Co vyšetřuje praktický lékař během těhotenství?

lu777
9. črc 2007

ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak je to s praktickým lékařem a zubařem v těhu?
vím, že se k nim musí jít a píše se to do průkazky.
co se vyšetřuje?
ve kterém tt se tam zhruba má jít?
je ještě nějaké jiné vyšetření, kam se standardně všechny těhulky posílají? (kromě gynekologické oblasti) třeba něco před porodem?

díky moc za odpovědi (nějak nefunguje vyhledávač, tak doufám, že jsem to v tématech nepřehlédla)

kristi
9. črc 2007

ahoj, vsude kam mas jit te posle gynekolog 🙂

cechtek
9. črc 2007

kristi: mojí kámošku neposlali z gyndy ani na kref... 😠

mesulka
9. črc 2007

lu777-já jsem byla u zubaře hned na začátku těhotenství, dal mi do průkazky razítko a bylo to, a k praktickému si musíš zajít kdykoliv do porodu. Mě doktorka jenom změřila tlak, zeptala se na problémy a na alergie na léky a zapsala to všechno do průkazky (kdyby se náhodou dělal císařský řez, tak ať to mají všechny informace po ruce).Nikde jinde, kromě gyndy samozřejmě, jsem nebyla.

jajcka
9. črc 2007

Ahoj lu, k zubaři můžeš jít co nejdřív, protože v těhotenství se prý hodně kazí zuby, takhle mi to doporučila moje sestra na gyndě a už to mám za sebou, pak tě určitě dr pošle k obvodní a na dětský, aby věděli kam tvoje mimi po porodu přijde. Jinak budeš chodit na vyšetření na gyndu.

kristi
9. črc 2007

mne teda poslal, navic s doporucenkou

denousek
9. črc 2007

ja jsem musela jit i k praktickemu...jen m zmerila tlak.mrkla do karty a napsala do TP nejake info o mem zdravi....a k zubari jsem taky sla -nic tam nenasel 🙂 ale hned si me obdnal jeste tesne pred porodem...razitko ti daji hned oba lekari do TP.....

petra.v
9. črc 2007

U praktické doktorky mi sestřička jen změřila tlak a paní doktorka mi jen do průkazky dala razítko a napsala že vše v pořádku.Nijak mne neprohlížela.
Na gyndě mě ještě poslali na EKG na vyšetření, pak samozřejmě k zubaři tam jsem byla teprve před 14 dny a vše ok.Mám přijít až po po porodu, nebo kdybych měla nějaké komplikace tak dříve.
Je to individuální a každý chodí asi na různá vyšetření ale myslím že základní je zubař a praktický lékař.
Hodně štěstí v těhotenství všem maminkám. 🙂

gangulienka
9. črc 2007

ahojte, mna poslali jedine na EKG, k obvodnej doktorke som isla len nahodou kvoli inej veci, zapisala si do karty ze som tehotna aj zmerala tlak, ale do materskej knizky nedala ziadne razitko. A k zubarovi sa chystam na pravidelnu rocnu prehliadku ale pochybujem ze ma tam poslu z gyndy.

gabou
9. črc 2007

ahojky Lu..já jsem ještě nikde nebyla, ale na gyndě mi dr. řekl, ať si někdy během těhu obejdu obvodní, zubní a plicní 😉 ale jak píše Jajcka - o tom dětském, tak tam mě teda ještě nikdo neposlal 😅

jajcka
9. črc 2007

gabou:Tak ještě asi pošlou, ted´ čekám druhý a musela sem tam s oběma.

susik77
9. črc 2007

ahojte, ja som bola okolo 18.tt u zubara a praktickeho-prakticky mi zmeral tlak a urobil EKG, zubny len prehliadol zuby...ze vraj ten plucny uz nie je povinny...

lu777
autor
9. črc 2007

díky holky! já se radši ptám, protože mě zatím jen posílají na krev a nic moc mi neřekli (jsem ve 13.tt), tak abych měla páru.. no a sama jsem si vyhledala info o šíjovém projasnění a objednala jsem se i bez doporučení, on ten můj gynekolog je dobrej, ale radši si ho od teď už budu kontrolovat když mi o tomhle nic neřekl 😠 😠

takže počítám dvakrát zubař (vím, že to je hrazené pojišťovnou, tak tam radši za chvíli zajdu, trochu mi krvácí dásně, tak se na to radši pozeptám) a ten praktický jednou.. a počítám, že mě pošlou na kardiologii někde v druhé půlce těhu, když mám lehkou srdeční nedomykavost..

a to plicní: co se tam kontroluje? posílají tam všechny??
Gabou to zmiňuje, ale nikdo jiný ne..

pozdravujte mimísky 😵

sisstin
9. črc 2007

lu77: já na tom plicním nebyla...ale neměla jsem to ani doporučené..k zubaři též nejdu..a u obvodní jsem byla...nijak mě nevyšetřovala..dala razítko mezi dveřma a šla jsem...záleží na gynekologovi a obvodákovi 😉

bramburka
9. črc 2007

mě řekli, ať si dojdu k praktickému na EKG.

ticianka
9. črc 2007

ahoj ja taky musim k obvodni, na EKG a k zubari.nevite, jak je to s lokalnim umrtvenim zubu, jestli to nevadi mimcu?na plicni se uz nemusi, zalezi jakeho gynekologa chytnete🙂

susik77
9. črc 2007

ticianka: nie, nevadi 🙂 Ja mam nej. probl. so zubmi mudrosti-povedal mi na tej prevent. prehliadke, ze po porode by mal ist zub von, mna dost bolel aj teraz-len som sa obavala, ze po odozneni toho ucinku lokal. anestetika by to hrozne bolelo a v tehu si ziadne poriadne analgetikum nemozeme zobrat-maximalne paralen-ale to je hrozne slabe...

ena
9. črc 2007

mna na EKG poslal dr. bola som niekedy v 13 tt. Pri minulom tehu som bola len raz, kedy sa robi zapis do tehu knizky a potom az v porodnici den pred porodom.
niekde sa chodi aj na normalne interne vysetrenie..

a pre zubara je tiez kolonka v tehu knizke, tak sa treba popytat lekara, kedy je najvhodnejsie ist.. pokial mas zuby OK, pojdes len raz preventivne, ak nie, tak to uz zalezi od zubara..
ticianka: a s umrtvenim zuba neviem, ale rtg pocas tehu nerobia.. mozno jedine ak by to bolo naozaj nejake urgentne a bolo by horsie nespravit rtg ako spravit.. ale s injekviou neviem.

alex21
9. črc 2007

ja v tehu knizke neviem nájsť kolonku pre zubára. Asi je tiež viac typov tehu knižiek.

drago
9. črc 2007

No já byla u zubaře a obvoďáka(nijak mě nevyšetřovali, akorád dali razítko do těh.karty). Pak už je to asi na dr. kam koho pošle. Já byla sama i na kožní( kosm. kterou používám se nesmí v těh.používat).alex21 těch t. knížek je víc, já jsem viděla 3různé.

danahl
9. črc 2007

Ahoj lu77.Já jsem taky musela na plicní.Bylo to hned jen si Tě tam doktor(ka) poslechne zeptá se jestli nemáš nějáké problémy s dýcháním a je hotovo.Dá Ti razítko a jdeš domů. 🙂

danahl
9. črc 2007

Ještě jsem byla na interním vyšetření,ale to na své požádání,protože mi občas nějak divně tluče srdce a taky mi zjistili nedomykavost jedné chlopně a ritmii.Takže pokudmáš problémy ze srdcem,tak tam asi nejspíš půjdeš. 😉

lu777
autor
9. črc 2007

díky za rychlé reakce, holky! 🙂
Danahl, na kardiologii jako jedinou chodím ráda - jsou tam vždycky moc hodní, holt asi nechtějí riskovat, že by tam někdo dostal infarkt 😀
takže křesílka, hudba, klidné sestřičky..(jednou mě dokonce doktorka hladila po vlasech a já měla strach, že je to kvůli tomu, že mi chce říct nějakou hrůzu, ale pak jsem zjistila, že ona je prostě jen hodná 😵 )

tak ode mě pozdravujte malé 😵

danahl
9. črc 2007

Lu777,tak to jsem se teď zasmála jak jsem si přečetla tvůj příspěvek.Já ale nerada chodím k doktorům,takže ikdyby tam měli cokoliv tak jsem strašně nervozní,ale určitě je to super,že se doktoři i sestry chovají k pacientům hezky,protože asi každý chodí nerad k doktorům.Hezký den.Dana 🙂

lu777
autor
9. črc 2007

Danahl, já tady nerada chodím k doktorům a teď už vůbec co jsem si ještě prošla únavovým syndromem a IVF, takže jsem si doktorů užila až až, radši nechtěj vědět.. 😔

proto jsem se tu ptala, abych se mohla psychicky připravit 😀 ne že bych ze všeho měla hrůzu, ale nemám ráda, když je to ve stylu "vyhrnťe si rukáv".. "a na co ta krev je?".. "na testy".. "a na jaké".. "uvidíte"..
nebo když Ti měří tlak a nechtějí Ti ho říct, to mi teda ten tlak hodně zvýší, ach jo 🙄
teď už mi není dvacet, tak se tak nedám, ale jsem radši, když vím, na co jdu, proč, kdy budou výsledky, co znamenají.. jsem klidnější a připadám si dokonce někdy i trochu svéprávná! 😀
a to je při návštěvě u doktora co říct, že 😀
mně potvrdili těhu a už mě začali oslovovat "pacientka". tak jsem s úsměvem řekla, že jsem naštěstí zdravá, proto mám mimi 😵

ale na té kardiologii jsou fakt supr, tam mám minutu stresu jedině když jdu pro výsledky.. nejhezčí bylo, že mi doktorka řekla, že mi léky nedá, ani kdybych je chtěla, když jsem jí řekla, že plánujeme rodinu. řekla, že mimi znamená hodně lásky a to srdíčku pomáhá a popřála mi hodně štěstí.. takhle si představuju doktora přes srdce 🙂
jen by měla asi přednášet někde na fakultě, aby se ten přístup naučilo víc lidí ve zdravotnictví

pucik
10. črc 2007

ahojky, tak já musela absolvovat plicní, interní (EKG) zubní 2x, u obvoďáka jsem byla jen při chřipce, jinak mě tam nikdo neposílal. Jinak vše mi řekli v poradně, kam mám jít. Pak vás čeká ještě ta zkouška na těhu cukrovku, ale to jsem byla jen v laboratoři. Pak ultrazvuky, jinak asi nic extra. Na každé poradně moč, někdy krev celkem asi 4-5x na všelijaký věci a to podle stáří těhu. Takže to vydržte, vše zkontrolují a když se jim přeci jenom něco nelíbí, hned člověka posílají, nevím, na jednu stranu je to dobré, že to pečlivě kontrolují, na druhou stranu člověka někdy zbytečně vystraší, ale to holt jsou oderní metody, držím všem palečky 🙂 😉

iza
10. črc 2007

ahoj holky, tak u obvoďáka ti změří tlak, zeptají se na váhu,pak ještě rodin anamnézu a co tobě kdy bylo..a to se zapíše do průkazky, někd ytaky obvoďák zkontroluje jestli nemáš křečáky a plochý nohy a taky tě může poslat na EKG, popřípadě na endokrinologii....
zubař -běžné ošetření chrupu 😉
pokud máš brýle můžeš být ještě poslána na oční...kvůli případné narkoze 😉

lu777
autor
10. črc 2007

ahoj Puciku a Izo, díky za ještě víc info.. na oční? aha, tak to mě vůbec nenapadlo, v narkoze jsem byla několikrát, ale nikdo se mě nikdy neptal jestli mám brýle 😲

danahl
10. črc 2007

Ahoj lu777,tak to máš úplnou pravdu ve všem s tebou souhlasím.Taky jsem zapoměla,že se chodí na cukrovku ve 24. týdnu,ale protože jsem měla u prvního těh. cukrovku tak mě poslal gynekolog hned na začátku těhu(a ted tu cukrovku nemám)a ještě půjdu ve 24. týdnu. 🙂 Záleží taky na tom jak jste na tom v rodině pokud májí rodiče nebo prarodiče cukrovku,tak se to víc hlídá.

pucik
10. črc 2007

já teda nosím brýle a na očním jsem nebyla, to se mi zdá nějaký divný, ale jiný kraj , jiný mrav, třeba to je u každého gyndaře trochu jiné 😎

iza
10. črc 2007

pucik : no psala jsem že tě k očnímu můžou poslat,ale určo se to netýká třeba těch co mají jen 2dioptrie 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru