Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

vrtenka
12. kvě 2011

@eviss To můžeš, to zas nemusíš být nohama hore ... ale nesmíš nic těžkého zvedat a přepínat se, pokud tam s ní budeš polehávat a budeš relativně v klidu, tak si myslím, že by to neměl být problém.

eviss
12. kvě 2011

@vrtenka tak dekuju za rada, ale doufam, ze ten tripple vyjde dobre a nebudu muset, tak mi drzte palecky 🙂

vrtenka
12. kvě 2011

@eviss jasný, budu držet pěstičky ať vůbec není amnio potřeba

lucielorenc
12. kvě 2011

Taky věřím, že vše bude v pořádku, je to přece ženská a ty více vydrží 🙂 Ale můžu říct, že od té doby co vím, že jsem těhotná, tak mám pořád strach o mimi...to už, ale bude asi napořád, že? 🙂

hormoni
12. kvě 2011

@eviss ahojky, my byli taky u Hejtmánkový a odběr mi dělala dr Smetanová 🙂

fiallinka
12. kvě 2011

@eviss to je těžko radit, každopádně tu byla holčina, které to taky vyšla hodně blbě už v tom 12. týdnu, šla na odběr choriových klků a dopadlo to dobře, už má zdravého kluka 🙂.

Mně ty první testy vyšly jakž takž (ale ne moc dokonale), a nakonec to dopadlo blbě, ale to bylo u dvojčat, takže to nejde porovnávat... každopádně držím palce, ať je to dobré.

eviss
12. kvě 2011

@fiallinka ☹ co to znamena blbe? a co to je prosimte odber choriovych klku?

eviss
12. kvě 2011

@hormoni a platila jsi neco za rychlejsi vysledky??nebo jak dlouho jsi na ne cekala?

fiallinka
12. kvě 2011

@eviss blbě znamená, že jedno z dvojčat mělo DS, viz. fotoblog....

ale nicméně ta holčina měla asi 1:13 riziko a vše ok... , hodně taky záleží na ultrazvuku...

Odběr choriových klků - podobné jako amniocentéza, ale dělá se dřív, akorát se odebírá ne plodová voda, ale jiné vzorky... ale nepředbíhejme, určitě ti to dopadne dobře!

lucielorenc
12. kvě 2011

Holky děkuju za podporu, věřím že nám to všem na konec dopadne dobře 🙂

eviss
12. kvě 2011

@fiallinka dekuju moc za podporu!!s dvojcatkem je mi to moc lito..Holcicka je mooooc krasna!

hormoni
12. kvě 2011

@eviss nene, neplatila jsem nic 🙂 teda měla jsem doporučení od svýho dr, aby mi udělali ten odběr, tak to bylo asi i proto. Kdybych tam šla bez toho, tak bych nejspíš platila...ale, kdo by se tam dobrovolně a ze svý vůle hnal, že 😅 Takže probíhá to tam tak, že jsme nejdřív šli na konzultaci k dr Hejtmánkový - tam jsme byli asi hodinu, možná o něco víc...vyptávala se nás na rodinný anamnézy a pak nám všechno vysvětlila a tak - no a pak jsme šli k dr Smetanový - prý je to ta nejlepší 😀 - a ta mi udělala podrobný utz a pak mi se sestřičkou odebrali plodovku (manžel byl celou dobu se mnou!). A paní dr mi udělala kontrolní utz, že je malá v pohodě a pustila mi za odměnu srdíčko 🙂.Pak jsme museli asi 20 minut čekat u nich v takový "před čekárně - po čekárně", jestli se mi neudělá blbě...no a pak domů. Předběžný výsledky dělají automaticky do 48 hodin, takže si tam pak stačí zavolat a oni ti to řeknou po telefonu. I to jestli čekáš holčičku nebo chlapečka - pokud to teda chceš vědět... Na ty kompletní testy si ale musíš těch 14 dní minimálně počkat, protože to urychlit nejde...Oni tam někde musí něco namnožit nebo co a kvůli tomu to je těch 14 dnů min..Já tam zkoušela volat asi pa 12 dnech a bylo to fakt zbytečný 😀 - prostě jsem nemohla vydržet! takže asi tak...ale neboj, jestli tě to čeká, tak oni ti tam všechno vysvětlí a určitě to dobře dopadne...Hlavní je, myslet pozitivně (i když vím a chápu, že se to helce říká, ale hůř provádí...)! Držím palce!!!

eviss
12. kvě 2011

@hormoni dekuju moc, bylo to vycerpavajici 🙂..Ty uz mas ty vysledky kompletni?a proc ti vlastne brali plodovku??

hormoni
12. kvě 2011

@eviss jojo, mám... už jsem ve 27tt podle poslední ms (jinak ve 26tt podle utz) a čekáme zdravou holčičku 🙂 vyšly mi špatně ty prvotrimestrální testy a screening. ..Naměřili nám vysokou hodnotu NT - 3,4mm - za normální se považuje 2,5mm a toleruje se do 3,0mm. A i když jsem měla výsledek 1:1250, tak nás pan dr radši poslal na konzultaci a odběr...hrozil mi downem 😒 Naštěstí všechno dobře dopadlo a vlastně jsem nakonec i ráda, že jsem na tu plodovku šla. Aspoň můžu být alespoň trochu klidná... 😉 A ty máš jít proč?

eviss
12. kvě 2011

@hormoni tak to je jasny, nez aby si to potom clovek vycital, me vyslo vyssi HcG jinak co te tyce screeningu a vysledku takovych tak vse ok - jen to Hcg..tak uvidime, budou mi delat jeste tripple a uvidi se..Tobe ten odber delali po triplu?

hormoni
12. kvě 2011

@eviss dělali mi to při jednom 🙂 odběr plodovky a zároveň odběry tripplů...nechtěla jsem, ale prý mě to nezabije! no, nezabilo... 😀 No a paradoxně mi tripply vyšly naprosto skvěle a to 1:60000...takže bych bývala nikam jít nemusela...
😵

eviss
12. kvě 2011

@hormoni no ja prave chci jeste pockat na vysledky tech tripplu, proste se mi do ty plodovky nechce..ale nadruhou stranu, pokud by to vyslo opet blbe tak bych nevahala ani minutu.

lucielorenc
12. kvě 2011

Věřím, že nám všem to dopadne dobře, ale ty nervy 🙂

fiallinka
12. kvě 2011

@hormoni tak to je fakt paradoxní, tak dobré triply 🙂

@eviss tím hcg tě ale možná strašit ani neměli, jak ti vychází ty ostatní "čísla" dobře... stejně se to má posuzovat jako celek...

hormoni
13. kvě 2011

@eviss já si myslím, že když počkáš, tak se nic nestane...stejně ti teď plodovku nevezmou - to se dělá až od ukončeného 16.týdne a na oběr choriových klků (to je podobný jako plodovka) už je pozdě - tam je to zase pro změnu do nějakýho konce 13., nebo tak nějak...přesně si to nepamatuju 😀 tak jsem to měla i já, musela jsem čekat cca 2 týdny, protože jsem byla prostě mezi...Taky bych teď už počkala až jak by mi dopadly ty tripply a pak bych se rozhodovala, ale je to první miminko, tak pořád tápu...no, příště už budu chytřejší 😉
@fiallinka taky jsem si říkala...ale naštěstí všechno dobře dopadlo, tak to fakt neřešim 😵

aidule
24. kvě 2011

@hormoni Ahojky, zdravím a mooooc se omlouvám za delší výpadek v návštěvnosti. Amniocentéza dopadla naštěstí výborně a naše holčička se jeví jako zdravé miminko!!! Tak doufám, že ty necelé 3 měsíce do konce už budou v pořádku, bez nějakých šoků či nemilých překvapení 🙂 😉 . A co nového u Tebe? 🙂

hormoni
25. kvě 2011

@aidule tak to je super!!!! moc gratuluju! U nás naštěstí taky všechno v pořádku a pěkně rosteme. Za 2 týdny už nastoupím na mateřskou, tak bude ještě líp (budu si vybat ještě nějakou dovolenou 🙂 )...už se moooc těším 😀

aidule
26. kvě 2011

@hormoni Taky moc gratuluji, takové pozitivní zprávičky jsou třeba 😀 !!! Já budu vybírat dovču konccem června a v červenci pak taky nástup na MD, jupííííííííííí 🙂 ! Tak ať nám to krásně a zdravě utíká!!!

lucielorenc
26. kvě 2011

Ahoj holky, včerejší ultrazvuk dopadl dobře a spadl mi obrovský šutr ze srdce. Dneska ale přišla studená sprcha...byly jsem na ultrazvuku srdíčka a zjistilo se, že malinká má srdeční vadu. Ta není nijak šílené závažná a operuje se po porodu. Dr. chtěl jen vědět od genetika, zda tam nehrozí žádná další vada. A pan dr. z genetiky nedoporučuje pokračovat v těhotenství, protože v té naší chromozomální odchylce 10 ze 14 případů dopadlo špatně. Tudiž by malinká mohla mít k srdeční vadě např. nějaké mentální postižení, protože je jinak dle ultrazvuku v pořádku, ale do hlavy nikdo nevidí. Nevím co mám dělat, sedím tu, brečím, zhroutilo se mi snad úplně všechno. Zítra jdu znovu na genetiku a znovu na ultrazvuk srdce, který se provádí 2x i když se těhotenství ukončuje. Holky co mám dělat...jít do toho rizika a čekat že malá možná bude a možná taky nebude v pořádku, nebo ukončit? Jsem ve 20 týdnu, malinká začala včera kopat.

fiallinka
26. kvě 2011

@lucielorenc Luci, to je strašně těžké a stejně totiž každá řekneme něco jiného... já jsem byla v situaci, kdy jsem měla jistotu, že jedno z dětí je postižené, a nakonec jsem se rozhodla si ho nenechat, i při velkém riziku, že přijdu i o to zdravé... jenže já jsem měla jistotu, byla jsem v situaci, kdy už jsem doma malé dítě měla a měla jsem šanci, že budu mít i druhé... nedá se to srovnávat... Řekl ti doktor, jaké povahy byly ty vady, kdy to dopadlo špatně? Jestli to přece jen neodhalí ultrazvukem?

Prostě nevím, je to šílené rozhodnutí, protože jistotu mít nebudeš...

lucielorenc
26. kvě 2011

@fiallinka
u té mozaiky 22 chromozomu se jedná o vady srdeční, hydrocefalus, spontanní potrat a vady skeletu. Vše bylo vyvráceno ultrazvukem, tedy kromě té srdeční vady. Ale dr. z genetiky říkal, že pokud je prokázána jedna vada, většinou není jediná ( může jít o mentální vady, které z ultrazvuku poznat nejdou )
..ovšem je to otázka, jedná se o mozaiku ( velice vzácnou ) a ta se může, ale nemusí projevit. To rozhodnutí je strašně těžké, kdyby mi někdo řekl, bude to tak a tak...ale co když si nechám vzít dítě, které by mělo léčitaenou srdeční vadu a jinak by bylo zdravé?

fiallinka
26. kvě 2011

@lucielorenc a ten 22. druhý chromozom může být poškozený celý, nejen v mozaice?

lucielorenc
26. kvě 2011

ve správě mám napsáno, že se jedná o mozaiku...dále je uvedeno, že se to projevilo v 17% vzorku ( ale je problém, že se jednalo jen o vzorek - mimi může být nemocné, nebo taky nemusí a ta mozaika se objevila třeba jen v placentě ). Vím, že se dá odebrat ještě vzorek z pupečníku, ale u mě to nic neřeší, protože by se nezjistilo jaký je podíl mozaiky v různých tkáních. Proto byl rozhodující ten UZ.

fangi
26. kvě 2011

@lucielorenc Je mi to moc líto. Nedokážu poradit, mohu jen napsat, že si myslím, že by v tak těžkém rozhodnutí měli pomoci lékaři. Vše velmi podrobně vysvětlit a nenechat celé rozhodnutí jen na vás. Držte se !

fiallinka
26. kvě 2011

@lucielorenc Lucko, to je úplně naprd. Fakt je to debilní, protože vy prostě nevíte, jak to bude, a nezjistíte to. Myslím, že je velká šance, že by se ten splašený chromozom projevil jen na tom srdíčku, ale blbé je, že dovnitř nikdo nevidí. Proberte to ze všech stran, napište na papír... tyhle situace prostě nemají jediné řešení univerzální pro všechny ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru