich je), tak si myslím, že nějaké amnio je fakt zanedbatelné. Třeba moje mamka samovolně potratila ve 4. měsíci, tak těžko říct, co je fakt po amniu. 😉

petruna
26. lis 2007

kacko : to jo...akorat ja vubec nesrovanvam samovolne potraty v I. trimestru s potraty po amnio..ty prvni jsou samozrejme castejsi nebo to tak aspon vypada, ale ja to beru tak, ze za tenhle potrat si jakoby nemuzu sama. (i kdyz, sjou pripady, kdy si za to clovek muze - sport apod...)
Sama za sebe vim, ze kdybych potratila po amniu, silene bych si to vycitala (s tim jsem se tu uz taky setkala, i na jinych webech) a taky mi pripada tezsi vyrovnat se se ztratou miminka, kdyz uz s nim jsem 16 - 20 tydnu, kdy uz kope a kdy bylo zdrave, nez na zacatku, kdy se pokazi neco ve vyvoji, i kdyz ta bolest a pocit prazdnoty je stejna v jakemkoliv tydnu.
ale ted porusuju svuj slib, ze nebudu psat o smutnych vecech.... 😅
pardooon

martinataylor
26. lis 2007

Ahojky holky,já taky podstoupila amniocentézu,výsledky jsem měla totiž 1:12 na downuv syndrom.Ted už mám 4 týdny před termínem porodu a čekáme zdravou holčičku.

petruna
26. lis 2007

martinataylor : ty jo... 1:12, tos musela byt hodne vyplasena...Kamaradka mi rikala, ze zna pripad 1:7 a taky maji zdrave dite... 😉

jabber
26. lis 2007

na předchozí stránce píše caganl, že měla riziko na Downa 1:2 a taky to naštěstí dobře dopadlo. Tomu teda říkám mazec.

vikvik
26. lis 2007

cau kocky
vcera jsem mluvila se svagrovou, meli riziko 1:4! takze podrobny uzv, ten nic moc nevyvratil ani nepotvrdil, tak amnio a maji samozrejme zdraveho kluka (jen ma vetsi hlavu :o))))

mamina
26. lis 2007

Holky,s amniocentezou opatrně!Mojí švagrové to zkazili a dítě jí umřelo.Riziko je sice malý,asi 1:1000,ale je.A ona pak,chudinka,koukala na to,jak mě roste břicho...Byly jsme těhule současně..Navíc,až 90% miminek je pak stejně zdravých,akorát budete riskovat a stresovat se.Taky pokud by jste si nechaly miminko,i kdyby to dopadlo špatně,je to zbytečný.Jinak si taky maminy po tomhle vyšetření často stěžujou na šílený křeče trvajících i několik dní- a ve 20 tt to už není žádná sranda...

lukin
26. lis 2007

mamina: Nevím, jestli ses nahodil nepřeťukla, ale riziko je 1:100 a ne 1:1000.

lucielb
27. lis 2007

petro,
takže ti připadá lepší, než podstoupit amnio, čekat dalších 5 měsíců, zda bude mimi v pořádku, to mi připadá sobecké, jen z důvodu, že by si si třeba mohla vyčítat, že kvůli amniu si mimi potratila???? Tak to fakt nechápu. A jiný weby nemá cenu sem cpát.

petruna
27. lis 2007

lucielb : nezlob se na mě, ale já rozhodnutí holek jít na amnio chápu, tak nevím, proč ty nedovedeš tolerovat, že se někdo rozhodne nejít.
Nebudu žádných 5 měsíců čekat, jestli je miminko OK, věřím tomu , že je. Jako skoro u všech holek, co měli nějaké to pomyslné (často falešné) riziko po triplech. A i kdyby nebylo OK (Down...) , pryč bych ho stejně nedala, takže u mě je amnio opravdu zbytečný risk. Mysli si o mě co chceš, třeba že jsem v náboženské sektě ! 😀 Podle mě je daleko víc pravděpodobný, že budu mít zdravé détě, které bych amnio ohrozila, než že budu mít postižené.
Howgh

petruna
27. lis 2007

a píšu, co je lepší pro mě, né obecně. Když by si někdo postižené děcko nenechal, tak je pro něj samozřejmě lepší na amnio jít !!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru