Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

34blondie
14. únor 2011

@andresska .....přečti si mne o kousek výš....měla jsem výsledky 1:48 na DS a z výsledků čekáme prý zdravou holčičku.....výsledky byly za 2 a půl týdne.....tach bych se zas tak moc nebála i když já osobně jsem se málem věšela:((nevěřila jsem že to dopadne dobře......

makreluska
14. únor 2011

@andresska At ti napíše kdokoliv a cokoliv,stresu tě to bohužel nezbaví !!! Musíš to přežít do výsledků a připravit se na obě varianty,já počítala s oběma. Je to jako ruleta,bud ti padne nebo ne.Někomu to nevyjde při riziku 1:250 a někomu to vyjde i při 1:2.Je to hra s čísly. Pevné nervy,MUSÍŠ to přečkat,strach jsme měly každá,asi nejvíce ty starší.Moc a moc ti držím palce.
Ale jestli bylo projasnění ok a nosní kůstka taky,tak to má velkou šanci být dobré...

andresska
14. únor 2011

@34blondie AHIJ DIKY A TY JSI MELA RIZIKO Z PRVNIHO TRIMESTRU NEBO AZ Z TRIPLU V 16TT?????JA Z PRVNIHO..........GRATULUJI K HOLCICCE

34blondie
15. únor 2011

@andresska ....joo díky.....to byla rána,když to ze mne spadlo,ten stres........já to měla z krve v 14 týdnu....asi jsou to ty triple testy.....mne z tý krve dělali ještě potom navíc screening a vyšlo jim to stejně....takže pak už to jedině vyvrátí amnio 😕

vilibalda
15. únor 2011

@andresska Jedna holčina, co bude rodit v červenci, měla špatné výsledky na ten první NT screening, tak si ji objednali na amnio, mezitím udělali tripl testy a po kombinaci těchto dvou testů měla riziko 1:27000! Amnio podstoupila a vyšlo to dobře. Zatím miminko nemá, ale věřím, že je vše ok, když to takhle vyšlo. Takže naděje na hezký konec určitě je! Držím palce 🙂
Já měla NT v pořádku a tripl test špatný. Po konzultaci s genetičkou a detailním UTZ jsem na amniocentézu nešla a věřím, že je miminko zdravé 🙂

andresska
15. únor 2011

@vilibalda ahojky to me to prave vyslo u NT V PRVNIM TRIMESTRU ALE JEN Z KRVE DLE UZ VSE DOBRE NO TAK SNAD BUDEM PATRIT MEZI TY STASTNE DIKY MOC A UZ MI DR REKL ZE TRIPL HO NEZAJIMA ZE CHCE AMNIO ALE MAM SE ROZHODNOUT SAMA!!!!

vilibalda
15. únor 2011

@andresska Pokud se dělá test při NT screeningu, tak je do toho zahrnuta krev a výsledek UTZ výsledku (přítomnost nosní kůstky, NT, srdeční tep,...). Tyto parametry se dají do jednoho modelu a ten vyhodnotí riziko. Takovýto test je v 1. trimestru nejpřesnější.
Ale je fakt možné, že Ti ty výsledky nezkombinovali a udělali jen krev a pak UTZ zvlášť. Držím palce, ať je vše ok.

andresska
15. únor 2011

@vilibalda NENE BOHUZEL SKOMBINOVALI COZ ME ZARAZI KDYZ NA UZ BYLO VSE OK ZE TO HODILO TAK SPATNY SKORE A REK MI ZE V KRVI MAM DVE HODNOTY NZSI NEZ MAJ BEJ GCG ,A NEJAKY PAPP,.............PRAVE ZE TADY SKORO VSECHNY MATE TY TRIPL SPATNE A PAK VE VETSINE OK ALE JA MAM OBAVY ZE JE NECO ZLE KDYZ MI TO VYSLO JIZ U PRVNIHO SKREENINGU ALE MOC VERIM ZE SE NEKDE STALA CHYBA NO JSEM UPLNE ZMATENA A VYSTRASNA TAK DLOUHO JSME SE O MIMKO SNAZILY ZE TET ANI DOMYSLET NECHCI......................

andresska
15. únor 2011

@vilibalda KREV BYLA V 11TT A UZ V 14TT ALE DOHROMADY TO DAL TO RIKAL.........................

andresska
15. únor 2011

@makreluska DEKUJI UZ JSEM SI VAS TADY PRECETLA SNAD VSECHNY A SKORO VZDY TO DOBRE DOPADLO AZ NA VYJIMKY SICE SKORO VSECI TADY RESITE TY TRIPL V 16 TT ATY JSOU ZREJME UPLNE MARNE ME TO VYSLO ALE UZ PRI PRVNIM NT SREENINGU PROTO SE TAK BOJIM ..............DIKY ZA PRISPEVEK

vilibalda
15. únor 2011

@andresska Neboj, nejsi sama. Vím, že je to zátěž na nervy. Drž se toho, že UTZ vypadal dobře. 😉 Jak říkám, znám holčinu, co měla NT špatný a amnio ok. Testy se můžou plést.

andresska
15. únor 2011

@vilibalda diky moc strasne mi vase diskuze pomohla je tu mnoho skvelych vysledku snad se zaradim jeste tyden cekani do amnia vysledky si necham udelat ty rychly tady u nas za to chcou 2500 kc ale to neresim nedala bych to cekat dalsi dva nebo tri tydny.........diky moc zy utesujici slova pomaha to i kdyz strach je silenej!!!!

janca_dobi
15. únor 2011

@andresska Ahojky, jsem na tom podobně jako ty. Screening v I. trimestru mi sice ještě vyšel negativní, riziko 1:860, ale vyšla mi nízká hodnota PAPP-A, teď čekám na výsledky tripple testů (na kterých jsem byla minulý pátek) a pak se uvidí, jestli to dojde až k amniu. 😒 Screening i tripple testy mi dělali v Gennetu v Praze, prý když volat nebudou, tak je to ok a pošlou jen zprávu mému dr. a když to bude špatné, tak mi hned budou volat. Takže od zítra začínám být nervózní a s každým zazvoněním telefonu budu šílet. ☹

andresska
15. únor 2011

@janca_dobi AHOJKY DIKY ZA OZVANI TU HODNOTU CO PISES MAM TAKY NIZKOU A JESTE HCG.......ME ANI TRILY NEREKELI ZE BY SEHRALI ROLI SICE NA NE JDU DEN PRED AMNIEM ALE DR MI ROVNOU REK NZE DOPORUCUJE PLODOVKU JHSEM VYHUKANA MAM34 LET A CEKAM PRVNI MIMI BOJIM SE DOOOOOST DRZIM PESTI AT TO MAS OK JA JSEM Z OLOMOUCE

janca_dobi
15. únor 2011

To já měla nízkou jen tu hodnotu PAPP-A, jinak dle ultrazvuku vše ok, NT v pohodě, nosní kůstka také, prostě z pohledu ultrazvuku říkala doktorka, že s tím nemá problém, jen ta krev, takže mi rovnou dala žádanku na tripple testy a pak že se uvidí. 😒 My také čekáme první mimi, moc jsme si ho přáli a tak nás toto také zaskočilo. ☹ Já jsem docela nervák, takže jsem to obrečela, ale teď už jsem "docela v pohodě", stejně s tím prostě už nic neudělám. ☹ Ještě že manžel je optimista a nic špatného si nepřipouští. 🙂 Hodně mi pomohla tahle diskuze. Neboj, všechno bude určitě v pořádku a obě budeme mít krásná zdravá miminka. 😉 Držím pěsti!

hanka.knizkova
15. únor 2011

@34blondie Gratuluji ke zdravé holčičce 😉
A všem ostatním držim palečky at to dobře dopadne,já si tim taky prošla a ted mám zdravou holčičku,tak se nebojte,určitě budete mít krásný zdraví dětičky 😉

hanci99
15. únor 2011

@34blondie tak slysela jsi to strasnou ranu ? to zuchnuti ? to mi spadl kamen ze srdce. dnes jsem si volala o vysledky amnia, nejdriv me trochu potrapili, ze ve 2 jeste nic nemeli, ale v 5 uz na me cekala ta dobra zprava. VSE JE OK !!! ani jsem se neptala, jestli to bude kluk nebo holka, ale to je uplne jedno. Holky, taky jsem toho o tech pravdepodobnostech dost nacetla a mam pocit, ze to jsou dost hausnumera. me pak napadlo, ze se mi lisi termin podle PM a podle UZ o tyden a u tech odberu je hrozne dulezite, aby se krev brala presne v nejaky den. takze i to muze hrat roli. ja mela vysledne riziko 1:10 a vse je v poradku. takze drzim vsem palce, nervy se musi prestat a doufat. pa

andresska
15. únor 2011

@hanci99 TOHLE SE MOOOOOOOOC KRASNE CTE GRATULUJI 😉

34blondie
15. únor 2011

@hanci99 ......no vidííííííííííš 😀 😀 😀 wonderful .....happy news 😵 😵 😵 ...moc gratuluju k výsledku a hlavně k té ztrátě strachu........já abych řekla pravdu jsem štastná že mám kompletní výsledky z amnia a vím o svém miminku víc o jeho zdraví...............no a protože se v 80% falešně špatné výsledky týkají holek.......tak budeš mít asi....co????? 😉

34blondie
15. únor 2011

@makreluska ....už víš z testů jaké je pohlaví mimča????...hoodně mne to zajímá 😵 jestli stále vše vychází stejně 😉

hanci99
15. únor 2011

@34blondie uz jednu mam 🙂 sice jsem si rikala, ze chci zase holku, ale ted je mi tak nejak jedno 🙂)

adonai
15. únor 2011

ahoj holky, já jdu zítra do Gennetu kvůli pozitivním tripplům. V 1. trimestru mi žádný testy nedělali. Vůbec nevím, co mě čeká. Zda jen konzultace a UTZ nebo rovnou amnio. Každopádně jsem šíleně nervózní ☹
Mám mimo o týden menší, vím, že jsem měla později ovulaci, tak se tím uklidňuju, že tripply mohou být zkreslené

makreluska
15. únor 2011

@34blondie Nemám ještě výsledky testů,ale dnes na utz mi gynekolog řekl,že na 75% holčička 😀 Ručičku mělo mimčo mezi nohama,ale varlata neviděl.Tak snad už budu vědět příští týden na 100%.

aidule
18. únor 2011

Hezké odpolko všem! Chtěla bych se zeptat na názor a zkušenosti s amniocentézou. Bude mi 36 let, čekáme 2. mimčo, výsledky ve 12.týdnu byly všechny v pořádku, ale vzhledem k věku mi doporučili odběr plodové vody. Tak teď přemýšlíme, zda to podstoupit nebo zda jde u nás o zbytečné rizikiko. Děkuji za odpovědi! 😉

hanci99
18. únor 2011

@aidule ahoj, ja jsme byla ve stejne situaci. 36 let, 2. mimi, vysledne riziko 1:10, riziko u amnia 1:100, takze to bylo jasne. krom toho jsem opravdu chtela vedet, jestli bude dite zdrave. nejsem ten typ, co by tyto nastrahy zivota zvladl v pohode. jinak, amnio vubec neboli, ale asi kdyz nemas moc vysoke riziko tak se da treba amnio nahradit dobrym utz a nejakymi dalsimi testy z krve. na to se podivej vic do historie diskuse.

34blondie
18. únor 2011

@aidule ...AHOJ A JÁ 37.....I KDYBY MI TY VÝSLEDKY Z KRVE NEVYŠLY TAK HROZNĚ,TAK BYCH BEZ AMNIA VE SVÉM VĚKU NESPALA DO PORODU.......CHCI KRÁSNÉ ZDRAVÉ MIMINKO A V NAŠEM VĚKU SE TY RIZIKA SAMO STUPNUJÍ....TED JSEM KLIDNÁ...GENETIKA JE V POŘÁDKU,Z VELKÉHO UTZ BEZ FYZICKÝCH VAD....TAKŽE NÉ,ŽE BY JSME MĚLI ÚPLNĚ VYHRÁNO,NEJAKÁ DROBNOST TO BÝT JEŠTĚ MŮŽE,ALE Z 90% JE MALÁ V POŘÁDKU.......RIZIKO POTRATU PO AMNIU JE SICE NĚJAKÉ....PRÝ 0,5%,ALE ŽE NEBUDE MIMINKO ZDRAVÉ JE TAKY RIZIKO A VŮBEC I BEZ AMNIA JE CELÉ TĚHOTENSTVÍ PLNÉ RIZIK.......PO ODBĚRU SI LEHNI(DEN TO BUDE TROCHU BOLET,SPÍŠ CITLIVÉ BŘICHO),BER SI 3X DENNĚ MAGNEZIUM ,NEDĚLEJ NIC,ČTI SI KNÍŽKU A PO 3 DNECH ANI NEVÍŠ ŽE SI NA TOM BYLA.........JÁ JSEM ZA TU MODERNÍ MEDICÍNU VDĚČNÁ......

ludva
18. únor 2011

@34blondie Naprostý souhlas a mmch moc moc ti blahopřeju ke zdravé holčičce 😉 . Určo jsi šťastná jako blecha 🙂

34blondie
19. únor 2011

@ludva ....jo to děkuji....po dvou klucích a takové řadě let je to takový malý zázrak 😲 ....zase budou mít vánoce smysl a uvidím nové kreslené pohádky a zase se budeme moci dívat na svět těma kouzelnýma dětskýma očima.....byla jsem štastná,když byli klucí malincí......dnes jen počítače,telefony,kamarádi,značkové oblečení.....nic co by jsme jim nedopřáli....jen už to není roztomilé a čím dál víc doma sedíme s mužem sami a je tu takové ticho 🙄 ........ale brzy.....??!! 😉 😀 😵

makreluska
19. únor 2011

@34blondie Ty víš,co tě čeká,já jdu absolutně do neznáma🙂 Nikdy jsem se nerozplývala u cizích mimin a nikdy jsem nezkoumala jejich život,zabývala jsem se něčím jiným.Ted budu na to valit bulvy🙂 Ale musím přiznat,že se těším,až bude děcko větší,až s ním bude větší akceschopnost a zábava.
Přeji všem maminám,které jdou na amnio,aby překonaly období čekání a dostaly pak samé pozitivní zprávy!

petulka33
19. únor 2011

Ahoj maminy, i já se k vám připojím a napíši co a jak jsem prožívala já. NT screening v pořádku, tripple testy pozitivní. Konkrétní výsledky tripplů jsem neznala a přiznávám, že by mne asi i zbytečně nějaké číslo stresovalo. 3.2. jsem byla objednaná na genetiku na konzultaci a amnio. Je pravda, že když mi sestra z genetiky volala a říkala, že jsou tripply pozitivní, tak i když se mě snažila uklidnit,m že to ještě stále nemusí nic znamenat, tak když jsem pak já volala manželovi, abych mu tořekla, tak jsem brečela. Manžel mě ale uklidnil a pak jsem prostě jen čekala na odběr a říkala si, že miminko musí být zdravé. Je pravda, že běhání kolem 2,5 letého crvčka nedává příliš možností přes den myslet na nějaká negativa. Je ale pravda, že jsem se rozhodla, že mimi zdravé bude a dokud nebudu výsledky z amnia znát, tak nemá smysl se tím deptat. Na odběr se mnou jel manžel a byli jsme celkem dobře naladěni, navíc jsme přijeli s velkým přestihem, tak jsme se zašli podívat do jednoho obchodu s motorkami a narazili tam na známého, tak nám to trochu odvrátlio pozornost někam jinam...
Nejdříve jsme si na genetice popovídali s moc příjemnou, hodnou a sympatickou paní doktorkou, která nám sepisovala anamnézu a už tam jsme se trochu smáli. Když se ptala na rodiče, jejich sourozence a jejich děti, tak si tipovala pohlaví našich bratránků a sestřenek a trefovala se, jak kdyby naše rodiny znala 😲 ! Fakt super 🙂 No a pak ještě nějaký vtípek a strach byl menší a menší. Potom UTZ, kde doktor potvrdil, že pohledově vypadá vše v pořádku a že to bude holčička a následně samotný odběr. Dr. mě ťuknul prstem do břicha a řekl: cítíte ten prst tady? tak tam to trošku štípne. Pak mi břicho napíchnul a to štípnutí jsem sotva zaregistrovala. Při odběru se používají jehly jako u kanil (asi blbě popíšu, ale propíchnou, vytáhnou ostrou část a zůstane jen měkká, která miminku nemůže ublížit, i kdyby se přiblížilo). Potom nabral 3 zkumavčičky plodovky. Když jsem měla bříško napíchnuté, tak se sestře podařilo mě rozesmát, takže mi tam břicho nadskakovalo se zkumavkou, kterou držel doktor 😀
Po odběru doktor ještě jednou prohlédl miminko, pustil srdíčko a pak jsme mohli jet domů. U nás doporučují 2-3 dny ležet, hlavně nic nezvedat, nenatahovat se pro něco, nepřepínat se. Takže jsem 3 dny ležela a pak následně klidovější režim. Hned druhý den odpoledne mi volali, že ty nejhorší a nejčastější VV jsou v pořádku a čekáme tedy zdravou holčičku. Tyhle rychlé výsledky dělají automaticky a dokonce zdrama, což mě překvapilo po tom, co jsem tu předtím načetla. Každopádně během následujícího týdne čekám kompletní výsledky, ale jsem přesvědčena, že vše ostatní bude v pořádku. Takže doufám, že jsem trošku nastínila a hlavně maličko uklidnila maminky, které na amnio čekají, zákrok je opravdu méně znát, než jakékoli píchnutí injekce nebo odběr krve. Hlavně přeji všem zdravá miminka!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru