Genetické oddělení v Ústí nad Labem, jak to tam chodí?

kmotrice
7. dub 2014

Děvčata, mám dotaz jak to chodí na genetice v ústí at vím do čeho jdu. Je tu některá kdo už byla???

astra11
7. dub 2014

Ahoj, já tam byla. Šlo o doporučení na amniocentézu a genetickou konzultaci, která tomu předcházela. Ještě tomu, že jsem tam musela jít, předcházely tzv. pozitivní tripple testy, kdy mi vyšlo riziko Downa vyšší, proto mi byla doporučena konzultace a na ní mi byla doporučena amniocentéza.
personál je tam příjemný, doktorka genetička také, vysvětlí co a jak. zeptá se na vydy v rodině jestli byly, nějaké velké - fyzické nebo mentální, pak pokud usoudí z toho tripple testu tak doporučí amniocentézu. Bála jsem se jí hodně, jak vpichu tak následků, ale nestalo se nic špatného. Výsledky na Downa byly za týden od vpichu. Což je dobrá doba celkem, i když také nepříjemná. Samotný odběr plodovky udělala doktorka zručně a rychle, vážně to nebolelo, vážně to bylo jen jako když ti berou krev, takže rychlý počáteční vpich a už o tom nevíš, všechno se kontroluje na ultrazvuku tak, aby se nenapíchl plod, na to koukají a vyhledávají vhodné místo, ale je to fakt rychlé.
NA tom genetickém oddělení mi dr. vysvětlila i proč bych měla jít na ten odběr, já nejdřív vůbec nechtěla, spíš mě do toho bohužel dotlačilo okolí, které vědělo o tom vyšším riziku (já měla 1:118 riziko...), dle plodovky je ale miminko zdravé a vyšlo to dobře a moje známá měla riziko ještě vyšší (1:25) a má také zdravé dítě, a známá paní, která tam dřív pracovala a s kterou mě zkontaktovala moje mamka, mi řekla, že se nemám bát, protože to, že vyjde genetická vada je tak mizivá pravděpodobnost, že ona to tam za celou dobu snad ještě nezažila...Akorát si člověk říká, že co když to na něho zrovna padne, s tímhle pocitem jsem bojovala strašně moc a každou chvíli každý den a bylo to mučivé, ale to holt musí člověk nějak přestát.
Tak asi tolik no....
G.

kmotrice
autor
7. dub 2014

@astra11 díky za info, já mám právě downa 1.100000, špatně mi vyšlo NTD 1:8, prý mě čekaj 2 UTZ a konzultace, o plodovce se zatim nezminovali. Tak aby to na mě nevyhrkli hned najednou

astra11
8. dub 2014

Ahoj, to je asi nepříjemné, ale lékaři to berou také tak, že máš z toho poměru 1:8 vlastně 7x větší pravděpodobnost, že dítě bude zdravé. A v drtivé většině případů to tak je. 🙂

princina
4. říj 2014

Máte, prosím, někdo kontakt,na kterém čísle si domluvit konzultacei? Mam jen číslo do poradny, kde mi "ochotný" hlas sdělil, že volám špatně, ať volám k sestře... Ale číslo nevím ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru