Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

81miska
24. bře 2016

tak jsem si uvědomila, že jsem nedala vědět, jak jsem dopadla ... takže 23.2. jsem byla na AMC, už UTZ nebyl nic moc, tečka na srdíčku ... to ještě doktorka říkala, že tu tam mívají i zdravý děti a mizí sama do porodu, echogenní střevní kličky řekli, že ukazujou taky na DS ale taky na cystickou fibrozu ... obojí průšvih.
druhý den po 14 hod. jsem si měla volat, od rána jak na trní, ve 2 jsem si říkala, zavolám před 3, at tam ty výsledky určitě jsou ... v 14,14 mi zvonil telefon, manžel optimista, že volají dobrý výsledky a že jde se psem, ještě jsem mu říkala, že dobrý výsledky nevolaj nikdy, co vím od ženských ... smál se mi
takže DS potvrzen a doktorka mi tu středu oznámila, že čtvrtek má dovolenou a mám si pro papíry na ukončení přijet v pátek ... to mě už nepřijala nemocnice, takže jsem od středy večera do pondělního rána zpracovávala skutečnost, že mám v břiše dítě, který se prostě nenarodí, ač je živý ... na klidovej režim jsem se hned vykašlala a až do nástupu do nemocnice jsem neměla žádnej problém.
v pondělí jsem nastoupila na Bulovku, ve 12 dostala první tablety na vyvolání porodu a v 1 ráno už jela na revizi ...jsem v půlce šestinedělí a s tím, že se nám DS přihodil jsem srovnaná, s tím porodem moc ne, byla jsem 19+0 takže v polovině, patrně se dostavila první porevizní MS, po příští to zkusíme znovu a já jen doufám, že už podruhé takhle přes držku nedostaneme.
výsledky genetiky už máme taky, geneticky jsme v pořádku oba, náhodnej výskyt ... taky jsem si říkala, že někdo ty procenta dělat musí ... ale stejně to člověka sejme. nečekám, že pokud se povede, že by výsledky screeningů byly o moc lepší ... neměla jsem je až tak zlý, resp. ten první nebyl až tak zlej, takže já budu mít asi klid až budu mít zdravý dítě v rukou ... začínám mít optimistický chvíle, ale strach, že ta revize bude mít následky a jestli se to povede a když ano, jak to dopadne, ten tu asi bude dál

madlis
25. bře 2016

@81miska ahojky, uz jsem na tebe nekolikrat myslela, ale nechtěla jsem psat... Nevim ani co na to napsat ☹ Kez bys tohle nemusela prožít a i zadna jiná žena.. Držím moc pěsti, at se co nejdriv zadari a uz to urcite dopadne dobre.

dulsinea
25. bře 2016

@81miska
Dobrý den,mám za sebou podobnou zkušenost. Jeden spontalní potrat, jednou zamlklé těhotenství,jednou ,,porod" potrat v 5 měsíci z důvodu roštěpu páteře malého. Od posledního potratu uběhli 2 roky ... s manželem nás to rozdělilo a čekám na rozvod - semlelo mě to. Teď po dvou letech jsem opět těhotná,mám úžasného přítele a jsem zase šťastná, ale ten strach od prvního pohledu na 2 čárky se nedá ani popsat ☹ nevzdávejte to,buďte silná a počítejte,ale bohužel s tím,že strach budete mít jak jste trefně napsala - dokud miminko nebudete zdravé držet v náručí ! ... Držím Vám palečky ať vše zvládnete a vyrovnáte se z touhle příšernou zkušeností ...

81miska
25. bře 2016

@dulsinea děkuju, Vám taky hodně štěstí ... to, čím jste si prošla by asi semlelo úplně každýho ... já si myslela, jak jsme to nezvládli ... ale taky vyplavalo, že to až tak není ... zatím držíme.

londy
26. bře 2016

Holky jak já to tady čtu ty vaše příběhy..pokaždé bulím jak želva!Nadávám si že řeším takové dá se říct malichernosti oproti vám!!!Moc mě to mrzí čím jste si musely projít!Jste opravdové bojovnice a mám k vám velký respekt!Člověku asi ani nic jiného nezbyde než bojovat a zkoušet to dál,hlavně věřit!!!! Ale v mém případě nevím či bych to všechno zvládla!!!Hodně zdravíčka a sil všem 🙂

dulsinea
26. bře 2016

@81miska je to těžké pro oba,ale ženská potřebuje podporu,aby se z toho nezbláznila,já ji bohužel neměla ... vlastně měla .. svého 6 letého rhodeského ridgebacka ❤😊 prošel se mnou všema potratama a teď si užívá s paničkou těhu ... akorát ke mě nikoho nepouští a každého chlapa v mé přítomnosti varuje hrozivým vrčením 😁😁 ma 48kg takže i respekt ..
Nebojte - zvládnete to ... držím palečky a myslím na Vás ! Určitě budete zase brzy mezi námi těhulkami a vše dopadne na výbornou 😉🌷

bulterierka219
27. bře 2016

@madlis děkuji za odpověď. Já pojedu vlakem tam i zpět. Hned ve středu jdu na ultrazvuk ať mám jistotu že je vše ok. Takže se už těším až malou uvidím.šetrim se nic nedělám jen se fakt flakam.zatim je vse ok tak věřím že tomu tak je. Až na ty nervy.

81miska
18. dub 2016

holky, byla tady jedna maminka, která v genetice pracuje... nevíte, která to je? chtěla bych s ní něco zkonzultovat. děkuju 🙂

elis1234
27. dub 2016

Ahoj holky,tak jsem dnes podstoupila genetiku a na UZ se jim nelíbily střevní klicky. Down mi vyšel na prvním screeningu negativní, dneska na echu a na UZ ho také vyloučili. V patek ráno ale musím na odběr plodovky kvůli podezření na cystickou fibrózu. Jsem z toho zoufala,tak dlouho jsem čekala na miminko. Pořád ale verim,ze bude vse OK. Nedovedu si představit,že bych musela na přerušení. Můj vztah s přítelem je velmi narušeny, vlastně v nem ani nemam potřebnou podporu. :( Na vysledky budu pry cekat tri tydny. :( Přeji všem tehulkam hlavně zdrava miminka!

81miska
27. dub 2016

@elis1234 mě teda DS nakonec potvrdili, ale z plodovky, na UTZ jsme měli kličky taky ... strašili CF ale taky doktorka říkala, že by to mohlo být, že se mimčo nalokalo plodovky, navíc jsem v I.trim. trochu krvácela, takže to mohlo být z toho ... ani nevím, jeslti CF je důvod pro ukončení

babanci
27. dub 2016

Děvčata,moje těhotná dcera měla údajně riziko Downova syndromu. Bála se a plakala. V pondělí se jí narodila zdravá holčička. Takže se neděste,ony jim ty testy ,zvkášť tripple testy,nevychází.

eficenka
27. dub 2016

@elis1234
cystický fibroza není zase tak hrozná nemoc, aby jsi musela jít na potrat! v dnešní době je docela dobře zvládnutelná...

elis1234
28. dub 2016

@81miska mě právě řekli, že je to důvod k ukončení, úplně mě včera vystrašili. Že prý toto ukončují. ☹

evulina77
28. dub 2016

@eficenka cistická fibróza je i dnes stále nemoc, která se neumí léčit, jen tlumit následky. Rozhodně to není banalita... Máme chlapečka v okolí a je to dost i finančně náročné, malý neprospívá, má problémy s růstem a to je léčen a od narození dojíždí do Motola, jinak je to šikulka, ale je tam to ale

prdecek
28. dub 2016

já odběr plodovky odmítla, ale měla jsem zvýšené jen o trochu ty výsledky a máme zdravého chlapečka 🙂

elis1234
28. dub 2016

@evulina77 přesně tak mi to říkali, je to nevyléčitelná nemoc, dětičky se dožívají zhruba 20 let, i když je to individuální, mají problémy, stále lékaři. Proto mi asi řekla, že to ukončují. Myslím, že je to náročný potom na psychiku jak rodičů, tak hlavně toho dítěte, který nemůže dělat to, co ostatní. Zatím si vůbec nedovedu představit, že by mi to potvrdili a musela řešit přerušení. Na druhou stranu si nedovedu představit, že bych žila s vědomím, že jsem věděla o tom, že to miminko bude mít a porodila ho a potom mělo takový komplikovaný život. Je to opravdu moc těžké, když něco takového mamince potvrdí, ať už je to mentální postižení, nebo takováto nevyléčitelná nemoc. Já teď budu bohužel do 27.5. trnout a čekat na výsledky. Na druhou stranu spousta maminek zažila takovéto strašení od lékařů a pak se ukázalo, že je vše OK.

elis1234
28. dub 2016

@81miska jinak je mi líto, že ti to takto dopadlo ☹ Já jsem právě vůbec v 1. trimestru nekrvácela, což doktorka říkala, že je to "škoda", protože to může způsobovat tyto kličky.

eficenka
28. dub 2016

@evulina77
já nikde nepsala ,že se umí vyléčit, ale je dobře zvládnutelná. s dětmi s CF se setkávám denně 😉 ale rozhodně to není indikace k potratu...

@elis1234
dle statiskik umírá polovina okolo 30 let, ale dožijí se i více, záleží na rozsahu, na stavu imunity, na stavu psychiky okolí atd... čím lépe budeš připravená ,tim lepší bude start

81miska
29. dub 2016

@elis1234 držím moc palce ... ono nejde až tak o tu nemoc, člověk by se postaral ... ale ten život je strašně krátkej a strašně těžkej ... je to trápení ...

elis1234
29. dub 2016

@81miska Děkuji moc. Odběr mam za sebou. Presne tak, postarala bych se,ale bylo mi to lito,jaky by měl život a věděla bych, co ho ceka.

81miska
4. lis 2016

ahoj holky, tak po všech problémech, který mi způsobil porod ... od depresí, partnerských problémů a komplikací v podobě děložního zánětu, a následné poporodní špatné činnosti štítné žlázy, jsme od porodu 1.3. dostali povolení konečně na konci září, otěhotněla jsem hned první měsíc, jsem 5tt a na kontrolu k doktorovi jdu přesně 7tt, už 8tt se musím objednat do Gennetu na 1,trimestriální screening a upřímně bojím se už teď. DS geneticky neneseme ani jeden, ale bojím se až hrůza.

sss0408
7. lis 2016

Ahoj, měli jste zároveň s odběrem plodovky antibiotika? Synovi je dnes dali na streptokoka. Mně dělali výtěr až dnes a kdyby dopadlo špatně, 16.11. mám jít na plodovku kvůli riziku 1:156. Jsem už z toho fakt v nervu.

renulka111
11. lis 2016

@81miska moc drzim palce. Pevne verim ze budete v poriadku.

81miska
1. led 2017

AHOJ, tak 27.12. jsem byla 13+4 a výsledky prvotrimestriálního screeningu vypadají pěkně ... UTZ v pořádku a riziko na DS 1:10 600, riziko ostatních trizomií 1:33 000 ale mám free beta HCG 0,42 a má být kolem 1 MoM, řekla jsem si o AMC ... chci mít jistotu. a ted ve mě hlodaj pochyby ... Měly jste někdo nějaké komplikace po odběru?

craki
1. led 2017

@81miska Predem k tve otazce - komplikace jsem nemela, ale dodrzovala jsem prisny klidovy rezim, po odberu na me vsechno dolehlo, a ja v posteli prakticky jen brecela... Prvni strachem o mimco a kdyz volali dobre zdravy, tak se zase ozvaly vycitky vuci mimcu, ze jsem ho ohrozila volastne zbytecne... Hodne mi to rozhazelo psychiku a tyden jsem nesla do prace.
ALE
Pokud mas nizke jen B hcg, nechodila bych nikam. Pokud mas nizke i Papp-a, pak urcite riziko existuje, ale u 13 a 18 (Edwards, Patau), ne 21 (Down) a musis sama zvazit jak moc je velke a jestli stoji za to odber podstoupit.

Zdroj:
Volná beta podjednotka hCG (free beta hCG)
Volná beta podjednotka hCG (free beta hCG) je jedním z degradačních produktů při odbourávání hCG. Hladina v I. trimestru koresponduje s hladinou ve II. trimestru. Její stanovení je obtížně standardizovatelné a je poměrně diskutabilní, zda toto vyšetření doporučovat k běžnému vyšetřování v laboratoři, z hlediska ovlivnění hladiny free b hCG při transportu vzorku do laboratoře je možné zvýšení falešné pozitivity i negativity výsledku.

http://zdravi.euro.cz/clanek/priloha-lekarske-l...

PAPP-A a free beta hCG
Tyto látky jsou normálně přítomné v krvi každé těhotné ženy, produkuje je plod a placenta. Nižší hodnoty PAPP-A a zvýšení free beta-hCG mohou signalizovat zvýšené riziko Downova syndromu. Nízké hodnoty obou látek mohou signalizovat zvýšené riziko trizomií 18 a 13. Odběr se provádí mezi 10.-14. týdnem těhotenství.

http://www.geneticka-ambulance.cz/screening.html

81miska
1. led 2017

@craki já vím, že to riziko je vlastně minimální, ale hrozně se bojím, mám hraniční věk a jednou nám ten DS už zjistili, jsem rozhodnutá na AMC jít, ted jsem narazila na holčinu, která měla riziko 1:37 000 a byla na všech testech kromě AMC a má doma holčičku s DS ... ono je to hrozně zrádný. PAPP mám na horní hranici 2,01 MoM a norma je 2, free beta HCG mám o polovinu nižší, spíš to souvisí s rizikem porodu před 34.týdnem, ale to jsem měla minule z prvotrimestriálního taky. odběr byl dost bolestivej, hlavně to, že nešly propíchnout poslední baly a doktorka mi v tom břiše jezdila sem tam ... tvrdila, že jsem stažená, což bylo docela možný. Ted řeším riziko toho potratu, ale po 24 hodinách od odběru minule jsem už žádnej klid nedodržela, protože mi volali, že je to špatný a nepotratila jsem a to jsem na zákrok nastoupila až v pondělí a volali mi ve středu, skoro týden čekání než jsem mohla nastoupit k ukončení těhotenství ... ale ve skupině na facebooku mi nasadili trochu brouka tak jsem si řekla, poradím se s těmi, které to mají za sebou

alicesky
1. led 2017

Ahoj, je mi 40, dělali mi vyšetření krve a UTZ v GENNETu (nemyslím že to byl triple), první trimestr riziko pokud si pamatuji 1:50 000, po započítání věku 1:1800, 2. trimestr obdobné s tím že po započítání věku bylo cca 1:20000 (nevím úplně přesně ale řádově tak nějak ta čísla vypadala), zvažovali jsme prenascan i AMC (to mi doporučila gyn. doktorka ale pak navrhla prenascan), po zvážení rizik a pravděpodobností (riziko potratu po AMC asi 1:200 a chyba cca obdobně - doufám že teď nekecám - tj vlastně šíleně vysoké) jsme se v 1. trimestru dohodli, že uděláme jen screening ještě v 2. trimestru a po 2. trimestru už nic nepodnikali. Ale prenascan by Tě možná uklidnil? Jak už tu padlo výše triple testy jsou občas falešně pozitivní (teď neznám čísla ale není to zcela zanedbatelné) a někdy naopak neodchytí problém. Možná řešení by byl prenascan? Je tam limit na pokročilost těhotenství resp narozdíl od AMC to chvíli trvá.... hodně štěstí Něco k počtení: http://ona.idnes.cz/zastaraly-test-desi-tehotne...

alicesky
1. led 2017

Jeste bych dodala ze chybovost teiplu je tak vysoka ze jejich pouzivani povazuji - o to vic v situaci kdy existuji presnejsi metody screeningu - za vylozene neeticke. Bohuzel ne vse co se dela je v zajmu matky a ditete...

81miska
2. led 2017

@alicesky jenže mě nedělali čisté tripl, oni naberou tripl a oba výsledky porovnají, a přesnost integrovaného výsledků je 95%

alicesky
2. led 2017

@81miska Jasně, pořád je třeba si uvědomit že přesnost 96% znamená 5% neboli 1:20 pravděpodobnost chybného výsledku (chyba oběma směry - ať již falešně pozitivní nebo nedetekovaný problém), když to srovnám s pravděpodobností (např.) 1:1000 tak to je pořád o řád menší riziko. AMC má riziko potratu tuším kolem 1% což je převedeno na zlomek 1:100...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru