Existují i falešně negativní výsledky triple testů?

patty1
20. srp 2009

Zdravím nastávající maminky,
prosím poraďte, pokud někdo víte. Z biochem.screeningu v I.trimestru mi vyšly hodně nízké hodnoty PAPP-A, což je rizikové, NT mi vyšlo v normě.
Až za měsíc mi budou dělat tripple testy, existuje i možnost, že mohou vyjít falešně negativní? Tedy že vyjdou dobře, ale ve skutečnosti tam bude genetické postižení? Rozmýšlím, že bych šla na amniocentézu i před těmi testy, nebo právě bez ohledu na výsledek, abych měla 100% jistotu..
Máte některá podobnou zkušenost?

kacka.va
20. srp 2009

patty: tripple testy mohou vyjít jak falešně pozitivní, tak falešně negativní. Proto jsou tripple testy všeobecně kritizované.

martiska
20. srp 2009

Všechny tyto testy mohou vyjít i falešně negativní. Je to marker toho, že se něco může dít (při pozitivitě), ale nemusí... A mají záchytnost cca 80% prvotrimestrový screening a cca 60% triply. Tzn., že u zbytku jde o falešnou negativitu.

Amniocentéza ti dá 100% jistotu, pokud jde o genetické vady (trizomie chromozomů, např, Down), a 99,5% z biochemie plodovky, kde zkoumají rozštěpy. 0,5% může vyjít falešně pozitivních - to pak kombinují s UTZ.

A cca 1% VVV nezachytí ani amnio, protože mají jiný původ.

patty1
autor
20. srp 2009

Holky, děkuju za info, tak z toho mi spíš vychází, že bych na tu amnio měla jít i před těmi testy, ale jistá si teda vůbec nejsem, přece jen to rizikové. No asi půjdu do poradny a uvidím, co řeknou tam..Nebo mám počkat až jaké budou výsledky tripplů - přece jenom je to asi běžnější cesta..

martiska
20. srp 2009

A kolik je ti let? Já na amnio byla kvůli věku, NT vyšlo skvěle i krev, triply mi nenabírali...
Genetik řekl, že zachytili nemocné děti, i když vyšlo NT skvěle...

Jde o to zvážit rizika. Já měla pravděpodobnost vad cca 1:250 z věku a to je hodně. Nemocné dítě bych nezvládla. Po odběru jsem 4 dny ležela a vše bylo OK 😉

kacka.va
20. srp 2009

nám vyšlo riziko 1:35

tereza123123
20. srp 2009

Nas maly mal trizomiu a pritom boli vsetky testy ok vvv zistili az v 23 tyzdni na ultrazvuku a trizomia az
Z plodovky,ale ako bolo povedane kazdy test je iny.drzim mooc palce aby to dobre dopadlo

patty1
autor
20. srp 2009

Martiska: je mi 30, na podzim mi bude 31, zkusím najít někde tabulky s rizikem, moje Dr. mi toho moc nerekla, zrejme genet.poradna bude opravdu jistejsi..
Terezka123123: tvuj pribeh jsem cetla, je mi to moc lito, muselo to byt hodne tezke..

mamkule
22. srp 2009

Ahojik Patty,
tak jsem na tom stejne, i me vysly nizske hodnoty PAPP-A, sreening ve 12.tydnu NT hodnoty ok, nesla vysetrit nosni kustka,ale to se jen mimi mohlo otocit, byla jsem na geneticke konzultaci v Podoli, kam i chodim, kdyby me byvali delali sreening tam, tak bych uz nic nemusela podstupovat, jelikoz jsem prechazela ze Slaneho tam, tak musim absolvovat triple coz jdu na nej ted ve cvrtek- silene nervy, no a vyzadala jsem si 4D,abychom videli miminko a nostni kustku- je to jedna pricin DOwna, kdyz neni videt.............
A pak budu cekat na zacatek zari, na vysledky triple, dalsi ultrazvuk a geneticka konzultaci a pak by nasledovala amniocenteza, je to hrozny tahle cekat a cekat a cekat, za chvili budu jiste citit mimiska v briska a nedej boze, kdybych mela absolvovat to co Terezka, myslim tedy pozitivne, snazim se venovat synkovi, ale cervicek nahlodava stejne, Patty drzim ti palecky a pak pisni co a jak, budu na vas myslet papa

patty1
autor
22. srp 2009

Ahoj mamkuli,
takt to jsme na tom fakt stejne, jen tu nosni kustku nevim, jestli tam Dr.videla, to nerikala, a jak to bylo jeste pred temi odbery, tak me ani nenapadlo patrat, nejak jsem myslela, ze to bude urcite ok 😒 NT jsme meli 1,5.
Dr.mi nabidla tu zadanku na genetiku, nakonec jsem si pro ni dosla a objednala se do Gennetu.
Jenze tam objednavaji na gen.konzultaci a rovnou ten den rezervuji termin na amniocentezu.
To jeste nebudu mit vysledky tripplu, ale rekla jsem si, ze na ne cekat spis nebudu, od hodne znameho lekare jsem cetla, ze jejich spolehlivost je 70% 😒 To mi prijde prece jen malo, cele tehu bych se bala.
Amnio je riziko, ale zase jsou schopni prijit snad na vsechno.. (krome 2% nevysvetl.)
Ale nevim, jestli jsem udelala dobre..
Ale ty to mas taky dost zajisteny, ta genetika v Podoli bude urcite dobra, ale je fakt, ze to cekani je strasne dlouuhy, a clovek se hlavne modli, aby to dopadlo dobre...Ale doufame a doufat budeme a myslet na ty mimisky 🙂

mamkule
22. srp 2009

Patty, dokonce mi rikala geneticka, ze triple vychazeji az z 50% falesne, si rikam, proc se tedy delaji jeste.
A co se tyka amniocentezy, kamaradka byla taky na ni, ze mela malo procent na Downa a ma zdravou, krasnou holcicku. A pise to mi to spousty maminek, ale stejne jak jsem psala vyse, ten cervicek, ktery nahlodava je tam.V jakem tydnu jsi, ja v pondeli jedu na 16.tydnu, jeste necitim pohyby, jak jsi na tom ty.Uz si nepamatuji, kdy jsem je mela u synka.Tak zatim krasny vecer, zase pisnu papa a pohlad mimiska , my mu furt domlouvame, chuderka nas, uz od briska a uz je domlouvan 🙂 🙂 🙂 🙂

patty1
autor
24. srp 2009

Ahoj mamkuli,
a co ti rekli na te prvni gen.konzultaci, mohou ty nizke hodnoty papp-a znamenat i vice veci..? Nasla jsem zatim tedy jen VVV a riziko bliziciho se potratu 🤐 .., rekli ti neco presnejsiho?
Ja jsem 13+5. Kolik je tvemu prvnimu zlaticku?

mamkule
24. srp 2009

Ahojik Patty, mam synka v rijnu mu budou 4roky, a tomu druhemu v brisku zaciname 16.tyden a brisko se vyvalilo, to jsem tak v prvnim tehu nemela az od 20.tydne 🙂
Co se tyka tech nasich problemu, Patty geneticka mi rekla toto, ze sreening sam o sobe je negativni, to ze tam snizene hodnoty PAPP-A a to HCG, naznacuje ano neco spatne, ale co konkretne nerekla, koukala hlavne na NT- to mame 1,4mm coz je ok, no a ty trizomie na to koukam a nevim asi je to moje to upravene mam u Downa 1:20699, a dalsi trozomie taky tak okolo 1:20tis, coz by taky nemelo nic nasvedcovat, pak nam nebyla videt ta nosni kustka- coz je typicky znak na Downa, ze neni videt, ale to se mimi mohlo jen otocit, ale jak se zpracovavaji ty vysledky, zadaji tvuj vek a uz to pc v nejake programu zpracovava.......
Takze proto mi doporucila dalsi triple testy,pak ultrazvuk, my si vyzadali to 4D, takze stale doufam a verim, at je vse ok............
Ale nikdo ti vlastne nic konkretniho nerekne......
Pisnu co mi reknou ve cvrtek, no a jak ty tedy budes pokracovat nadale?????? Uz vis nejaky termin, kdy pujdes do Gennetu nebo jsi dohledala neco jineho?
Myslim na vas, pisneme zase, zatim pohlad brisko od nas a od potencialniho kamarada ci ky 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 A doufejme a verme v to dobre.......................

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru