Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

turbina
30. říj 2015

Jsem ráda, že jsem AMC podstoupila. Geneticka vada, kterou máme nelze odhalit jinak a to ani prenascanem.

babanci
30. říj 2015

Nam rekli,ze Prenascanem zjisti vsechny geneticke vady.

babanci
30. říj 2015

Neumim si predstavit,ze bych do bricha,kde nosim sve dite a mama si to bricho pri nebezpeci instiktivne brani,nechala pichnou jehlu. To fakt ne. Bala bych se,ze dite zrani,zavlecou infekci. Za me ne.

melis7
31. říj 2015

@babanci ze by Prenascan odhalil vse,to je hloupost.Pokud je to neco specialniho,tak to pak jedine amniocenteza.Treba cystickou fibrozu,pokud jsou rodice nosici nebo hemofilii u chlapecka pokud je matka nosic,tak to Prenasacan rozhodne neodhali.

turbina
31. říj 2015

@babanci Prenascan nezjistí chromozomalni stavbu.

babanci
31. říj 2015

Tak vidite,nam prave rikali,jak se vyplati investovat,nebot odhalime vsechny chromozomalni vady.

madlis
31. říj 2015

Jen dodám k tomu příběhu o kterym jsem psala, jediny kam tu holcinu neposlali byla plodovka...bohuzel. jo a ja mela 2x blby krevní testy a riziko 3:4 🙂 vazne byste nesly? 🙂

babanci
31. říj 2015

@madlis Ne. My zaplatily Prenascan.

craki
31. říj 2015

Prenascan nemůže ze své podstaty odhalit všechno... Je tam velké riziko zameny "buněk" s krvi matky... Není to tak jednoduché... Už jen to ze se vzotky vozi někam do ciziny a už jen skladováním se muze vzorek v extrémních případech znehodnotit.. Navíc se "dívají" jen na ty tri chromozomy u kterých resi trisomnie (Down, Edwards Patau) takže cely profil se z toho těžko získá... (info z loňska)

Loni o tom case jsem si o tomto zjistovala všechno mozne i nemožné, konzultovala na vice pracovistich a rozhodla se pro amc... Vedlo me k tomu vice duvodu včetně špatného NT screeningu (hraniční sijove projasneni, takže změny přímo na plodu) a muzu vám říct ze odběru jsem se fakt bala... Ale po něm jsem byla podelana strachy ... Ze mimcu ublizim... Když mi volali dobre výsledky, obrecela sem je... Proste jinak jsem na dobre zprávy v danou chvíli neuměla reagovat...

Tim vším chci ale říct, ze v dnešní době se na odběr nechodí "preventivně" jako kdysi, a je asi o milion moznosti víc jak si zjistit info o rizicich, výsledcích nebo alternativach...
Takže prosím, neodsuzujte nas, co jsme pdber podstoupily... Verte, ze jsme si ho musely obhájit hlavně samy před sebou abychom mohly zit samy se sebou... A to ze se sdilime tady v diskuzi není nic špatného a nestojime o odsuzovani typu "Já bych na to v životě nesla, jak jste to mohly podstoupit? Co když byste ublizili malému?" Kazda jsme si o tom zjistily maximum a byla to nejlepší ze špatných variant... Proste kdo nezažil, nepochopí....

melis7
1. lis 2015

@madlis ja bych tedy s timhle vysledkem na AMC sla.

babanci
1. lis 2015

@craki Ja to takto rozhodne nemyslela,nikoho nesoudim. Jen rikam,ze my jsme do toho nesly. Moje dcera zvazila rizika,precetly jsme co slo a kdyz se rozhodla,ze to nepodstoupi,ulevilo se mi. A nasledne se ukazalo,ze by to bylo zbytecne. I ten Prenascan byl zbytecny,no,ale je diky tomu klidna.Fakt je,ze za ty penize mohla mit kocarek.

vanilkacka
1. lis 2015

@craki Krásně napsané. "Obhájit samy před sebou" Přesně.Nic nebylo horší než se skoro 2 týdny před a 2 týdny po zákroku přesvědčovat,ze kdybych náhodou potratila po hodně vymodlenym otehotneni,ze to psychicky zvládnu a budu s tím srovnana.Naštěstí všechno dobře dopadlo,máme zdravou holcicku a na test bych šla znovu.Jistota je důležitá.Doktoři mě nenutili test podstupovat,zjistila jsem si všechny možný informace a po zákroku měla maximální klidovy režim.

babanci
1. lis 2015

Dost bych se bala,ze kdyby vysly vysledky spatne,musela bych volit,zda dite necham zabit. Je to hrozne napsano,ale je to fakt. Znam totiz pani, cekala dite po 19 letech od prvniho,podstoupila odber plodove vody a vysel spatne. Presto se rozhodla dite donosit. Nikdo ji nechapal. Narodila se ji zdrava,krasna holka, uz je ji 13 let.

craki
1. lis 2015

@babanci Ehm, jiste uznáte, ze za 13 let medicina někam pokrocila a s ni i presnost rozboru vzorku...

A k rozhodování... Páry které uvažují odběru taky zvazuji to jestli by byli schopni vychovávat dítě s postižením... Pokud ano je pro ne odběr naprosto zbytecny... Pro ty ostatní je odběr nebo jiný prenatalni test vysvobozenim z až panicke nejistoty... Aspoň takhle jsme uvažovali my... Pokud by nam to bylo jedno na nic bych nesla... Jenže jsme dospěli k tomu ze na to ty koule nemáme...

dadakin
2. lis 2015

Dneska jsem byla na AMC v 9 hod ráno a v 17hod mi volala genetička vše v pořádku nelituju Prenascan jsem odmítla protože stejně neodhalí všechno a pokud je pozitivní stejně se jde na plodovku.Mluvila jsem s mudr po absolvování UTZ ikdyž nebyli žádné viditelné vady screening negativní šijové projasnění bylo 2,7mm ale triply byli zvýšené záleželo na mě jak se rozhodnu.Mám 3 děti zdravé,ale představa že by mohlo být mé dítě postižené ne děkuji nechci už 18let se starám o svojí matku po CMP,epileptik k tomu 6 let měla tracheostomii což bylo dennodenní výměna kanyly takže za mě plodoka ANO.Takže asi tak riziko je všude každý den aji když jdou moje děti do školy nevím co se může stát.Rozhodně to nebolí je to nepříjemný a je to chvilka a pak je hotovo.

petiteprincesse
22. led 2016

Pro ty, ktere tady soudi ostatni bych se rada podelila se svym pribehem... V prvnim tehotenstvi byly vsechny vysetreni v poradku, ze screeningu vychazelo minimalni riziko chromozomalni vady... Loni v unoru se nam narodilo zdravy, krasny kluk u ktereho tyden po porodu zjistili, ze ma Down syndrom... Pry se to stava...
Nasemu milackovi bude rok, je sikula a nevymenili bychom ho za nic na svete. Ale uplne stehne bych dala vsechno za to, aby se vyvijel co nejlepe a byl jako zdravi kluci...
Nyni cekame druhe miminko a myslite, ze jsem amniocentezu odmitla? Nevim, jak bych se zachovala, kdyby to vyslo spatne, ale po porodu se chci radovat z miminka a ne cekat, jak mu dopadnou odbery....
Jeste mala prosba-kdyz potkate detatko s DS, nesudte jeho rodice. Mozna jen nemeli na vyber a ted proste s laskou vychovavaji detatko, ktere je mozna trochu jine, ale zase ne o tolik....

andrys35
27. led 2016

@petiteprincesse vsechno se stava… .. bohuzel ne vse dopadá jak by melo. Nikdy by me nenapadlo soudit nekoho, ze se rozhodl jak se rozhodl, to same bych cekala i ja od druhych.
Ale za me, tyhle odbery(myslim aminocenteza, CVS )jsou od toho, aby budoucim rodicum pomohli se rozhodnout, kdyz vyjde riziko, zda maji na to sílu dite postizene(at DS nebo jiný) vychovávat nebo ne
Jeto strašné tezke rozhodnuti pro kazdeho, ja na AMC byla pred 3 lety mela jsem riziko DS 1:35 NASTESTI ho odber nepotvrdil a mame doma zdravého rošťáka(pro me to tenkrat bylo silene obdobi stresu kdy od screeninku jsem 3 tt cekala na odber a pak dalsi 3 tt na vysledky) odber sam o sobe nebolel ale byl dost neprijemny tlak kdyz dr propichoval delohu a vzorek odebíral.
Dalsi odber jsem podstoupila pred 2 tt kdy mi pri dalsim tehotenstvi vyslo riziko DS 1:20 ☹ za tyden jsem podstoupila CVS(odber choriovych klků) ktery byl teda neprijemnejsi nez AMC (ale da se to samo zvladnout) vysledky mely byt druhy den, jenze 2 den mi volal sam dr ze odber se nepodařil a ve vzorku bylo moje DNA(cca 1%odberu) takze za 2 tydny plodovka ☹ coz je dnes takze dnes mam za sebou odber plodovky a zase cekam na vysledky ktere nastesti budou snad uz zitra
Modlim se jako snad kazda budou i mama, aby miminko bylo zdrave a my vse zdárné zvladli aspon do 36 tt porodu(minimalne)
Kdyz mi dr po CVS volal ze se odber nepovedl probrecela jsem cely den, dnes mi rikal jak jsem se rozhodla, a ja mu, jestli mam na vyber? On ze pokud nechci odber podstoupit ze nemusim nikdo mé nenutí, ale ja mu rekla ze co mi zbývá, kdyz clovek chce mit nejakou jistotu…
At se kazda maminka rozhoduje dle sveho ❤ a nejlip vsem preju zdráva mminka

madlis
27. led 2016

@andrys35 držím pěsti. Nevim, proc jim nekde trvaj vysledky 3 tydny ☹ ja je mela za 2 dny a i tak to cekani stalo za prd.

andrys35
27. led 2016

@madlis protoze ty bunky kultivuji a to trva ty hlavni tusim 3 syndromy jsou mozne do druheho dne zbytek ale ne

andrys35
27. led 2016

@madlis jinak doufam ze vysledky dopadly dobre, jen to cekani je desny

madlis
27. led 2016

@andrys35 jo aha, je fakt, ze me volali za dva dny syndromy a zbytek později. Musi dopadnout dobre.

andrys35
27. led 2016

@madlis jinak ja pred 3 lety ale cekala na vysledky 3 týdny protoze rychly(do druheho dne) byly za 3000kc a to me stvalo protoze nekde se neplati a nekde jo ted ty rychly budu mit snad zitra ale myslím ze jen proto ze 1.odber CVS se nepovedl jinak bych urcite bud platila nebo cekala zase 3 tt

petiteprincesse
28. led 2016

@andrys35 Drzim plecky, at vam to dobre dopadne... Vim, ze to je stres a vsechno to rozhodovani je hrozne tezke... Na jednu stranu si rikam, ze jsem opravdu rada, ze u prvniho jsme nedostali na vyber. Meli jsme teda velke stesti, ze nemel zadnou srdecni vadu, ani zadne dalsi zdravotni problemy... Za dva tydny mu bude rok a zatim se vyviji jako zdrave detatko. Nezbyva nam, nez doufat, ze to tak pujde i dal a ze s trochou pece z nej vyroste "normalni" kluk... Samozrejme ale nesoudim nikoho, kdo toto zjisti uz v tehotenstvi a nemocne miminko si nenecha. Sama nevim, jak bych se v te situaci zachovala ja. Jen proste, kdz uz ho mam doma, tak bych ho nedala za nic na svete🙂
V pondeli jsme meli mit rychly vysledek plodovky, ale bylo tam moc moji krve, tak taky cekame 3 tydny. Nam screening vysel 1:2750, tak se vysledku nebojim, ale pro klid po zbytek tehotenstvi a po predchozich zkusenostech jsem radsi sla. Preci jen ten stres i po porodu, nez by miminko vysetrili by byl velky...
Preji pevne nervy, snazte se na to nemyslet a verte, ze to dobre dopadne... Drzim palecky...

andrys35
28. led 2016

@petiteprincesse ty jo a ja myslela ze to ze se odber nepovede byva snad jen nahoda u me zase CVS byla kontaminovana moji DNA a zbytek se asi nepodařil vyhodnotit no ted cekam az zavolaji a je ve mě dusicka malaaaaaa ale DOUFAM A VERIM , jinak tvou obavu uplne chapu ze i pri negativním screeninku jsi sla na odber ja teda v noci po odberu špatné spim kazdy sebemensi výtok me desi jsem takovy stresar i kdyz jsem myslela ze tentokrat to zvládnu lip kdyz uz to mam za sebou ale neni to bohuzel tak… preju vsem maminkam zdráva miminka a tobe at chlapecek roste a vyvíjí se jako vsechny ostatni"zdrave"dětí je jasne ze kdyz uz clovek mimčo má nedal by ho ani za nic

bonulinka
28. led 2016

@petiteprincesse Ano, i to se někdy stává, že výsledky jsou ok a na sále pak zjistí, že miminko má DS.
Nám vyšly tripl testy 1:30, objednala jsem se do Gennetu, genetička nás hodně tlačila do AMC ( prý ani první screening nebyl podle ní z krve úplně ok, přestože vyšel negativní ), ale i kdyby se vada zjistila, tak jsem věděla, že nedokážu potrat podstoupit. Domluvili jsme se tedy na podrobném ultrazvuku, abychom věděli, že miminko nemá žádnou vadu, která by ho po porodu jen trápila. Vadu žádnou nenašli, ale hned nás upozornili, že ultrazvuk DS nevyloučí, to jedině AMC.
Hodně jsme to s manželem řešili, zda bychom se případně dokázali postarat o takové dítě, hodně jsem hledala informace a vlastně se připravovala, že se může s DS narodit. Ty děti jsou prostě jiné, ale při menším postižení i vzdělavatelné a hodně empatické.
V den porodu mě najednou přepadl strach, zda to bylo správné rozhodnutí, ale pak jsme si s manželem řekli, že to prostě musíme zvládnout, jiné řešení pro nás není.
Narodil se nám chlapeček a hned nám sestřička hlásila, že se nezdá, že by DS měl. Pak ho ještě pořádně lékaři prohlédli a DS vyloučili.
Na miminko jsem se těšila a byla připravena ho přijmout takové, jaké je, ale stejně, když nám řekli, že je vše ok, tak to byla velká radost.

Moc vám přeji, aby tentokrát bylo vše ok.

andrys35
28. led 2016

Holkyyyyyyyy volali rychle vysledky z plodovky JUPIIIIIIII VYLOUCENY HLAVNI 3 SYNDROMY RVU JAK ZELVA, tatinku v nebicku já verila ze nas hlidas DDDIIIIIIKY VSEM I ZA PESTICKY

madlis
28. led 2016

@andrys35 paráda 🙂

petiteprincesse
29. led 2016

@andrys35 Jee, tak to je super. Jsem za Vas moc rada🙂 Dalsich vysledku uz obavat nemusite... Uzivejte si hezke dny s briskem a teste se na miminko🙂

andrys35
31. led 2016

@petiteprincesse d;kuju jsem o hodne klidnejsi a užívat si uz snad budeme

renulka111
5. únor 2016

@madlis prosim ta nejako som sa nedocitala babatko budes mat zdrave? Zufalo hladam niekoho s podobnymi vysledkami tiez mi vyslo sko tebe. Tak zle vysledky som nikde nenasla a to som uz tyzden na internete. Presla som uz takym zufalstvom ze sa to neda ani napisat. Budem ti velmi vdacna ak mi odpises.
@madlis

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru