Děložní čípek. Jakou úlohu hraje v těhotenství?

nadik
20. únor 2008

Ahojky holky, nevíte jakou úlohu přesně hraje v těhu děložní čípek??? Píše se to do těhu průkazky pod ozn CS hned vedle TK...... nejlepší je nula což jsem do minule měla ale teď mám 1 když jsem se dr. ptala, tak řekl,že je to ještě v normě, ale proč to je a jak tomu předejít to mi neřekl, takže nevím nic.... ☹

miruskaaa
20. únor 2008

ahoj tak to sama nevim ja kdybys nerekla ze to je tak to nevim ale ja tam mam zatim nuly 😲 ale muzu se zeptat lekarky

nadik
autor
20. únor 2008

no kdyby sis vzpomněla... já měla otázek hodně a pak jsem až venku zjistila,že jsem se vlastně nezeptala k čemu to tam je a co znamená,že tam mám 1 místo 0 jako předtím..... písni mi to prosím kdyžtak do IP, možná i na netu by se našla nějaká poradna, ale já na net zase v práci moc času nemám.... bohužel.

miruskaaa
20. únor 2008

dobre budu se snazit nezapomenout.ale kdyz doktro rekla ze je to v norme atk to bude asi v poradku

nadik
autor
20. únor 2008

no nato jsem se taky ptala, tak řekl,že to uplně v pořádku není.... no v hlavě mi udělal docela zmatek....

bobinna
20. únor 2008

ahojky nevím jestli to je přesný ale myslím si že čípek uzavírá dělohu že při porodu se úplně celej rozevře aby mimčo mohlo pěkně prolézt

miruskaaa
20. únor 2008

bobi ja vubec nevim kdyby to tady nadik nenapsal atk ani nevim ze to je jen vim ze mi doktorka vzdy napise 0 ale nevedela jsem co to je

bobinna
20. únor 2008

nula je dobrá to je úplně zavřený myslím že to mají podle prstů nejvíc je při porodu je na deset prstů to je úplně nejvíc je celej rozevřenej

bobinna
20. únor 2008

já jsem měla do pátého měsíce nulu a potom najednou tři a docela mě bolelo břicho a musela jsem do nem dali mi kapačku za deset dnů se to zase zavřelo a šupky domů

sylvar
20. únor 2008

já byla od 5. měsíce doma,pač se CS bylo od 4. měsíce 4-5, tzn, hrozil předčasný porod, 0 jsem měla asi jen 3 měsíce, pak už to naskakovalo 😢 takže pomalu,opatrně na sebe, já musela ležet a dvakrát jsem byla v nemocnici, poprvé v 28tt s tvrdnutím dělohy asi 14 dní,pak v 34+ něco 2 dny na rizikovým, vždycky mi to rozehnali práškama a kapačkama, pak mi v 35+6praskla voda a přesně v 36tt se narodila malá...

paolin
20. únor 2008

ja mela cely tehu CS2 - cipek byl polotuhy a otevreny na 1cm. ted mam to stejne. nikdo z toho zadny problem nedelal, rodila jsem v terminu (tyden pred terminem dle UTZ). cipek se hlida kvuli potratu nebo predcasnemu porodu. jakmile by se zacal predcasne otevirat, hrozi porod. pokud k tomu dojde, muze se cipek podvazat, aby se dale neoteviral nebo se doporuci klid na luzku. jak tu nekdo psal, pri porodu musi byt cipek otevreny na 10cm, aby jste mohly zacit primo rodit. no, v tehu prukazce by mely byt vysvetlivky-zkuste mrknout 😉

bobinna
20. únor 2008

jj já to měla podobně taky mi začalo brzo tvrdnout břicho a musela jsem polehávat nakonec se narodil 38tt, takhle hodně jsem to teda neměla jen ty 3

bobinna
20. únor 2008

paolin : koukám že jsme na tom byli skoro stejně já teda měla 3cm ale bolelo mě dost břicho tak jsem šla do nem a po kapačkách se to zase srovnalo tak jsem fakt ráda doufám že teď se mi tohle vyhne🙂

panterka
20. únor 2008

ahoj holky, přidám se k vám do diskuze. já mám teď CS1, takže přísný klid na lůžku, tvrdne mi totiž dost břicho ☹ no a při prvním těhu mi taky tvrdlo a orvítala jsem se a tak jsem ve 30tt skončila v nemocnici s nohama nahoře a na kapačkách. nakonec jsem měla vyvolávanej porod ve 34tt, protože malej navíc prý podle utz neprospíval (což nebyla pravda 🙄 )

bobinna
20. únor 2008

panterka: držím palečky aby vše dopadlo ok, mě při prvním těhu tvrdlo břicho hodně brzo, někdy kolem 4.měsíce ale ustály jsme to

paolin
20. únor 2008

jee..holky..tak to mooc drzim palecky, aby ted bylo vse OK!
brisko mi taky tvrdne uz docela dlouho, ale zatim jsem dostala jen magnezium. posledni tyden se konecne citim trochu lip. uf-nejak to druhe tehu celkove hur nesu-vetsi strach..

nadik
autor
20. únor 2008

S blížícím se datem porodu čípek měkne a zkracuje se (může však i několik týdnů před porodem díky tvrdnutí bříška). Ideální velikost čípku je 4-3,5 cm. Takže jak se zkracuje, hrozí otevírání a lékaři pohmatem nebo vaginálním ultrazvukem zjistí, jak moc je děložní hrdlo otevřeno. Při vyšetření prstem používají písmenka Y,X,H a velikost čípku označují čísly 3,2,1.
Např. řekne Y3, tzn. že je děložní hrdlo zavřené velikost čípku je 3 cm. Což je úplně ideální stav.
Když je Y2, je hrdlo též zavřené a čípek 2 cm
Y1 je též ještě zavřené a čípek má 1 cm.

Když řekne X3, tzn.,že se začíná trochu otevírat, ale čípek má ještě 3 cm
X2 znamená, že se začíná otevírat, čípek má 2 cm
X1 znamená, že se začíná otevírat, čípek má 1 cm

H3 znamená, že je otevřená, čípek má 3 cm
H2 znamená, že je otevřená, čípek má 2 cm
H1 znamená, že je otevřená, čípek má 1 cm.

panterka
20. únor 2008

paolin, tak nějak... je to pro mě ve druhým těhu mnohem těžší, protože mám toho prcka, o kterýho se musím a na druhý straně nemůžu pořádně starat ☹ já beru magnezko 3x2tablety denně. v lednu jsem navíc byla 14 dní v nemocnici kvůli krvácení, tak mi dali ještě kapačku magnezka, no, myslela jsem, že už je to lepší, ale když jsem se snažila z dr. vydundat vycházky, tak bohužel, naopak mi zpřísnil režim 🙄

nadik
autor
20. únor 2008

Já to mám v průkazu bez písmenka.... Y1 a H1 pak měmí význam

panterka
20. únor 2008

nadik, tak že mám čípek 3cm, to dr. říkal, ale jinak nevím 😅 ale vypadal, že se mu to moc nezdá a nařídil ten klid 😅 příští středu jdu na kontrolu po 14 dnech, tak uvidím, jestli držím, nebo jestli se mi to nerozjíždí ☹

panterka
20. únor 2008

nadík, taky to mám bez písmenka 😕

nadik
autor
20. únor 2008

panterka: jsi v 25tt?

panterka
20. únor 2008

nadik, jj, dneska přesně

paolin
20. únor 2008

holky, taky nemam pismenko 😉

panterka, musime bojovat a vydrzet 😉 magnezko mam uplne stejne, akorat
s tim krvacenim jsem lezela na zacatku. dali mi klidovy rezim. ale kdyz jsem jim rekla,
ze mam doma dvou a pul leteho syna, tak pry muzu vsechno. jen neskakat z padaku 🙂
ale cipek se zatim drzi. tak snad budes v poradku! budeme drzet pesticky!!!

nadik
autor
20. únor 2008

magnézko taky mám, má to na te čípek vliv???

eva.konczynova
20. únor 2008

čauky holky, docela jste mně překvapily, mně doktorka píše do průkazky vždycky jen něco do kolonky "vnitřní nález - hrdlo, kolpo, cyto, a tam mám od začátku čípek 2cm, nějaké poznámky k děloze co nepřečtu a teď ve 23tt mi tam doktor napsal i něco k hrdlu, co také nepřečtu, ale každopádně mě nikdy neupozornili že by bylo něco nevpořádku, tak doufám že to je ok.

paolin
20. únor 2008

ja mam magnezko na tonizovanou delohu. na cipek nevim.

v prukazce mam tedy jen CS2. ale to neznamena, ze mam cipek otevreny na 2cm. mam tam kriteria vysetreni ( nalehajici cast, dilatace hrdla, zkraceni cipku, konzistenci , smer cipku) a u nich hodnoty. ty jsou bud 0,1,2. a do tabulky mi doktorka ke kazdemu kriteriu napise hodnotu. takze mam 1 na dilataci hrdla 1 na zkraceni cipku. tutiz selkovou kritickou hodnotu CS bodu 2. ale od 24.tt se to ma automaticky zvysovat.
24.tt celkova hodnota 1
26.tt celkova hodnota 2
28.tt celkova hodnota 3
31.tt 4
33.tt 5
36.tt 6
37.tt 7

uf! doufam, ze to vam to pomuze 🙂

anka.
20. únor 2008

ahoj, tak jsem taky mrkla do průkazky a mám tam všude 0 - ale holky, mám otázku:

jak se to vyšetřuje? Mě dr. v poradně totiž jediný co dělá, že poslouchá srdíčko miminka a jinak fakt nic...tak nevím 😔

panterka
20. únor 2008

nadik, magnezko by mělo pomáhat na to tvrdnutí břicha a to může mít vliv na ten čípek 😉
já mám doma 4,5 letýho kluka, tak jsem se snažila vydundat, abych ho aspoň mohla odvést do školky a ze školky, ale bohužel, prej mám chodit minimálně a to jenom po bytě 😅 mám z toho depku, protože i s tou nemocnicí už ležím 5. týden. já jsem taky na začátku těhu krvácela a zjistili mi hematom, tak to byly první 4 týdny ležení, no a teď jsem začla zase krvácet, tak jsem byla v nemocnici a tam mi zjistili, že mi placenta zasahuje do branky, tak to bylo z toho. no, to by se ale mělo vytáhnout, jak břicho poroste 😉 takže mě už trápí "jen" to tvrdnutí a otvírání 🙄 zatím mám sice jen to CS1, ale bojím, se, aby to příští středu nebyla už 2 ☹

eva.konczynova
20. únor 2008

holky a od kterého týdne vám tam ty záznamy dr píše? Já tam ještě nic nemám 😒

anka.
20. únor 2008

evo, já to tam mám od 14tt

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru