Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

soslik
17. bře 2011

Ahoj holky, chci se podělit o svou zkušenost z amnio (špatná genetika). Na odběru jsem byla včera ve fakultce v HK a mám z toho celkem negativní pocity. Nejsem (tedy aspoň myslím ;) nijaký nervák - samozřejmě, že člověk má o mimi strach, strach z toho 1-2% úmrtnosti po odběru, obzvláště když jste v 21.tt a s mimčem už komunikujete šťouchancema, atd....na druhou stranu co se má stát, stane se,... Samozejmě jsem si dopředu progooglovala nějaký info o odběru, takže jsem věděla, do čeho jdu. K mému překvapení (i parnera) tam odběry provádí jak na běžícím pásu. Myslím, že příchod a odchod z ordinace včetně oblečení mohl trvat tak 7 minut. Svlíknout od pasu dolů.....lehnout si.....otřít dezifekcí (na monitor nevidíte, protože Dr. potřebuje dobře vidět)..... přiložit ultrazvuk na břicho.... cca 20 sec. hledání místa odběru.....upozornění: těď to bude nepříjemné....jedna bančička....druhá bančička....vyndat jehlu...přelepit místo vpichu....a šup z lehátka do převlékací kabinky, aby mohla nastoupit další. Hlavně se na nic neptat.....Žádné info, co kdělat kdyby....atd. Samotný vpich a odběr taky nic moc, samozřejmě že se to dá přežít, ale dost to štípalo a s odběrem krve se to ani náhodou nedá porovnávat (jsem dárce krve). Ale snad bude vše v pořádku, trošku mě pobolívá bříško a mám trošku výtok (ten mám trošku normálně), tak odpočívám. O výsledky si máme volat za 14 dní, o tom, že přítomnost Dawna a pohlaví můžeme vědět dřív však nepadlo ani slovo. Snad bude vše v pořádku....Mějte se krásně a přeji krásné těhulkování 🙂))). Soňa

hormoni
18. bře 2011

@soslik tada...tak to já mám zkušenost úplně jinou...ale byla jsem v Gennetu v Praze... Nejdřív jsme s manželem šli na konzultaci s genetičkou, která nám všechno vysvětlila, sepsala s námi rodinný chorobopis (až k sourozencům našich babiček a dědečků, což byl teda dost mazec 😀 ), mohli jsme se na cokoliv zeptat a řekla nám, jaký bude postup v případě dobrých i špatných výsledků. To trvalo přes hodinu! Pak nás poslala na samotný odběr, kam nás tedy osobně doprovodila, představila nám sestřičku, která si nás potom zavolá k odběru a rozloučila se s námi se slovy: Doufám, že už vás nikdy neuvidím! Myslela to ale dobře, protože kdyby nás měla ještě vidět, tak by to znamenalo, že testy nedopadly dobře 😉 Během čekání na odběr plodovky jsem si u nich skočila na odběr krve kvůli tripple testům (já na ně už nechtěla, když jsem šla na amnio, ale paní genetička říkala, že tím se nic nezkazí...) a šlo se na věc. Přišla pro nás milá sestřička, která nás doprovodila k paní primářce, docentce a já nevím čemu ještě (prostě jeden titul za druhým 😀 ) - podle genetičky prý nejlepší, na koho jsme mohli natrefit 😉 , ale to asi říká o každém - a tam jsem si lehla na lehátko, manžel si sednul vedle mě a naproti nám bylo velká obrazovka, kam se promítal utz. Žádné slíkání nebo zouvání bot ani nic podobného neproběhlo. Bylo tam šero, skoro až tma, takže bylo na telku dobře vidět 😀 . Paní dr byla moc příjemná. Nejdřív mi udělala utz, kde si miminko kompletně přeměřila, pak zkontrolovala všechny kostičky (včetně páteře kvůli rozštěpu), prstíky a klouby, pak uložení orgánů v bříšku a nakonec průtok krve srdíčkem a jeho funkčnost. Když zjistila, jak na tom jsme, tak si pozvala sestřičku, která jí při odběru asistovala. V tu chvíli mi teda vadilo, že manžela posadili k mým nohám (chtěla jsem, aby mě držel za ruku 😀 ), ale zase byl tak blízko televize, že mohl sledovat, jak hluboko je jehla a jestli miminku něco nehrozí - pak byl děsně důležitej a všechno mi popisoval, protože já na to nekoukala...nemohla jsem a ani bych tam neviděla. Vpich jako takový byl v pohodě, skoro jsem to necítila, ale pak zjistili, že se jim tam udělala vzduchová bublina a neteče jim to 😒 A aby do mě nemusely píchat znovu, tak tam začaly tak rejdit, až mi vytryskly slzy...Ale povedlo se! Odebraly mi 3 zkumavky a pak ranu zalepily. Po odběru si dr zkontrolovalu přes utz miminko a poprví mi pustila zvuk tlukotu srdíčka. Brala jsem to jako odměnu 😀 Až teprve potom jsem se mohla zvednout z lehátka do sedu, chvíli počkat a pak teprve vstát úplně. Nakonec nás poslali do takové místnosti, kde jsme museli ještě 20 minut sedět, aby se mi něco nestalo a pak jsme teprve mohli domů. Celkově jsme tam strávili skoro 3 hodiny!!! Po návratu domů jsem se zavrtala do peřin a vzbudila se až večer kdy mě sice trochu pobolívalo břicho, ale nic hroznýho to nebylo! Na odběru jsem byla ve středu a v pátek ve 14:00 už jsem věděla předběžný výsledky... Na ty konečný teprve čekám, ale věřím, že dopadnou stejně a uslíším: NEGATIVNÍ!.....Takže asi tak... V každém případě držim palečky, ať dopadnou výsledky na 1* a hlavně se nenervuj - i když to se lehko říká 😖

hormoni
23. bře 2011

Právě jsem volala do Gennetu a i konečný výsledky jsou NEGATIVNÍ a malinká je zdravá!!!!!! Spadnul mi obrovský kámen ze srdce a chce se mi hrozně brečet radostí...ale nemůžu, kolegové by se mi smáli 😀 , tak si to nechám na doma 😉

aidule
25. bře 2011

Zdravím maminky! Já jsem byla na amniu 14.3. v Brně na Veveří a mám jen ty nejlepší zkušenosti. Výsledky sice trvají 14 dní (budu je znát v pondělí 28.3.), ale přístup personálu i odběr samotný, to bylo naprosto na jedničku!!! Vysvětlili, uklidnili, poradili co očekávat, čeho se vyvarovat. Sice to tam taky jde jako na běžícím pásu, ale vše je dobře zorganizované a hlavně jsem neměla pocit neosobního přístupu-právě naopak 🙂 !!! Odběr samotný trval asi 1 minutu (aspoň já mám ten pocit 😉 🙂 ). Komplikace jsem časné neměla žádné, tak doufám, že už žádné nenastanou ani nyní a hlavně, že výsledky budou v pondělí negativní a mimi bude zdravoučké. Uřčitě se pak ozvu. Všem hezký víkend a klidné těhulkování 😀 😉

veruka
27. bře 2011

Zdravím a chci se zeptat.Ve středu jsem byla na odběru chor.klků,volat na výsledky mám v úterý,kdyby to bylo špatné volají hned.Dnes jsem měla ztracený hovor a při zpětném volání mi to pak zbytek dne nikdo nebral.jen hlasová schránka.Myslíte,že v laboratoři pracují a volají i o víkendu?Jsem strachy bez sebe.?Děkuju!

monulka003
29. bře 2011

ahojky, já jsem byla včera na odběru plodové vody v Brně na Veveří. Přístup byl fajn, ale nelíbí se mi, že od 13 týdne mého těhotenství věděli, že je problém a nikdo ho neřešil. Jsem ve 20 týdnu a teprve včera jsem se to dozvěděla...šla jsem na genetickou konzultaci (podle sestřičky u mojí doktorky to měl být jen pokec o rodině a nemocech) hned u vchodu mi dali do ruky papír o souhlasu k odběru plodovky, který jsem měla podepsat. Vůbec jsem nevěděla, že mě tohle čeká. Nejvíc ze všeho mi vadí to, že mi to neřekli a já jsem tam šla sama. Potom v místnosti kde brali vzorek se na mě tak jako divně podívala ta doktorka a říká : "a vy to jako nechcete vědět hned? vždyť už jste ve 20 týdnu". Na to jsem jí musela odpovědět tím, že prostě nemám jen tak 2000kč, cítila jsem se jako debil, že jsem ty peníze neměla, ale já je běžně po kapsách nenosím. Po tomto všem jsem musela sednout do auta a doufat, že se někde nevybourám. Teď mi nezbývá nic jinýho, než čekat nekonečných 14 dní na výsledek a hrozně se bojím toho, že bude výsledek pozitivní a já budu mít jen pár chvil na rozhodnutí, zda dát maličkou pryč nebo ne!

hormoni
29. bře 2011

@aidule tak jak jsi dopadla?

hormoni
29. bře 2011

@monulka003 Někteří doktoři jsou vážně hov.da... Neboj, určitě to dobře dopadne!!!Hlavně to nevzdávej dopředu a snaž se myslet jenom na hezký věci 😉 Vím, že to je těžký... Drž se!

vrtenka
29. bře 2011

Ahoj holky, tak v pátek mě čeká odběr plodovky, v pondělí budou předběžné výsledky - snažím se být v klidu, ale strach je. Snad bude vše ok.

hormoni
30. bře 2011

@vrtenka neboj, dobře to dopadne 😉 budu na teba moc myslet!!!

mimys
30. bře 2011

Ahoj holky...
myslite, že když mam z screeningu v 1 trimestru výsledek 1:860 budu muset jit na plodovku? triple mi delat budou a toho se desim, kdyz tam spocitaji ten muj vek.. (39) :-/ tak urcite vyjde nevalne.... :-/

vrtenka
30. bře 2011

@hormoni děkuji moc 🙂 věřím, že to bude fajn

vrtenka
1. dub 2011

Ahojky, tak mám po odběru, ležím, odpočívám a věřím, že vše bude ok. Odběr nepříjemný byl, ale nebylo to nic, co by se nedalo vydržet. Výsledky budou v pondělí.

janca_dobi
1. dub 2011

@mimys Ahojky, mně vyšlo v na screeningu v 1. trimestru stejné riziko jako tobě, 1:860 (v termínu), 1:1200 (a priori dle věku), celkově screening negativní. Taky jsem měla strašný strach, ale tripply mi vyšly negativní, takže mě na plodovku nikdo nehnal, UTZ ve 20. týdnu v pořádku. Neboj, tripply klidně můžou vyjít negativní a plodovka nebude nutná. Držím palečky. 😉

hormoni
4. dub 2011

@vrtenka Moc ti držim na dnešek palce!!!! Dej pak vědět, jak jsi dopadla, ale věřím, že to bude v pořádku 😉

vrtenka
4. dub 2011

@hormoni Ahojky, moc děkuji, víkend jsme přežili, bříško ani nebolelo, tak to musím zatím zaklepat a po obědě budu volat na výsledky - modlím se, aby vše bylo v pořádku.

vrtenka
4. dub 2011

@hormoni Tak jsme zrdaví a čekáme opravdu holčičku, hurááá hurááá

hormoni
4. dub 2011

@vrtenka super!!!mám radost i za vás 🙂 a moc gratuluju k holčičce!

vrtenka
4. dub 2011

@hormoni děkujeme moc, radostí mi tekly slzy - teď přemýšlím nad tím, jestli při druhém těhu triply neodmítnout

hormoni
4. dub 2011

@vrtenka taky jsem si pobrečela, ale asi je to normální 😀 prostě spadne obrovskej balvan a ty emoce, navíc umocněné těhu hormonama, prostě musí ven 😵 já výsledky tripplů ještě nevím, dozvím se je zítra, ale už jsou stejně bezpředmětný 😀 dělali mi je totiž v Gennetu ten samý den jako odběr plodovky...nechtěla jsem, ale prý tím nic nezkazím...tak nevím!

vrtenka
4. dub 2011

@hormoni mě dělali triply v 16 týdnu

makreluska
4. dub 2011

@vrtenka Gratulace. 😀 Taky jsem si to prožila.Taky mě napadlo u druhého děcka na testy nejít.Jenže bez triplů to asi na odběr plodovky nejde.A netnamená,že jedno zdravé dítě=rovná se všechny zdravé děti.Z fora znám holku,která má 1.dítě zdravé a s druhým šla na potrat-testy nevyšly dobře ☹ Takže bych s druhým těhotenstvím šla znova.

vrtenka
5. dub 2011

@makreluska Hmm asi máš pravdu 🙂 jen mě štve, kolik falešných výsledků u těch triplů je.

makreluska
5. dub 2011

@vrtenka Já si nemyslím,že je to falešný výsledek.Je to pravděpodobnost,pokud udáš přesně poslední MS a dobře spočítají těhotenství,tak ta pravděpodobnost je.Ted jde o to,aby to vyloučili či potvrdili.Našla jsem na inetu pojednání od lékaře a psal,že 20% tripple testů je falešně pozitivních-to jest,že je špatně určené stáří těhotenství a pak nesouhlasí hodnoty a stáří plodu.Když se udělá tripl znova,dle skutečného stáří,je výsledek zcela jiný-takto vysvětloval falešný výsledek.
Já u druhého dítěte nebudu chtít znát riziko pravděpodobnosti poruchy dítěte,půjdu na plodovku,to je rozhodující.Takto jsem se stresovala.Navíc,někdo má 1:2 a má dítě ok!!! Někdo 1.250 a má dítě postižený.Je to hra s čísly.Ty statistiky si nevycucali z prstu,na některé mimi ten černý petr vyjde ☹
Já bych rozhodně nemohla být v nejistotě,zda dítě je ok nebo ne a čekat do porodu.Já bych se o něj starat nechtěla,takže moje volba byla jasná.

vrtenka
5. dub 2011

@makreluska Tak proto jsem na odběr taky šla, postižené dítě bych taky nechtěla ... mě ty výsledky triplů vysvětlili tak, že jsem měla při prvních testech ve 12 tt zvýšený hormon hcg, tehdy jsem měla riziko 1:6500, u triplů 1:65, ale podle utz bylo vše ok, srdíčko ok, vše v pohodě, ale počet chromozomů byl ve hvězdách že? Proto raději ta plodovka, no hlavní je, že je vše ok a máme 100% jistotu, že je Kristýnka zdravá.

makreluska
5. dub 2011

@vrtenka Ta jistota za to stojí)))) Já čekala na výsledky cca týden a před tím týden stresu,bylo to hrozný.

vrtenka
5. dub 2011

@makreluska my jsme si zaplatili PCR, na odběr jsme šli v pátek a výsledky byly v pondělí 🙂 ... ty celkové budou za 14 dní. Ten stres byl hrozný, to je fakt, ale říkám si, že byl týden, být ve stresu do konce těhu a čekat jak to dopadne, na to bych neměla.

makreluska
5. dub 2011

My jsem to měli zadara,ale čekat jsme museli.Odběr v pátek a výsledky ted nevím přesně zda ve středu či ve čt.Kompletní až za 4 týdny.Pohlaví jsme si nechali říct až po komplet testech,dřív jsme nechtěli.

hormoni
6. dub 2011

teda holky, to je fakt záhada...já byla včera v Gennetu na kontrolní utz po tom odběru a pro výsledky z těch tripplů...kdyby jsme počkali na ně, tak bych na plodovku nešla (respektve, nikdo by mě na ní neposlal) - riziko 1:45000 😀 Ale na druhou stranu jsem za to ráda! Aspoň vím, že je malinká v pořádku a nemusím se strachovat (no, jak se to vezme 😉 ) - ale byl to strašný měsíc!!! Jsem štastná jako blecha 😀
Jo a jen tak mimochodem, taky bych si nemohla nechat postižené miminko...Neměla bych na to... 😔

mimys
6. dub 2011

@hormoni ahoj teda to jsi me ted trošku vyděsila.. ja jdu prišti tyden do genetu na triple .... To oni ti rovnou vzali i plodovku ???? to jsi vedela ze ti ji budou brat? proc ti to delali najednoou ????

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru