Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

hamika
1. srp 2010

@ankava ahoj, díky za optimistický příspěvek. Na amnio jdu zítra, tak pevně doufám, že to dobře dopadne. Při prvotrim. screeningu bylo projasnění 2,3 mm, dle měřítek screeningového centra hraniční hodnota, ale čekalo se na triply. Ty nedopadly nic moc, tak mě to zítra čeká, snad to bude v pohodě 🙂

ankava
3. srp 2010

@hamika doufám, že máš amnio úspěšně za sebou. Ty NT hodnoty nejsou vůbec hraniční (až nad 2,5), určitě budeš mít zdravé miminko. Nechala sis udělat ten rychlovýsledek? Měla jsi zvýšené riziko na Downa? Tak držím palce a pevné nervy na čekání na výsledky, ale uvidíš, bude to OK 🙂

zuya
5. srp 2010

Ahoj Holky .... tak dnes mi ta zpráva byla zdělena že jsme ZDRAVIIIIIIIIIIII... mam takovou radost..... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a bude to holčička:o)))))

hamika
5. srp 2010

@ankava děkuji za povzbuzení, odběr mám za sebou, nicméně čekání na výsledky před sebou. Nejdříve byl pohovor s genetičkou, ta říkala, že výsledky budou na druhý den, ale od pondělí stále nic. Lékařům při výkonu jsme neříkali, že chceme ty rychlovýsledky, protože jsme mysleli, že platí, co řekla genetička. Teď mě to mrzí, že jsme se více nezajímali, počítám, že výsledky budou až za těch 14 dní. Riziko při tom screeningu v I. trimestru bylo 1:680, triply 1:270. Teď na ultrazvuku prý žádný problém není, tak snad to bude, jak píšeš, OK 🙂
Zuya - to je skvělá zpráva, gratuluji 🙂

zuya
5. srp 2010

děkuji radostí bych skákala kdybych mohla
🙂

luckar
7. srp 2010

Ahoj holky, koukala jsem na diskuzi a hodně se tu řeší možnost rychlých výsledků. Já byla na plodovce v úterý kvůli chybějící tepně v pupečníku a rovnou nám hlásili, že první budou hned druhý den. Nic jsme neplatili a výsledky mi bez problému řekli, zbytek bude za 2-3 týdny. Naštěstí u nás je vše v pořádku. Všem, které na tento zákrok musíte držím pěsti ať je to ok.

aajina
12. srp 2010

Děvčata byl někdo na amnio v Gennetu?Jak to tam probíhá?Řekli mi jen v kolik se mám zítra dostavit nic víc.Za jak dlouho mě pustí domů?Musím mít doprovod apod.Díky za každé info A.

hamika
13. srp 2010

@aajina Nebyla jsem přímo v Gennetu, takže konkrétněji neodpovím, ale mně po amnio řekli, ať jdu do vedlejší místnosti si lehnout, prý můžu klidně půl hodiny ležet. Po 5ti minutách přišla sestřička a říkala, že jestli je mi dobře, tak nemusím ležet celou půlhodinu. Cítila jsem se fajn, tak jsem rovnou šla. Pro jistotu jsem tam byla s manželem, takže jsem cestou domů v autě odpočívala, nevěděla jsem, jaké to bude, ale bylo to úplně v pohodě, zvládneš to i sama (alespoň moje zkušenost). Hodně štěstí!

lucie.krajcarova
13. srp 2010

Aajina, jestli myslíš Gennetv Praze, tak jsem tam byla. Celkem jsme tam strávili asi 2 hodiny - včetně čekání. pokud ti taky hned budou dělat plodovku, tak nesmíš řídit, takže doprovod je lepší. JInak mě nechali po odběru čekat asi 20 minut.

aajina
13. srp 2010

Hamiko, Lucie díky za info 🙂

hamika
14. srp 2010

Ahoj holky, máme výsledky. Dopadlo to dobře, jsem moc ráda a konečně se můžu začít pořádně těšit a nakupovat 😉

aleks
15. srp 2010

Tak po delší době zdravím a chci napsat svoje rozhodnutí. Protože jsem se již delší dobu necítila dobře (bolesti v podbřišku), tak jsem nakonec amniocentézu odmítla. Nebyl to žádný problém, jen chtěli na genetice podepsat papír, že jsem byla seznámena s rizikem Downa. Aby byli krytí.
Abych to upřesnila, rozhodla jsem se v posledním okamžiku, už jsem byla na stole u doktorky, která měla výkon provádět. V tu chvíli mě však břicho zase zabolelo. Možná, kdyby MUDr. měla lepší psychologický přístup a třeba mě poslala na chodbu a zkusily bychom to za 30 min, tak by vše dopadlo jinak. Ona ale mluvila (bohužel to tak někteří doktoři dělají), jako bych byla jen další kusa jen mi řekla procenta rizik a že si to mám rozhodnout sama (a nevyřčeně jsem pochopila - ale rozhodni se rychle, nemám na tebe čas).
Takže je rozhodnuto a na pravdu si musíme počkat do vánoc, kdy čekáme mimíska.

bufina
15. srp 2010

@aleks Mně vyšly ty tripple testy blbě u obou dětí. Nejednalo se teda o Dawnův syndrom, ale o rozštěp páteře a břišní stěny. U malé mě vyšlo ryziko 1:35 a musela sem čekat do ultrazvuku do 21 týdne, takže taky hrůza. u druhýhe dítěte sem byla v 16tt na ultrazvuku, takže sem už měla jistotu že pokud by to vyšlo zase pozitivní, tak mu stejně nic takovýho není. A testy nezklamaly a pozitivní to bylo. Ty tipple testy sou naprosto šílená věc, se divím že při zom procentu kdy vychází falešně pozitivní se ještě pořád dělají.

lucie.krajcarova
15. srp 2010

Aleks, stůj si za tím. a jaké jsi měla riziko?

zuya
15. srp 2010

@bufina protože to hradí pojišťovna, ale taky bych je zrušila...pěkně mě taky vyděsili
😒

bufina
16. srp 2010

@zuya V mým okolí to některý kámošky raději odmítly. Taky to byla hrůza čekat skoro měsíc až půjdu na ultrazvuk. Zkoušela jsem to jestli by mě nevzali dřív, ale všicni tvrdili že dřív než v tom 21 týdnu to nezjistí. To byly fakt nejhorší týdny mýho života.

aleks
16. srp 2010

@lucie.krajcarova - něco kolem 1:150

lucie.krajcarova
16. srp 2010

aleks, tak to je poměrně nízké, to bude dobré.

aleks
16. srp 2010

@lucie.krajcarova - podle mě jsou ta procenta rizika stejně na prd. V jiné diskuzi jsem četla, že měla mamina dokonce riziko 1:2 !!!!!! a plodovka jí nakonec dopadla dobře. Stejně tak mi to říkala i ta genetička na pohovoru. Že se prý může stát, že mamina s rizikem např. 1:26 bude mít zdravé dítě a jiné s poměrem 1:198 bude nakonec Down potvrzen. Takže se už v tom vážně nevyznám.
Každopádně jsem rozhodnutá, že pokud se mimi narodí zdravé, tak u druhého už ty tripply odmítnu, protože akorát stresují....

lucie.krajcarova
16. srp 2010

Aleks, jak myslíš. ale znám případ, kdy NT screening vyšel dobře, triply ne, a z plodovky byl odhalen down.. takže u mně ty triply fungovaly. u prvního vyšly dobře a mám zdravého syna, u druhého bohužel ne a plodovka to potvrdila... ale možná jsem vzácná výjimka 😢

aleks
16. srp 2010

@lucie.krajcarova - ale děkuju za reakci. Je dobrý si o tom popovídat s někým, kdo tím prošel.

el267
17. srp 2010

Ahoj, mě u malé vyšly tripply falešně pozitivní. Měla riziko 1:180 na Downa. Odběr plodovky jsem absolovovala v 16+7tt. Zárověň mi dělal doktor ultrazvuk a řekl mi, že se zdá vše v pořádku. První výsledky jsem měla asi po 10dnech pak někdy do 2-3 týdnů mi to přišlo domů písemně, že je vše v pořádku. malá se narodila naprosto zdravá. Nevím jestli to bylo způsobeno vyšším věkem. A taky si fakt myslím, že ty krevní testy fakt zbytečně stresujou.
Říkala jsem si, že u druhého nepůjdu. A nakonec jsem šla 😒 Nechala jsem si dělat i NT ve 13tt. Ten byl v pořádku a teď čekám na výsledky z krve. Budu je mít ve čtvrtek, ale moc naděje, že se vyhnu plodovce si nedávám. Letos mi bude 36 a pro můj klid na ní asi půjdu, když mi bude doporučena. Tím nechci být zastáncem odběrů 🙂

fiallinka
19. srp 2010

já jsem třeba zrovna ten případ, o kterém píše Lucie - triple testy silně pozitivní (1: 15), screening v 1. trimestru negativní (1:550) a z plodovky zjištěn D. S. ☹. Ale bylo to u dvojčat, to hodně zkresluje, přesto po této zkušenosti už ten triple test radši až tak nezavrhuju...

editah222
20. srp 2010

Ahoj holky, za 3 týdny mě čeká odběr plodové vody, bohužel mi špatně dopadl screening v 1 trimestru. Riziko na down.syndrom je 1:120, není to extremně vysoké, ale nizké taky ne. Na odběr určitě půjdu, myslim si, že je lepší podstoupit riziko samovolného potratu než mít postižené dítě. Ale je to jen můj názor.

lucie.krajcarova
20. srp 2010

Edit, budu držet palečky. mně říkali, že riziko potratu po odběru plodovky je dokonce 1:200. takže to není tak strašné jako ten down. a v každém případě neznám nikoho, komu se to stalo..

vesela_hruska
20. srp 2010

Ahoj, já mám plodovku za sebou (12.8), bez jediného problému, prostě jsem pak ležela asi tři dny, teď jsem na neschopence - doporučili mi 3 týdny, ale chci prvního září zpátky do práce. Myslím si, že to riziko je hlavně u těhotenství, u kterého jsou od začátku problémy. Myslím že za tu jistotu to stojí...

evcaarta
20. srp 2010

@editah222 Také budu držet palečky. Na odběru plodovky jsem byla asi před 5 týdny. Asi 3 dny jsem jenom ležela a pak začala pomalu něco dělat a nakonec to dopadlo super. Výsledek byl negativní a holčička dle genetiky je zcela zdravá. Na tom zákroku tě to jenom trochu píchne, protože to odebírají přímo blízko pupíku. Toho odběru jsem se také nebála, spíš jak píšeš potratu po něm nebo špatných výsledků. Na píchání do břicha jsem byla zvyklá, protože jsme podstoupili několik inseminací a IVF, po kterém se nám nakonec podařilo otěhotnět. Tak se drž 😉

editah222
20. srp 2010

Vy jste všechny prvorodičky 🙂 Já se bohužel 3 týdny po odběru "rekreovat" nemůžu, mám 11měsiční holčičku a není to možné. Takže snad všechno bude v pořádku.
@evcaarta
@vesela_hruska
@lucie.krajcarova
Všem vám děkuju za podporu.

lucie.krajcarova
20. srp 2010

@editah222 tak se zkus domluvit s rodinou, aby ti pomohli s hlídním, neměla bys malou zvedat..

vesela_hruska
22. srp 2010

Přesně tak, nejrizikovější jsou ty první tři dny, to i sama poznáš

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru