Druhý screening v 18-20tt - mám jít?

bielamacka
17. čer 2014

Mám dotaz, doktorka se mě ptala, jestli chci jít na ten druhý screening na vychytání pravděpodobnosti vývojových vad, který je nějaký podrobnější a zaměřuje se na ty "špatné" faktory a je tam riziko falešně pozitivního nálezu daleko víc než u prvního. Napřed jsem na to kývla, ale teď nemůžu večer usnout jak na to myslím - ten první mě tolik nebral, šla jsem na něj úplně klidná, ale za ten měsíc jsem se s tím prckem ve mně nějak sžila a snad ani nechci vědět, jestli tam nějaká pravděpodobnost je.... možná to jsou hormony, ale hrozně se toho bojím a uvažuji, že bych na něj nakonec ani nešla, protože fakt umírám strachy a nechci ty potenciální hrozby snad ani vědět. Jak jste to měly vy?

katerina1106
17. čer 2014

Já myslela že tenhle screening je povinný!! Kontrolují hodně srdíčko, jestli je správně vyvinuté bez vad a i VVV. Určitě bych na něj šla!! Budeš mít jistotu že je všechno OK. Já bych měla strach spíš po zbytek těhu kdybych na něj nešla ! Podle mých informací je nepovinný screening po 30.tt. A i na ten jsem raději šla! Já jsem ten typ co nemá rád překvapení a zvlášť co by se zdraví mimča týkalo! Pokud máš doteď bezproblémové těhu tak bych se toho nebála 🙂 A spíš se těšila že uvidím mimčo :D

kass86
17. čer 2014

@bielamacka Já myslela, že druhý screening se dělá jen v případě pochybností, že vše nemusí být ok. Já byla jen na velkém ultrazvuku, kde miminko příměří a překontrolují orgány. Krev mi však už nebrali. Vyšel ti snad první screening ne zrovna ideálně? Či se doktorce něco nezdá?

kass86
17. čer 2014

@katerina1106 Já pochopila, že se jedná o druhý screening, ne o standardní velký ultrazvuk. Ale možná je to jinak a autorka dotazu nám to upřesnění 🙂.

wildy
17. čer 2014

Já jsem na druhý screening šla a byl to moc hezký zážitek, protože miminko je oproti prvnímu screeningu už velké a vše je hezky vidět. A jak píšou holky, alespoň vidí všechny orgány a můžou zjistit riziko VVV a hlavně toho srdíčka. Pokud ti první screening vyšel v pořádku, tak myslím, že se nemusíš bát, že by teď bylo něco špatně.
Byli jsme potom i na 4D UTZ a to byl taky moc hezký zážitek. Je hezký vidět, jak tam mimčo vegetí.. 🙂

katerina1106
17. čer 2014

Já to pochopila jako velký UTZ 🙂

wildy
17. čer 2014

Navíc u nás v rodině byla Vrozená srdeční vada - nedomykavost chlopně. V Genetu nám detailně srdíčko prohlédli a víme, že je v pořádku. Kdyby zjistili, že je něco špatně, můžou se pak při porodu na to připravit a pokud by bylo něco potřeba, tak hned zasáhnout. Když by o tom nevěděli, tak se to může přehlédnout-zanedbat.

hojda
17. čer 2014

Myslíš tripple test? na některé vady je nespolehliví, ale třeba na rozštěpy hodně přesný, jsou sice vidět na ultrazvuku, ale dr. je může někdy přehlednout.

zuza01
17. čer 2014

Tripple test v 16tt mi vyšel na 99% rozštěp a nebyla to pravda... Takže o spolehlivosti dnešních metod si myslím svoje. Na velký utz ve 20tt bych určitě šla, ale z dotazu teda moc nerozumím, jestli se to týká právě utz.

pt1981
17. čer 2014

@bielamacka já jsem měla na tripllech šanci vyšší, než 1 ze 2 na rozštěp páteře a bříška. Na screeningu mi to vyloučili a nám se moooc ulevilo. A šla bych zase. Myslím, že je to důležité hlavně z pohledu lékařů, proto se za něj ani neplatí, jako za první... Za mě tedy ANO, jdi!!!

ladie
17. čer 2014

Pokud dobře chápu otázku, tak to není "druhý screening", ale "velký" ultrazvuk ve 20 tt. Většinou se dělá na specializovaném pracovišti (např. porodnice) a ne na gyndě.

Já bych určitě šla. Naopak bych se těšila, že zase uvidím mimčo. Navíc, kdyby bylo něco špatně, tak máte čas se na všechno připravit 😉

zuza01
17. čer 2014

@pt1981 Tak to jste měli úplně stejně, jako my... Je tu mezi námi maminka, která měla tripply naprosto ukázkové a ve 20 tt musela na potrat, kvůli rozsáhlému rozštěpu. Takže na tripple test už bych nikdy nešla, ale to si musí každý rozhodnout sám, nenavádím. Pro mě je to test o ničem.

pt1981
17. čer 2014

@zuza01 ty jo, tak to je šílený ☹. Triplly jsou prý spolehlivé jen na 65%, zbytek bývá falešně pozitivní nebo naopak. Já čekám první miminko, tk dodržuju všechny návštěvy atd., ale příště se taky kvůli tripllům honit nebudu a půjdu raději na ten screening klidná a uvidím, co a jak...

kvakuska
17. čer 2014

@bielamacka podle tvého týdne těhotenství by se mělo jednat o tripple test ... je to test plně hrazený pojišťovnou a pokud ho dělá stejný lékař který dělal i prvotrimestrální screening, tak si dokáže oba testy pěkně porovnat a správně vyhodnotit rizika ... já jsem šla na oba testy, i když jsem věděla, že díky mému vysokému věku mám i vysoké riziko VVV, přesto jsem to chtěla vědět ... prvotrimestrální screening mi vyšel pozitivní, to se očekávalo, tam hraje věk velkou roli ... a kupodivu právě tripple test mi vyšel negativní, všichni z toho byli v úžasu ... ale já jsem chtělavědět, kdyby něco bylo špatně, neumím si představit, že bych vědomě přivedla na svět postižené dítě 🤐 ... radím ti na test jít (no ono se vlastně nikam nejde, jen se odebere krev), buď ráda, že se u nás testy dělají ... i kdyby miminko nemělo být v pořádku, vždycky je lepší vědět to dopředu a být na to připraveni, jak rodiče tak lékaři 😠 ... další velký ultrazvukový screening se dělá ve dvacátém týdnu a to je opravdu pokoukáníčko, tam určitě jdi, bude to pro tebe zážitek 🙂

zuza01
17. čer 2014

@pt1981 Právě, měly jsme s tou maminkou stejný osud, obě jedno dítě, pak každá 2 x potrat, napotřetí jsme otěhotněly skoro stejně. Prvotrimestrální screening obě ok, pak ten tripple, ona v pohodě, já 1:2 rozštěp... A dopadly jsme opačně, její holčička rozštěp, moje ne. Byly to akorát nervy, navíc ona to nečekala...

loc
17. čer 2014

@bielamacka: A na prvotrimestrálním screeningu (=kombinovaný test) jsi byla? Myslím tím odběry PAPP-A a freeβ - hCG cca v 11. týdnu a pak okolo 12. t. na UZ, kde zkoumali různé parametry a vyhodnotili na základě výsledků rizika nejčastějším VVV a nemocí v těhotenství (preeklampsie,...)? Není to ještě rutinní, ale hodně lékařů už na tenhle test maminky posílá. Pokud ano a testy vyšly příznivě (tj. rizika byla velmi nízká), ten další test nemá už cenu, mně ho doktorka ani nenabízela. Spolehlivost kombinovaného testu je přes 90%, kdežto toho triple tak 65 %. Takže já bych tam být Tebou nešla. Je to zbytečné (teda pokud ten kombinovaný vyšel dobře). Podle mě si ta doktorka chce jen nahnat body, bohužel je to častá praxe v Čr. Každopádně se nestresuj, mimi bude určitě v pořádku, šance, že bude mít VVV je hrozně malá 🙂

frantiska85
17. čer 2014

Pokud tě to vyšetření uklidní, jdi na něj. Pokud tu přinese jen stres a strach, nechoď. Chybovost bývá na obě strany a tak tomu všemu věřím asi jako věštění z křišťálové koule.

lucifereeek
17. čer 2014

myslím, že máš na mysli spíš tripple testy, tak na těch jsem nebyla a ani mě tam dr. neposílal, pokud jsi byla na screeningu v 11-13tt a půjdeš na druhý ve 20-22tt tak ty tripply jsou zbytečné, jsou často falešně pozitivní a myslím, že screening je daleko přesnější

maia74
17. čer 2014

My jsme pro jistotu kývli i na odběr plodové vody v 16tt, i když screening vyšel v poho. Chtěla bych mít co největší jistotu, že je prcek v poho. Věřím, že bude 😉

krausule
17. čer 2014

@bielamacka ahoj,já osobne bych šla..i když mám "špatnou skušenost",ale dnes časem jsem "ráda" že tyto metody a screeningy existujou..ja mela ve 13tt i vzhledem vyššímu veku vše v pořádku screening dopadl na jedničku druhy ve 20tt ukázal u holčičky rozsáhly rožštep rtu i patra 😠 ..osobne si myslím,že i když ten strach je šílený jestli je všechno v pořadku,stojí to za to-protože v případe že ti řeknou že ano,si to tehu mužeš užívat..a pokud neco najdou,máš "čas" si všechno v hlave srovnat popřípade se s tím nejak "poprat"..i když mám špatnou skušenost,kdyby se nám opet zadařilo určite pujdu znovu.Držím palečky.

bielamacka
autor
17. čer 2014

@kass86 ne, právě, že ten první mi vyšel naprosto dobře, sama doktorka říkala, že jí samotné vyšel při obou dětech hůř.... jen mi říkala, že by na mém místě pro jistotu šla i tak....

@zuza01 no má tam být výsledek z krve i UTZ - něco jako ten ve 12tt, ale je zaměřený na vychytání jednotlivých vad prý.....

@ladie neeeee, ten velký UTZ nemyslím, tam jít samozřejmě chci a to mě doktorka posílá na nějaké jiné místo, kde mají podrobnější ultrazvuk.

@loc jasně, že byla 😀 však to píšu v úvodním příspěvku 🙂 ten mi vyšel výborně, doktorka říkala, že to vypadá velmi dobře.... jenže ten další mi přesto říká, že osobně by šla.... tak nevím.... ale akorát mám z toho stres ☹ nikdo z naší rodiny žádné vady nikdy neměl....

@frantiska85 no právě, že mě to neuklidňuje, spíš se bojím.....

@maia74 tak na test plodové vody bych nešla už vůbec.... četla jsem, že to klidně může vyvolat potrat.... to mi za tu "jistotu" fakt nestojí...

@krausule no já nevím.... naše maminky tyhle testy k dispozici vůbec neměly a přesto tu jsme.... a co když by se ten test spletl a žena nechala usmrtit omylem zdravý plod? Mojí mamce jsem se narodila ve 41 letech a tehdá to nikdo nehrotil - to dnes by jí hned odebírali plodovou vodu a dávali na rizikáč a hrozili, bůhví co se nemůže stát a ona přitom neměla ani jednu komplikaci..... já si prostě z tohohle vyšetření div nekoušu nehty....

luciejanku
17. čer 2014

Holky je vubec mozny aby prvni screening vysel krasne ukazkove a druhy spatne?

bielamacka
autor
17. čer 2014

prej jo.... tady máš krásný příklad, že to tak je i poměrně často... https://www.modrykonik.cz/forum/o-tehotenstvi/nt-screening-negativni-triple-test-pozitivni-co-delat/

jsem čím dál víc nahlodaná se na něj vykašlat... vě čtvrtek mám jít na krev, asi doktorce zavolám a vysvětlím jí, že než bych s*ala strachy, budu dál věřit, že je mimino OK....

bielamacka
autor
17. čer 2014

@luciejanku mně ten první ukázkově vyšel..... bojím se, co kdyby mi teď řekli bůhví co a přitom se všude píše, že to vůbec není jasné.....

luciejanku
17. čer 2014

@bielamacka ale druhy screening neni tripple test..
myslela jsem prvni screening NT a druhy screening co se dela 20:t

fykyska
17. čer 2014

Ahoj 🙂
to co ty asi myslíš je tripple test ten co vychází poměrně často falešně pozitivní... na ten jít můžeš i nemusíš, ale nepleť si to s prvním velkým ultrazvukovým vyšetřením + echo plodu 🙂 jak už tu bylo psáno
TY jako žena/matka máš na výběr z vyšetření ve cca 12-13tt ten je NEPOVINNY, ono v podstatě nic není povinné nikdo nemůže nic nakázat ale doporučovaný kvůli vyloučení VVV především rožtěpů a downova syndromu- mnohdy nehrazený pojišťovnou, ale těhotnou, ale to jak kde jak kdy potom je velké vyšetření v rozmení 20-22tt ale spíše kolem toho 2Ott kde se zaměřují lékaři na vyšetření plodu, jeho velikosti, orgánů, biometrie což je měření miminka, průtoky pupečníkem, umístění placenty, množství plodové vody atp a především echo plodu nebo-li kontrola srdce jeho velikosti funkčnosti.Ještě se kolem 16 tt může dělat amniocentéza nebo-li oděr plodové vody ale to si myslím že je také zbytečné pokud k tomu není vážný důvod, jako riziko vysoké vvv nebo opakovaně špatné různé testy Velmi vysoký věk rodičky. Po odběru plodovky, může hrozit infekce, komplikace, předčasný porod apod ale zase jak u které.
Potom je další velké vyšetření utz po 30tt a potom bývá těsně před porodem. ALe to záleží na gynekologovi mnohdy májí ženy vašetření utz při každé kontrole 🙂
Co se týká tripple testů vycházejí opravdu velmi často špatně a maminku to akorát vystresuje - takže můj nazor je takový že pokud jsi byla na vyšetření v prvním trimestru kolem 13tt a pravidelně chodíš ke svému gyn. a nemáš výrazné komplikace nebo rizikové těhu v klidu bych počkala do vyšetření ve 20tt ..
Zbytečně moc stresu škodí - lékaři tripple rádi doporučují ale podle mého názoru je to zbytečné když člověk je v pohodě ..
Asi taky hodně záleží na tom kolik ti je let pokud by ti bylo přes 40 roků asi jsou tripple na místě kvůli věku.ale takhle 🙂
Můj názor je takový že co má být bude...chápu, že je lepší vedět na čem člověk je sama jsem byla 3x těhu, ale čím míň nimráni v tomhle stavu tím líp 😉 😉

luciejanku
17. čer 2014

@bielamacka presne jak rika @fykyska 🙂

fykyska
17. čer 2014

Velké vyšetření kolem 20 tt je podle ,,tabulek" mohu-li to tak nazvat. Bráno jako PRVNÍ VELKÝ UTZ páč screning a odběry 13 tt triply kolem 16tt jsou vyšetření ,,nepovinná" pouze doporučená 😉 😉
Držím palečky hlavně klid a pohodu 🙂

bielamacka
autor
17. čer 2014

@fykyska no myslím tripple test 🙂 já si to pak po sobě přečetla a došlo mi, že se vyjadřuji nepřesně 🙂 Je mi 31 a ten první test ve 12tt vyšel dobře.

fykyska
17. čer 2014

@bielamacka Tak to nejsi brána jako riziková ve smyslu věku na tyto testy je dobré když chodí ženy nad 35 roků protože 35 let je podle lékařů bráno jako taková hranice pro ,,bezproblémové" těhotenství.
Záleží na tobě kočko, osobně bych se na triple vyprdla - 20tt máš za chvilku a uvidíš že bude vše ok 🙂 😉 ale já jsem já ty jsi ty..rozhodně držím palečky

bielamacka
autor
17. čer 2014

@fykyska hele jak jsem psala, moje máma rodila ve 41 a ve 43 letech a dneska by z ní asi nespustili oči - a já i bratr jsme OK.... jako většina mých kámošek na tom tripplu byla, jenže tohle prostě nemůžu brát podle jiných lidí, no....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru