Genetické testy v Olomouci. Jak to probíhá?

maxinkaa
4. led 2012

Ahoj, jsem v 8tt, ve 12ttpůjdu na genetické testy do Olomouce, nevíte jak to probíhá?Díky za každou odpověď. 😉

pajinka29
4. led 2012

záleží na tom, kam půjdeš, jestli k soukromému Polákovi nebo do FN. Já s prvním mimi jsem byla u Poláka a s druhým ve FN. A doporučuju FN vřele. Je to zdarma, když ti dr napíše doporučení (u POláka za cca 1000kč), ve FN ti ten den, co tam jdeš, vemou krev, udělají utz, kde ti vše popíšou a řeknou ti, at jsi do cca 15hod na tel-teda v závslosti na tom, na kolik hodin budeš objednaná na ten utz. PRostě kdyby bylo něco v nepořádku, dovíš se to ten den, zavolají ti a prý ten den nebo hned další kdyžtak udělají odběr choriových klku. U Poláka musíš mít tu krev tuším vzatou už dopředu od tvého gyn....

pajinka29
4. led 2012

@maxinkaa raději píšu, komu to je, aby jsi si všimla, že už máš odpověd🙂

hanickaa.d
4. led 2012

jéé holky ahoj, to se mi taky hodí. Zrovna jsem nad tím přemýšlela. U Poláka to stojí 1400 + partner 100 myslím, s tou FN jsi mě překvapila. Jsou tam milí? Já chodím do Gcentra a oni spoupracují s Polákem, tak nevím jak to bude, můžu si vybrat? Jinak ten odběr klků je myslím riskantnější než odběr plodovky...

maxinkaa
autor
4. led 2012

Takže se vše vyšetřuje jen z krve, žádný ultrazvuk? Půjdu do FN, můj doktor s nimi spolupracuje a žádanku mít budu.

salomee
4. led 2012

Já jsem zjistila, že bych FN mohla mít na doporučení zadara, až později, když už se mi to nechtělo měnit a byla jsem ze všeho tak vystresovaná, že mi to bylo jedno.
Můj známý - doktor z fakultky- zná tu doktroku, co se tam tomu věnuje a právě mi ji velice doporučoval..ale jak říkám, já byla líná to už měnit, tak těch 1400 u Dr. Poláka to jistilo🙂.
Ale jestli je to ten klasický primotrimestrální screening, o čem @maxinkaa mluvíš, tak tam se právě kombinuje krev s ultrazvukem. Akorát že se krev bere dřív (nevím, jestli je to pravidlo, ale bývá to tak).

petja
4. led 2012

Jednou jsem šla na doporučení lékaře-ATB v brzkém stadiu těhu,ještě jsem to netušila a další dvě těhu opět zdarma v rámci grantového projektu.První screen.v 11-13tt a potom si mě objednali na 20tt.Kombinace odběru+UTZ.

pajinka29
4. led 2012

@maxinkaa nene, berou ti krev-ve FN ten stejný den, kdy tam jdeš, nemusíš dopředu a potom utz. Mě teda brala tu krev přímo při utz. Ten mi dělal přímo přednosta genetiky a byli moc milí. Otázka je, co je pro koho milí, ale já si nemůžu na nic stěžovat. byl veselý, když jsem se na něco zeptala, hned odpověděl a hlavně jsem měla pocit, že fakt ví, když je to dokonce profesor🙂
@hanickaa.d s tím odběrem a jeho rizikem oproti plodovce nevím, ale pro mě by bylo při hodně špatném nálezu lepší jít hned ten den a druhý den vědět výsledky, než čekat ve stresudo 15tt. od kdy se terpve může dělat plodovka...

pajinka29
4. led 2012

@hanickaa.d no a jinak s tím výběrem, je to přece tvoje těhu, ty máš právo na volbu dr, nicméně si myslím, že pokud spolu tví dr spolupracují, budou tě automaticky posílat k Polákovi 😖

lucifereeek
4. led 2012

já byla ve FN a napřed jsem vyplnila nějaké papíry a pak čekala až mě zavolají - čekala jsem cca 1,5 hodiny, jinak mi udělali UTZ a pak mi sestra vzala krev, to bylo všechno, v úterý tam jdu znovu na velký utz 🙂
jinak já si nikoho nevybírala, můj dr. mě prostě poslal do FN 🙂

hanickaa.d
4. led 2012

ok holky díky za info, zkusím se zeptat...a musí se tam na lačno?

salomee
4. led 2012

To vůbec, já šla na krev až po práci a u ultrazvuku je to tuplem jedno🙂.

pajinka29
4. led 2012

@lucifereeek já jsem asi měla štěstí, objednaná jsem byla na půl devátou a vzali me asi o třičtvrtě..takže pohoda... 😎 ale u POláka jsem čekala dvě hodiny 😠

maxinkaa
autor
5. led 2012

Holky moc děkuji za odpovědi! 😉

pajav
5. led 2012

Ahoj,já byla ve FN, byla jsem tam už předem objednaná. Vyplnila jsem jeden formulář a sedla do čekárny. Čekala jsem max půl hodky. Pak si mě zavolala sestřička, šla jsem i s manželem. Zvážila mě a pak šup na UZ. Během koukání na obrazovku mi vzala krev a ptala se na nemoci v rodině, zda kouřím, jestli jsem brala něco na podporu otěhotnění atd. Paní Dr. měřila co se dalo, pustila srdíčko,řekla velikost a že pokud ještě ten den nezavolají,tak je vše v pořádku a výsledky dostane můj Dr. Trvalo to cca 10 min. max. Nevolali 😉

leiladelly
5. led 2012

@maxinkaa Rozhodně doporučuji Fakultní nemocnici, vyzkoušela jsem obojí, u druhého těhotenství na popud mého gynekologa to soukromé pracoviště, které mezitím vzniklo, a už bych tam nikdy víc nešla. Příštup ve FN mnohem víc profesionální. Nerada to říkám, sama jsem soukromá lékařka, ale byl to otřes, přístup hrozný, peníze na prvním místě. Nevyšly mi dobře genetické testy, pan doktor mě tlačil do amniocentézy, pokud bych chtěla výsledek vědět dřív, hradila bych asi skoro 4 tisíce korun. Pokud ne, jinou metodou bych měla výsledek amniocentézy skoro ve 20 týdnu. Ptala jsem se, co by bylo dál, kdyby výsledek byl špatný. Ve dvacátém týdnu už nejde těhotenství jen tak přerušit ☹ Vůbec se se mnou nebavil a sdělil mi, že z genetických důvodů je předčasné ukončení možné. čekala jsem s manželem a malým prckem v čekárně dvě a půl hodiny, pak mi během pěti minut řekl špatný výsledek genetiky a vypakoval mne z ordinace. Na to konto jsem zavolala do FN, řekli mi, že to je hrubě nestandardní postup, těhotnou matku stresovat tolik týdnů do výsledků amniocentézy, nabídli mi odběr choriových klků, říkali, pokud bych byla moc nervozní, tak další den, jinak to naplánovali asi za čtyři dny. Nechala jsem to na nich, nejsem odborník v jejich oboru. Odběr provedli bez problémů, další den mi volali, že čekáme zdravou holčičku 🙂 🙂 🙂 Naše malá má už rok a čtvrt a je úplně v pořádku. Zážítek na tom soukromém pracovišti byl tak otřesný, že tak, jak není mým zvykem komentovat práci jiných lékařů, v tomto případě si to neodpustím. Laikům plno věcí ujde, protože prostě tomu nemohou rozumět a k lékaři jdou s důvěrou. Mne totálně vytočil přístup a volba metod podmíněných penězi.... O možnosti biopsie mne pan doktor vůbec neinformoval a rovnou tlačil do to placené metody. Peníze by takový problém nebyly, ale ta prodleva, protože se odběr vody dělá později než odběr klků a následně otázka, co dál, kdyby testy nebyly v pořádku. A k tomu nelaskavý, komisní přístup......Nikdy víc a zpětně vím, že rozhodně nejsem jediná, kdo tam měl obdobné problémy.

salomee
5. led 2012

@pajinka29 dvě hoďky? 😲 Tož to já teda ne, ale jestli to tak bývá, to mě klepne, bo tam jdu na velký utz a pak musím za hodinu a půl do práce...

pajinka29
5. led 2012

@leiladelly já neměla problémy žádné, ale u POláka jsem v prvním těhotenství měla stejný pocit. U druhého jsem šla do FN, přesně z těch důvodů, co ty popisuješ, včetně případné možnosti včasného odběru choriových klků, kdyby testy nedopadly. Naštěstí dopadly a s jejich přístupem a chováním jsem byla nadmíru spokojená.

pajinka29
5. led 2012

@salomee jj, dvě hodky, ale byl to utz v tom 20.tt. ale asi je to o náhodě, třeba ti to vyjde

leiladelly
5. led 2012

@pajinka29 Souhlasím s Tebou. Pokud testy dopadnou dobře, člověk si řekne, že se tam možná necítil úplně dobře, ale mávne nad tím rukou. Když ale testy dopadnou špatně, pak je teprve vidět, co je u nich na prvním místě. A zdraví pacientky a miminka to není. Dorazila mne jejich sestra, která mi oznámila, že tomu nerozumím... Tak jsem jí řekla, že pořád o dost víc než ona a šla jsem pryč. Ve FN jsem byla velmi spokojená, poprvé i podruhé , zpětně viděno, neměla jsem se vůbec nechat zmanipulovat gynekologem, že mám jít na to privátní pracoviště, to byla moje chyba. A poučení pro příště.

leiladelly
5. led 2012

@pajinka29 to čekání je hrozné, avízovali, že tam člověk může i s dítětem, jak je to komfortní atd... výsledně jsme tam skoro tři hodiny seděli s malým synem, protože jsem neměla hlídání. Neříkám, že když to člověk platí, musí kolem nás dělat poklonky, ale i kdybychom to neplatili, mají práci zorganizovat tak, aby se nečekalo.... Urgentního u nich není nic, tak nechápu, proč nemůžou objednávat a brát na čas. Že by se pacientkám nějak věnovali, vysvětlili věci, atd., ten dojem jsem vůbec neměla. Bere mě ďas, jen když si na ně vzpomenu..... jediný štěstí, že vedle mne si hraje zdravá holčička, na toho pitomce u ultrazvuku, co si omylem říká doktor, můžu už zapomenout 😝

pajinka29
5. led 2012

@leiladelly jj, taky nechápu to zpoždění, když je tam vše objednáno, dělají cavyky, když se chceš objednat později, než dva týdny předem a když se ještě k tomu ani těm těžkým případům nevěnují pořádně, tak nechápu 😠 ale věřím, že k tomu zpoždění může dojít i ve FN, jsme lidi, ne stroje..ale prostě FN jednička🙂

leiladelly
5. led 2012

n@pajinka29 já jsem poslední, kdo by si stěžoval na čekání u lékaře, také nemohu brát pacienty úplně na čas, přijde někdo akutní, musím ho ošetřit a ten objednaný chvíli počká, to je normální života běh. Mne spíš zarazila ta jejich arogance, "pan doktor" mi sdělil, že je velká pravděpodobnost, že dítě bude postižené, že si mám promyslet, zda chci amniocentézu, pokud ano, vyhodnocení na pojišťovnu by trvalo tři týdny, vyhodnocení okamžité by , jinou metodou, by stálo asi kolem 4 tisíc, už nevím úplně přesně. My v první chvíli řekli, že to samozřejmě zaplatíme, ale nechtělo se nám čekat ani na amniocentézu tři týdny.... ☹ Zavolala jsem na jedno specializované pracoviště do Prahy, jaký je lege artis postup v takovém případě a oni mi řekli, že takto to rozhodně v pořádku není, že pokud to umožńuje stav pacientky, je indikovaná biopsie choriových klků a ať si najdu pracoviště, kde to umí odebrat a umí vyhodnotit. Zavolala jsem do FN, tam mi v podstatě potvrdili totéž a řekli mi, že kdybych byla moc vystresovaná z čekání, že mne vezmou další den, nakonec jsme se dohodli, že biopsii udělají jako plánovaný zákrok, což bylo asi za čtyři dny. No, vše dobře dopadlo, ale vzteklá jsem tehdy byla hodně , na to první pracoviště.

pajinka29
5. led 2012

@leiladelly já se ti nedivím...taky jsem z nich neměla dobrý pocit. Nejsem lékařka, ale ve zdravotnictví dělám a moji rodiče jsou a to, a když srovnám jejicj zájem o své pacienty a zájem POláka, tak se to snad ani nedá srovnat🙂 souhlasím s tebou ve všem...s tím zpožděním jsem to spíš psala pro ty ostatní holčiny, že člověk nikdy neví, třeba i ve FN se může stát zničehonic zpoždění, ač jsem ho tam nezažila, tak at mě potom nekamenují, že jsem tvrdila, že se tam nečeká 😀

lucifereeek
5. led 2012

@pajinka29 a byla jsi tam sama, nebo s manželem? mě totiž přišlo, že všichni kdo tam byli "s někým" tak šli dřív než já. Já furt seděla, přicházely další a další dlouho po mě, a stejně šly pak dřív. Tak jsem moc jejich systém kdy příjdu na řadu nepochopila. No uvidíme tentokrát 🙂 ale jinak přístup super, nemůžu si na nic stěžovat.

pajinka29
5. led 2012

@lucifereeek s manželem🙂 ale já tam byla tak tři týdny dopředu objednaná a na recepci jsem viděla seznam jmen přesně po 15minutách a ten dodrželi, tak nevím, co se dělo u tebe 😖

lucifereeek
5. led 2012

@pajinka29 já tam byla objednaná asi měsíc dopředu na 9.30 a stála jsem v řadě, a asi další dvě byly objednány taky na tu stejnou dobu 🙂 a kdoví kolik jich tam nakonec takhle obj. bylo, no tak vidíš, dyť říkám, že to tak je, ty, které tam byly samy, si pěkně počkaly 🙂)

pajinka29
5. led 2012

@lucifereeek 😀 možná byla nějaká situace, že šly ty ženský na jiné testy a potřebovali to kvůli laboratoři dohromady..nevím..každopádně, když jsem tam byla já s mužem, tak přede mnou šly ženské samotné, bez chlapa...tak si vyber🙂 😀 at je to jak chce, jsou tam profíci a hlavně, že vše dobře dopadlo a mimča byla, aspon podle těch vyšetření zdravá a přeji ti, aby i ten druhý gen utz dopadl na jedničku

lucifereeek
5. led 2012

@pajinka29 no však určitě, je to jedno, hlavně když je vše ok. 😉

reruna
5. led 2012

@maxinkaa byla jsem na genetice ve FN v Olomouci ve 12 tt při obou těhu a vždy jsem byla maximálně spokojená, můj gyndr. mi napsal doporučení, takže vše bylo zdarma, předem jsem se telefonicky objednala, po příchodu jsem vypsala nějaké papíry, pak mi odebrali krev a pak byl UTZ, už si nepamatuju jak dlouho, jsme čekali, ale moc dlouho ne, dokonce nám jednou doktor ukázal i 3D obrázek úplně zadarmo. Byla jsem tam potom u obou těhu i na ten velký utz ve 20 tt a taky spokojenost. Pracoviště si určitě můžeš vybrat, já jsem tam jela z mého bydliště 5O km, náš gyndr. neměl v té době ultrazvuk a já měla rizikové těhu, tak mě poslal tam, předtí jsem se tam léčila i v CAR a byla jsem ve FN i na laparku

hanickaa.d
5. led 2012

no děvčata, přesvědčila jste mě 🙂 budu se snažit jít do FN, snad mi doktorka napíše žádanku....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru