Děložní čípek. Jakou úlohu hraje v těhotenství?

nadik
20. únor 2008

Ahojky holky, nevíte jakou úlohu přesně hraje v těhu děložní čípek??? Píše se to do těhu průkazky pod ozn CS hned vedle TK...... nejlepší je nula což jsem do minule měla ale teď mám 1 když jsem se dr. ptala, tak řekl,že je to ještě v normě, ale proč to je a jak tomu předejít to mi neřekl, takže nevím nic.... ☹

panterka
20. únor 2008

evi, mně to tam můj dr. psal prakticky od 10tt, teď už ale chodím do rizikový poradny v nemocnici, tak jsem to v průkajdě nejdřív neviděla, protože tenhle dr. to píše jinam 😅 no a když jsem na to přišla, tak mě ta 1 dost rozhodila ☹

eva.konczynova
20. únor 2008

aha, no je dost možné že si to píše jinam, to je fakt 😕

anka.
20. únor 2008

panterko, můžeš mi prosím odpovědět na moji otázku:

ahoj, tak jsem taky mrkla do průkazky a mám tam všude 0 - ale holky, mám otázku:

jak se to vyšetřuje? Mě dr. v poradně totiž jediný co dělá, že poslouchá srdíčko miminka a jinak fakt nic...tak nevím

eva.konczynova
20. únor 2008

anka. - tak mně dr. v poradně zatím vždycky vyšetřuje pohmatem - prohmatá bříško a zkontroluje čípek. Teď naposledy ještě kontroloval srdíčko na UZ.. čím vám poslouchá srdíčka?

panterka
20. únor 2008

anko, taky do mě dr. vždycky šáhne 😅

nadik
autor
20. únor 2008

anka: vyšetřuje se to normálně na křesle prstem v rukavicích a nahmatává čípek....mě to dělá pokaždé zato zase mimi neposlouchá jen na pohyby se ptá....

nadik
autor
20. únor 2008

eva. - no píší ty hodny CS od začátku těhu...

e.k.t
20. únor 2008

tak holky já mám v průkazce vloženou grafovou vložku, do ní dr zaznamenává hmotnost tam mám zatím -2 kg, výška fundu měří centimetrem přes bříško a potom tam zapisuje hodnoty čípku. je tam i tabulka, od 24 tt cs1, od 26tt cs2, od 28 tt cs3, od 31tt cs4 od 33 tt cs5, od 36tt cs 6 od 37 tt cs7, tyto hodnoty jsou pro prvorodičky, vícerodičky mají kritickou hodnotu +1 u všech týdnů, tzn do této hodnoty je to v pořádku. já ve 23 tt měla čípek 3,2 cm a to už bylo jakože na hraně. Uvidím zítra na kontrole

panterka
20. únor 2008

ekt, ahoj i tady 😉 takže to mám chápat tak, že jako vícerodička mám teď kritickou hodnotu (když budu brát 24tt) CS2? 😲

anka.
20. únor 2008

hmmm, to je zajímavý - jaktože to moje dr. teda vyplňuje, když mě vůbec neprohlíží??! 🤐 (naposledy při první těhu poradně)

panterka
20. únor 2008

anko, tak to teda nevím 😅 ale ono se to nějak dá měřit i pomocí utz, tím spodním...

anka.
20. únor 2008

no, UZ mi vůbec nedělá (ani ho nemá) 😨 Já se z té své dr. zblázním - ona se fakt vymyká 😠

panterka
20. únor 2008

anko, nevěš hlavu, hlavní je se nenervovat 😉

anka.
20. únor 2008

jojo, ne že bych se nervovala, zajímá mě to spíš z principu - už mi pár lidí naznačilo, že bych měla změnit dr. a asi to je pravda... 😝

panterka
20. únor 2008

anko, ale to dneska asi není tak jednoduchý, viď? zvlášť teď v těhu... 😕

e.k.t
20. únor 2008

No to je divné že dr nekontroluje, moje dr je na všechno hodně poctivá.

Panterko: Podle toho co píšou na tom gravidogramu tomu tak rozumím oskenuju a pošlu jestli chceš

panterka
20. únor 2008

ekt, díky, já tam mám jen tu původní kritickou hodnotu 😉 pošleš mi to na mail? já Ti ho písnu do ip 😉

anka.
20. únor 2008

panterka_jo právě ☹ jsem z toho celkem zoufalá, už mě u ní čeká jen jedna návštěva, takže to ještě dám - ale jinak nevycházím z údivu, co je všechno schopná - a fakt nechápu, jak to tam může vyplnit, když mě vůbec neprohlíží...ach jo (takže třeba taky nemám 0) GRRRRR
ekt_no, to se máš - závidím ☹
evo_mě (teda miminku) poslouchá dr. srdíčko takovým jako mobilem

panterka
20. únor 2008

anko, může se teda na něco zeptat od tématu? jedna známá tady z koníku má taky problém se svojí dr. je už ve 38tt a neví, kdy by jí dr. měla předat do péče porodnice nebo jak často by jí měli natáčet monitor a tak. když píšeš, že už k ní půjdeš jenom jednou, tak pak už budeš docházet do porodky? a co ty monitory? nevíš náhodou? 😲

panterka
20. únor 2008

anko, ještě jsem chtěla napsat, že to asi není standart, že dr. dělá spodní prohlídku, ono to je asi lepší, když do těhulky šáhnou co nejmíňkrát 😅

anka.
20. únor 2008

panter_jde asi o domluvu s dr. a porodnicí. (v mém případě domluva s dr. prakticky nemožná 😀) Nicméně jsem registrovaná v Praze-podolí a objednali mě tam do poradny na konec 37tt. Takže teď jdu vlastně v 35tt ke své dr a pak ve 37tt do podolí...myslím, že tam pak dělají už i ty monitory (aspoň co jsem zaslechla na chodbě) - ale nevím to 100%. Tak snad jsem to napsala srozumitelně (musela jsem si vzít na pomoc diář) A odkud je známá co má problémy s dr?

anka.
20. únor 2008

panter_jo, asi to je i lepší - ale jak teda může vyplnit to CS??! Já tomu fakt nerozumím 😠

panterka
20. únor 2008

anko, díky moc. ona je z budějc, ale chce rodit tady u nás v krumlově. já jak jsem od 30tt ležela v nemocnici a pak rovnou rodila, tak to fakt nevím. no a teď to mám taky takový jiný, protože už nechodím ke svýmu dr., ale do tý rizikový poradny přímo v nemocnici, takže si s tím taky asi nějak nelámu hlavu, když je to pod jednou střechou 😉 já si akorát pamatuju, že jsem na první monitor šla v tom 30tt ke svýmu dr., protože má taky monitor. no a to mi bylo osudný, protože mi to břicho tvrdlo a on mě poslal do nemocnice, odkud už jsem se nedostala (hlavně kvli velkýmu nálezu) 😒

panterka
20. únor 2008

koukám, že to s těma dr. není vůbec lehký, oni po ní v nemocnici na předpříjmu chtěli, aby jí dr. změřila pánev a ona jí to nechce udělat 😒

paolin
20. únor 2008

holky, to je teda chaoz s tema doktorama!
ja mam zaznam o cipku od zacatku tehu. jak psala e.k.t., mam tam vahovy graf, graf velikosti fundu a tabulku hodnot CS. je to uplne vzadu. jinak moje prohlidky spocivaji v mereni tlaku, vysky delohy, prohmatani briska a kontroly cipky a juknuti pomoci zrcadla a poslech srdicka sondou. to vnitrni vysetreni mi doktorka dela jen do 28.tt. pak uz ne.

u druhorodicek je cipek vetsi - to je pravda. uz se tak neuzavira. prvnorodicka ma cipek tvaru kruhu s dirkou a po porodu se cipek meni. uprostred neni dirka, ale carka. jestli je to srozumitelne 😉 podle toho se taky pozna, zda zena uz rodila a muze se ji dokazat trestna cinnost (odlozeni ditete). no koukala jsem, kdyz nam to PA rikala.

u nas predavani do porodky probiha nasledovne - cca mesic pred terminem vezme Mudr. krev na kompletni vysledky, pak stery na kultivaci, meri panev a tak tyden pred terminem predava tehulky do porodnice na monitory a pravidelne kontroly.

panterka - tak to mame uplne stejny tehu. my taky hematom, hospitalizace a podobne "legracky"...

panterka
20. únor 2008

ahoj paolin, to máš pravdu, máme to hodně podobný a je to při druhým dítěti síla ☹ už bych chtěla být aspoň těch 30tt 😅 ach jo, takhle musím ještě držet aspoň 12 týdnů ☹

novako
20. únor 2008

Na těhu cvičení nám říkali, že CS je tzv cervix score a vyjadřuje stav děložního čípku. Dr. ho vyšetřuje pohmatem. Za každou položku můžete dostat 0 - 10 b. Do toho CS se počítá:

- naléhající část (nepamatuju si, tuším, že by to mohla být hlavička tlačící na hrdlo, ale za to ruku do ohně nedám)
- dilatace hrdla (čím blíže k porodu, tím se hrdlo více otvírá)
- zkrácení čípku (čím blíže k porodu, tím se čípek zkracuje)
- konzistence (čím blíže k porodu, tím čípek měkne)
- směr čípku (před porodem směřuje směrem k pánvi, čím blíže k porodu, tím víc se posunuje do středu)

Pokud máte vyšší CS než odpovídá týdnu těhu, může vám hrozit předčasný porod (matně si vybavuji, že CS musí být aspoň 4, ale tato hodnota je třeba v 31 tt úplně v pořádku)

Raději si to ale ověřte u Dr. Jsem hlava děravá a nedělala jsem si poznámky. 😀

e.k.t
20. únor 2008

novako to je krásně napsané, jako z učebnice, je škoda že na nás dr mají málo času, nebo nemají zájem se s námi zdržovat.

panterka
20. únor 2008

novako, ahojky i tu 😉 s tí předčasným porodem to mám jasno a dr, se taky hoooodně sichruje 😅 uvidím, jak ve středu, ale s vycházkama nepočítám, proszě břico tvrdne a tvrdne ☹

e.k.t
20. únor 2008

ještě že máme net, protože jinak teda neví, jsem vyvaničkovaná a mlsám tvrdý sýr

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru