Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

lukin
27. lis 2007

lucielb: Proč ti to připadá sobecké? Když nám to vyhovuje, že jsme amnio nepodstoupily, tak nic sobeckého na tom nevidím. Já se tím už netrápím, jestli dítě bude postižené či ne. A navíc, i když amnio vyjde dobře, tak není záruka, že se narodí zdravé dítě. O tom si taky hodně holek myslí, že po dobrém amnio budou mít zdravé miminko, ale tak to není. Stát se může cokoliv, a to i v pokročilém stadiu těhotenství.

petruna
27. lis 2007

a sobecké vůči komu ? Vůči dítěti ? Že bych ho třeba nedej bože nechala s Downem žít ???? 😲 😲 😲
No, nebudu se rozčilovat...

lukin
27. lis 2007

petruna: Dobře ses namíchla 😀 No mě taky lucielb naštvala :-/ Ale co, kdo chce jít na amnio, ať jde, ale nepochopila jsem, proč je tak "zlá" na nás, které jsme ho nepodstoupily.

petruna
27. lis 2007

lukin, na doplneni : a hlavne, jak uz jsme to tu nekolikrat probirali, hlavne NENI zaruka, ze mimi bude zdrave, kdyz vyjdou dobre tripl testy !!!!!
Takove holky se na amnio neposilaji, pritom jsem tu nasla min. 2 holky, co meli vsechny testy v poradku a maji miminko s downem !!!!
A co potom, to ho jako maji zabit po porodu ? 😲

petruna
27. lis 2007

lukin : me jen dost vytocilo, ze mi nekdo pise, ze jsem sobecka jen proto, ze nechci riskovat potrat zdraveho ditete. To bych mohla zrovna tak napsat, ze je sobecke riskovat potrat, jen proto, jestli je moje dite dokonale !!! (coz mi stejne nikdo nezaruci)
Ale ja tady nic takove nikdy nenapsala. Fakt holky, co jdou na amnio chapu a fakt mi nevadi, kdyz by si nekdo postizene dite nenechal. Proste si myslim, ze dovedu pochopit druhou stranu.

lukin
27. lis 2007

petruna: Přesně, jenže některým jedincům to vysvětlit nejde 😒 No nic, už se raději nebudeme rozčilovat, jo? 😀

petruna
27. lis 2007

lukin : tak jo 😉 na tohle tema uz jsem se angazovala az dost a jak se zda, u nekterych lidi, zustanu nepochopena 😀
nekdo si asi mysli, ze je mym zivotnim cilem , premluvit vsechny holky, aby na amnio nechodily 😀
jdu radeji pracovat...

lukin
27. lis 2007

petruna: Toto jsem teď našla na netu genetické ambulance:
Amniocentéza je cílené vyšetření, kterým lze zjistit pouze několik typů vad a postižení (chromozomální aberace, rozštěpy páteře a břišní stěny). Neumožňuje odhalit většinu jiných vad, např. srdečních, rozštěpy obličeje, defekty končetin atd. Je nutné mít na vědomí, že kromě zvýšeného rizika určité vady, pro které se amniocetnéza provádí, má každá těhotná ještě tzv. populační riziko jakékoliv vady či postižení, které je asi 5%. Proto i když dáváme normální výsledek z plodové vody, je stále možnost, že je přítomná vada nebo nemoc, která není v těhotenství zjistitelná.
Akorát jsem nepochopila těch 5%, co to je?

petruna
27. lis 2007

lukin : dik za info, zajimavy...Kdybych na amnio sla, tak bych si urcite nemyslela, ze mam vyhrano....Krom zminovaneho potratu hrozi i predcasny porod a jak pises, neodhali to vsechno...
Ja porad amnio beru jako vysetreni, kdy se ohaluji a zneskodnuji downi...(ale i tak jsem slysela pripady, ze vysel po amnio down a dite se narodilo zdrave)
Takze hlavne z tohodle duvodu bych na amnio nesla. Down pro me neni postizeni, nad kterym bych byla schopna rict : ukoncete to. A rozhodne nejsem zadna hrdinka, byla bych urcite hodne nestastna, kdybych downa mela, ale jen po dobu, nez bych si zvykla. Jako co maji rikat rodice, co maji deti s rakovinou apod ? Proti tomu je dite s downem pohoda. Hodne holek trvdi, ze by dite dali pryc, aby netrpelo, ale dite s rakovinou preci taky umyslne nezabijjou...pro me je nemocne dite (at uz v brise nebo na svete) vec, ktere se nemuzu sama vyhnout. Proste osud ...Ale nikomu tenhle muj pocit nevnucuju.

lenkabu
27. lis 2007

Jak tady víte, na amniu jsem byla a rozhodně si nemyslím že po negativním výsledku musím mít zdravé dítě...amniocentéza odhalí 70 % vývojových vad, nejznámější je Downův syndrom,pak rozštěpové vady,Edwardsův syndrom a ještě další věci, nazpaměť to neznám. Neodhalí všechny srdeční vady, ale ty neslučitelné se životem se dají odhalit genetickým uzv.
Pokud někomu vyšel z amnio DS a dítě bylo zdravé, může se jednat jen a pouze o chybu lidského faktoru, protože DS=trizomie=47 chromozomů místo 46 které máme všichni.Takže s jedná o naprosto nepřehlédnutelnou anomálii.

Já osobně chápu holky co se rozhodly jít i nejít a nikdo tady nemá právo někoho obviňovat ze sobectví.

petruna
27. lis 2007

lenkabu : máš recht 😉
taky si myslím, že to , že downa amnio neodhalí je velmi vyjímečné a je to selhání doktorů (zaměněné výsledky nebo tak něco)
já osobně bych amnio brala jako vyšetření, které mi dá jistotu, že dítě nemá downa a ty vady o kterých jsi psala. Edwardsům syndrom je třeba dost závažná vada.
pa

yasmin07
27. lis 2007

Ahoj všem, chápu ty, co na amnio jdou, i ty, co se rozhodly nejít. Nicméně myslím, že tyhle stránky čtou spíš ty, které potřbujou uklidnit...protože si myslím, že o těch rizicích většinou každá z nás ví 😒 Uvádět tu statistiky, kdy došlo k potratu je asi zbytečné a dost stresující pro ty, které to podstoupily... 😉 jen přidávám svůj názor, nikoho neodsuzuju.

petruna
27. lis 2007

yasmin : to si myslim taky...o tehle diskuzi, proto jsem se vyse omluvila, ze jsem nechtela nikoho strasit. Nazev diskuze sice napovida o tom, ze by to melo byt o obou stranach mince, nic mene to tak neni a je pravda, ze jsem pisou hlavne maminky, co na AMC byly.
O pro a proti muzeme diskutovat na diskuzi o triplech (ta se tam rozjela v tomhle duchu) nebo na "odmitnuti amnio", kterou jsem zalozila ja, kdyz jsem se pro odmitnuti rozhodla a chtela jsem vedet nazory ostatnich maminek, co taky odmitly...(co je k tomu vedlo atak)
tady bych uz o tech rizicich nepsala.

lucielb
27. lis 2007

tak to je mi líto, že jste nepochopily jak jsem to myslela, P. psala, že by na amnio nešla hlavně z důvodu, že kdyby se něco pak stalo tak by si to vyčítala, alespoň tak jsem její příspěvek pochopila a to mi připadalo divný, psala pak pouze a stále o rizikách a né o výhodách. toť vše a už vůbec neodsuzuji toho kdo na amc nejde to taky někdo pochopil špatně, takže tato diskuze mi připadá pouze jako hon na čarodějnice a ne výměna zkušeností a pocitů mezi dospělými ženami.

lucielb
27. lis 2007

díky Yasmine za konečně podobný názor. Takto to bylo myšleno

johanda
27. lis 2007

lukin, populační riziko 5% znamená, že v populaci se narodí 5 postižených dětí ze 100 (ty vady nemusí bý zjistitelné před narozením)

lukin
27. lis 2007

johanda: Fakt? To je nějak moc, ne? Vůbec jsem netušila, že se rodí tolik postižených dětí ☹

johanda
27. lis 2007

Lukin, riziko je pravděpodobnost. Takže i to číslo znamená pravděpodobnost narození postiženého dítěte 5:100. Jsou tam zahrnuty i vady, které nejsou moc závažné. Jinak riziko AMC je asi 1%, to znamená, že 1 plod ze 100 je potracen po jejím provedení.

petruna
27. lis 2007

lucielb : tak to jsme se asi vazne spatne pochopili,ale prispevek, ze jsem sobecka, kdyz bych na amnio nesla a cekala 5 mesicu, jak to dopadne, tak teda vyznel. nevim, jak jinak si ho vysvetlit... 😲 neni to pouze o tom, ze bych si potrat potom vycitala (coz bych si samozrejme vycitala - a cetla par holek, co po amnio potratili a vycitaji si, ze na to sly. Myslim, ze bych si to taky vycitala), ale tech duvodu, proc jsem se rozhodla nejit bylo vic. Zvazovali jsme to s manzelem nekolik hodin. Nebyla jsem od zacatku nejak striktne proti AMC. Mam kamaradky, co na to sly a nevymlouvala jsem jim to. O to se tu nesnazim, jen obcas napisu druhy pohled, kdyz tu nekdo napise, ze pri AMC nic nehrozi a ze je to v pohode (takove prispevky tu totiz obcas byli)
A zadny hon na carodejnice tu nevidim. Proc zase ta ironie ?
Nikdo tu nikoho nechce napadat, jestli jde nebo nejde.

petruna
27. lis 2007

jinak, muj hlavni duvod nejit byl ten, ze jsem mela vetsi pravdepodobnost potratu zdraveho ditete (procentuelne) nez porod postizeneho....
A nelituju toho i z toho duvodu, ze nam po odmitnuti AMC delali podrobny UTZ a pak brali znovu krev na novy triply a ty uz byli v poradku...takze u sebe vidim AMC jako naprosto zbytecny risk.

lucielb
2. pro 2007

cituji Mudr. Koutského z porodnice u A polináře: genetické testy nejsou ničím jiným,než "oddělování zrna od plev",jakýmsi prvním sítem,které nám velmi, velmi přibližně napoví,jestli existuje u těhotné vyšší riziko např. Downova syndromu ,ono číslo je pravděpodobnost 1 : 350. Tento a následný test z krve pouze určí onu rizikovou skupinu žen,která vyžaduje další bližší vyšetření,že máme udělat např. odběr vody plodové - amniocentézu. Toto vyšetření nám pak 100% řekne, jestli dítě Downův syndrom má. Amniocentéza tedy je jakési druhé síto,které už jednoznačně vše ukáže, krevní odběr ani náhodou, skutečný výskyt Downova sy je nakonec velmi malý, doslova zlomek, rozhodně se předem neděste Vlastní riziko potratu u amniocentézy je teoreticky asi 1%,ale záleží od úrovně a zkušenosti pracoviště, velká mají komplikací daleko méně...Amniocentézu bych tedy doporučil, budete mít 100% jistotu, určitě bych to doporučil svým nejbližším, to mi věřte.V žádném případě není důvod k nějakým předčasným obavám, zatím prostě nemá moderní medicína lepší testy, snad se nyní rýsuje na lepší časy, ukáže až klinická praxe

petruna
2. pro 2007

lucielb : jo, jo....takových info od doktorů mám načteno spoustu...Nic nového pod sluncem a těm doktorům věřím, což ovšem nic nemění na tom, že já bych to 1% proste nechtela riskovat, zvlast, kdyz "skutecny vyskyt DS je velmi malý" 😉

ceeruti
3. pro 2007

Ahoj holky,tak ja bych pridala trochou do mlýna,ale s odberem choriových klku-princip je stejny,akorad se dela drive než AMC a to už od 11+3tt.
Mela jsem pozitivní screening,k tomu nepritomnou NB a tudíš riziko DS 1:9 !!!!!!!!!!!!!!! Riziko obrovske,odber me ukrutne bolel,ale i pres takové šilene riziko,kdy i Dr řekl,že je to ve 26 ti letech velike,nosim zdravou holcicku!! Vše je o statistice,ne o tom,že je to okamžite ztracene,snad Vám moje zkusenost uleví,alespon malinko,ja na ty 2 dny v nervech nikdy nezapomenu ☹

kacka.va
3. pro 2007

ceeruti: hlavně že jste zdraví, to tu bolest při odběru vyváží 😉. ať pěkně rostete a už nemáte žádné nervíky.

ceeruti
3. pro 2007

kacka.va: dekuji,na tu bolest jsem davno zapomela,ta radost,ze zdraveho miminka ji uplne zastínila a to preji vsem,at už se rozhodnete jakkoliv,je to každeho vec a nemuže se za to soudit 😉 A koukam,že také nosiš pod srdcem holcicku!!! Gratuluji!!

kacka.va
3. pro 2007

jo jo, taky čekáme slečnu 😉, už o sobě začala dávat vědět 🙂

ceeruti
3. pro 2007

kacko,to Ti zavidím,na to už se také hrozne těsim,me Dr řekla,že bych už koncem prosince,zacatkem ledna mohla také mohla malou cítit,no kež by,to by byl ten nejkrasnejsi darek 😀

petruna
3. pro 2007

ceeruti : tak to je fajn, ze mate dobre vysledky. Musel to byt sileny stres....
Pohyby jsou super, to jo...ja si to uzivam uz neco pres mesic a porad me to bavi pozorovat. Tak at uz se brzo dockas !! 😉

kacka.va
3. pro 2007

ceeruti: no mě minule doktor říkal, že je ještě brzo, ale všichni okolo mě už zažili kopání a my pořád nic, až minulou středu. ale zatím je to tak obden a tak jen jednou denně.

ylona77
3. pro 2007

Ahoj holky, pro všechny které se bojí odbědu plodovky, Vás chci uklidnit, že odběr nebolí,jen píchne a já sama si prošla stresem, protože jsem měla výsledky z krve 1:6,takže dost děsivé.Doktorka mě uklidnila, že krev se bere mě a v ní může být lecos-tedy i stres a špatná imunita a není to krev mimi. Nevěděly jsme taky termín otěhotnění, takže se zřejmě odběr krve dělal ve 14týdnu a ne v 16 jak se má. No ale odběr byl proveden a výsledky jsou v pořádku. Čekáme holčičku.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru